Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci za praktični kolokvij
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 0:52 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

U Z48 ([url=http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-zadaci_za_prakticni_kolokvij_novi.pdf]ovdje[/url]), striktno se trazi da se svi clanovi niza ispisu kao brojevi, a ne kao nizovi znamenaka.

No, u zadatku ne postoje nikakve ograde za ucitane brojeve (izuzev ove logicne za bazu), i kad se napise neki sedmeroznamenkast broj (kao u prvom primjeru), samo ne s bazom 10, nego, recimo, 2, uz pomoc koje magije treba pretvarati te nizove u brojeve?

(Ili ipak postoji neko razumno ogranicenje?)

S tim da trenutno(!) ne vidim korelaciju između formulacije ovog zadatka i vseginog detaljnog posta o tome da se brojevima iz baze u bazu ne treba gimnasticirati, iako postoji vrlo velika vjerojatnost da je to proizaslo iz previse razmisljanja o krivim stvarima unutar ovog programa, pa se nadam da cu sutra naici na kakav dobar savjet u stilu "kompliciras bezveze, trebas ...". :D
U Z48 (ovdje), striktno se trazi da se svi clanovi niza ispisu kao brojevi, a ne kao nizovi znamenaka.

No, u zadatku ne postoje nikakve ograde za ucitane brojeve (izuzev ove logicne za bazu), i kad se napise neki sedmeroznamenkast broj (kao u prvom primjeru), samo ne s bazom 10, nego, recimo, 2, uz pomoc koje magije treba pretvarati te nizove u brojeve?

(Ili ipak postoji neko razumno ogranicenje?)

S tim da trenutno(!) ne vidim korelaciju između formulacije ovog zadatka i vseginog detaljnog posta o tome da se brojevima iz baze u bazu ne treba gimnasticirati, iako postoji vrlo velika vjerojatnost da je to proizaslo iz previse razmisljanja o krivim stvarima unutar ovog programa, pa se nadam da cu sutra naici na kakav dobar savjet u stilu "kompliciras bezveze, trebas ...". Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:30 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Korelacija s vseginom postom (ovo postaje pojam, kao Riemannova hipoteza ili tako nesto :lol:) postoji: zadatak nigdje ne spominje ucitavanje ili ispis u nekoj nedekadskoj bazi, a ti svejedno pitas kako nesto napraviti u nekoj bazi. Ja pitam: kakve veze ima baza? Za brljanje sa znamenkama dijelis ili mnozis s nekom potencijom baze (ovisi sto radis). Algoritamski, kakve veze ima je li [tt]b = 2[/tt] ili je [tt]b = 10[/tt]?

[strike]Algoritam za zadatak:[/strike] Kompliciras bezveze, trebas... :D
[size=3](technically, ne mogu znati je l' stvarno kompliciras, kad nisi naveo sto radi, ali svejedno se nadam da ce te ova opaska usreciti)[/size]
[code:1]ucitaj n, b
dok je n > 0
ispisi n
n /= b /* obrisi zadnju znamenku; sada brisemo one uz neparne potencije, tj. prepisujemo one uz parne */
novi = 0
p = 1
dok je n > 0
novi += p * (n % b) /*zadnju znamenku prepisi na pocetak novog */
n /= b*b /* obrisi zadnje dvije znamenke u zapisu broja n u bazi b (radi korektno i za jednoznamenkaste brojeve) */
p *= b /* ovo ce nam omoguciti da iduci korak opet pise na pocetak novog */
n = novi[/code:1]

Ako nekome nije jasno kako ovo radi, uzmite primjere iz zadataka i prodjite kroz algoritam (na papiru, uvrstavajuci vrijednosti varijabli i racunajuci vrijednosti izraza).
Korelacija s vseginom postom (ovo postaje pojam, kao Riemannova hipoteza ili tako nesto Laughing) postoji: zadatak nigdje ne spominje ucitavanje ili ispis u nekoj nedekadskoj bazi, a ti svejedno pitas kako nesto napraviti u nekoj bazi. Ja pitam: kakve veze ima baza? Za brljanje sa znamenkama dijelis ili mnozis s nekom potencijom baze (ovisi sto radis). Algoritamski, kakve veze ima je li b = 2 ili je b = 10?

Algoritam za zadatak: Kompliciras bezveze, trebas... Very Happy
(technically, ne mogu znati je l' stvarno kompliciras, kad nisi naveo sto radi, ali svejedno se nadam da ce te ova opaska usreciti)
Kod:
ucitaj n, b
dok je n > 0
  ispisi n
  n /= b   /* obrisi zadnju znamenku; sada brisemo one uz neparne potencije, tj. prepisujemo one uz parne */
  novi = 0
  p = 1
  dok je n > 0
    novi += p * (n % b)   /*zadnju znamenku prepisi na pocetak novog */
    n /= b*b   /* obrisi zadnje dvije znamenke u zapisu broja n u bazi b (radi korektno i za jednoznamenkaste brojeve) */
    p *= b   /* ovo ce nam omoguciti da iduci korak opet pise na pocetak novog */
  n = novi


Ako nekome nije jasno kako ovo radi, uzmite primjere iz zadataka i prodjite kroz algoritam (na papiru, uvrstavajuci vrijednosti varijabli i racunajuci vrijednosti izraza).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.M_G
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2005. (10:20:53)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 21 - 2

PostPostano: 11:07 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

što sve smijemo koristit osim <stdio.h>
što sve smijemo koristit osim <stdio.h>


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 11:42 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.M_G"]što sve smijemo koristit osim <stdio.h>[/quote]
Sve.
Mr.M_G (napisa):
što sve smijemo koristit osim <stdio.h>

Sve.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 12:50 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Korelacija s vseginom postom (...)[/quote]


:bow:

Ne da sam zakomplicirao nego sam otisao u neku drugu dimenziju i totalno izgubio kontakt s niti zadatka. :D

U svakom slucaju, hvala, skratilo mi je nepotrebne muke. :D

S tim da gore opisana ideja ne radi do kraja tocno ako kao zadnju znamenku treba ispisati samo nulu koja se nalazila na neparnoj potenciji, ali to ne bi trebao biti pretjeran tweak.

[size=7](edit: i nije :D)[/size]
vsego (napisa):
Korelacija s vseginom postom (...)



I bow before you

Ne da sam zakomplicirao nego sam otisao u neku drugu dimenziju i totalno izgubio kontakt s niti zadatka. Very Happy

U svakom slucaju, hvala, skratilo mi je nepotrebne muke. Very Happy

S tim da gore opisana ideja ne radi do kraja tocno ako kao zadnju znamenku treba ispisati samo nulu koja se nalazila na neparnoj potenciji, ali to ne bi trebao biti pretjeran tweak.

(edit: i nije Very Happy)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:05 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="Mr.M_G"]što sve smijemo koristit osim <stdio.h>[/quote]
Sve.[/quote]

...[url=http://www.csse.uwa.edu.au/programming/ansic-library.html]sto spada u ANSI standard[/url] (ako se dobro sjecam i ako se nije nesto promijenilo). ;)

[quote="hendrix"]S tim da gore opisana ideja ne radi do kraja tocno ako kao zadnju znamenku treba ispisati samo nulu koja se nalazila na neparnoj potenciji, ali to ne bi trebao biti pretjeran tweak.[/quote]

Slazem se, no to je ionako skica. Ideja za to elegantno rijesiti: stavis ispis na kraj vanjske petlje (treba onda i jedan prije), a uvjet petlje stavis na "broj je barem dvoznamenkast", i.e., [tt]n >= b[/tt].
mdoko (napisa):
Mr.M_G (napisa):
što sve smijemo koristit osim <stdio.h>

Sve.


...sto spada u ANSI standard (ako se dobro sjecam i ako se nije nesto promijenilo). Wink

hendrix (napisa):
S tim da gore opisana ideja ne radi do kraja tocno ako kao zadnju znamenku treba ispisati samo nulu koja se nalazila na neparnoj potenciji, ali to ne bi trebao biti pretjeran tweak.


Slazem se, no to je ionako skica. Ideja za to elegantno rijesiti: stavis ispis na kraj vanjske petlje (treba onda i jedan prije), a uvjet petlje stavis na "broj je barem dvoznamenkast", i.e., n >= b.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 14:13 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Slazem se, no to je ionako skica. Ideja za to elegantno rijesiti: stavis ispis na kraj vanjske petlje (treba onda i jedan prije), a uvjet petlje stavis na "broj je barem dvoznamenkast", i.e., [tt]n >= b[/tt].[/quote]

U unutarnju petlju sam stavio ispis nule ([tt]n%b[/tt]) ako mu je nula zadnja znamenka, a broj pri odbacivanju zadnje dvije znamenke (ako ih ima toliko) postaje nula, ostavio sam "glavni" ispis na pocetku vanjske petlje i ok mi je radilo na (mojim) test-primjerima.


Nego, jos jedna stvar - u zadacima u kojima se ucitava niz brojeva te ucitavanje prestaje ucitavanjem nekog broja, najcesce nule, a zelimo ih rjesavati bas nizovima, mozemo li na pocetku inicijalizirati niz od npr. 100 clanova, pa ucitati u njega, uz pretpostavku da nam test-primjeri nece sadrzavati takve glomazne brojke, ili se bas mora raditi step-by-step zamjene bez nizova?

(Ili, jasno, vjerojatno postoji elegantnije rjesenje za inicijalizaciju koje mi nije poznato / nisam ga se sjetio.)
vsego (napisa):
Slazem se, no to je ionako skica. Ideja za to elegantno rijesiti: stavis ispis na kraj vanjske petlje (treba onda i jedan prije), a uvjet petlje stavis na "broj je barem dvoznamenkast", i.e., n >= b.


U unutarnju petlju sam stavio ispis nule (n%b) ako mu je nula zadnja znamenka, a broj pri odbacivanju zadnje dvije znamenke (ako ih ima toliko) postaje nula, ostavio sam "glavni" ispis na pocetku vanjske petlje i ok mi je radilo na (mojim) test-primjerima.


Nego, jos jedna stvar - u zadacima u kojima se ucitava niz brojeva te ucitavanje prestaje ucitavanjem nekog broja, najcesce nule, a zelimo ih rjesavati bas nizovima, mozemo li na pocetku inicijalizirati niz od npr. 100 clanova, pa ucitati u njega, uz pretpostavku da nam test-primjeri nece sadrzavati takve glomazne brojke, ili se bas mora raditi step-by-step zamjene bez nizova?

(Ili, jasno, vjerojatno postoji elegantnije rjesenje za inicijalizaciju koje mi nije poznato / nisam ga se sjetio.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:58 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Obicno je pravilo da ne smijete uvoditi dodatna ogranicenja, sto se odnosilo i na duljinu nizova tamo gdje ih ne treba. Kako je sada, ne znam. Ako ti nitko ne odgovori ovdje, pitaj na nastavi, jer su to ljudi koji provode stvar.

Prema mom iskustvu: kad student upetlja nizove gdje nisu predvidjeni, samo sebi otezava zivot i povecava mogucnost greske. To ide tako daleko da, kad bih ispravljao kolokvije (one papirnate) i vidio nizove gdje im nije mjesto, "znao" sam da je rjesenje skroz ili skoro skroz krivo. Ugodno sam se iznenadio (i.e., nije ispalo (jako) krivo) otprilike jednoznamenkasto puta u sve silne godine koje sam odradio.

Zato, mozda ti se isplati pitati za ideje konkretnih zadataka, ako ne znas bez nizova. Uz iskustvo, mozda te prodje zelja za pretjeranim nizanjem. :D
Obicno je pravilo da ne smijete uvoditi dodatna ogranicenja, sto se odnosilo i na duljinu nizova tamo gdje ih ne treba. Kako je sada, ne znam. Ako ti nitko ne odgovori ovdje, pitaj na nastavi, jer su to ljudi koji provode stvar.

Prema mom iskustvu: kad student upetlja nizove gdje nisu predvidjeni, samo sebi otezava zivot i povecava mogucnost greske. To ide tako daleko da, kad bih ispravljao kolokvije (one papirnate) i vidio nizove gdje im nije mjesto, "znao" sam da je rjesenje skroz ili skoro skroz krivo. Ugodno sam se iznenadio (i.e., nije ispalo (jako) krivo) otprilike jednoznamenkasto puta u sve silne godine koje sam odradio.

Zato, mozda ti se isplati pitati za ideje konkretnih zadataka, ako ne znas bez nizova. Uz iskustvo, mozda te prodje zelja za pretjeranim nizanjem. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 15:36 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Okej, nemam nista ni protiv toga. :D

Eto, konkretno, [url=http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-zadaci_za_prakticni_kolokvij_novi.pdf]Z87[/url] mi se koristenjem niza sveo na prilicno jednostavne for-petlje i nakodiran je za 3 minute, a imam dojam da bi vrtnjom whilea sve zakomplicirao maksimalno s idejama koje trenutno imam u glavi. (Ocito, fali mi neka jednostavna ideja za nakodirati to jer nisam ispraksiran u radu s "nizovima bez nizova". :D )
Okej, nemam nista ni protiv toga. Very Happy

Eto, konkretno, Z87 mi se koristenjem niza sveo na prilicno jednostavne for-petlje i nakodiran je za 3 minute, a imam dojam da bi vrtnjom whilea sve zakomplicirao maksimalno s idejama koje trenutno imam u glavi. (Ocito, fali mi neka jednostavna ideja za nakodirati to jer nisam ispraksiran u radu s "nizovima bez nizova". Very Happy )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 07. 2011. (20:30:12)
Postovi: (2E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 15:47 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Zadatak 85:
Napiˇsite program koji uˇcitava niz cijelih brojeva, sve dok se ne unese broj nula. Taj zadnji broj je oznaka za kraj niza, ali
nije ˇclan niza. Program treba ispisati koliko brojeva u tom nizu se moˇze napisati kao produkt od toˇcno dva razliˇcita prosta
broja. Ako takav ˇclan niza postoji, onda treba ispisati i najve´ci takav ˇclan niza.
Primjer: za niz brojeva 1, 15, 9, 6, 12, 3, traˇzeni ˇclanovi su 15 = 3 · 5 i 6 = 2 · 3. Broj ˇclanova je 2, a najve´ci takav ˇclan je 15.[/quote]

Smijem li za sve brojeve manje od 6 reči da to nisu traženi brojevi?
Citat:
Zadatak 85:
Napiˇsite program koji uˇcitava niz cijelih brojeva, sve dok se ne unese broj nula. Taj zadnji broj je oznaka za kraj niza, ali
nije ˇclan niza. Program treba ispisati koliko brojeva u tom nizu se moˇze napisati kao produkt od toˇcno dva razliˇcita prosta
broja. Ako takav ˇclan niza postoji, onda treba ispisati i najve´ci takav ˇclan niza.
Primjer: za niz brojeva 1, 15, 9, 6, 12, 3, traˇzeni ˇclanovi su 15 = 3 · 5 i 6 = 2 · 3. Broj ˇclanova je 2, a najve´ci takav ˇclan je 15.


Smijem li za sve brojeve manje od 6 reči da to nisu traženi brojevi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 16:24 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Usput i pitanje za [url=http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-zadaci_za_prakticni_kolokvij_novi.pdf]Z32[/url], mora li to stvarno raditi na ovom test primjeru iz zadatka?

Radi mi program super za sve "normalne" brojeve, imao sam i provjere s ispisivanjem svih mogucih znamenaka u nekoj bazi i provjerom nalaze li se u njemu, i stvarno radi, sve dok ne probijem neku granicu prikazivosti. Onda mi se za [tt]9012345678[/tt] u bazi [tt]10[/tt] uvijek vrati da nije pandigitalan. Za [tt]1234567890[/tt], naravno, radi. :D


@krki
Pa ako nisu trazeni, samo ih preskocis, ne? Mislim, ocito nisu prikazivi... Pokusavam skuziti poantu pitanja, ali mi ne uspijeva :D
Usput i pitanje za Z32, mora li to stvarno raditi na ovom test primjeru iz zadatka?

Radi mi program super za sve "normalne" brojeve, imao sam i provjere s ispisivanjem svih mogucih znamenaka u nekoj bazi i provjerom nalaze li se u njemu, i stvarno radi, sve dok ne probijem neku granicu prikazivosti. Onda mi se za 9012345678 u bazi 10 uvijek vrati da nije pandigitalan. Za 1234567890, naravno, radi. Very Happy


@krki
Pa ako nisu trazeni, samo ih preskocis, ne? Mislim, ocito nisu prikazivi... Pokusavam skuziti poantu pitanja, ali mi ne uspijeva Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 16:31 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"]Usput i pitanje za [url=http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-zadaci_za_prakticni_kolokvij_novi.pdf]Z32[/url], mora li to stvarno raditi na ovom test primjeru iz zadatka?

Radi mi program super za sve "normalne" brojeve, imao sam i provjere s ispisivanjem svih mogucih znamenaka u nekoj bazi i provjerom nalaze li se u njemu, i stvarno radi, sve dok ne probijem neku granicu prikazivosti. Onda mi se za [tt]9012345678[/tt] u bazi [tt]10[/tt] uvijek vrati da nije pandigitalan. Za [tt]1234567890[/tt], naravno, radi. :D
[/quote]

Prošeći do kraja 2. odnosno početka 3. stranice ove teme. :)

A odgovor je da ne mora raditi za taj test-primjer.
hendrix (napisa):
Usput i pitanje za Z32, mora li to stvarno raditi na ovom test primjeru iz zadatka?

Radi mi program super za sve "normalne" brojeve, imao sam i provjere s ispisivanjem svih mogucih znamenaka u nekoj bazi i provjerom nalaze li se u njemu, i stvarno radi, sve dok ne probijem neku granicu prikazivosti. Onda mi se za 9012345678 u bazi 10 uvijek vrati da nije pandigitalan. Za 1234567890, naravno, radi. Very Happy


Prošeći do kraja 2. odnosno početka 3. stranice ove teme. Smile

A odgovor je da ne mora raditi za taj test-primjer.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:34 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"]Eto, konkretno, [url=http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-zadaci_za_prakticni_kolokvij_novi.pdf]Z87[/url] mi se koristenjem niza sveo na prilicno jednostavne for-petlje i nakodiran je za 3 minute, a imam dojam da bi vrtnjom whilea sve zakomplicirao maksimalno s idejama koje trenutno imam u glavi. (Ocito, fali mi neka jednostavna ideja za nakodirati to jer nisam ispraksiran u radu s "nizovima bez nizova". :D )[/quote]

Ovaj ili slican zadatak je mdoko negdje komentirao. Pamtis tri broja: prvog u nizu, prethodno ucitanog i trenutnog. IMO, ne bitno drugacije od onoga sto (vjerojatno) radis s nizovima.

[code:1]ucitaj x0
preth = x0
cnt = 1 /* koliko ih ima u trenutnom podnizu */
maxcnt = 1
maxx0 = x0
maxq = 0
radi vjecno :-)
ucitaj tren
if tren == 0 break
if cnt <= 1 /* trenutni niz mi je jednoclan, pa je tren njegov druci clan => treba izracunati q */
q = tren / x0
cnt = 2
else if q * preth == tren /* trenutni niz ima vise od jednog clana, pa imam q; ako je ok, imam novi clan, pa niz raste za 1 */
cnt++
else /* trenutni niz ima vise od jednog clana, ali novi se tu ne uklapa, pa zapocinjemo novi niz */
/* pocetak novog niza je zadnji element dosadasnjeg, dakle preth */
x0 = preth
cnt = 2
q = tren / x0
if cnt > maxcnt
maxcnt = cnt
maxx0 = x0
maxq = q
preth = tren
ispisi pocetak = maxx0, duljina = maxcnt, q = maxq[/code:1]

Pripazi, naravno, na cjelobrojno dijeljenje i spec. slucaj ako je odmah ucitana nula. Ako hoces biti skroz korektan, za slucaj da je [tt]maxcnt == 1[/tt] (moguce samo ako je drugi ucitani broj jednak nuli) ispisati da [tt]q[/tt] nije definiran.

Of course, ovo je skica i moze imati gresaka, ali ideja je valjda jasna.

@krki: Ne razumijem pitanje. Ocito, brojevi strogo manji od 6 ne zadovoljavaju uvjet zadatka, jednako kako ga ne zadovoljavaju niti prosti (i neki slozeni) brojevi veci od 6. Zasto bi brojevi manji od 6 bili ikako posebni?
hendrix (napisa):
Eto, konkretno, Z87 mi se koristenjem niza sveo na prilicno jednostavne for-petlje i nakodiran je za 3 minute, a imam dojam da bi vrtnjom whilea sve zakomplicirao maksimalno s idejama koje trenutno imam u glavi. (Ocito, fali mi neka jednostavna ideja za nakodirati to jer nisam ispraksiran u radu s "nizovima bez nizova". Very Happy )


Ovaj ili slican zadatak je mdoko negdje komentirao. Pamtis tri broja: prvog u nizu, prethodno ucitanog i trenutnog. IMO, ne bitno drugacije od onoga sto (vjerojatno) radis s nizovima.

Kod:
ucitaj x0
preth = x0
cnt = 1   /* koliko ih ima u trenutnom podnizu */
maxcnt = 1
maxx0 = x0
maxq = 0
radi vjecno :-)
  ucitaj tren
  if tren == 0 break
  if cnt <= 1   /* trenutni niz mi je jednoclan, pa je tren njegov druci clan => treba izracunati q */
    q = tren / x0
    cnt = 2
  else if q * preth == tren   /* trenutni niz ima vise od jednog clana, pa imam q; ako je ok, imam novi clan, pa niz raste za 1 */
    cnt++
  else   /* trenutni niz ima vise od jednog clana, ali novi se tu ne uklapa, pa zapocinjemo novi niz */
         /* pocetak novog niza je zadnji element dosadasnjeg, dakle preth */
    x0 = preth
    cnt = 2
    q = tren / x0
  if cnt > maxcnt
    maxcnt = cnt
    maxx0 = x0
    maxq = q
  preth = tren
ispisi pocetak = maxx0, duljina = maxcnt, q = maxq


Pripazi, naravno, na cjelobrojno dijeljenje i spec. slucaj ako je odmah ucitana nula. Ako hoces biti skroz korektan, za slucaj da je maxcnt == 1 (moguce samo ako je drugi ucitani broj jednak nuli) ispisati da q nije definiran.

Of course, ovo je skica i moze imati gresaka, ali ideja je valjda jasna.

@krki: Ne razumijem pitanje. Ocito, brojevi strogo manji od 6 ne zadovoljavaju uvjet zadatka, jednako kako ga ne zadovoljavaju niti prosti (i neki slozeni) brojevi veci od 6. Zasto bi brojevi manji od 6 bili ikako posebni?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 17:53 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje u vezi ovih "70. pa nadalje" zadataka s tekstom "Napisite program koji ucitava prirodni broj n, a zatim niz od n cijelih brojeva."

S obzirom da nismo nizove učili, smije li primjerice rješenje 71. zadatka ovako izgledati:

[url]http://img24.imageshack.us/img24/9035/2122012173039.png[/url]

ili to mora biti baš pravi niz tj. da prvo učita sve brojeve, a zatim slijedi analiza i rezultat?

Ako ovo drugo, onda bi mi trebao neki hint kako ovaj zadatak bez nizova rješiti. :?
Pitanje u vezi ovih "70. pa nadalje" zadataka s tekstom "Napisite program koji ucitava prirodni broj n, a zatim niz od n cijelih brojeva."

S obzirom da nismo nizove učili, smije li primjerice rješenje 71. zadatka ovako izgledati:

http://img24.imageshack.us/img24/9035/2122012173039.png

ili to mora biti baš pravi niz tj. da prvo učita sve brojeve, a zatim slijedi analiza i rezultat?

Ako ovo drugo, onda bi mi trebao neki hint kako ovaj zadatak bez nizova rješiti. Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:14 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"]Eto, konkretno, [url=http://degiorgi.math.hr/prog1/materijali/p1-zadaci_za_prakticni_kolokvij_novi.pdf]Z87[/url] mi se koristenjem niza sveo na prilicno jednostavne for-petlje i nakodiran je za 3 minute[/quote]
3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna?

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="Shirohige"]Pitanje u vezi ovih "70. pa nadalje" zadataka s tekstom "Napisite program koji ucitava prirodni broj n, a zatim niz od n cijelih brojeva."

S obzirom da nismo nizove učili, smije li primjerice rješenje 71. zadatka ovako izgledati:

[url]http://img24.imageshack.us/img24/9035/2122012173039.png[/url]
[/quote]
Output rješenja smije tako izgledati.

Razlikovati program (rješenje koje se traži), od outputa (izlaza, ispisa) programa. :prodike:
hendrix (napisa):
Eto, konkretno, Z87 mi se koristenjem niza sveo na prilicno jednostavne for-petlje i nakodiran je za 3 minute

3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna?

Added after 4 minutes:

Shirohige (napisa):
Pitanje u vezi ovih "70. pa nadalje" zadataka s tekstom "Napisite program koji ucitava prirodni broj n, a zatim niz od n cijelih brojeva."

S obzirom da nismo nizove učili, smije li primjerice rješenje 71. zadatka ovako izgledati:

http://img24.imageshack.us/img24/9035/2122012173039.png

Output rješenja smije tako izgledati.

Razlikovati program (rješenje koje se traži), od outputa (izlaza, ispisa) programa. Drzim prodike



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 18:24 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna? [/quote]

Imao sam jednu for-petlju i nekoliko while-slucajeva, nista previse. Bit ce da sam negdje preskocio nesto :D

Nego, dobijemo li na prakticnom kakav list papira / mozemo ga sami donijeti, cisto za skicu rjesenja? Je da smo "sve ove programe vec vidjeli", ali opet, uvijek je dobro prvo napraviti plan :D
mdoko (napisa):
3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna?


Imao sam jednu for-petlju i nekoliko while-slucajeva, nista previse. Bit ce da sam negdje preskocio nesto Very Happy

Nego, dobijemo li na prakticnom kakav list papira / mozemo ga sami donijeti, cisto za skicu rjesenja? Je da smo "sve ove programe vec vidjeli", ali opet, uvijek je dobro prvo napraviti plan Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:29 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"][quote="mdoko"]3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna? [/quote]

Imao sam jednu for-petlju i nekoliko while-slucajeva, nista previse. Bit ce da sam negdje preskocio nesto :D
[/quote]
Ma da, ali meni je nekako uvijek zlo kad trebam pozivati [tt]realloc[/tt], ali ukusi se razlikuju... :-)

[quote]
Nego, dobijemo li na prakticnom kakav list papira / mozemo ga sami donijeti, cisto za skicu rjesenja? Je da smo "sve ove programe vec vidjeli", ali opet, uvijek je dobro prvo napraviti plan :D[/quote]
Smijete imati prazan list papira, olovku, pa čak i gumicu. :wink:
hendrix (napisa):
mdoko (napisa):
3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna?


Imao sam jednu for-petlju i nekoliko while-slucajeva, nista previse. Bit ce da sam negdje preskocio nesto Very Happy

Ma da, ali meni je nekako uvijek zlo kad trebam pozivati realloc, ali ukusi se razlikuju... Smile

Citat:

Nego, dobijemo li na prakticnom kakav list papira / mozemo ga sami donijeti, cisto za skicu rjesenja? Je da smo "sve ove programe vec vidjeli", ali opet, uvijek je dobro prvo napraviti plan Very Happy

Smijete imati prazan list papira, olovku, pa čak i gumicu. Wink



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:32 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"][quote="mdoko"]3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna? [/quote]
Imao sam jednu for-petlju i nekoliko while-slucajeva, nista previse. Bit ce da sam negdje preskocio nesto :D[/quote]

Stavio si limit na maksimalnu duljinu niza. Skroz korektno "nizovno" rjesenje bi dinamicki relociralo niz kod ucitavanja (pogledaj skriptu od Prog 2, ako te zanimaju detalji). To je ono "ne uvodite dodatna ogranicenja" sto sam prije spominjao.

[quote="hendrix"]Nego, dobijemo li na prakticnom kakav list papira / mozemo ga sami donijeti, cisto za skicu rjesenja? Je da smo "sve ove programe vec vidjeli", ali opet, uvijek je dobro prvo napraviti plan :D[/quote]

Preporuka (svima, ne samo tebi): nemojte cijeli program pisati na papiru (includeove, scanf, printf, deklaracije,...), kad vec imate racunalo pred sobom (da, to je vrlo cesta pojava :ajme:).
hendrix (napisa):
mdoko (napisa):
3 minute? Uz svu onu silnu realokaciju koja je potrebna?

Imao sam jednu for-petlju i nekoliko while-slucajeva, nista previse. Bit ce da sam negdje preskocio nesto Very Happy


Stavio si limit na maksimalnu duljinu niza. Skroz korektno "nizovno" rjesenje bi dinamicki relociralo niz kod ucitavanja (pogledaj skriptu od Prog 2, ako te zanimaju detalji). To je ono "ne uvodite dodatna ogranicenja" sto sam prije spominjao.

hendrix (napisa):
Nego, dobijemo li na prakticnom kakav list papira / mozemo ga sami donijeti, cisto za skicu rjesenja? Je da smo "sve ove programe vec vidjeli", ali opet, uvijek je dobro prvo napraviti plan Very Happy


Preporuka (svima, ne samo tebi): nemojte cijeli program pisati na papiru (includeove, scanf, printf, deklaracije,...), kad vec imate racunalo pred sobom (da, to je vrlo cesta pojava Ajme, majko!).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 19:06 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam za ostale, na papir gotovo nikad ne pisem apsolutno nikakav kod, eventualno kakav pseudo-isjecak, vise si skiciram ono sto se u algoritmu zapravo mora dogadjati. Zato i pitam, jer je puno manje podlozno greskama prije programa isti ugrubo izvrtjeti na papiru nego u glavi. :D

[quote="mdoko"]
Smijete imati prazan list papira, olovku, pa čak i gumicu. :wink:[/quote]

To je to, hvala. :victory:
Ne znam za ostale, na papir gotovo nikad ne pisem apsolutno nikakav kod, eventualno kakav pseudo-isjecak, vise si skiciram ono sto se u algoritmu zapravo mora dogadjati. Zato i pitam, jer je puno manje podlozno greskama prije programa isti ugrubo izvrtjeti na papiru nego u glavi. Very Happy

mdoko (napisa):

Smijete imati prazan list papira, olovku, pa čak i gumicu. Wink


To je to, hvala. Pooobjeeedaaaa!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 21:24 ned, 2. 12. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ovaj ili slican zadatak je mdoko negdje komentirao. Pamtis tri broja: prvog u nizu, prethodno ucitanog i trenutnog. IMO, ne bitno drugacije od onoga sto (vjerojatno) radis s nizovima.[/quote]

Hvala na ovom isjecku, pomoglo je da si poslozim u glavi kako to zapravo treba pisati, i lakse je nego sto sam inace radio. :D

No, sad me u ovom zadatku ubija kako posloziti da prihvaca samo cjelobrojni q.

Npr., za ulaz [tt]10 25 1[/tt], izbacuje mi [tt]10 2 2[/tt]. Kad upisujem tako da postoji neki najduzi podniz s cjelobrojnim kvocijentom, sve normalno radi.
vsego (napisa):
Ovaj ili slican zadatak je mdoko negdje komentirao. Pamtis tri broja: prvog u nizu, prethodno ucitanog i trenutnog. IMO, ne bitno drugacije od onoga sto (vjerojatno) radis s nizovima.


Hvala na ovom isjecku, pomoglo je da si poslozim u glavi kako to zapravo treba pisati, i lakse je nego sto sam inace radio. Very Happy

No, sad me u ovom zadatku ubija kako posloziti da prihvaca samo cjelobrojni q.

Npr., za ulaz 10 25 1, izbacuje mi 10 2 2. Kad upisujem tako da postoji neki najduzi podniz s cjelobrojnim kvocijentom, sve normalno radi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Stranica 5 / 9.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan