Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pomoć oko zadatka iz 2. kolokvija
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Uvod u optimizaciju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 19:44 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li, inace, asistent odgovara na mail?
Da li, inace, asistent odgovara na mail?


[Vrh]
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 19:55 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-1011-kol2-rjes.pdf

2.zadatak pod (a)

kak se provjerava da li je nešto vrh??? :-o
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-1011-kol2-rjes.pdf

2.zadatak pod (a)

kak se provjerava da li je nešto vrh??? Surprised


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:11 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

to se provjeri po definiciji za poliedarski vrh.
znaci samo provjeris da li je redak*taj x=vrijednosti vektora b u retku jednakom kao i taj redak sto si ga uzeo..dovoljno ti je da ti i samo jedan redak matrice zadovoljava to svojstvo da bi to bio vrh.

nadam se da je pomoglo
to se provjeri po definiciji za poliedarski vrh.
znaci samo provjeris da li je redak*taj x=vrijednosti vektora b u retku jednakom kao i taj redak sto si ga uzeo..dovoljno ti je da ti i samo jedan redak matrice zadovoljava to svojstvo da bi to bio vrh.

nadam se da je pomoglo


[Vrh]
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 22:19 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

kužim! :)
super, hvala ti puno! :D
kužim! Smile
super, hvala ti puno! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Sale
Gost





PostPostano: 0:10 sri, 9. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]to se provjeri po definiciji za poliedarski vrh.
znaci samo provjeris da li je redak*taj x=vrijednosti vektora b u retku jednakom kao i taj redak sto si ga uzeo..dovoljno ti je da ti i samo jedan redak matrice zadovoljava to svojstvo da bi to bio vrh.

nadam se da je pomoglo[/quote]


Mozda sam u krivu, ali profesorova knjiga kaze, str 108 definicaja VI.5 da je v iz K vrh poliedarskog skupa K ako postoji n linearno nezavisnih vektora redaka matrice A takvih da je a(i)*v=b(i).

Ovdje je oznaka a(i) i-ti redak matrice a b(i) pripadna komponenta vektora desne strane. Matrica A je mxn

Meni nekako smisla ima samo da je potrebno n takvi linearno nezavisnih redaka, a ne jedan ili manje, da zadovoljavaju svojstvo da bi neka tocka bila vrh jer je u n dimenzionalnom prostoru (a to je prostor u kojem je K) potrebno n hiperravnina da bi im presjek bilo tocka. Ovih n skalranih produkata upravo predstavlja jednadzbe od n hiperravnina a tocka v onda lezi na svih n odnosno u presjeku. Da su vektori linearno nezavisni osigurava da te ravnine nisu paralelne međusobno ( retci su vektori normala tih ravnina).

Ako sam nesto krivo skuzio volio bi da me netko ispravi.
Anonymous (napisa):
to se provjeri po definiciji za poliedarski vrh.
znaci samo provjeris da li je redak*taj x=vrijednosti vektora b u retku jednakom kao i taj redak sto si ga uzeo..dovoljno ti je da ti i samo jedan redak matrice zadovoljava to svojstvo da bi to bio vrh.

nadam se da je pomoglo



Mozda sam u krivu, ali profesorova knjiga kaze, str 108 definicaja VI.5 da je v iz K vrh poliedarskog skupa K ako postoji n linearno nezavisnih vektora redaka matrice A takvih da je a(i)*v=b(i).

Ovdje je oznaka a(i) i-ti redak matrice a b(i) pripadna komponenta vektora desne strane. Matrica A je mxn

Meni nekako smisla ima samo da je potrebno n takvi linearno nezavisnih redaka, a ne jedan ili manje, da zadovoljavaju svojstvo da bi neka tocka bila vrh jer je u n dimenzionalnom prostoru (a to je prostor u kojem je K) potrebno n hiperravnina da bi im presjek bilo tocka. Ovih n skalranih produkata upravo predstavlja jednadzbe od n hiperravnina a tocka v onda lezi na svih n odnosno u presjeku. Da su vektori linearno nezavisni osigurava da te ravnine nisu paralelne međusobno ( retci su vektori normala tih ravnina).

Ako sam nesto krivo skuzio volio bi da me netko ispravi.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 0:16 sri, 9. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-0809-kol2-rjes.pdf

Jel bi itko mogao objasnit 2. zadatak. moolim vas :(
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-0809-kol2-rjes.pdf

Jel bi itko mogao objasnit 2. zadatak. moolim vas Sad


[Vrh]
Gost






PostPostano: 0:21 sri, 9. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

sto,onda ispada da ovo nije vrh jer prvi redak ne zadovoljava to svojstvo???
sto,onda ispada da ovo nije vrh jer prvi redak ne zadovoljava to svojstvo???


[Vrh]
Sale
Gost





PostPostano: 0:29 sri, 9. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]sto,onda ispada da ovo nije vrh jer prvi redak ne zadovoljava to svojstvo???[/quote]

Nije vrh od skupa K={x | Ax<b } Pošto je matrica A regularna skup K ima jedan jedini vrh i to inv(A)*b.

Za skup P u tom zadataku imas jos uvijet da je C'x=c. To mozes iskoristiti na sljedeci nacin : C'x<=c & -C'x<=-c. Sada matricu A
proširiš takoda joj dodas 2 retka : C' i -C'. Neka je to matrica A1. Prosiris i vektor b tako da mu dodas 2 skalara: c i -c. Sada imas da je
P={x | A1x<=b1} Nova matrica A1 ima 4 linearno nezavisna retka koja zadovoljavaju sa tockom [1, 1, 1, 1]' i b1 uvjet za poliedarski vrh. To su zadnja 3 retka originalne matrice A i novi redak c. Stoga je [1,1,1,1]' vrh poliedarskog skupa P.
Anonymous (napisa):
sto,onda ispada da ovo nije vrh jer prvi redak ne zadovoljava to svojstvo???


Nije vrh od skupa K={x | Ax<b } Pošto je matrica A regularna skup K ima jedan jedini vrh i to inv(A)*b.

Za skup P u tom zadataku imas jos uvijet da je C'x=c. To mozes iskoristiti na sljedeci nacin : C'x⇐c & -C'x⇐-c. Sada matricu A
proširiš takoda joj dodas 2 retka : C' i -C'. Neka je to matrica A1. Prosiris i vektor b tako da mu dodas 2 skalara: c i -c. Sada imas da je
P={x | A1x⇐b1} Nova matrica A1 ima 4 linearno nezavisna retka koja zadovoljavaju sa tockom [1, 1, 1, 1]' i b1 uvjet za poliedarski vrh. To su zadnja 3 retka originalne matrice A i novi redak c. Stoga je [1,1,1,1]' vrh poliedarskog skupa P.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:58 sub, 12. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako to da nitko ne pita za rezultate? jel to znači da se zna kad će? ako da, podijelite tu informaciju :)
kako to da nitko ne pita za rezultate? jel to znači da se zna kad će? ako da, podijelite tu informaciju Smile


[Vrh]
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 15:34 sub, 12. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

People do not like bad news. :D
People do not like bad news. Very Happy



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pajopatak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2009. (22:20:04)
Postovi: (BE)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 10:08 pet, 17. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-kol2-1213-rjes.pdf

Može li mi netko objasniti kako riješiti 2. zadatak iz prošlogodišnjeg kolokvija?

Hvala :D
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-kol2-1213-rjes.pdf

Može li mi netko objasniti kako riješiti 2. zadatak iz prošlogodišnjeg kolokvija?

Hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:55 uto, 28. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod zadataka za provjeru jel neki vektor iz konusa, što ako ne možemo zamijenit sve vektore baze? Znači, neki ei je ostao gore?
Kod zadataka za provjeru jel neki vektor iz konusa, što ako ne možemo zamijenit sve vektore baze? Znači, neki ei je ostao gore?


[Vrh]
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 18:46 sub, 1. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pajopatak"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-kol2-1213-rjes.pdf

Može li mi netko objasniti kako riješiti 2. zadatak iz prošlogodišnjeg kolokvija?

Hvala :D[/quote]

u zadatku je greška: u oba uvjeta treba biti zadano < = umjesto < (inače x=(1,2) nije dopustiva točka). zapišeš dualnu zadaću kak izgleda s time da u njoj imaš jednakosti jer u primarnoj nema uvjet nenegativnosti na x i rješiš dualnu. treba ispasti y=(2,1)

[size=9][color=#999999]Added after 5 minutes:[/color][/size]

[quote="Anonymous"]Kod zadataka za provjeru jel neki vektor iz konusa, što ako ne možemo zamijenit sve vektore baze? Znači, neki ei je ostao gore?[/quote]

imaš neki konkretan primjer? ne kužim kako ne bismo mogli zamijeniti sve vektore baze...
pajopatak (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-kol2-1213-rjes.pdf

Može li mi netko objasniti kako riješiti 2. zadatak iz prošlogodišnjeg kolokvija?

Hvala Very Happy


u zadatku je greška: u oba uvjeta treba biti zadano < = umjesto < (inače x=(1,2) nije dopustiva točka). zapišeš dualnu zadaću kak izgleda s time da u njoj imaš jednakosti jer u primarnoj nema uvjet nenegativnosti na x i rješiš dualnu. treba ispasti y=(2,1)

Added after 5 minutes:

Anonymous (napisa):
Kod zadataka za provjeru jel neki vektor iz konusa, što ako ne možemo zamijenit sve vektore baze? Znači, neki ei je ostao gore?


imaš neki konkretan primjer? ne kužim kako ne bismo mogli zamijeniti sve vektore baze...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Inara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 05. 2010. (21:12:35)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 21:19 sub, 1. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lucika"]

u zadatku je greška: u oba uvjeta treba biti zadano < = umjesto < (inače x=(1,2) nije dopustiva točka). zapišeš dualnu zadaću kak izgleda s time da u njoj imaš jednakosti jer u primarnoj nema uvjet nenegativnosti na x i rješiš dualnu. treba ispasti y=(2,1) [/quote]

Erm... pa u kolokviju piše < = :?

Zar nije problem s tim zadatkom bio što je funkcija cilja primarne zadaće neograničena, pa je skup dopustivih točaka dualne zadaće prazan?


[quote="lucika"]

imaš neki konkretan primjer? ne kužim kako ne bismo mogli zamijeniti sve vektore baze...[/quote]

Ako generatori ne razapinju čitav R^n, onda ih ne možemo ubaciti u bazu. Profesor je na predavanju rekao da u tom slučaju razapinju neki potprostor, pa u tom potprostoru tražimo hiperravninu. Al ne znam kako to primjenit na konkretan zadatak :mrgreen:
lucika (napisa):


u zadatku je greška: u oba uvjeta treba biti zadano < = umjesto < (inače x=(1,2) nije dopustiva točka). zapišeš dualnu zadaću kak izgleda s time da u njoj imaš jednakosti jer u primarnoj nema uvjet nenegativnosti na x i rješiš dualnu. treba ispasti y=(2,1)


Erm... pa u kolokviju piše < = Confused

Zar nije problem s tim zadatkom bio što je funkcija cilja primarne zadaće neograničena, pa je skup dopustivih točaka dualne zadaće prazan?


lucika (napisa):


imaš neki konkretan primjer? ne kužim kako ne bismo mogli zamijeniti sve vektore baze...


Ako generatori ne razapinju čitav R^n, onda ih ne možemo ubaciti u bazu. Profesor je na predavanju rekao da u tom slučaju razapinju neki potprostor, pa u tom potprostoru tražimo hiperravninu. Al ne znam kako to primjenit na konkretan zadatak Mr. Green


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 11:58 ned, 2. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može netko objasniti kako u 1. zadatku 2. kolokvija prošle godine provjerim ima li problem dopustivu točku?
Može netko objasniti kako u 1. zadatku 2. kolokvija prošle godine provjerim ima li problem dopustivu točku?


[Vrh]
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 13:19 ned, 2. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Inara"]
Erm... pa u kolokviju piše < = :? [/quote]

Istina, tek sad vidim. (prije sam kolokvij otvorila u nekom šugavom pdf readeru pa mi nije prikazivalo kak spada...) :lol:

[quote="Inara"]
Zar nije problem s tim zadatkom bio što je funkcija cilja primarne zadaće neograničena, pa je skup dopustivih točaka dualne zadaće prazan? [/quote]

al to je bilo u slučaju kad je fja cilja bila 4x1+3x2, kaj ne?a ovdje je -4x1+3x2...

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

[quote="Anonymous"]Može netko objasniti kako u 1. zadatku 2. kolokvija prošle godine provjerim ima li problem dopustivu točku?[/quote]

uzmeš npr. točku x=(0,1,0,0,0) gdje je x=(x12,x14,x23,x24,x34) jer ona zadovoljava sve uvjete za slanje poruke.
Inara (napisa):

Erm... pa u kolokviju piše < = Confused


Istina, tek sad vidim. (prije sam kolokvij otvorila u nekom šugavom pdf readeru pa mi nije prikazivalo kak spada...) Laughing

Inara (napisa):

Zar nije problem s tim zadatkom bio što je funkcija cilja primarne zadaće neograničena, pa je skup dopustivih točaka dualne zadaće prazan?


al to je bilo u slučaju kad je fja cilja bila 4x1+3x2, kaj ne?a ovdje je -4x1+3x2...

Added after 3 minutes:

Anonymous (napisa):
Može netko objasniti kako u 1. zadatku 2. kolokvija prošle godine provjerim ima li problem dopustivu točku?


uzmeš npr. točku x=(0,1,0,0,0) gdje je x=(x12,x14,x23,x24,x34) jer ona zadovoljava sve uvjete za slanje poruke.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 17:07 ned, 2. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako se rješava 4. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-popravni-kol2-1213.pdf
kako se rješava 4. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/uopt/kolokvij/uopt-popravni-kol2-1213.pdf


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Uvod u optimizaciju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan