Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

jednostavno pitanje o bazi
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 23:10 sri, 9. 1. 2013    Naslov: jednostavno pitanje o bazi Citirajte i odgovorite

ne uspijevam doći do baze za [tex]W[/tex] u 3. zadatku prošlogodišnjeg kolokvija pa bih bio zahvalan na pomoći.

[dtex]W = \{ B \in M_2(\mathbb{C}) | tr(B^*) = 0 \}[/dtex]

po definiciji je [tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : \overline{a} + \overline{d} = 0 \right\}[/tex],
pa ako je [tex]a = e+if[/tex], [tex]d=g+ih[/tex], onda je
[tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : e-if+g-ih = 0 \right\}[/tex]
ali sada ne znam kako doći do matrica koje razapinju [tex]W[/tex] :(

hvala!
ne uspijevam doći do baze za [tex]W[/tex] u 3. zadatku prošlogodišnjeg kolokvija pa bih bio zahvalan na pomoći.

[dtex]W = \{ B \in M_2(\mathbb{C}) | tr(B^*) = 0 \}[/dtex]

po definiciji je [tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : \overline{a} + \overline{d} = 0 \right\}[/tex],
pa ako je [tex]a = e+if[/tex], [tex]d=g+ih[/tex], onda je
[tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : e-if+g-ih = 0 \right\}[/tex]
ali sada ne znam kako doći do matrica koje razapinju [tex]W[/tex] Sad

hvala!


[Vrh]
ja0000
Gost





PostPostano: 0:57 čet, 10. 1. 2013    Naslov: teorija Citirajte i odgovorite

jel zna netko gdje mogu naci odgovore za pitanja iz teorije?
jel zna netko gdje mogu naci odgovore za pitanja iz teorije?


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:16 čet, 10. 1. 2013    Naslov: Re: jednostavno pitanje o bazi Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]ne uspijevam doći do baze za [tex]W[/tex] u 3. zadatku prošlogodišnjeg kolokvija pa bih bio zahvalan na pomoći.

[dtex]W = \{ B \in M_2(\mathbb{C}) | tr(B^*) = 0 \}[/dtex]

po definiciji je [tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : \overline{a} + \overline{d} = 0 \right\}[/tex],
pa ako je [tex]a = e+if[/tex], [tex]d=g+ih[/tex], onda je
[tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : e-if+g-ih = 0 \right\}[/tex]
ali sada ne znam kako doći do matrica koje razapinju [tex]W[/tex] :([/quote]

Posto se radi nad [tex]\mathbb{C}[/tex], nema smisla rastavljati kompleksne brojeve na komponente.

Simple: [tex]\overline{a} + \overline{d} = 0 \Leftrightarrow d = -a[/tex]. Posto drugih uvjeta nema,
[tex]W = \left\{ \begin{bmatrix} a & b \\ c & -a \end{bmatrix} :\ a,b,c \in \mathbb{C} \right\}[/tex].
Vjerujem da bazu sada znas dobiti.

[spoiler]Uzmes 3 matrice, na primjer one koje dobijes za [tex](a,b,c) \in \{ (1,0,0), (0,1,0), (0,0,1) \}[/tex].[/spoiler]

Usput, za matrice je zgodno koristiti environment [tt]bmatrix[/tt] (ili [tt]pmatrix[/tt], ako bas jako zelis oble zagrade), umjesto zezanja sa zagradama i [tt]array[/tt]-om.

@ja0000: Post ti nema nikakve veze s temom topica.
Anonymous (napisa):
ne uspijevam doći do baze za [tex]W[/tex] u 3. zadatku prošlogodišnjeg kolokvija pa bih bio zahvalan na pomoći.

[dtex]W = \{ B \in M_2(\mathbb{C}) | tr(B^*) = 0 \}[/dtex]

po definiciji je [tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : \overline{a} + \overline{d} = 0 \right\}[/tex],
pa ako je [tex]a = e+if[/tex], [tex]d=g+ih[/tex], onda je
[tex]W = \left\{ \left( \begin{array}{cc} a&b\\c&d\end{array} \right) : e-if+g-ih = 0 \right\}[/tex]
ali sada ne znam kako doći do matrica koje razapinju [tex]W[/tex] Sad


Posto se radi nad [tex]\mathbb{C}[/tex], nema smisla rastavljati kompleksne brojeve na komponente.

Simple: [tex]\overline{a} + \overline{d} = 0 \Leftrightarrow d = -a[/tex]. Posto drugih uvjeta nema,
[tex]W = \left\{ \begin{bmatrix} a & b \\ c & -a \end{bmatrix} :\ a,b,c \in \mathbb{C} \right\}[/tex].
Vjerujem da bazu sada znas dobiti.

Spoiler [hidden; click to show]:


Usput, za matrice je zgodno koristiti environment bmatrix (ili pmatrix, ako bas jako zelis oble zagrade), umjesto zezanja sa zagradama i array-om.

@ja0000: Post ti nema nikakve veze s temom topica.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 10:17 čet, 10. 1. 2013    Naslov: Re: jednostavno pitanje o bazi Citirajte i odgovorite

puno hvala, Vsego! :D

P.S.
[tex]\begin{pmatrix}a&b\\c&d\end{pmatrix}[/tex]
:o
puno hvala, Vsego! Very Happy

P.S.
[tex]\begin{pmatrix}a&b\\c&d\end{pmatrix}[/tex]
Surprised


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan