Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
malisputnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2013. (08:43:21)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 13:10 uto, 14. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanja za zadatak koji je obraden na vjezbama.

Trebamo provjeriti je li [latex]\eta \times \lambda =\lambda \times \eta [/latex]

U vjezbama kazu da su svi intervali od [latex]\lambda \times \eta [/latex] (koji poistovjecujemo [latex]\mathbb{R} \times \mathbb{Q}[/latex]) kardinalnosti [latex]{c}[/latex].

No zar nije npr.
[latex]k\left( \left[ \left( 1,5 \right) ,(1,6) \right] \right) =\aleph_0[/latex]?

Kako onda mozemo reci da ne vrijedi jednakost jer u QxR postoji preobrojivi (npr. [(0,0),(1,0)]) interval dok u RxQ svi intervali su kardinalnosti c?
Imam pitanja za zadatak koji je obraden na vjezbama.

Trebamo provjeriti je li

U vjezbama kazu da su svi intervali od (koji poistovjecujemo ) kardinalnosti .

No zar nije npr.
?

Kako onda mozemo reci da ne vrijedi jednakost jer u QxR postoji preobrojivi (npr. [(0,0),(1,0)]) interval dok u RxQ svi intervali su kardinalnosti c?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 14:58 uto, 14. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malisputnik"]
U vjezbama kazu da su svi intervali od [latex]\lambda \times \eta [/latex] (koji poistovjecujemo [latex]\mathbb{R} \times \mathbb{Q}[/latex]) kardinalnosti [latex]{c}[/latex].

No zar nije npr.
[latex]k\left( \left[ \left( 1,5 \right) ,(1,6) \right] \right) =\aleph_0[/latex]?
[/quote]

Jesi se malo zabunio, pa zaboravio da je defaultni produkni uređaj antileksikografski?

Unutar [tex]\mathbb{R}\times\mathbb{Q}[/tex] vrijedi [tex][ ( 1,5 ) ,(1,6) ] ) = \{ (x,q) \mid x\in\mathbb{R} \land q\in\mathbb{Q}\land ((5 < q \land q < 6) \lor (q = 5 \land 1 \leqslant x) \lor (q=6 \land x \leqslant 1) )\}[/tex], pa je specijalno [tex]\{(x, \frac{11}{2}) \mid x\in\mathbb{R}\}\subseteq [ ( 1,5 ) ,(1,6) ][/tex], odakle se lako vidi da je [tex]k([ ( 1,5 ) ,(1,6) ])\geqslant \mathbf{c}[/tex].
malisputnik (napisa):

U vjezbama kazu da su svi intervali od (koji poistovjecujemo ) kardinalnosti .

No zar nije npr.
?


Jesi se malo zabunio, pa zaboravio da je defaultni produkni uređaj antileksikografski?

Unutar [tex]\mathbb{R}\times\mathbb{Q}[/tex] vrijedi [tex][ ( 1,5 ) ,(1,6) ] ) = \{ (x,q) \mid x\in\mathbb{R} \land q\in\mathbb{Q}\land ((5 < q \land q < 6) \lor (q = 5 \land 1 \leqslant x) \lor (q=6 \land x \leqslant 1) )\}[/tex], pa je specijalno [tex]\{(x, \frac{11}{2}) \mid x\in\mathbb{R}\}\subseteq [ ( 1,5 ) ,(1,6) ][/tex], odakle se lako vidi da je [tex]k([ ( 1,5 ) ,(1,6) ])\geqslant \mathbf{c}[/tex].



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
malisputnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2013. (08:43:21)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 20:48 uto, 14. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="malisputnik"]
U vjezbama kazu da su svi intervali od [latex]\lambda \times \eta [/latex] (koji poistovjecujemo [latex]\mathbb{R} \times \mathbb{Q}[/latex]) kardinalnosti [latex]{c}[/latex].

No zar nije npr.
[latex]k\left( \left[ \left( 1,5 \right) ,(1,6) \right] \right) =\aleph_0[/latex]?
[/quote]

Jesi se malo zabunio, pa zaboravio da je defaultni produkni uređaj antileksikografski?

Unutar [tex]\mathbb{R}\times\mathbb{Q}[/tex] vrijedi [tex][ ( 1,5 ) ,(1,6) ] ) = \{ (x,q) \mid x\in\mathbb{R} \land q\in\mathbb{Q}\land ((5 < q \land q < 6) \lor (q = 5 \land 1 \leqslant x) \lor (q=6 \land x \leqslant 1) )\}[/tex], pa je specijalno [tex]\{(x, \frac{11}{2}) \mid x\in\mathbb{R}\}\subseteq [ ( 1,5 ) ,(1,6) ][/tex], odakle se lako vidi da je [tex]k([ ( 1,5 ) ,(1,6) ])\geqslant \mathbf{c}[/tex].[/quote]

antileks je definiran kao
(m,n)<(m′,n′) ⇔ (n<n′)ili(n=n′ i m<m′)
Aha dakle kada se n i n' podudaraju izmedu 5 i 6 onda se gleda po x. ok hvala, zaboravih razmatrati taj slucaj, brzopletost.

Moze li netto jos pojasniti foru kada se umjesto 'koordinatnog sutava' crtaju kutije?

Naime npr. QxN su kutije Q-ova koji su indeksiranje s n iz N. Kak bi se prethodni zad 'rjesio preko kutija'?

Kako se najlakse dobije osjecaj kada skup A ima sto nema skup B? Ima li nesto sto se prvo gleda? Svaki savjet je dobrodosao.
mdoko (napisa):
malisputnik (napisa):

U vjezbama kazu da su svi intervali od (koji poistovjecujemo ) kardinalnosti .

No zar nije npr.
?


Jesi se malo zabunio, pa zaboravio da je defaultni produkni uređaj antileksikografski?

Unutar [tex]\mathbb{R}\times\mathbb{Q}[/tex] vrijedi [tex][ ( 1,5 ) ,(1,6) ] ) = \{ (x,q) \mid x\in\mathbb{R} \land q\in\mathbb{Q}\land ((5 < q \land q < 6) \lor (q = 5 \land 1 \leqslant x) \lor (q=6 \land x \leqslant 1) )\}[/tex], pa je specijalno [tex]\{(x, \frac{11}{2}) \mid x\in\mathbb{R}\}\subseteq [ ( 1,5 ) ,(1,6) ][/tex], odakle se lako vidi da je [tex]k([ ( 1,5 ) ,(1,6) ])\geqslant \mathbf{c}[/tex].


antileks je definiran kao
(m,n)<(m′,n′) ⇔ (n<n′)ili(n=n′ i m<m′)
Aha dakle kada se n i n' podudaraju izmedu 5 i 6 onda se gleda po x. ok hvala, zaboravih razmatrati taj slucaj, brzopletost.

Moze li netto jos pojasniti foru kada se umjesto 'koordinatnog sutava' crtaju kutije?

Naime npr. QxN su kutije Q-ova koji su indeksiranje s n iz N. Kak bi se prethodni zad 'rjesio preko kutija'?

Kako se najlakse dobije osjecaj kada skup A ima sto nema skup B? Ima li nesto sto se prvo gleda? Svaki savjet je dobrodosao.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 11:16 sri, 15. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malisputnik"]Moze li netto jos pojasniti foru kada se umjesto 'koordinatnog sutava' crtaju kutije?[/quote]
"Kutije" su način kako ja volim skicirati produktni uređaj. Meni je tako lakše vizualizirati što se događa, jer slika ostane jednodimenzionalna, što IMO bolje predočava uređaj nego dvodimenzionalne skice.

Ne znam kako bih preko foruma objasnio kako to crtam. Probaj uhvatit nekoga od ekipe koja je kod mene slušala vježbe prethodnih godina, pa se zarazila kutijama. :)

[quote]Naime npr. QxN su kutije Q-ova koji su indeksiranje s n iz N. Kak bi se prethodni zad 'rjesio preko kutija'?[/quote]
Ništa se ne može "riješiti preko kutija", to je samo pomoć za vizualizaciju. Na kraju sve treba lijepo podokazivati bez ikakavog spominjanja kutija.

[quote]Kako se najlakse dobije osjecaj kada skup A ima sto nema skup B? Ima li nesto sto se prvo gleda? Svaki savjet je dobrodosao.[/quote]
Nema nekakve kuharice. Ono što bih ja savjetovao je da pronađeš nekakav dobar sistem za vizualizaciju uređaja, pa na temelju toga tražiš što je zadovoljeno, a što ne. Naravno, prvo provjeriš jednostavne invarijante, pa se onda hvataš za one kompliciranije. Ako nakon par minuta razmišjanja ne ide dokazivanje da skupovi nisu slični, pogledaj možeš li možda dokazati da jesu.

Ono što je uvijek dobra fora je provjeriti zadovoljava li koji od skupova uvjete nekakvog teorema o karakterizaciji uređaja.
malisputnik (napisa):
Moze li netto jos pojasniti foru kada se umjesto 'koordinatnog sutava' crtaju kutije?

"Kutije" su način kako ja volim skicirati produktni uređaj. Meni je tako lakše vizualizirati što se događa, jer slika ostane jednodimenzionalna, što IMO bolje predočava uređaj nego dvodimenzionalne skice.

Ne znam kako bih preko foruma objasnio kako to crtam. Probaj uhvatit nekoga od ekipe koja je kod mene slušala vježbe prethodnih godina, pa se zarazila kutijama. Smile

Citat:
Naime npr. QxN su kutije Q-ova koji su indeksiranje s n iz N. Kak bi se prethodni zad 'rjesio preko kutija'?

Ništa se ne može "riješiti preko kutija", to je samo pomoć za vizualizaciju. Na kraju sve treba lijepo podokazivati bez ikakavog spominjanja kutija.

Citat:
Kako se najlakse dobije osjecaj kada skup A ima sto nema skup B? Ima li nesto sto se prvo gleda? Svaki savjet je dobrodosao.

Nema nekakve kuharice. Ono što bih ja savjetovao je da pronađeš nekakav dobar sistem za vizualizaciju uređaja, pa na temelju toga tražiš što je zadovoljeno, a što ne. Naravno, prvo provjeriš jednostavne invarijante, pa se onda hvataš za one kompliciranije. Ako nakon par minuta razmišjanja ne ide dokazivanje da skupovi nisu slični, pogledaj možeš li možda dokazati da jesu.

Ono što je uvijek dobra fora je provjeriti zadovoljava li koji od skupova uvjete nekakvog teorema o karakterizaciji uređaja.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 16:42 sub, 18. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim vas pomoc sa ovim zadatkom:

Dokazite: lambda + 1 + lambda = lambda

Zanima me da li je
f: Rx{0} U {0}x{1} U Rx{2} -> R def.sa:
f(x,1) = 0,
f(x, 2) = e^x,
f(x, 0) = - (1/2)^x
slicnost??

Unaprijed hvala! :)[/tt]
Molim vas pomoc sa ovim zadatkom:

Dokazite: lambda + 1 + lambda = lambda

Zanima me da li je
f: Rx{0} U {0}x{1} U Rx{2} → R def.sa:
f(x,1) = 0,
f(x, 2) = e^x,
f(x, 0) = - (1/2)^x
slicnost??

Unaprijed hvala! Smile[/tt]



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 12:54 ned, 19. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="slonic~tonic"]
Zanima me da li je
f: Rx{0} U {0}x{1} U Rx{2} -> R def.sa:
f(x,1) = 0,
f(x, 2) = e^x,
f(x, 0) = - (1/2)^x
slicnost??
[/quote]

Intuicija ti je na mjestu. Sve dobro vidiš. Sad samo provedi formalni dokaz da se radi o sličnosti.
slonic~tonic (napisa):

Zanima me da li je
f: Rx{0} U {0}x{1} U Rx{2} → R def.sa:
f(x,1) = 0,
f(x, 2) = e^x,
f(x, 0) = - (1/2)^x
slicnost??


Intuicija ti je na mjestu. Sve dobro vidiš. Sad samo provedi formalni dokaz da se radi o sličnosti.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
malisputnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2013. (08:43:21)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 23:26 pon, 20. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala mdoko!

Kako bi dokazali
[latex]\alpha <\beta \quad \vee \quad \alpha = \beta \quad \vee \quad \beta < \alpha [/latex]?
Hvala mdoko!

Kako bi dokazali
?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 19:18 uto, 21. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malisputnik"]Kako bi dokazali
[latex]\alpha <\beta \quad \vee \quad \alpha = \beta \quad \vee \quad \beta < \alpha [/latex]?[/quote]
Stvarno očekuješ odgovor bez da kažeš što su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex]? :grebgreb:
malisputnik (napisa):
Kako bi dokazali
?

Stvarno očekuješ odgovor bez da kažeš što su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex]? Kotacici rade 100 na sat



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
malisputnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2013. (08:43:21)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 19:19 uto, 21. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="malisputnik"]Kako bi dokazali
[latex]\alpha <\beta \quad \vee \quad \alpha = \beta \quad \vee \quad \beta < \alpha [/latex]?[/quote]
Stvarno očekuješ odgovor bez da kažeš što su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex]? :grebgreb:[/quote]

Ordinali. To bi trebala biti neka ugnijezdena indukcija?
mdoko (napisa):
malisputnik (napisa):
Kako bi dokazali
?

Stvarno očekuješ odgovor bez da kažeš što su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex]? Kotacici rade 100 na sat


Ordinali. To bi trebala biti neka ugnijezdena indukcija?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 20:52 pet, 31. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/proslogodisnjikolokviji/TS.k2z.13-01.pdf?attachauth=ANoY7cqVE0GUYz-pvCKoqcZsd6Yx51-gZV_awRAhnfvRfiwFsTTgjDnAgfMtt7RZnHSkZU7x1-6p5HDQAKA_LpUY6wZM_RSyk-v3WS_lMlHTBEO-JXLfK0iYx-oRHniqr3c4S_tmrQ0LBIAaB2DMjari-LwyuNyAAGNAz3W3qzHAGx42Fb-UIbALLaVMSMTlAI2X1-EplPrRvGOTN5Mw9wb1KiUDcIPW3PBnsJkOm8iq9G_PTst7sblMvV_5KKZPkfzZpFEslqJdfRHON639-ZPfexfSyxr-oQ%3D%3D&attredirects=0

Je li rjesenje 6.zadatka
w^12 + w^11 + w^8 ??
https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/proslogodisnjikolokviji/TS.k2z.13-01.pdf?attachauth=ANoY7cqVE0GUYz-pvCKoqcZsd6Yx51-gZV_awRAhnfvRfiwFsTTgjDnAgfMtt7RZnHSkZU7x1-6p5HDQAKA_LpUY6wZM_RSyk-v3WS_lMlHTBEO-JXLfK0iYx-oRHniqr3c4S_tmrQ0LBIAaB2DMjari-LwyuNyAAGNAz3W3qzHAGx42Fb-UIbALLaVMSMTlAI2X1-EplPrRvGOTN5Mw9wb1KiUDcIPW3PBnsJkOm8iq9G_PTst7sblMvV_5KKZPkfzZpFEslqJdfRHON639-ZPfexfSyxr-oQ%3D%3D&attredirects=0

Je li rjesenje 6.zadatka
w^12 + w^11 + w^8 ??



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 21:36 pet, 31. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam dobio da je na kraju:
[tex]\omega^{12}+\omega^{11}\cdot 3+\omega^{10}+\omega^{8}+\omega^{7}[/tex] koje su ti izracunate vrijednosti? ja sam dobio:

[tex]f(0)=\omega[/tex]
[tex]f(\omega)=\omega^3+\omega^2\cdot 2[/tex]
[tex]f(\omega^3+\omega^2\cdot 2)=\omega^6+\omega^5\cdot 3+\omega^4[/tex]
[tex]f(\omega^6+\omega^5\cdot 3+\omega^4)=\omega^{12}+\omega^{11}\cdot 3+\omega^{10}+\omega^{8}+\omega^{7}[/tex]
Ja sam dobio da je na kraju:
[tex]\omega^{12}+\omega^{11}\cdot 3+\omega^{10}+\omega^{8}+\omega^{7}[/tex] koje su ti izracunate vrijednosti? ja sam dobio:

[tex]f(0)=\omega[/tex]
[tex]f(\omega)=\omega^3+\omega^2\cdot 2[/tex]
[tex]f(\omega^3+\omega^2\cdot 2)=\omega^6+\omega^5\cdot 3+\omega^4[/tex]
[tex]f(\omega^6+\omega^5\cdot 3+\omega^4)=\omega^{12}+\omega^{11}\cdot 3+\omega^{10}+\omega^{8}+\omega^{7}[/tex]



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 22:19 pet, 31. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo sam dobila f(0) = w

A, grijesim li kad razmisljam ovako:

f(w) = (w+5)(w+w) + w*w^2 = w^2 * 2 + w^3 = w^2 (2+w) = w^3
ovo sam dobila f(0) = w

A, grijesim li kad razmisljam ovako:

f(w) = (w+5)(w+w) + w*w^2 = w^2 * 2 + w^3 = w^2 (2+w) = w^3



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 23:38 pet, 31. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmm nisam bas skuzio kako si tu razmisljala, ali sjeti se da opcenito za ordinalnu aritmetiku ne vrijedi komutativnost, te vrijedi:

[tex]\alpha\cdot(\beta+\gamma)=\alpha\cdot\beta+\alpha\cdot\gamma[/tex] obrat ne.
pa je [tex]\omega\cdot2 =\omega(1+1)=\omega+\omega[/tex]
[tex](\omega+5)(\omega+\omega)+\omega^3=(\omega+5)\cdot(\omega\cdot2)+\omega^3=((\omega+5)\cdot\omega)\cdot2+\omega^3[/tex]
Sada ti ide klasicna "fora" sa ogranicavanjem u ovakvim slucajevima, npr:
[tex](\omega+5)\cdot\omega[/tex]
[tex]\omega\leq\omega+5 \leq \omega+\omega=\omega\cdot2\ /\cdot\omega[/tex]
[tex]\omega^2\leq(\omega+5)\cdot\omega \leq \omega^2[/tex]

I u biti to ogranicavanje jedino vise manje i koristis u zad i "lijevu" distributivnost prema rijecima asistenta.
Hmm nisam bas skuzio kako si tu razmisljala, ali sjeti se da opcenito za ordinalnu aritmetiku ne vrijedi komutativnost, te vrijedi:

[tex]\alpha\cdot(\beta+\gamma)=\alpha\cdot\beta+\alpha\cdot\gamma[/tex] obrat ne.
pa je [tex]\omega\cdot2 =\omega(1+1)=\omega+\omega[/tex]
[tex](\omega+5)(\omega+\omega)+\omega^3=(\omega+5)\cdot(\omega\cdot2)+\omega^3=((\omega+5)\cdot\omega)\cdot2+\omega^3[/tex]
Sada ti ide klasicna "fora" sa ogranicavanjem u ovakvim slucajevima, npr:
[tex](\omega+5)\cdot\omega[/tex]
[tex]\omega\leq\omega+5 \leq \omega+\omega=\omega\cdot2\ /\cdot\omega[/tex]
[tex]\omega^2\leq(\omega+5)\cdot\omega \leq \omega^2[/tex]

I u biti to ogranicavanje jedino vise manje i koristis u zad i "lijevu" distributivnost prema rijecima asistenta.



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 9:09 sub, 1. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma da, tak sam razmisljala..samo nisam tak opsirno tu zapisala..
I zar se onda po tvom ne dobije w^2*2 + w^3, a ne w^3 + w^2*2 ko sto si napisao? Hmm.. :/
Ma da, tak sam razmisljala..samo nisam tak opsirno tu zapisala..
I zar se onda po tvom ne dobije w^2*2 + w^3, a ne w^3 + w^2*2 ko sto si napisao? Hmm.. Ehm?



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
banank0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2013. (13:36:04)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 21:28 sri, 5. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja dobila isto ko slonić
ja dobila isto ko slonić


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
yellow submarine
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2010. (19:28:03)
Postovi: (34)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2

PostPostano: 23:30 sri, 5. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="banank0"]ja dobila isto ko slonić[/quote]

I ja isto.

Inače za provjeru ovakvih zadataka koristan je program sa ove stranice: [url]http://mtnmath.com/ord/[/url]
banank0 (napisa):
ja dobila isto ko slonić


I ja isto.

Inače za provjeru ovakvih zadataka koristan je program sa ove stranice: http://mtnmath.com/ord/



_________________
Time is an illusion. Lunchtime doubly so.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
malisputnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2013. (08:43:21)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 23:39 sri, 5. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/proslogodisnjikolokviji/TS.k2z.13-01.pdf?attachauth=ANoY7cqpuPlzkjwFc2KCqbOndC8SUeuPypTY5X3IAwDjiNqhIxTZAGeyzq2Dnpq49CK4jzrA0aBHTQd-zEu4lPJpn487c9FkOvYBGJqdZgVfaDh49XBHOnVi2J0IGL7hvsYvfD2wXOX6f63_MdJw8jqeMosfmgGgsk69PIrtvCU6LdGO9_WNUBUaJU1WbDJArKwZYlkfhkNUcCyMT6bWXoO4v60m2_pqtC2GPj0ORJez6a7Ub4E0ANejLHny8vHbZ7cALW8Fubi21TIdU_QJ4NDUJktpytbfGQ%3D%3D&attredirects=0

ZAD 4, ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.

https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/postbeznaslova/TS.k2z.12.pdf?attachauth=ANoY7cojA-eNieab1K3UIGVlBZ2UwMAyOaQx75PYirRHq1BGeMW7vhY3GToGydAyea8D9Ilyxr3i2RRFzTTkNYqlMxunMXm8OO4qNGGM6fMjQii9bazBuD28g57XHqTKulZc6YZOL0V7LZN33uy39Q0RFeElZvfc-A_xC8VqY1DjQ0U-7cCw7HQBh4VEgRPskYBur0qBWlEjedjt_7fIrUEVNBOUZEqI8tcP-Has0u-Z_XeyZvuIU976-JQlfgIvoWRzWDWZyibGF9iERIuG2rioadfnyzMQAw%3D%3D&attredirects=0

ZAD 4, B grupa, isto hint jer dojma sam da su slicni.
https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/proslogodisnjikolokviji/TS.k2z.13-01.pdf?attachauth=ANoY7cqpuPlzkjwFc2KCqbOndC8SUeuPypTY5X3IAwDjiNqhIxTZAGeyzq2Dnpq49CK4jzrA0aBHTQd-zEu4lPJpn487c9FkOvYBGJqdZgVfaDh49XBHOnVi2J0IGL7hvsYvfD2wXOX6f63_MdJw8jqeMosfmgGgsk69PIrtvCU6LdGO9_WNUBUaJU1WbDJArKwZYlkfhkNUcCyMT6bWXoO4v60m2_pqtC2GPj0ORJez6a7Ub4E0ANejLHny8vHbZ7cALW8Fubi21TIdU_QJ4NDUJktpytbfGQ%3D%3D&attredirects=0

ZAD 4, ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.

https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/postbeznaslova/TS.k2z.12.pdf?attachauth=ANoY7cojA-eNieab1K3UIGVlBZ2UwMAyOaQx75PYirRHq1BGeMW7vhY3GToGydAyea8D9Ilyxr3i2RRFzTTkNYqlMxunMXm8OO4qNGGM6fMjQii9bazBuD28g57XHqTKulZc6YZOL0V7LZN33uy39Q0RFeElZvfc-A_xC8VqY1DjQ0U-7cCw7HQBh4VEgRPskYBur0qBWlEjedjt_7fIrUEVNBOUZEqI8tcP-Has0u-Z_XeyZvuIU976-JQlfgIvoWRzWDWZyibGF9iERIuG2rioadfnyzMQAw%3D%3D&attredirects=0

ZAD 4, B grupa, isto hint jer dojma sam da su slicni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 0:23 čet, 6. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malisputnik"][url=https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/proslogodisnjikolokviji/TS.k2z.13-01.pdf?attachauth=ANoY7cqpuPlzkjwFc2KCqbOndC8SUeuPypTY5X3IAwDjiNqhIxTZAGeyzq2Dnpq49CK4jzrA0aBHTQd-zEu4lPJpn487c9FkOvYBGJqdZgVfaDh49XBHOnVi2J0IGL7hvsYvfD2wXOX6f63_MdJw8jqeMosfmgGgsk69PIrtvCU6LdGO9_WNUBUaJU1WbDJArKwZYlkfhkNUcCyMT6bWXoO4v60m2_pqtC2GPj0ORJez6a7Ub4E0ANejLHny8vHbZ7cALW8Fubi21TIdU_QJ4NDUJktpytbfGQ%3D%3D&attredirects=0]ZAD 4[/url], ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.
[/quote]
Hint: uređajna karakteristika skupa racionalnih brojeva.

[quote][url=https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/postbeznaslova/TS.k2z.12.pdf?attachauth=ANoY7cojA-eNieab1K3UIGVlBZ2UwMAyOaQx75PYirRHq1BGeMW7vhY3GToGydAyea8D9Ilyxr3i2RRFzTTkNYqlMxunMXm8OO4qNGGM6fMjQii9bazBuD28g57XHqTKulZc6YZOL0V7LZN33uy39Q0RFeElZvfc-A_xC8VqY1DjQ0U-7cCw7HQBh4VEgRPskYBur0qBWlEjedjt_7fIrUEVNBOUZEqI8tcP-Has0u-Z_XeyZvuIU976-JQlfgIvoWRzWDWZyibGF9iERIuG2rioadfnyzMQAw%3D%3D&attredirects=0]ZAD 4, B grupa[/url], isto hint jer dojma sam da su slicni.[/quote]
Hint: lagano se konstruira sličnost.
malisputnik (napisa):
ZAD 4, ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.

Hint: uređajna karakteristika skupa racionalnih brojeva.

Citat:
ZAD 4, B grupa, isto hint jer dojma sam da su slicni.

Hint: lagano se konstruira sličnost.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
malisputnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2013. (08:43:21)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 0:28 čet, 6. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="malisputnik"][url=https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/proslogodisnjikolokviji/TS.k2z.13-01.pdf?attachauth=ANoY7cqpuPlzkjwFc2KCqbOndC8SUeuPypTY5X3IAwDjiNqhIxTZAGeyzq2Dnpq49CK4jzrA0aBHTQd-zEu4lPJpn487c9FkOvYBGJqdZgVfaDh49XBHOnVi2J0IGL7hvsYvfD2wXOX6f63_MdJw8jqeMosfmgGgsk69PIrtvCU6LdGO9_WNUBUaJU1WbDJArKwZYlkfhkNUcCyMT6bWXoO4v60m2_pqtC2GPj0ORJez6a7Ub4E0ANejLHny8vHbZ7cALW8Fubi21TIdU_QJ4NDUJktpytbfGQ%3D%3D&attredirects=0]ZAD 4[/url], ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.
[/quote]
Hint: uređajna karakteristika skupa racionalnih brojeva.
[/quote]

Da, gledam te uredajne karakteristike od Q no nista ne pronalazim. Jesu li onda slicni ili jos malo jaci hint? :D

Hvala mdoko!
mdoko (napisa):
malisputnik (napisa):
ZAD 4, ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.

Hint: uređajna karakteristika skupa racionalnih brojeva.


Da, gledam te uredajne karakteristike od Q no nista ne pronalazim. Jesu li onda slicni ili jos malo jaci hint? Very Happy

Hvala mdoko!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 1:33 čet, 6. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malisputnik"][quote="mdoko"][quote="malisputnik"][url=https://1c9dd60f-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/proslogodisnjikolokviji/TS.k2z.13-01.pdf?attachauth=ANoY7cqpuPlzkjwFc2KCqbOndC8SUeuPypTY5X3IAwDjiNqhIxTZAGeyzq2Dnpq49CK4jzrA0aBHTQd-zEu4lPJpn487c9FkOvYBGJqdZgVfaDh49XBHOnVi2J0IGL7hvsYvfD2wXOX6f63_MdJw8jqeMosfmgGgsk69PIrtvCU6LdGO9_WNUBUaJU1WbDJArKwZYlkfhkNUcCyMT6bWXoO4v60m2_pqtC2GPj0ORJez6a7Ub4E0ANejLHny8vHbZ7cALW8Fubi21TIdU_QJ4NDUJktpytbfGQ%3D%3D&attredirects=0]ZAD 4[/url], ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.
[/quote]
Hint: uređajna karakteristika skupa racionalnih brojeva.
[/quote]

Da, gledam te uredajne karakteristike od Q no nista ne pronalazim. Jesu li onda slicni ili jos malo jaci hint? :D
[/quote]
Oba skupa su prebrojiva, gusta i bez najmanjeg i najvećeg elementa.
malisputnik (napisa):
mdoko (napisa):
malisputnik (napisa):
ZAD 4, ne treba cijeli rjesenje vec samo hint.

Hint: uređajna karakteristika skupa racionalnih brojeva.


Da, gledam te uredajne karakteristike od Q no nista ne pronalazim. Jesu li onda slicni ili jos malo jaci hint? Very Happy

Oba skupa su prebrojiva, gusta i bez najmanjeg i najvećeg elementa.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 2 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan