Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Baza i dimenzija? (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Linearna algebra 1 (smjer nastavnički)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Moval
Gost





PostPostano: 22:23 ned, 20. 4. 2014    Naslov: Baza i dimenzija? Citirajte i odgovorite

Zadatak: M={(z1, z2, z3, z4): z1+(konj-kompl)z3=0, z2-z4=0}je podskup od C4. Pokazite da je M realan vektorski prostor te mu odredite jednu bazu i dimenziju. Ispitajte je li M kompleksan vektorski prostor.

Ovaj dio baza i dimenzija... Ako sam dobro rijesavala dobijem ((konj-kompl)-z3, z2, z3, z2), kako da napisem tu bazu, tocnije muci me zapis ovog konjugirano kompleksnog clana u bazi
Zadatak: M={(z1, z2, z3, z4): z1+(konj-kompl)z3=0, z2-z4=0}je podskup od C4. Pokazite da je M realan vektorski prostor te mu odredite jednu bazu i dimenziju. Ispitajte je li M kompleksan vektorski prostor.

Ovaj dio baza i dimenzija... Ako sam dobro rijesavala dobijem ((konj-kompl)-z3, z2, z3, z2), kako da napisem tu bazu, tocnije muci me zapis ovog konjugirano kompleksnog clana u bazi


[Vrh]
house
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 07. 2012. (12:18:41)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:09 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanje u vezi baze i sustava izvodnica. U nekoliko zadataka s vjezbi pojavilo se da npr imamo p element od P3 te trebamo odrediti je li vektorski prostor i naci jednu bazu i dimenziju, konkretno R={p element od P3 : p(0) =p (1) =0}. Lako pokazemo kako to je vektorski prostor ali nedoumica se javlja kod odredjivanja baze i dimenzije, jer dobijemo skup koji sadrzi {t^3 - t, t^2 -t}. tj. dimenzija tog skupa je 2. Kako mozemo reci da je to sustav izvodnica i baza za R (da bi neki skup bio sustav izvodnica nekog prostora mora imati >= n elemenata, i ako ima tocno n elemenata je baza za taj prostor), a znamo da je dimP3=4? Sto ne bi trebali nadopuniti do baze prostora da bi cinilo sustav izvodnica i bazu?
Imam pitanje u vezi baze i sustava izvodnica. U nekoliko zadataka s vjezbi pojavilo se da npr imamo p element od P3 te trebamo odrediti je li vektorski prostor i naci jednu bazu i dimenziju, konkretno R={p element od P3 : p(0) =p (1) =0}. Lako pokazemo kako to je vektorski prostor ali nedoumica se javlja kod odredjivanja baze i dimenzije, jer dobijemo skup koji sadrzi {t^3 - t, t^2 -t}. tj. dimenzija tog skupa je 2. Kako mozemo reci da je to sustav izvodnica i baza za R (da bi neki skup bio sustav izvodnica nekog prostora mora imati >= n elemenata, i ako ima tocno n elemenata je baza za taj prostor), a znamo da je dimP3=4? Sto ne bi trebali nadopuniti do baze prostora da bi cinilo sustav izvodnica i bazu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:28 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Moval: Mozes li navesti jednu (bilo koju) realnu bazu cijelog prostora [tex]\mathbb{C}^4[/tex] (a ne samo zadanog potprostora)?

@house: Brkas prostor i potprostor. Baza svakog prostora ima elemenata kolika je dimenzija tog prostora. Ako te zanima baza od [tex]R[/tex], onda gledas [tex]\dim R[/tex], a ne [tex]\dim P_3[/tex]. Drugim rijecima, ako nadopunis [tex]\{t^3-t, t^2-t\}[/tex], dobit ces bazu za [tex]P_3[/tex], a ne vise za [tex]R[/tex].
@Moval: Mozes li navesti jednu (bilo koju) realnu bazu cijelog prostora [tex]\mathbb{C}^4[/tex] (a ne samo zadanog potprostora)?

@house: Brkas prostor i potprostor. Baza svakog prostora ima elemenata kolika je dimenzija tog prostora. Ako te zanima baza od [tex]R[/tex], onda gledas [tex]\dim R[/tex], a ne [tex]\dim P_3[/tex]. Drugim rijecima, ako nadopunis [tex]\{t^3-t, t^2-t\}[/tex], dobit ces bazu za [tex]P_3[/tex], a ne vise za [tex]R[/tex].



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Moval
Gost





PostPostano: 11:31 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="house"]Imam pitanje u vezi baze i sustava izvodnica. U nekoliko zadataka s vjezbi pojavilo se da npr imamo p element od P3 te trebamo odrediti je li vektorski prostor i naci jednu bazu i dimenziju, konkretno R={p element od P3 : p(0) =p (1) =0}. Lako pokazemo kako to je vektorski prostor ali nedoumica se javlja kod odredjivanja baze i dimenzije, jer dobijemo skup koji sadrzi {t^3 - t, t^2 -t}. tj. dimenzija tog skupa je 2. Kako mozemo reci da je to sustav izvodnica i baza za R (da bi neki skup bio sustav izvodnica nekog prostora mora imati >= n elemenata, i ako ima tocno n elemenata je baza za taj prostor), a znamo da je dimP3=4? Sto ne bi trebali nadopuniti do baze prostora da bi cinilo sustav izvodnica i bazu?[/quote]

Pa ja bi rekla da se tu ne radi o prostoru P3 nego njegovom potprostoru R, koji ima manju ili jednaku dimenziju, kada zele da nadopuno do baze za P3 to bas napisu u zadatku
house (napisa):
Imam pitanje u vezi baze i sustava izvodnica. U nekoliko zadataka s vjezbi pojavilo se da npr imamo p element od P3 te trebamo odrediti je li vektorski prostor i naci jednu bazu i dimenziju, konkretno R={p element od P3 : p(0) =p (1) =0}. Lako pokazemo kako to je vektorski prostor ali nedoumica se javlja kod odredjivanja baze i dimenzije, jer dobijemo skup koji sadrzi {t^3 - t, t^2 -t}. tj. dimenzija tog skupa je 2. Kako mozemo reci da je to sustav izvodnica i baza za R (da bi neki skup bio sustav izvodnica nekog prostora mora imati >= n elemenata, i ako ima tocno n elemenata je baza za taj prostor), a znamo da je dimP3=4? Sto ne bi trebali nadopuniti do baze prostora da bi cinilo sustav izvodnica i bazu?


Pa ja bi rekla da se tu ne radi o prostoru P3 nego njegovom potprostoru R, koji ima manju ili jednaku dimenziju, kada zele da nadopuno do baze za P3 to bas napisu u zadatku


[Vrh]
Moval
Gost





PostPostano: 11:40 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]@Moval: Mozes li navesti jednu (bilo koju) realnu bazu cijelog prostora [tex]\mathbb{C}^4[/tex] (a ne samo zadanog potprostora)?[/quote]

{(1,0,0,0),(0,1,0,0),(0,0,1,0),(0,0,0,1), (i,0,0,0), (0,i,0,0), (0,0,i,0), (0,0,0,i)} C4 nad R, sto smijem bilokoju bazu ili sto da radim dalje u tom zadatku? Da probam s tim nadopunjavati pa sto bude bude? Stvarno me zbunjuje ovaj konugirano kompleksni :S
vsego (napisa):
@Moval: Mozes li navesti jednu (bilo koju) realnu bazu cijelog prostora [tex]\mathbb{C}^4[/tex] (a ne samo zadanog potprostora)?


{(1,0,0,0),(0,1,0,0),(0,0,1,0),(0,0,0,1), (i,0,0,0), (0,i,0,0), (0,0,i,0), (0,0,0,i)} C4 nad R, sto smijem bilokoju bazu ili sto da radim dalje u tom zadatku? Da probam s tim nadopunjavati pa sto bude bude? Stvarno me zbunjuje ovaj konugirano kompleksni :S


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:08 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izvrsno.

Nema smisla nadopunjavati bazu cijelog prostora.

Oznacimo tvoje vektore baze s [tex]e_1, e_2, \dots, e_8[/tex], respektivno (dakle 1-4 su s jedinicama, a 5-8 su s [tex]i[/tex]-jevima). Kako izgleda realni potprostor kojeg razapinju vektori [tex]e_1 + e_2[/tex], i [tex]e_5 + \overline{e}_6[/tex]?
Izvrsno.

Nema smisla nadopunjavati bazu cijelog prostora.

Oznacimo tvoje vektore baze s [tex]e_1, e_2, \dots, e_8[/tex], respektivno (dakle 1-4 su s jedinicama, a 5-8 su s [tex]i[/tex]-jevima). Kako izgleda realni potprostor kojeg razapinju vektori [tex]e_1 + e_2[/tex], i [tex]e_5 + \overline{e}_6[/tex]?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Moval
Gost





PostPostano: 12:21 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Izvrsno.

Nema smisla nadopunjavati bazu cijelog prostora.

Oznacimo tvoje vektore baze s [tex]e_1, e_2, \dots, e_8[/tex], respektivno (dakle 1-4 su s jedinicama, a 5-8 su s [tex]i[/tex]-jevima). Kako izgleda realni potprostor kojeg razapinju vektori [tex]e_1 + e_2[/tex], i [tex]e_5 + \overline{e}_6[/tex]?[/quote]

{(1,1,0,0), (i, -i,0,0)} ?
vsego (napisa):
Izvrsno.

Nema smisla nadopunjavati bazu cijelog prostora.

Oznacimo tvoje vektore baze s [tex]e_1, e_2, \dots, e_8[/tex], respektivno (dakle 1-4 su s jedinicama, a 5-8 su s [tex]i[/tex]-jevima). Kako izgleda realni potprostor kojeg razapinju vektori [tex]e_1 + e_2[/tex], i [tex]e_5 + \overline{e}_6[/tex]?


{(1,1,0,0), (i, -i,0,0)} ?


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:10 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?
Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Moval
Gost





PostPostano: 13:34 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?[/quote]

Alfa(1,1,0,0)+beta(i,-i,0,0)
vsego (napisa):
Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?


Alfa(1,1,0,0)+beta(i,-i,0,0)


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:32 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Moval"][quote="vsego"]Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?[/quote]
Alfa(1,1,0,0)+beta(i,-i,0,0)[/quote]

Ili, drugacije zapisano,
[tex]\begin{bmatrix} \alpha + \beta {\rm i} \\ \alpha - \beta {\rm i} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

No, mozemo reci i [tex]x := \alpha + \beta {\rm i} \in \mathbb{C}[/tex], pa su nasi vektori oblika
[tex]\begin{bmatrix} x \\ \overline{x} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

Je li sada jasno kako se ovo gore rjesava?
Moval (napisa):
vsego (napisa):
Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?

Alfa(1,1,0,0)+beta(i,-i,0,0)


Ili, drugacije zapisano,
[tex]\begin{bmatrix} \alpha + \beta {\rm i} \\ \alpha - \beta {\rm i} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

No, mozemo reci i [tex]x := \alpha + \beta {\rm i} \in \mathbb{C}[/tex], pa su nasi vektori oblika
[tex]\begin{bmatrix} x \\ \overline{x} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

Je li sada jasno kako se ovo gore rjesava?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Moval
Gost





PostPostano: 20:10 pon, 21. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Moval"][quote="vsego"]Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?[/quote]
Alfa(1,1,0,0)+beta(i,-i,0,0)[/quote]

Ili, drugacije zapisano,
[tex]\begin{bmatrix} \alpha + \beta {\rm i} \\ \alpha - \beta {\rm i} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

No, mozemo reci i [tex]x := \alpha + \beta {\rm i} \in \mathbb{C}[/tex], pa su nasi vektori oblika
[tex]\begin{bmatrix} x \\ \overline{x} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

Je li sada jasno kako se ovo gore rjesava?[/quote]

Da :blista:, puno hvala
vsego (napisa):
Moval (napisa):
vsego (napisa):
Da, to je skup za koji pitam. Kako izgledaju elementi prostora kojeg taj skup razapinje?

Alfa(1,1,0,0)+beta(i,-i,0,0)


Ili, drugacije zapisano,
[tex]\begin{bmatrix} \alpha + \beta {\rm i} \\ \alpha - \beta {\rm i} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

No, mozemo reci i [tex]x := \alpha + \beta {\rm i} \in \mathbb{C}[/tex], pa su nasi vektori oblika
[tex]\begin{bmatrix} x \\ \overline{x} \\ 0 \\ 0 \end{bmatrix}[/tex].

Je li sada jasno kako se ovo gore rjesava?


Da Reklamiram neku zubnu pastu, puno hvala


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Linearna algebra 1 (smjer nastavnički) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan