Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Metoda odsijecajućih hiperravnina (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Operacijska istraživanja
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 11:20 sub, 20. 6. 2015    Naslov: Metoda odsijecajućih hiperravnina Citirajte i odgovorite

U metodi odsijecajućih hiperravnina, pri objašnjavanju kako uvodimo novi uvjet, imamo sljedeći izraz:

[latex]x_i - \sum_{j \in I}\lfloor t_{ij} \rfloor x_j - \lfloor b_i \rfloor = \sum_{j \in I}\{ t_{ij} \} x_j + \{ b_i \}[/latex]

pri čemu su [tex]\{ t_{ij} \}[/tex] i [tex]\{ b_i \}[/tex] decimalni dijelovi [tex]t_{ij}[/tex] i [tex]b_i[/tex].

[b]Zašto pretpostavljamo da je [tex]\{ b_i \}>0[/tex] tj. zašto nemamo pretpostavku tipa [tex]\geq[/tex]?[/b]

Vjerojatno mi fali nešto jednostavno, ali koliko sam trenutno shvatila, ako je [tex]b_i[/tex] cijeli broj, onda je [tex]\{b_i\}=0[/tex] i može se dogoditi da desna strana gornje jednadžbe bude jednaka 0, a ne [tex]>=1[/tex] kako dalje slijedi. (priložila sam sken svoje bilježnice da se lakše vidi o čemu pričam)

[url=http://postimg.org/image/5p5iko48r/][img]http://s9.postimg.org/5p5iko48r/moh132.jpg[/img][/url]
U metodi odsijecajućih hiperravnina, pri objašnjavanju kako uvodimo novi uvjet, imamo sljedeći izraz:



pri čemu su [tex]\{ t_{ij} \}[/tex] i [tex]\{ b_i \}[/tex] decimalni dijelovi [tex]t_{ij}[/tex] i [tex]b_i[/tex].

Zašto pretpostavljamo da je [tex]\{ b_i \}>0[/tex] tj. zašto nemamo pretpostavku tipa [tex]\geq[/tex]?

Vjerojatno mi fali nešto jednostavno, ali koliko sam trenutno shvatila, ako je [tex]b_i[/tex] cijeli broj, onda je [tex]\{b_i\}=0[/tex] i može se dogoditi da desna strana gornje jednadžbe bude jednaka 0, a ne [tex]>=1[/tex] kako dalje slijedi. (priložila sam sken svoje bilježnice da se lakše vidi o čemu pričam)




_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jurinho
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2011. (23:39:13)
Postovi: (26)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-16 = 10 - 26

PostPostano: 13:07 sub, 20. 6. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možemo prepostaviti da je [latex] \{b_i \} > 0[/latex], jer bi inače imali da su svi [latex] b_i [/latex] cjelobrojni što bi rezultiralo da je rješenje cjelobrojno. No, tada stajemo sa algoritmom.
Možemo prepostaviti da je , jer bi inače imali da su svi cjelobrojni što bi rezultiralo da je rješenje cjelobrojno. No, tada stajemo sa algoritmom.



_________________
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju."
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 20:05 sub, 20. 6. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koji eureka trenutak, hvala Jurinho. :D
Koji eureka trenutak, hvala Jurinho. Very Happy



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Operacijska istraživanja Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan