Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Jos jedan zadatak
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Blesan
Gost





PostPostano: 18:48 čet, 24. 6. 2004    Naslov: Jos jedan zadatak Citirajte i odgovorite

Rezervoar za naftu ima oblik lezeceg valjka s polumjerom 1 m. Odredite visinu, s tocnoscu od 10^-3 m, do koje naftu treba uliti da bi se rezervoar napunio do cetvrtine svog volumena. Za racunanje koristiti Newtonovu metodu.

Ono sto mene ovdje muci je kako zapisati te uvjete tako da dobijem neki numericki problem. Ja sam bez inspiracije vec pola sata.

Unaprijed hvala!
Rezervoar za naftu ima oblik lezeceg valjka s polumjerom 1 m. Odredite visinu, s tocnoscu od 10^-3 m, do koje naftu treba uliti da bi se rezervoar napunio do cetvrtine svog volumena. Za racunanje koristiti Newtonovu metodu.

Ono sto mene ovdje muci je kako zapisati te uvjete tako da dobijem neki numericki problem. Ja sam bez inspiracije vec pola sata.

Unaprijed hvala!


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 20:53 čet, 24. 6. 2004    Naslov: Re: Jos jedan zadatak Citirajte i odgovorite

[quote="Blesan"]Rezervoar za naftu ima oblik lezeceg valjka s polumjerom 1 m. Odredite visinu, s tocnoscu od 10^-3 m, do koje naftu treba uliti da bi se rezervoar napunio do cetvrtine svog volumena. Za racunanje koristiti Newtonovu metodu.

Ono sto mene ovdje muci je kako zapisati te uvjete tako da dobijem neki numericki problem. Ja sam bez inspiracije vec pola sata.

Unaprijed hvala![/quote]

Hints: trebaš "popuniti" četvrinu kruga. Odnosno, za jedinični krug, naći h tako da njegov kružni odsječak visine h ima površinu pi/4 . Formulu za površinu kružnog odsječka možeš naći, ili je izvesti (subhint: nađi kut koji mu odgovara, (subsubhint: 1, 1-h, pravokutni trokut), pa onda isječak minus jednakokračni trokut), i dobit ćeš transcedentnu jednadžbu žnj(h)=pi/4 . To je tvoj numerički problem. Dalje klasika. :-)

HTH,
Blesan (napisa):
Rezervoar za naftu ima oblik lezeceg valjka s polumjerom 1 m. Odredite visinu, s tocnoscu od 10^-3 m, do koje naftu treba uliti da bi se rezervoar napunio do cetvrtine svog volumena. Za racunanje koristiti Newtonovu metodu.

Ono sto mene ovdje muci je kako zapisati te uvjete tako da dobijem neki numericki problem. Ja sam bez inspiracije vec pola sata.

Unaprijed hvala!


Hints: trebaš "popuniti" četvrinu kruga. Odnosno, za jedinični krug, naći h tako da njegov kružni odsječak visine h ima površinu pi/4 . Formulu za površinu kružnog odsječka možeš naći, ili je izvesti (subhint: nađi kut koji mu odgovara, (subsubhint: 1, 1-h, pravokutni trokut), pa onda isječak minus jednakokračni trokut), i dobit ćeš transcedentnu jednadžbu žnj(h)=pi/4 . To je tvoj numerički problem. Dalje klasika. Smile

HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Blesan
Gost





PostPostano: 23:05 čet, 24. 6. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala Veky! :bow:
Puno hvala Veky! I bow before you


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan