Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

EM: Zadatak konstrukcija pomoć

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 9:24 sub, 4. 9. 2004    Naslov: EM: Zadatak konstrukcija pomoć Citirajte i odgovorite

zadan je zbroj kateta a+b i kut alfa, konstruiraj trokut?????????
zadan je zbroj kateta a+b i kut alfa, konstruiraj trokut?????????


[Vrh]
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 10:06 sub, 4. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

hint1: probaj napisati manje upitnika, djelujes ozbiljnije i veca je vjerojatnost da ce ti netko pomoci.
ja odo na nogomet, kad se vratim, ako ti nitko ne odgovori, budem ja... dakle, za jedno 3-4 sata.
hint1: probaj napisati manje upitnika, djelujes ozbiljnije i veca je vjerojatnost da ce ti netko pomoci.
ja odo na nogomet, kad se vratim, ako ti nitko ne odgovori, budem ja... dakle, za jedno 3-4 sata.



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 10:22 sub, 4. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajd, evo, smislio sam.

znas da je [latex] tg(\alpha)=b/a [/latex]
onda na taj taj kut [latex]\alpha[/latex] nacrtas pravi kut, tako da zapravo dobijes slican trokut onom trazenom... (1)
sada je [latex] tg(\alpha)=b/a =xb/xa[/latex]... pa sad znamo ocito, da se xa i xb odnose u omjeru kao i a u odnosu na b.

iz "a+b" produzis jedan polupravac (2)
zacrtas redom xb(3) i xa (4)
spojis to sa drugim krajem "a+b" (5), te povuces paralelu s tim (6).
sada imas duljine b, a i kut alpha. to bi ti trebalo biti dosta za nacrtati trokut.

[img]http://iq0.gamer.hr/temp/trokut_konstrukcija.gif[/img]
ajd, evo, smislio sam.

znas da je
onda na taj taj kut nacrtas pravi kut, tako da zapravo dobijes slican trokut onom trazenom... (1)
sada je ... pa sad znamo ocito, da se xa i xb odnose u omjeru kao i a u odnosu na b.

iz "a+b" produzis jedan polupravac (2)
zacrtas redom xb(3) i xa (4)
spojis to sa drugim krajem "a+b" (5), te povuces paralelu s tim (6).
sada imas duljine b, a i kut alpha. to bi ti trebalo biti dosta za nacrtati trokut.




_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 13:33 sub, 4. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala
hvala


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:43 ned, 5. 9. 2004    Naslov: Re: Zadatak konstrukcija pomoć Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]zadan je zbroj kateta a+b i kut alfa, konstruiraj trokut?????????[/quote]

Ako spominješ katete, vjerojatno se radi o pravokutnom trokutu. :-)
Jedan način drugačiji od ahrijevog može se iščitati iz hinta za 3. zadatak roka iz EM2 na http://web.math.hr/~veky/em/rok040220/hints.html . Ukratko, konstruiraj (KSK) trokut sa stranicom a+b i kutovima uz nju pi/4 i alfa , te u njemu povuci visinu na stranicu a+b . Onaj polutrokut koji ima kut alfa je traženi (zašto?).
Anonymous (napisa):
zadan je zbroj kateta a+b i kut alfa, konstruiraj trokut?????????


Ako spominješ katete, vjerojatno se radi o pravokutnom trokutu. Smile
Jedan način drugačiji od ahrijevog može se iščitati iz hinta za 3. zadatak roka iz EM2 na http://web.math.hr/~veky/em/rok040220/hints.html . Ukratko, konstruiraj (KSK) trokut sa stranicom a+b i kutovima uz nju pi/4 i alfa , te u njemu povuci visinu na stranicu a+b . Onaj polutrokut koji ima kut alfa je traženi (zašto?).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goc9999
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2003. (19:31:20)
Postovi: (238)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 27 - 22
Lokacija: Utrina

PostPostano: 10:19 čet, 9. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

povuces duljinu a+b i na kraju te duzine ti je vrh A' i sad iz njega povuces pravac ulijevo za pola alfa i tamo gdje on sijece okomicu s lijeve strane duzine a+b je vrh B. Sad dobijes vrh A tako da simetrala duzine A'B sijece a+b u tocki A.
povuces duljinu a+b i na kraju te duzine ti je vrh A' i sad iz njega povuces pravac ulijevo za pola alfa i tamo gdje on sijece okomicu s lijeve strane duzine a+b je vrh B. Sad dobijes vrh A tako da simetrala duzine A'B sijece a+b u tocki A.



_________________
10100111001
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 11:52 čet, 9. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goc9999"]povuces duljinu a+b i na kraju te duzine ti je vrh A' i sad iz njega povuces pravac ulijevo za pola alfa i tamo gdje on sijece okomicu s lijeve strane duzine a+b je vrh B. Sad dobijes vrh A tako da simetrala duzine A'B sijece a+b u tocki A.[/quote]

Nije baš da potpuno shvaćam što si htio reći, ali svejedno mislim da ti je metoda kriva. To bi radilo da ti je zadano b+c ... ovako, ne treba ti alfa/2 , nego gama/2=pi/4 , kao što je opisano u mom postu.
goc9999 (napisa):
povuces duljinu a+b i na kraju te duzine ti je vrh A' i sad iz njega povuces pravac ulijevo za pola alfa i tamo gdje on sijece okomicu s lijeve strane duzine a+b je vrh B. Sad dobijes vrh A tako da simetrala duzine A'B sijece a+b u tocki A.


Nije baš da potpuno shvaćam što si htio reći, ali svejedno mislim da ti je metoda kriva. To bi radilo da ti je zadano b+c ... ovako, ne treba ti alfa/2 , nego gama/2=pi/4 , kao što je opisano u mom postu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan