Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dokazana Riemannova hipoteza?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:42 sri, 8. 9. 2004    Naslov: Dokazana Riemannova hipoteza? Citirajte i odgovorite

[url=http://www.guardian.co.uk/uk_news/story/0,3604,1298728,00.html]Ovo[/url] je "popularno pisani" clanak u Guardianu. O autoru navodnog dokaza nasao sam [url=http://www.lrb.co.uk/v26/n14/sabb01_.html]ovo[/url].

Zna li netko vise o tome? Posebno, bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji? Ili je Guardian pobrkao loncice?
Ovo je "popularno pisani" clanak u Guardianu. O autoru navodnog dokaza nasao sam ovo.

Zna li netko vise o tome? Posebno, bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji? Ili je Guardian pobrkao loncice?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:47 sri, 8. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmmm, na [url=http://www.scienceblog.com/community/modules.php?name=News&file=article&sid=2935]www.scienceblog.com[/url] nasao ovo:

[quote]The problem attracted a cult following among mathematicians, but after nearly 150 years no one has ever definitively proven Riemann's theory to be either true or false. Although a definitive solution [b]would not have any immediate industrial application[/b], in 2001 the Clay Mathematics Institute in Cambridge, Mass., offered a $1 million purse to whomever proves it first.[/quote]

Ima li Riemannova hipoteza veze s faktorizacijom ili nema? Duje, upomoc!
Hmmm, na www.scienceblog.com nasao ovo:

Citat:
The problem attracted a cult following among mathematicians, but after nearly 150 years no one has ever definitively proven Riemann's theory to be either true or false. Although a definitive solution would not have any immediate industrial application, in 2001 the Clay Mathematics Institute in Cambridge, Mass., offered a $1 million purse to whomever proves it first.


Ima li Riemannova hipoteza veze s faktorizacijom ili nema? Duje, upomoc!



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 12:33 sri, 8. 9. 2004    Naslov: Re: Dokazana Riemannova hipoteza? Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Zna li netko vise o tome? Posebno, bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji? Ili je Guardian pobrkao loncice?[/quote]
:? nije da se osijecam pozvan debatirati o kriptografiji, ali cisto zdravorazumski, ukoliko je Riemmanova hipoteza nesto sto nije dokazano ni da je istina, niti je nadjen protuprimjer, onda bi bilo kakav princip desifriranja zasnovan na njenim rezultatima (kada bi takav postojao) bio 100% efikasan zadnjih 50-ak godina ili bi hipoteza bila dokazana da je neistinita?
krcko (napisa):
Zna li netko vise o tome? Posebno, bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji? Ili je Guardian pobrkao loncice?

Confused nije da se osijecam pozvan debatirati o kriptografiji, ali cisto zdravorazumski, ukoliko je Riemmanova hipoteza nesto sto nije dokazano ni da je istina, niti je nadjen protuprimjer, onda bi bilo kakav princip desifriranja zasnovan na njenim rezultatima (kada bi takav postojao) bio 100% efikasan zadnjih 50-ak godina ili bi hipoteza bila dokazana da je neistinita?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 13:09 sri, 8. 9. 2004    Naslov: Re: Dokazana Riemannova hipoteza? Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][url=http://www.guardian.co.uk/uk_news/story/0,3604,1298728,00.html]Ovo[/url] je "popularno pisani" clanak u Guardianu. O autoru navodnog dokaza nasao sam [url=http://www.lrb.co.uk/v26/n14/sabb01_.html]ovo[/url].

Zna li netko vise o tome? Posebno, bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji? Ili je Guardian pobrkao loncice?[/quote]

Ja znam da je Guardian vrlo sličan Jutarnjem u nekim pogledima... (senzacionalizam u headerima, koji se u kasnijem tekstu neprimjetno spusti na zemlju i ublaži za dva reda veličine) :-p

Da si nastavio čitati dalje, našao bi
[quote="Guardian"]If the Riemann hypothesis is true, it won't produce a prime number spectrometer. But the proof should give us more understanding of how the primes work, and therefore the proof might be translated into something that might produce this prime spectrometer. If it does, it will bring the whole of e-commerce to its knees, overnight.[/quote]

Primijeti "won't", "should", "might be", "something that might", "if it does". Kao što rekoh, da nisam već naviknut na takav stil izražavanja, i meni bi došlo muka. :-)

Osim toga, [color=green]Z[/color]@P(D) je vjerojatno i više u pravu nego što misli... za sve brojeve koji ulaze (po redu veličine) u mainstream kriptografske protokole, Riemannova hipoteza je već odavno provjerena.
krcko (napisa):
Ovo je "popularno pisani" clanak u Guardianu. O autoru navodnog dokaza nasao sam ovo.

Zna li netko vise o tome? Posebno, bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji? Ili je Guardian pobrkao loncice?


Ja znam da je Guardian vrlo sličan Jutarnjem u nekim pogledima... (senzacionalizam u headerima, koji se u kasnijem tekstu neprimjetno spusti na zemlju i ublaži za dva reda veličine) :-p

Da si nastavio čitati dalje, našao bi
Guardian (napisa):
If the Riemann hypothesis is true, it won't produce a prime number spectrometer. But the proof should give us more understanding of how the primes work, and therefore the proof might be translated into something that might produce this prime spectrometer. If it does, it will bring the whole of e-commerce to its knees, overnight.


Primijeti "won't", "should", "might be", "something that might", "if it does". Kao što rekoh, da nisam već naviknut na takav stil izražavanja, i meni bi došlo muka. Smile

Osim toga, Z@P(D) je vjerojatno i više u pravu nego što misli... za sve brojeve koji ulaze (po redu veličine) u mainstream kriptografske protokole, Riemannova hipoteza je već odavno provjerena.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:20 sri, 8. 9. 2004    Naslov: Re: Dokazana Riemannova hipoteza? Citirajte i odgovorite

Ma ne smetaju me toliko wouldovi, shouldovi i mightovi. Znam otprilike da Riemannova hipoteza ima veze s distribucijom prostih brojeva. Nije mi jasno kakva je veza s faktorizacijom.

[quote="veky"]Osim toga, [color=green]Z[/color]@P(D) je vjerojatno i više u pravu nego što misli... za sve brojeve koji ulaze (po redu veličine) u mainstream kriptografske protokole, Riemannova hipoteza je već odavno provjerena.[/quote]

E sad mi zbilja nije jasno sto si htio reci. Riemannova hipoteza govori o polozaju nultocaka zeta funkcije. Kako to mozes provjeriti "za sve brojeve nekog reda velicine" (mozes i provjereno je za prvih [i]n[/i] nultocaka). I ponovo, koja je veza s kriptografskim protokolima?
Ma ne smetaju me toliko wouldovi, shouldovi i mightovi. Znam otprilike da Riemannova hipoteza ima veze s distribucijom prostih brojeva. Nije mi jasno kakva je veza s faktorizacijom.

veky (napisa):
Osim toga, Z@P(D) je vjerojatno i više u pravu nego što misli... za sve brojeve koji ulaze (po redu veličine) u mainstream kriptografske protokole, Riemannova hipoteza je već odavno provjerena.


E sad mi zbilja nije jasno sto si htio reci. Riemannova hipoteza govori o polozaju nultocaka zeta funkcije. Kako to mozes provjeriti "za sve brojeve nekog reda velicine" (mozes i provjereno je za prvih n nultocaka). I ponovo, koja je veza s kriptografskim protokolima?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 7:13 čet, 9. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji?
[/quote]

Tesko da sam [b]dokaz[/b] bilo koje tvrdnje moze znatno pomoci
u faktorizaciji brojeva ili u razbijanju sifri.
U "prakticnoj" kriptografiji nema bas neke velike razlike
izmedju "dokazane tvrdnje" i "opce prihvacene slutnje".
Nitko ne zeli da mu sigurnost sifre lezi u tome da
"mozda ne vrijedi ono sto svi vjeruju da vrijedi, ali ne znaju dokazati" (kao npr. RH).

Dokaz nam moze dati rigorozniju ocjenu za slozenost nekih metoda faktorizacije. Ali one ce u praksi raditi jednako dobro (ili slabo), kao sto su radile i prije tog dokaza.

duje
krcko (napisa):

bi li dokaz Riemannove hipoteze stvarno znacio da ce se moci razbijati sifre zasnovane na faktorizaciji?


Tesko da sam dokaz bilo koje tvrdnje moze znatno pomoci
u faktorizaciji brojeva ili u razbijanju sifri.
U "prakticnoj" kriptografiji nema bas neke velike razlike
izmedju "dokazane tvrdnje" i "opce prihvacene slutnje".
Nitko ne zeli da mu sigurnost sifre lezi u tome da
"mozda ne vrijedi ono sto svi vjeruju da vrijedi, ali ne znaju dokazati" (kao npr. RH).

Dokaz nam moze dati rigorozniju ocjenu za slozenost nekih metoda faktorizacije. Ali one ce u praksi raditi jednako dobro (ili slabo), kao sto su radile i prije tog dokaza.

duje


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 19:24 čet, 9. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duje"]Tesko da sam [b]dokaz[/b] bilo koje tvrdnje moze znatno pomoci
u faktorizaciji brojeva ili u razbijanju sifri.[/quote]

Pa, recimo dokaz da je P=NP bi vjerojatno nesto znacio :)
duje (napisa):
Tesko da sam dokaz bilo koje tvrdnje moze znatno pomoci
u faktorizaciji brojeva ili u razbijanju sifri.


Pa, recimo dokaz da je P=NP bi vjerojatno nesto znacio Smile



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 19:31 čet, 9. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="duje"]Tesko da sam [b]dokaz[/b] bilo koje tvrdnje moze znatno pomoci
u faktorizaciji brojeva ili u razbijanju sifri.[/quote]

Pa, recimo dokaz da je P=NP bi vjerojatno nesto znacio :)[/quote]

Ako je konstruktivan. Ako nije, sumnjam da bi baš puno značio. :-)

( Osim toga, P=NP baš i nije tvrdnja u koju se općenito vjeruje... :-| )
krcko (napisa):
duje (napisa):
Tesko da sam dokaz bilo koje tvrdnje moze znatno pomoci
u faktorizaciji brojeva ili u razbijanju sifri.


Pa, recimo dokaz da je P=NP bi vjerojatno nesto znacio Smile


Ako je konstruktivan. Ako nije, sumnjam da bi baš puno značio. Smile

( Osim toga, P=NP baš i nije tvrdnja u koju se općenito vjeruje... Neutral )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 21:11 pon, 13. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Posljednjih nekoliko dana bila je na [url=http://groups.google.com/groups?&threadm=e155108f.0409091126.3f84bffc%40posting.google.com]sci.crypt[/url] opsirna rasprava o temi "Riemannova slutnja i faktorizacija".
Posljednjih nekoliko dana bila je na sci.crypt opsirna rasprava o temi "Riemannova slutnja i faktorizacija".


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan