Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Parcijalno uredjeni skupovi - Dilworthov teorem
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 19:02 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Parcijalno uredjeni skupovi - Dilworthov teorem Citirajte i odgovorite

DEF. Parcijalno uredjenim skupom zovemo uredjen par [latex](P, \le)[/latex], gdje je [latex]\le[/latex] parcijalni uredjaj na P!=0, tj. binarna relacija koja je refleksivna, antisimetricna i tranzitivna.
DEF. Lanac u [latex](P, \le)[/latex] jest podskup od P u kojem su svaka dva elementa usporediva.

..i sada imamo Dilworthov teorem:
Neka je [latex](P, \le)[/latex] konacan p.u. skup sirine k. Tada postoji particija od P u k lanaca [latex]C_1, ..., C_k[/latex]. Teorem vrijedi i za lokalno konacne p.u. skupove (tj. one ciji je svaki segment konacan skup)

dokaz ide indukcijom po cardP. Za bazu indukcije uzmemo 1, jest, tvrdnja vrijedi, pretpostavljamo da postoji n itd. itd. Ideja dokaza ide od "skracivanja" skupa P (t.d. |P|=n) za minimalni i maksimalni clan koji su usporedivi i tada slijedi 15-ak linija teksta koji mi se cine blago suvisnim za sam dokaz tvrdnje:

moje pitanje, ne bi li doticni teorem bio dokazan i da smo skupu P dodali proizvoljni element x i time dobili skup. npr. P', takav da je |P'|=n+1 sa, opet, proizvoljnim parcijalnim uredjajem i "nahranili" taj novi element u zasebni lanac, npr. [latex]C_{k+1}[/latex] bez obzira na parcijalni uredjaj? (time na trivijalan nacin dobivsi p.u. skup od n+1 elementa u k+1 lanaca?)
napomena: nigdje nije napomenut nikakav uvijet za minimalnost broja lanaca :?


ili prava vaznost teorema lezi u tvrdnji o lokalno konacnim p.u. skupovima koja se u knjizi nalazi u maloj zagradi na kraju iskaza teorema?
...sto opet vodi do iduceg pitanja, a to je, kako je moguce podijeliti skup u konacnu particiju konacnih skupova? :-s
...jer.. ukoliko nije moguce beskonacan skup podijeliti u konacnu particiju konacnih skupova/lanaca, tada gornji dokaz (onaj moj "retardirani") pokriva sve lokalno konacne skupove?
DEF. Parcijalno uredjenim skupom zovemo uredjen par , gdje je parcijalni uredjaj na P!=0, tj. binarna relacija koja je refleksivna, antisimetricna i tranzitivna.
DEF. Lanac u jest podskup od P u kojem su svaka dva elementa usporediva.

..i sada imamo Dilworthov teorem:
Neka je konacan p.u. skup sirine k. Tada postoji particija od P u k lanaca . Teorem vrijedi i za lokalno konacne p.u. skupove (tj. one ciji je svaki segment konacan skup)

dokaz ide indukcijom po cardP. Za bazu indukcije uzmemo 1, jest, tvrdnja vrijedi, pretpostavljamo da postoji n itd. itd. Ideja dokaza ide od "skracivanja" skupa P (t.d. |P|=n) za minimalni i maksimalni clan koji su usporedivi i tada slijedi 15-ak linija teksta koji mi se cine blago suvisnim za sam dokaz tvrdnje:

moje pitanje, ne bi li doticni teorem bio dokazan i da smo skupu P dodali proizvoljni element x i time dobili skup. npr. P', takav da je |P'|=n+1 sa, opet, proizvoljnim parcijalnim uredjajem i "nahranili" taj novi element u zasebni lanac, npr. bez obzira na parcijalni uredjaj? (time na trivijalan nacin dobivsi p.u. skup od n+1 elementa u k+1 lanaca?)
napomena: nigdje nije napomenut nikakav uvijet za minimalnost broja lanaca Confused


ili prava vaznost teorema lezi u tvrdnji o lokalno konacnim p.u. skupovima koja se u knjizi nalazi u maloj zagradi na kraju iskaza teorema?
...sto opet vodi do iduceg pitanja, a to je, kako je moguce podijeliti skup u konacnu particiju konacnih skupova? Eh?
...jer.. ukoliko nije moguce beskonacan skup podijeliti u konacnu particiju konacnih skupova/lanaca, tada gornji dokaz (onaj moj "retardirani") pokriva sve lokalno konacne skupove?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 20:07 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Re: Parcijalno uredjeni skupovi - Dilworthov teorem Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]DEF. Parcijalno uredjenim skupom zovemo uredjen par [latex](P, \le)[/latex], gdje je [latex]\le[/latex] parcijalni uredjaj na P!=0, tj. binarna relacija koja je refleksivna, antisimetricna i tranzitivna.
DEF. Lanac u [latex](P, \le)[/latex] jest podskup od P u kojem su svaka dva elementa usporediva.

..i sada imamo Dilworthov teorem:
Neka je [latex](P, \le)[/latex] konacan p.u. skup sirine k.[/quote]

Nisi definirao što je širina, no pretpostavit ću da je to duljina najduljeg antilanca.

[quote] Tada postoji particija od P u k lanaca [latex]C_1, ..., C_k[/latex]. Teorem vrijedi i za lokalno konacne p.u. skupove (tj. one ciji je svaki segment konacan skup)

dokaz ide indukcijom po cardP. Za bazu indukcije uzmemo 1, jest, tvrdnja vrijedi, pretpostavljamo da postoji n itd. itd. Ideja dokaza ide od "skracivanja" skupa P (t.d. |P|=n) za minimalni i maksimalni clan koji su usporedivi i tada slijedi 15-ak linija teksta koji mi se cine blago suvisnim za sam dokaz tvrdnje:[/quote]

A čuj, tak je to obično u teoriji skupova, grani matha koja bez problema dokazuje da je 2+2=4 i slične stvari... ;-)

[quote]moje pitanje, ne bi li doticni teorem bio dokazan i da smo skupu P dodali proizvoljni element x i time dobili skup. npr. P', takav da je |P'|=n+1 sa, opet, proizvoljnim parcijalnim uredjajem i "nahranili" taj novi element u zasebni lanac, npr. [latex]C_{k+1}[/latex] bez obzira na parcijalni uredjaj? (time na trivijalan nacin dobivsi p.u. skup od n+1 elementa u k+1 lanaca?)[/quote]

Naravno da ne. Ti imaš u pretpostavci teorema već zadan poset (P,<=) , _čija je širina_ k _već određena_. I ti moraš _toliko_ lanaca proizvesti - ne (nužno) onoliko koliko si imao u pretpostavci indukcije, plus jedan.
Ukoliko bi se dodavanjem novog elementa u poset širina uvijek povećavala za jedan (ie, on bi uvijek bio neusporediv sa svima ostalima), tvoj "dokaz" bi prošao. No naravno, to je, blago rečeno, prejaka pretpostavka. (Grubo rečeno, to je glupost.: )

[quote]napomena: nigdje nije napomenut nikakav uvijet za minimalnost broja lanaca :?[/quote]

Hm:?: "Particija u k lanaca" je upravo to, particija. Svaki element mora biti u točno jednom lancu, lanci moraju biti neprazni, i mora ih biti točno k . Tu ništa nisu gornje ili donje ograde, već konkretni iznosi. Ne kužim što ti je "minimalnost broja lanaca".

[quote]ili prava vaznost teorema lezi u tvrdnji o lokalno konacnim p.u. skupovima koja se u knjizi nalazi u maloj zagradi na kraju iskaza teorema?[/quote]

Ako te veseli... :-)
Još uvijek ima ljudî koji tvrde da je matematika znanost o beskonačnom, i da je konačno uvijek trivijalno. Takvi očito nisu vidjeli Ramseyevu teoriju... :shock: ;-)

[quote]...sto opet vodi do iduceg pitanja, a to je, kako je moguce podijeliti skup u konacnu particiju konacnih skupova? :-s[/quote]

Otkud ti pak takva ideja sad?
_segmenti_ su konačni (u lofi-posetu). _lanci_, naravno, ne moraju biti.
Evo ti trivijalni primjer: |Z . Standardni uređaj. toset . Širina 1 (svi su usporedivi). Naravno, cijeli je jedan lanac. Beskonačan, ofcourse.
Ali je lokalno konačan. Između svaka dva cijela broja ima konačno mnogo cijelih brojeva.

[quote]...jer.. ukoliko nije moguce beskonacan skup podijeliti u konacnu particiju konacnih skupova/lanaca, tada gornji dokaz (onaj moj "retardirani") pokriva sve lokalno konacne skupove?[/quote]

Nadam se da je sad jasnije.
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
DEF. Parcijalno uredjenim skupom zovemo uredjen par , gdje je parcijalni uredjaj na P!=0, tj. binarna relacija koja je refleksivna, antisimetricna i tranzitivna.
DEF. Lanac u jest podskup od P u kojem su svaka dva elementa usporediva.

..i sada imamo Dilworthov teorem:
Neka je konacan p.u. skup sirine k.


Nisi definirao što je širina, no pretpostavit ću da je to duljina najduljeg antilanca.

Citat:
Tada postoji particija od P u k lanaca . Teorem vrijedi i za lokalno konacne p.u. skupove (tj. one ciji je svaki segment konacan skup)

dokaz ide indukcijom po cardP. Za bazu indukcije uzmemo 1, jest, tvrdnja vrijedi, pretpostavljamo da postoji n itd. itd. Ideja dokaza ide od "skracivanja" skupa P (t.d. |P|=n) za minimalni i maksimalni clan koji su usporedivi i tada slijedi 15-ak linija teksta koji mi se cine blago suvisnim za sam dokaz tvrdnje:


A čuj, tak je to obično u teoriji skupova, grani matha koja bez problema dokazuje da je 2+2=4 i slične stvari... Wink

Citat:
moje pitanje, ne bi li doticni teorem bio dokazan i da smo skupu P dodali proizvoljni element x i time dobili skup. npr. P', takav da je |P'|=n+1 sa, opet, proizvoljnim parcijalnim uredjajem i "nahranili" taj novi element u zasebni lanac, npr. bez obzira na parcijalni uredjaj? (time na trivijalan nacin dobivsi p.u. skup od n+1 elementa u k+1 lanaca?)


Naravno da ne. Ti imaš u pretpostavci teorema već zadan poset (P,⇐) , _čija je širina_ k _već određena_. I ti moraš _toliko_ lanaca proizvesti - ne (nužno) onoliko koliko si imao u pretpostavci indukcije, plus jedan.
Ukoliko bi se dodavanjem novog elementa u poset širina uvijek povećavala za jedan (ie, on bi uvijek bio neusporediv sa svima ostalima), tvoj "dokaz" bi prošao. No naravno, to je, blago rečeno, prejaka pretpostavka. (Grubo rečeno, to je glupost.: )

Citat:
napomena: nigdje nije napomenut nikakav uvijet za minimalnost broja lanaca Confused


Hm:?: "Particija u k lanaca" je upravo to, particija. Svaki element mora biti u točno jednom lancu, lanci moraju biti neprazni, i mora ih biti točno k . Tu ništa nisu gornje ili donje ograde, već konkretni iznosi. Ne kužim što ti je "minimalnost broja lanaca".

Citat:
ili prava vaznost teorema lezi u tvrdnji o lokalno konacnim p.u. skupovima koja se u knjizi nalazi u maloj zagradi na kraju iskaza teorema?


Ako te veseli... Smile
Još uvijek ima ljudî koji tvrde da je matematika znanost o beskonačnom, i da je konačno uvijek trivijalno. Takvi očito nisu vidjeli Ramseyevu teoriju... Shocked Wink

Citat:
...sto opet vodi do iduceg pitanja, a to je, kako je moguce podijeliti skup u konacnu particiju konacnih skupova? Eh?


Otkud ti pak takva ideja sad?
_segmenti_ su konačni (u lofi-posetu). _lanci_, naravno, ne moraju biti.
Evo ti trivijalni primjer: |Z . Standardni uređaj. toset . Širina 1 (svi su usporedivi). Naravno, cijeli je jedan lanac. Beskonačan, ofcourse.
Ali je lokalno konačan. Između svaka dva cijela broja ima konačno mnogo cijelih brojeva.

Citat:
...jer.. ukoliko nije moguce beskonacan skup podijeliti u konacnu particiju konacnih skupova/lanaca, tada gornji dokaz (onaj moj "retardirani") pokriva sve lokalno konacne skupove?


Nadam se da je sad jasnije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 20:32 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Re: Parcijalno uredjeni skupovi - Dilworthov teorem Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Nisi definirao što je širina, no pretpostavit ću da je to duljina najduljeg antilanca.[/quote]
Zapravo :) Veljanovom terminologijom to je broj lanaca, duljina najduljeg lanca je "duljina" :)
[quote="veky"]Naravno da ne. Ti imaš u pretpostavci teorema već zadan poset (P,<=) , _čija je širina_ k _već određena_. I ti moraš _toliko_ lanaca proizvesti - ne (nužno) onoliko koliko si imao u pretpostavci indukcije, plus jedan.
Ukoliko bi se dodavanjem novog elementa u poset širina uvijek povećavala za jedan (ie, on bi uvijek bio neusporediv sa svima ostalima), tvoj "dokaz" bi prošao. No naravno, to je, blago rečeno, prejaka pretpostavka. (Grubo rečeno, to je glupost.: )[/quote]
Aaa-Ha :noidea: to me bunilo. <= nije definirano za proizvoljni n+1-clani nadskup, opcenito. Sa druge strane, "proizvoljnost" <=' me donekle umirila jer tako ne bi morao traziti nikakvu "usporednost" (stagod to bilo) sa p.u. <= :-k
ali.. ti tvrdis da kod (n+1)-clanog nadskupa od P ne bi smio imati neki novi k' za sirinu particije lanaca od P' (glavno da je k' prirodan broj? :grebgreb:) ? ili je to poslijedica nesporazuma oko definicije 'sirine'?
[quote="veky"]Hm:?: "Particija u k lanaca" je upravo to, particija. Svaki element mora biti u točno jednom lancu, lanci moraju biti neprazni, i mora ih biti točno k . Tu ništa nisu gornje ili donje ograde, već konkretni iznosi. Ne kužim što ti je "minimalnost broja lanaca".[/quote]
U smislu "minimalne sirine" lanca. Pretpostavljam da takav broj postoji. :-k ovo se, naravno, nadovezuje na gornju opasku o k i k' :?
...naime, koliko shvatim iz definicije lanca, trivijalno particioniranje(ulancavanje :)) nekog konacnog p.u. skupa se moze (bez konflikta sa prof. Darkom :) i neovisno o parcijalnom uredjaju) izvesti tako da uzmem particiju sastavljenu iskljucivo od jednoclanih podskupova ?
[quote="veky"][quote]ili prava vaznost teorema lezi u tvrdnji o lokalno konacnim p.u. skupovima koja se u knjizi nalazi u maloj zagradi na kraju iskaza teorema?[/quote]
Ako te veseli... :-)[/quote]
Ne isuvise :D
[quote="veky"]Još uvijek ima ljudî koji tvrde da je matematika znanost o beskonačnom, i da je konačno uvijek trivijalno. Takvi očito nisu vidjeli Ramseyevu teoriju... :shock: ;-)[/quote]
mozda je problem u odabiru materijala na ovom studiju, ali "konacne" teorije su mi do sada zadavale mnogo vise glavobolja od "beskonacnih" :roll:
[quote="veky"]Otkud ti pak takva ideja sad?
_segmenti_ su konačni (u lofi-posetu). _lanci_, naravno, ne moraju biti.
Evo ti trivijalni primjer: |Z . Standardni uređaj. toset . Širina 1 (svi su usporedivi). Naravno, cijeli je jedan lanac. Beskonačan, ofcourse.
Ali je lokalno konačan. Između svaka dva cijela broja ima konačno mnogo cijelih brojeva..[/quote]
istina, istina, pobrkani loncic :)
veky (napisa):
Nisi definirao što je širina, no pretpostavit ću da je to duljina najduljeg antilanca.

Zapravo Smile Veljanovom terminologijom to je broj lanaca, duljina najduljeg lanca je "duljina" Smile
veky (napisa):
Naravno da ne. Ti imaš u pretpostavci teorema već zadan poset (P,⇐) , _čija je širina_ k _već određena_. I ti moraš _toliko_ lanaca proizvesti - ne (nužno) onoliko koliko si imao u pretpostavci indukcije, plus jedan.
Ukoliko bi se dodavanjem novog elementa u poset širina uvijek povećavala za jedan (ie, on bi uvijek bio neusporediv sa svima ostalima), tvoj "dokaz" bi prošao. No naravno, to je, blago rečeno, prejaka pretpostavka. (Grubo rečeno, to je glupost.: )

Aaa-Ha Danas nije moj dan to me bunilo. ⇐ nije definirano za proizvoljni n+1-clani nadskup, opcenito. Sa druge strane, "proizvoljnost" ⇐' me donekle umirila jer tako ne bi morao traziti nikakvu "usporednost" (stagod to bilo) sa p.u. ⇐ Think
ali.. ti tvrdis da kod (n+1)-clanog nadskupa od P ne bi smio imati neki novi k' za sirinu particije lanaca od P' (glavno da je k' prirodan broj? Kotacici rade 100 na sat) ? ili je to poslijedica nesporazuma oko definicije 'sirine'?
veky (napisa):
Hm:?: "Particija u k lanaca" je upravo to, particija. Svaki element mora biti u točno jednom lancu, lanci moraju biti neprazni, i mora ih biti točno k . Tu ništa nisu gornje ili donje ograde, već konkretni iznosi. Ne kužim što ti je "minimalnost broja lanaca".

U smislu "minimalne sirine" lanca. Pretpostavljam da takav broj postoji. Think ovo se, naravno, nadovezuje na gornju opasku o k i k' Confused
...naime, koliko shvatim iz definicije lanca, trivijalno particioniranje(ulancavanje Smile) nekog konacnog p.u. skupa se moze (bez konflikta sa prof. Darkom Smile i neovisno o parcijalnom uredjaju) izvesti tako da uzmem particiju sastavljenu iskljucivo od jednoclanih podskupova ?
veky (napisa):
Citat:
ili prava vaznost teorema lezi u tvrdnji o lokalno konacnim p.u. skupovima koja se u knjizi nalazi u maloj zagradi na kraju iskaza teorema?

Ako te veseli... Smile

Ne isuvise Very Happy
veky (napisa):
Još uvijek ima ljudî koji tvrde da je matematika znanost o beskonačnom, i da je konačno uvijek trivijalno. Takvi očito nisu vidjeli Ramseyevu teoriju... Shocked Wink

mozda je problem u odabiru materijala na ovom studiju, ali "konacne" teorije su mi do sada zadavale mnogo vise glavobolja od "beskonacnih" Rolling Eyes
veky (napisa):
Otkud ti pak takva ideja sad?
_segmenti_ su konačni (u lofi-posetu). _lanci_, naravno, ne moraju biti.
Evo ti trivijalni primjer: |Z . Standardni uređaj. toset . Širina 1 (svi su usporedivi). Naravno, cijeli je jedan lanac. Beskonačan, ofcourse.
Ali je lokalno konačan. Između svaka dva cijela broja ima konačno mnogo cijelih brojeva..

istina, istina, pobrkani loncic Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink


Zadnja promjena: ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE; 20:43 sub, 11. 9. 2004; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 20:36 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Re: Parcijalno uredjeni skupovi - Dilworthov teorem Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Dilworthov teorem:
Neka je [latex](P, \le)[/latex] konacan p.u. skup sirine k. Tada postoji particija od P u k lanaca [latex]C_1, ..., C_k[/latex].[/quote]
[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]napomena: nigdje nije napomenut nikakav uvijet za minimalnost broja lanaca :?[/quote]
Zapravo je k najmanji broj lanaca u koje se P može particionirati.
Kad bi se P mogao particionirati u l<k lanaca, onda bi svaki k-člani podskup od P (po Dirichletovom principu :) ) imao barem dva elementa u istom lancu, tj. ne bi mogao biti antilanac. To je u kontradikciji s činjenicom da je širina od P jednaka k.
Konačni p.u. skup se trivijalno može particionirati u konačno mnogo lanaca (npr. njih |P|), ali Dilworthov teorem nam kaže u koliko najmanje (u terminima njegove širine).
Onako kako si ga ti iskazao teorem zapravo daje gornju ocjenu za "najmanji broj lanaca..." (premda zapravo čak znamo točnu vrijednost).
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Dilworthov teorem:
Neka je konacan p.u. skup sirine k. Tada postoji particija od P u k lanaca .

ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
napomena: nigdje nije napomenut nikakav uvijet za minimalnost broja lanaca Confused

Zapravo je k najmanji broj lanaca u koje se P može particionirati.
Kad bi se P mogao particionirati u l<k lanaca, onda bi svaki k-člani podskup od P (po Dirichletovom principu Smile ) imao barem dva elementa u istom lancu, tj. ne bi mogao biti antilanac. To je u kontradikciji s činjenicom da je širina od P jednaka k.
Konačni p.u. skup se trivijalno može particionirati u konačno mnogo lanaca (npr. njih |P|), ali Dilworthov teorem nam kaže u koliko najmanje (u terminima njegove širine).
Onako kako si ga ti iskazao teorem zapravo daje gornju ocjenu za "najmanji broj lanaca..." (premda zapravo čak znamo točnu vrijednost).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 20:42 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Re: Parcijalno uredjeni skupovi - Dilworthov teorem Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"][quote="veky"]Nisi definirao što je širina, no pretpostavit ću da je to duljina najduljeg antilanca.[/quote]
Zapravo :) Veljanovom terminologijom to je broj lanaca, duljina najduljeg lanca je "duljina" :) [/quote]

Pa sad ti je veky rekao. Širina od P je najveći kardinalitet (veličina) antilanca u P. Kasnije se pokazuje da je to nečemu jednako... (ali ne ovome što si ti napisao).

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]U smislu "minimalne sirine" lanca. Pretpostavljam da takav broj postoji. :-k ovo se, naravno, nadovezuje na gornju opasku o k i k' :?
...naime, koliko shvatim iz definicije lanca, trivijalno particioniranje(ulancavanje :)) nekog konacnog p.u. skupa se moze (bez konflikta sa prof. Darkom :)) izvesti tako da uzmem particiju sastavljenu iskljucivo od jednoclanih podskupova ?[/quote]

Kakva sad "minimalna širina". Rekli smo što je širina. Za konačne P je ona dobro definirana: gledaš kardinalitete svih antilanaca u P (ima ih najviše 2^|P|) i uzmeš najveći od tih brojeva.
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
veky (napisa):
Nisi definirao što je širina, no pretpostavit ću da je to duljina najduljeg antilanca.

Zapravo Smile Veljanovom terminologijom to je broj lanaca, duljina najduljeg lanca je "duljina" Smile


Pa sad ti je veky rekao. Širina od P je najveći kardinalitet (veličina) antilanca u P. Kasnije se pokazuje da je to nečemu jednako... (ali ne ovome što si ti napisao).

ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
U smislu "minimalne sirine" lanca. Pretpostavljam da takav broj postoji. Think ovo se, naravno, nadovezuje na gornju opasku o k i k' Confused
...naime, koliko shvatim iz definicije lanca, trivijalno particioniranje(ulancavanje Smile) nekog konacnog p.u. skupa se moze (bez konflikta sa prof. Darkom Smile) izvesti tako da uzmem particiju sastavljenu iskljucivo od jednoclanih podskupova ?


Kakva sad "minimalna širina". Rekli smo što je širina. Za konačne P je ona dobro definirana: gledaš kardinalitete svih antilanaca u P (ima ih najviše 2^|P|) i uzmeš najveći od tih brojeva.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 20:49 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Re: Parcijalno uredjeni skupovi - Dilworthov teorem Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"]Pa sad ti je veky rekao. Širina od P je najveći kardinalitet (veličina) antilanca u P.[/quote]
:oops: ne citam pazljivo
[quote="vjekovac"]Kakva sad "minimalna širina". Rekli smo što je širina. Za konače P je ona dobro definirana: gledaš kardinalitete svih antilanaca u P i uzmeš najveći od tih brojeva.[/quote]
Eh :D sad sijeda na mjesto :) thnx, shvatio sam :) promakla mi je dualnost :?
vjekovac (napisa):
Pa sad ti je veky rekao. Širina od P je najveći kardinalitet (veličina) antilanca u P.

Embarassed ne citam pazljivo
vjekovac (napisa):
Kakva sad "minimalna širina". Rekli smo što je širina. Za konače P je ona dobro definirana: gledaš kardinalitete svih antilanaca u P i uzmeš najveći od tih brojeva.

Eh Very Happy sad sijeda na mjesto Smile thnx, shvatio sam Smile promakla mi je dualnost Confused



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan