Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

vrste afinih preslikavanja

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:09 pet, 10. 9. 2004    Naslov: vrste afinih preslikavanja Citirajte i odgovorite

Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja u n-dimenzionalnom afinom prostoru može razaznati kakvo je to afino preslikavanje (izometrija, rotacija, pomak, translacija...). Ali detalje baš i nije znal'. Može li mi netko reći nekaj više o tome?
Npr. kakva mora biti determinanta ili matrica da bi afino preslikavanje bilo izometrija, odnosno rotacija, pomak, translacija?

[color=red]P.S. Molio bih bez dokaza i izvoda...samo osnovne tvrdnje. To mi treba za pismeni. :) [/color]
Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja u n-dimenzionalnom afinom prostoru može razaznati kakvo je to afino preslikavanje (izometrija, rotacija, pomak, translacija...). Ali detalje baš i nije znal'. Može li mi netko reći nekaj više o tome?
Npr. kakva mora biti determinanta ili matrica da bi afino preslikavanje bilo izometrija, odnosno rotacija, pomak, translacija?

P.S. Molio bih bez dokaza i izvoda...samo osnovne tvrdnje. To mi treba za pismeni. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 16:01 pet, 10. 9. 2004    Naslov: Re: vrste afinih preslikavanja Citirajte i odgovorite

[quote="Crni"]Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja u n-dimenzionalnom afinom prostoru može razaznati kakvo je to afino preslikavanje (izometrija, rotacija, pomak, translacija...). Ali detalje baš i nije znal'. Može li mi netko reći nekaj više o tome?
Npr. kakva mora biti determinanta ili matrica da bi afino preslikavanje bilo izometrija, odnosno rotacija, pomak, translacija?

[color=red]P.S. Molio bih bez dokaza i izvoda...samo osnovne tvrdnje. To mi treba za pismeni. :) [/color][/quote]
Izometrija ima potpun rang, tj. njena determinanta jest razlicita od nule.

Korekt me if me wrong, al operetor koji zadovoljava AA^t=A^tA je ortogonalan i cuva kut. Tu bi mogle sjesti rotacije i translacije, homotetije opcenito?

Cistu rotaciju mozes prepoznati tako da razvijes rotaciju po kutu, opcenitu i onda vidis da li ti sustav jednadjbi koje dobijes kada izjednacis potencijalnu rotaciju sa opcom formulom daje neko smisleno rijesenje itd.

U skriptama nema nista?
Crni (napisa):
Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja u n-dimenzionalnom afinom prostoru može razaznati kakvo je to afino preslikavanje (izometrija, rotacija, pomak, translacija...). Ali detalje baš i nije znal'. Može li mi netko reći nekaj više o tome?
Npr. kakva mora biti determinanta ili matrica da bi afino preslikavanje bilo izometrija, odnosno rotacija, pomak, translacija?

P.S. Molio bih bez dokaza i izvoda...samo osnovne tvrdnje. To mi treba za pismeni. Smile

Izometrija ima potpun rang, tj. njena determinanta jest razlicita od nule.

Korekt me if me wrong, al operetor koji zadovoljava AA^t=A^tA je ortogonalan i cuva kut. Tu bi mogle sjesti rotacije i translacije, homotetije opcenito?

Cistu rotaciju mozes prepoznati tako da razvijes rotaciju po kutu, opcenitu i onda vidis da li ti sustav jednadjbi koje dobijes kada izjednacis potencijalnu rotaciju sa opcom formulom daje neko smisleno rijesenje itd.

U skriptama nema nista?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:08 pet, 10. 9. 2004    Naslov: Re: vrste afinih preslikavanja Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"][quote="Crni"]Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja u n-dimenzionalnom afinom prostoru može razaznati kakvo je to afino preslikavanje (izometrija, rotacija, pomak, translacija...). Ali detalje baš i nije znal'. Može li mi netko reći nekaj više o tome?
Npr. kakva mora biti determinanta ili matrica da bi afino preslikavanje bilo izometrija, odnosno rotacija, pomak, translacija?

[color=red]P.S. Molio bih bez dokaza i izvoda...samo osnovne tvrdnje. To mi treba za pismeni. :) [/color][/quote]
Izometrija ima potpun rang, tj. njena determinanta jest razlicita od nule.[/quote]

Ali to naravno nije dovoljno. Determinanta od 2I je različita od nule, pa svejedno 2I nije izometrija. :-o

[quote]Korekt me if me wrong, al operetor koji zadovoljava AA^t=A^tA je ortogonalan i cuva kut.[/quote]

Aj korekt ju bikoz jor rong. Bilo koja simetrična matrica zadovoljava ovo gore, pa čak i one kojima je determinanta nula - npr. [1 1//1 1] , a preslikavanje generirano tom matricom očito ne čuva kut. :shock:

[b]Osim toga[/b], nisam znao da su u općenitim afinim prostorima definirani kutovi... :evil:

[quote] Tu bi mogle sjesti rotacije i translacije, homotetije opcenito?[/quote]

I zrcaljenja. I još neka druga...

[quote]Cistu rotaciju mozes prepoznati tako da razvijes rotaciju po kutu, opcenitu i onda vidis da li ti sustav jednadjbi koje dobijes kada izjednacis potencijalnu rotaciju sa opcom formulom daje neko smisleno rijesenje itd. [/quote]

:shock: Ti znaš kako izgleda općenita rotacija u n-dimenzionalnom afinom prostoru?

----
Crni, jel ti treba samo da/ne odgovor na pitanje je li nešto izometrija, ili ti treba detaljnije o tome kakva je to "vrsta" izometrije (što je [color=green]Z[/color]@P(D) očito pretpostavio)?
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Crni (napisa):
Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja u n-dimenzionalnom afinom prostoru može razaznati kakvo je to afino preslikavanje (izometrija, rotacija, pomak, translacija...). Ali detalje baš i nije znal'. Može li mi netko reći nekaj više o tome?
Npr. kakva mora biti determinanta ili matrica da bi afino preslikavanje bilo izometrija, odnosno rotacija, pomak, translacija?

P.S. Molio bih bez dokaza i izvoda...samo osnovne tvrdnje. To mi treba za pismeni. Smile

Izometrija ima potpun rang, tj. njena determinanta jest razlicita od nule.


Ali to naravno nije dovoljno. Determinanta od 2I je različita od nule, pa svejedno 2I nije izometrija. Surprised

Citat:
Korekt me if me wrong, al operetor koji zadovoljava AA^t=A^tA je ortogonalan i cuva kut.


Aj korekt ju bikoz jor rong. Bilo koja simetrična matrica zadovoljava ovo gore, pa čak i one kojima je determinanta nula - npr. [1 1//1 1] , a preslikavanje generirano tom matricom očito ne čuva kut. Shocked

Osim toga, nisam znao da su u općenitim afinim prostorima definirani kutovi... Evil or Very Mad

Citat:
Tu bi mogle sjesti rotacije i translacije, homotetije opcenito?


I zrcaljenja. I još neka druga...

Citat:
Cistu rotaciju mozes prepoznati tako da razvijes rotaciju po kutu, opcenitu i onda vidis da li ti sustav jednadjbi koje dobijes kada izjednacis potencijalnu rotaciju sa opcom formulom daje neko smisleno rijesenje itd.


Shocked Ti znaš kako izgleda općenita rotacija u n-dimenzionalnom afinom prostoru?

----
Crni, jel ti treba samo da/ne odgovor na pitanje je li nešto izometrija, ili ti treba detaljnije o tome kakva je to "vrsta" izometrije (što je Z@P(D) očito pretpostavio)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:20 pet, 10. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

U Kurepinim [i]Konačnodimenzionalnim vektorskim prostorima i primjenama[/i] piše da svaka izometrija f ima jedinstveni zapis kao f(x)=U(x)+f(0), gdje je U ortogonalan, odnosno unitaran operator, pa bi mu matrica (valjda) trebala biti unitarna. Onda sam u Horvatiću našel' definiciju unitarne matrice; AA*=A*A=I, gdje je A* hermitski konjugirana matrica od A. E' sad pak ne znam kaj znači hermitski konjugirana. :oops: Je li to isto kao adjungirana?

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Korekt me if me wrong, al operetor koji zadovoljava AA^t=A^tA je ortogonalan i cuva kut. Tu bi mogle sjesti rotacije i translacije, homotetije opcenito?

Cistu rotaciju mozes prepoznati tako da razvijes rotaciju po kutu, opcenitu i onda vidis da li ti sustav jednadjbi koje dobijes kada izjednacis potencijalnu rotaciju sa opcom formulom daje neko smisleno rijesenje itd. [/quote]

Bumo rotacije kasnije. Ajmo prvo riješit' dilemu oko izometrija. :)

[quote="veky"]Crni, jel ti treba samo da/ne odgovor na pitanje je li nešto izometrija, ili ti treba detaljnije o tome kakva je to "vrsta" izometrije [/quote]

Ma treba mi nužni uvjet za izometriju, a da nije ono |xy|=|f(x)f(y)|, ako postoji.
Npr. ako imam zadatak da odredim analitički prikaz afinog preslikavanja, pa ga odredim i onda da nakon toga odredim je li to izometrija ili nije.

P.S. Rotacija bi isto trebala biti izometrija, ak' se ne varam? :?
U Kurepinim Konačnodimenzionalnim vektorskim prostorima i primjenama piše da svaka izometrija f ima jedinstveni zapis kao f(x)=U(x)+f(0), gdje je U ortogonalan, odnosno unitaran operator, pa bi mu matrica (valjda) trebala biti unitarna. Onda sam u Horvatiću našel' definiciju unitarne matrice; AA*=A*A=I, gdje je A* hermitski konjugirana matrica od A. E' sad pak ne znam kaj znači hermitski konjugirana. Embarassed Je li to isto kao adjungirana?

ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Korekt me if me wrong, al operetor koji zadovoljava AA^t=A^tA je ortogonalan i cuva kut. Tu bi mogle sjesti rotacije i translacije, homotetije opcenito?

Cistu rotaciju mozes prepoznati tako da razvijes rotaciju po kutu, opcenitu i onda vidis da li ti sustav jednadjbi koje dobijes kada izjednacis potencijalnu rotaciju sa opcom formulom daje neko smisleno rijesenje itd.


Bumo rotacije kasnije. Ajmo prvo riješit' dilemu oko izometrija. Smile

veky (napisa):
Crni, jel ti treba samo da/ne odgovor na pitanje je li nešto izometrija, ili ti treba detaljnije o tome kakva je to "vrsta" izometrije


Ma treba mi nužni uvjet za izometriju, a da nije ono |xy|=|f(x)f(y)|, ako postoji.
Npr. ako imam zadatak da odredim analitički prikaz afinog preslikavanja, pa ga odredim i onda da nakon toga odredim je li to izometrija ili nije.

P.S. Rotacija bi isto trebala biti izometrija, ak' se ne varam? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 17:46 pet, 10. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa da, izometrija je svako preslikavanje koje "cuva" udaljenosti.
pa da, izometrija je svako preslikavanje koje "cuva" udaljenosti.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 18:22 pet, 10. 9. 2004    Naslov: Re: vrste afinih preslikavanja Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Ali to naravno nije dovoljno. Determinanta od 2I je različita od nule, pa svejedno 2I nije izometrija. :-o[/quote]
Khm :oops: very true :) pobrkao izo-thingye, nadam se da nisam izazvao pretjeranu pomutnju :)
[quote]Aj korekt ju bikoz jor rong. Bilo koja simetrična matrica zadovoljava ovo gore, pa čak i one kojima je determinanta nula - npr. [1 1//1 1] , a preslikavanje generirano tom matricom očito ne čuva kut. :shock:[/quote]
:? Opet mene pobrkalo loncice :roll: pa kako glasi definicija ortogonalnog operatora i sta mogu reci o svojstvima istog :?: :-s
[quote="veky"][b]Osim toga[/b], nisam znao da su u općenitim afinim prostorima definirani kutovi... :evil: [/quote]
O:) u opcenitim afinim prostorima nema, pricali smo o euklidskim prostorima, a u njima smo, barem prije 2 godine, racunali kuteve (via skalarni produkt).
[quote="veky"]:shock: Ti znaš kako izgleda općenita rotacija u n-dimenzionalnom afinom prostoru?[/quote]
U opcenitom n-dimenzionalnom _euklidskom_ prostoru ne znam, iako mitlin da je nesto u tom pravcu bilo izvadjano. Znao bih to raspisati za 2 i 3 dimenzije, a cini mi se da bi analogan postupak bio moguc i za vise prostore izvodjenjem na bazi prostora?
veky (napisa):
Ali to naravno nije dovoljno. Determinanta od 2I je različita od nule, pa svejedno 2I nije izometrija. Surprised

Khm Embarassed very true Smile pobrkao izo-thingye, nadam se da nisam izazvao pretjeranu pomutnju Smile
Citat:
Aj korekt ju bikoz jor rong. Bilo koja simetrična matrica zadovoljava ovo gore, pa čak i one kojima je determinanta nula - npr. [1 1//1 1] , a preslikavanje generirano tom matricom očito ne čuva kut. Shocked

Confused Opet mene pobrkalo loncice Rolling Eyes pa kako glasi definicija ortogonalnog operatora i sta mogu reci o svojstvima istog Question Eh?
veky (napisa):
Osim toga, nisam znao da su u općenitim afinim prostorima definirani kutovi... Evil or Very Mad

Angel u opcenitim afinim prostorima nema, pricali smo o euklidskim prostorima, a u njima smo, barem prije 2 godine, racunali kuteve (via skalarni produkt).
veky (napisa):
Shocked Ti znaš kako izgleda općenita rotacija u n-dimenzionalnom afinom prostoru?

U opcenitom n-dimenzionalnom _euklidskom_ prostoru ne znam, iako mitlin da je nesto u tom pravcu bilo izvadjano. Znao bih to raspisati za 2 i 3 dimenzije, a cini mi se da bi analogan postupak bio moguc i za vise prostore izvodjenjem na bazi prostora?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 8:48 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Re: vrste afinih preslikavanja Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"][quote="veky"]Ali to naravno nije dovoljno. Determinanta od 2I je različita od nule, pa svejedno 2I nije izometrija. :-o[/quote]
Khm :oops: very true :) pobrkao izo-thingye, nadam se da nisam izazvao pretjeranu pomutnju :)[/quote]

E sad mi tek nije jasno na izo-što si mislio ovdje...
izokardije? :-D (bijekcije, jel: )
izodimenzije? :-D

[quote][quote]Aj korekt ju bikoz jor rong. Bilo koja simetrična matrica zadovoljava ovo gore, pa čak i one kojima je determinanta nula - npr. [1 1//1 1] , a preslikavanje generirano tom matricom očito ne čuva kut. :shock:[/quote]
:? Opet mene pobrkalo loncice :roll: pa kako glasi definicija ortogonalnog operatora[/quote]

Samo si zaboravio još jedan mali detalj. :-)
A^tauA=AA^tau=I . Odnosno, A^tau=A^- .

[quote] i sta mogu reci o svojstvima istog :?: :-s[/quote]

Možeš slobodno reći da čuva skalarni produkt (a time i udaljenost i kut), jednom kad ga pravilno karakteriziraš. :-)

[quote][quote="veky"][b]Osim toga[/b], nisam znao da su u općenitim afinim prostorima definirani kutovi... :evil: [/quote]
O:) u opcenitim afinim prostorima nema, pricali smo o euklidskim prostorima, a u njima smo, barem prije 2 godine, racunali kuteve (via skalarni produkt).[/quote]

Hm.
[quote="Crni (naglašeno by me)"]
Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja [b]u n-dimenzionalnom afinom prostoru[/b] može razaznati kakvo je to afino preslikavanje ([b]izometrija[/b], rotacija, pomak, translacija...).
[/quote]

I to po mom mišljenju cijelu ovu raspravu čini prilično uzaludnom. Ja ne znam što je izometrija u općenitom afinom prostoru (da, udaljenost se isto definira via skalarni produkt, čak štoviše, skalarni produkt je recoverabilan iz nje ako ova zadovoljava relaciju paralelograma). Zna li netko?
Čini se da je netko drugi još prije pobrkao lončiće. Crni ili njegov frend, vjerojatno.

[quote][quote="veky"]:shock: Ti znaš kako izgleda općenita rotacija u n-dimenzionalnom afinom prostoru?[/quote]
U opcenitom n-dimenzionalnom _euklidskom_ prostoru ne znam, iako mitlin da je nesto u tom pravcu bilo izvadjano. Znao bih to raspisati za 2 i 3 dimenzije, a cini mi se da bi analogan postupak bio moguc i za vise prostore izvodjenjem na bazi prostora?[/quote]

A ne znam. Probaj. Meni se ona čudesa što su rađena u 3D nisu baš činila pretjerano generalizabilnima (tim više što npr. 3x3 realna matrica sigurno ima bar jednu svojstvenu vrijednost, što se npr. za 4x4 ne može reći).
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
veky (napisa):
Ali to naravno nije dovoljno. Determinanta od 2I je različita od nule, pa svejedno 2I nije izometrija. Surprised

Khm Embarassed very true Smile pobrkao izo-thingye, nadam se da nisam izazvao pretjeranu pomutnju Smile


E sad mi tek nije jasno na izo-što si mislio ovdje...
izokardije? Very Happy (bijekcije, jel: )
izodimenzije? Very Happy

Citat:
Citat:
Aj korekt ju bikoz jor rong. Bilo koja simetrična matrica zadovoljava ovo gore, pa čak i one kojima je determinanta nula - npr. [1 1//1 1] , a preslikavanje generirano tom matricom očito ne čuva kut. Shocked

Confused Opet mene pobrkalo loncice Rolling Eyes pa kako glasi definicija ortogonalnog operatora


Samo si zaboravio još jedan mali detalj. Smile
A^tauA=AA^tau=I . Odnosno, A^tau=A^- .

Citat:
i sta mogu reci o svojstvima istog Question Eh?


Možeš slobodno reći da čuva skalarni produkt (a time i udaljenost i kut), jednom kad ga pravilno karakteriziraš. Smile

Citat:
veky (napisa):
Osim toga, nisam znao da su u općenitim afinim prostorima definirani kutovi... Evil or Very Mad

Angel u opcenitim afinim prostorima nema, pricali smo o euklidskim prostorima, a u njima smo, barem prije 2 godine, racunali kuteve (via skalarni produkt).


Hm.
Crni (naglašeno by me) (napisa):

Frend mi je rekel' da se iz determinante matrice n×n afinog preslikavanja u n-dimenzionalnom afinom prostoru može razaznati kakvo je to afino preslikavanje (izometrija, rotacija, pomak, translacija...).


I to po mom mišljenju cijelu ovu raspravu čini prilično uzaludnom. Ja ne znam što je izometrija u općenitom afinom prostoru (da, udaljenost se isto definira via skalarni produkt, čak štoviše, skalarni produkt je recoverabilan iz nje ako ova zadovoljava relaciju paralelograma). Zna li netko?
Čini se da je netko drugi još prije pobrkao lončiće. Crni ili njegov frend, vjerojatno.

Citat:
veky (napisa):
Shocked Ti znaš kako izgleda općenita rotacija u n-dimenzionalnom afinom prostoru?

U opcenitom n-dimenzionalnom _euklidskom_ prostoru ne znam, iako mitlin da je nesto u tom pravcu bilo izvadjano. Znao bih to raspisati za 2 i 3 dimenzije, a cini mi se da bi analogan postupak bio moguc i za vise prostore izvodjenjem na bazi prostora?


A ne znam. Probaj. Meni se ona čudesa što su rađena u 3D nisu baš činila pretjerano generalizabilnima (tim više što npr. 3x3 realna matrica sigurno ima bar jednu svojstvenu vrijednost, što se npr. za 4x4 ne može reći).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 10:22 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Re: vrste afinih preslikavanja Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]E sad mi tek nije jasno na izo-što si mislio ovdje...
izokardije? :-D (bijekcije, jel: )
izodimenzije? :-D[/quote]
:grebgreb: :boliglava: :noidea: :wacky: sometin in those lines :)
[quote]Samo si zaboravio još jedan mali detalj. :-)
A^tauA=AA^tau=I . Odnosno, A^tau=A^- .[/quote]
A-Ha :D
[quote]A ne znam. Probaj. Meni se ona čudesa što su rađena u 3D nisu baš činila pretjerano generalizabilnima (tim više što npr. 3x3 realna matrica sigurno ima bar jednu svojstvenu vrijednost, što se npr. za 4x4 ne može reći).[/quote]
U avanture, poslije dekanskog :)
veky (napisa):
E sad mi tek nije jasno na izo-što si mislio ovdje...
izokardije? Very Happy (bijekcije, jel: )
izodimenzije? Very Happy

Kotacici rade 100 na sat Boli glava Danas nije moj dan Tup, tup, tup,... sometin in those lines Smile
Citat:
Samo si zaboravio još jedan mali detalj. Smile
A^tauA=AA^tau=I . Odnosno, A^tau=A^- .

A-Ha Very Happy
Citat:
A ne znam. Probaj. Meni se ona čudesa što su rađena u 3D nisu baš činila pretjerano generalizabilnima (tim više što npr. 3x3 realna matrica sigurno ima bar jednu svojstvenu vrijednost, što se npr. za 4x4 ne može reći).

U avanture, poslije dekanskog Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:51 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]E sad mi tek nije jasno na izo-što si mislio ovdje...
izokardije? (bijekcije, jel: )
izodimenzije? [/quote]

A valjda je mislil' na izomorfizme u smislu linearnog operatora.

[quote="veky"]I to po mom mišljenju cijelu ovu raspravu čini prilično uzaludnom. Ja ne znam što je izometrija u općenitom afinom prostoru (da, udaljenost se isto definira via skalarni produkt, čak štoviše, skalarni produkt je recoverabilan iz nje ako ova zadovoljava relaciju paralelograma). Zna li netko?
Čini se da je netko drugi još prije pobrkao lončiće. Crni ili njegov frend, vjerojatno. [/quote]

Ma dobro, vjerojatno ne determinante. Ali najvjerojatnije matrice.

[color=red]Molio bih ZUBA mi više ne piše dezinformacije na ovom topicu. NHF.
I mislim da sam pitanje dovoljno jasno postavil'. Neupućene u problematiku bih lijepo molio da se ne javljaju[/color]
veky (napisa):
E sad mi tek nije jasno na izo-što si mislio ovdje...
izokardije? (bijekcije, jel: )
izodimenzije?


A valjda je mislil' na izomorfizme u smislu linearnog operatora.

veky (napisa):
I to po mom mišljenju cijelu ovu raspravu čini prilično uzaludnom. Ja ne znam što je izometrija u općenitom afinom prostoru (da, udaljenost se isto definira via skalarni produkt, čak štoviše, skalarni produkt je recoverabilan iz nje ako ova zadovoljava relaciju paralelograma). Zna li netko?
Čini se da je netko drugi još prije pobrkao lončiće. Crni ili njegov frend, vjerojatno.


Ma dobro, vjerojatno ne determinante. Ali najvjerojatnije matrice.

Molio bih ZUBA mi više ne piše dezinformacije na ovom topicu. NHF.
I mislim da sam pitanje dovoljno jasno postavil'. Neupućene u problematiku bih lijepo molio da se ne javljaju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 12:54 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

:oops: imao sam na umu izomorfizme, pa mi se pobrkali izom-thingyi.
[quote="veky"]Ja ne znam što je izometrija u općenitom afinom prostoru (da, udaljenost se isto definira via skalarni produkt, čak štoviše, skalarni produkt je recoverabilan iz nje ako ova zadovoljava relaciju paralelograma). Zna li netko?[/quote]
Opcenit afin prostor ne definira skalarni produkt? Ako me pamcenje dobro sluzi o tome, afin prostor je uredjen par vulgaris vektorskog prostora i nekakvog "skupa tocaka" koji zadovoljava one aksiome. Drugim rijecima.. za ocekivati je da vrijedi tvrdnja da je na afinom prostoru moguce konstruirati metriku ili skalarni produkt akko je njegov v.p. metrizabilan tj. unitarizabilan :lol:, tako se kaze ? :)

...call me foolish, no imam dojam da Crnom to treba za _euklidske_ prostore, ukoliko mu treba za pismeni?
[quote="Crni"][color=red]Molio bih ZUBA mi više ne piše dezinformacije na ovom topicu. NHF.
I mislim da sam pitanje dovoljno jasno postavil'. Neupućene u problematiku bih lijepo molio da se ne javljaju[/color][/quote]
:OT: [size=16]:[/size]
Disklejmer: doticni sam kolegij polozio prije dvije godine, djelovi u koje nisam bio siguran su tako bili i naznaceni i, barem su u ovom slucaju, neupuceni djelovi replya rezultirali razrijesavanjem nesporazuma kako u pitanju tako i u odgovoru. Forum ne pocinje i ne prestaje po tvojoj ugodi bez obzira na to tko je pokrenuo relevantni topic. [i]NHF[/i].

PS "hermitski konjugirana" znaci "konjugirana i transponirana" ("konjugirana" u smislu kompleksnih brojeva)
Embarassed imao sam na umu izomorfizme, pa mi se pobrkali izom-thingyi.
veky (napisa):
Ja ne znam što je izometrija u općenitom afinom prostoru (da, udaljenost se isto definira via skalarni produkt, čak štoviše, skalarni produkt je recoverabilan iz nje ako ova zadovoljava relaciju paralelograma). Zna li netko?

Opcenit afin prostor ne definira skalarni produkt? Ako me pamcenje dobro sluzi o tome, afin prostor je uredjen par vulgaris vektorskog prostora i nekakvog "skupa tocaka" koji zadovoljava one aksiome. Drugim rijecima.. za ocekivati je da vrijedi tvrdnja da je na afinom prostoru moguce konstruirati metriku ili skalarni produkt akko je njegov v.p. metrizabilan tj. unitarizabilan Laughing, tako se kaze ? Smile

...call me foolish, no imam dojam da Crnom to treba za _euklidske_ prostore, ukoliko mu treba za pismeni?
Crni (napisa):
Molio bih ZUBA mi više ne piše dezinformacije na ovom topicu. NHF.
I mislim da sam pitanje dovoljno jasno postavil'. Neupućene u problematiku bih lijepo molio da se ne javljaju

Off-topic :
Disklejmer: doticni sam kolegij polozio prije dvije godine, djelovi u koje nisam bio siguran su tako bili i naznaceni i, barem su u ovom slucaju, neupuceni djelovi replya rezultirali razrijesavanjem nesporazuma kako u pitanju tako i u odgovoru. Forum ne pocinje i ne prestaje po tvojoj ugodi bez obzira na to tko je pokrenuo relevantni topic. NHF.

PS "hermitski konjugirana" znaci "konjugirana i transponirana" ("konjugirana" u smislu kompleksnih brojeva)



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:40 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]PS "hermitski konjugirana" znaci "konjugirana i transponirana" ("konjugirana" u smislu kompleksnih brojeva) [/quote]

Hvala najljepša. :D

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Forum ne pocinje i ne prestaje po tvojoj ugodi bez obzira na to tko je pokrenuo relevantni topic. NHF. [/quote]

Gledaj rista, kada JA vidim neki neriješeni zadatak na forumu, a znam ga riješit', [u]riješim ga po kratkom postupku[/u]. Ako ga ne znam riješit, onda [u]ostavim da ga netko drugi riješi[/u]. Prema tome to isto očekujem od drugih. A to kaj si ti to položil' prije 2 godine, meni ne znači apsolutno niš'.
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
PS "hermitski konjugirana" znaci "konjugirana i transponirana" ("konjugirana" u smislu kompleksnih brojeva)


Hvala najljepša. Very Happy

ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Forum ne pocinje i ne prestaje po tvojoj ugodi bez obzira na to tko je pokrenuo relevantni topic. NHF.


Gledaj rista, kada JA vidim neki neriješeni zadatak na forumu, a znam ga riješit', riješim ga po kratkom postupku. Ako ga ne znam riješit, onda ostavim da ga netko drugi riješi. Prema tome to isto očekujem od drugih. A to kaj si ti to položil' prije 2 godine, meni ne znači apsolutno niš'.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan