Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

neka pitanja vezana uz rok 08.09.

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ninocka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2004. (16:03:44)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: ne drzi me mjesto

PostPostano: 22:55 pet, 17. 9. 2004    Naslov: neka pitanja vezana uz rok 08.09. Citirajte i odgovorite

[b]zad 5:[/b]
Postoji li izometrija f euklidskog prostora E^4 za koju f(E1) lezi na pravcu x1=x2=x3=x4, a f(E2) na x1=x2, x3=-1, x4=1?

jasan mi je ovaj dio da s obzirom da je f izometrija pa cuva udaljenost da treba bit zadovoljeno t=s=0 i da je onda slijedi f(E1)=(0,0,0,0), f(E2)=(0,0,-1,1) medjutim kako smo nasli takav pomak? Na osnovu cega zakljucimo da trebamo 0',E3',E4' odabrati td
d(0'E1')=d(0'E2')=1
d(0'E3')=1 0'E3' okomito na 0'E1'E2'
d(0'E4')=1 0'E4' okomito na 0'E1'E2'E3'


[b]zad 2[/b]
U afinom prostoru A^4 dana je ravnina PI0 odredjena tockama (1,0,0,0),(0,1,0,0) i (0,0,1,0). Opisati sve moguce polozaje ravnine PI0 i afine 3-ravnine PI1. Za svaki moguci polozaj navest primjer ravnine PI1.
(Ocito lose stojim s nalazenjem primjera :oops: )
1.slucaj: ravnine su paralelne i opet kako zakljucimo da je PI1 ravnina X4=2?
2.slucaj: ravnine se sijeku po pravcu .... PI1... x1+2x2+3x3+4x4=0 itd.
Mozete li mi objasniti kako najjednostavnije naci te primjere?

I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je [b]hiperkocka[/b] (u E4)?

Unaprijed zahvaljujem :bow:
zad 5:
Postoji li izometrija f euklidskog prostora E^4 za koju f(E1) lezi na pravcu x1=x2=x3=x4, a f(E2) na x1=x2, x3=-1, x4=1?

jasan mi je ovaj dio da s obzirom da je f izometrija pa cuva udaljenost da treba bit zadovoljeno t=s=0 i da je onda slijedi f(E1)=(0,0,0,0), f(E2)=(0,0,-1,1) medjutim kako smo nasli takav pomak? Na osnovu cega zakljucimo da trebamo 0',E3',E4' odabrati td
d(0'E1')=d(0'E2')=1
d(0'E3')=1 0'E3' okomito na 0'E1'E2'
d(0'E4')=1 0'E4' okomito na 0'E1'E2'E3'


zad 2
U afinom prostoru A^4 dana je ravnina PI0 odredjena tockama (1,0,0,0),(0,1,0,0) i (0,0,1,0). Opisati sve moguce polozaje ravnine PI0 i afine 3-ravnine PI1. Za svaki moguci polozaj navest primjer ravnine PI1.
(Ocito lose stojim s nalazenjem primjera Embarassed )
1.slucaj: ravnine su paralelne i opet kako zakljucimo da je PI1 ravnina X4=2?
2.slucaj: ravnine se sijeku po pravcu .... PI1... x1+2x2+3x3+4x4=0 itd.
Mozete li mi objasniti kako najjednostavnije naci te primjere?

I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je hiperkocka (u E4)?

Unaprijed zahvaljujem I bow before you


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 1:24 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"]I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je hiperkocka (u E4)? [/quote]

Mislim da je to isto kaj i kocka u E3; paralelotop određen nekom točkom i međusobno okomitim vektorima, čije su norme međusobno jednake, a ima ih naravno 4.

Jel ti se da istipkat' cijeli rok na forum?
ninocka (napisa):
I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je hiperkocka (u E4)?


Mislim da je to isto kaj i kocka u E3; paralelotop određen nekom točkom i međusobno okomitim vektorima, čije su norme međusobno jednake, a ima ih naravno 4.

Jel ti se da istipkat' cijeli rok na forum?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ninocka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2004. (16:03:44)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: ne drzi me mjesto

PostPostano: 9:43 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije da mi se nesto posebno da, ali budem.... 8)

:arrow: [b]zad1[/b]
U trapezu ABCD tocka P je sjeciste dijagonala. radij-vektori vrhova su redom a, b, c, d, pri cemu je c=d+t(b-a), t iz R. Izrazite radij-vektor tocke P pomocu a,b,d i t.

:arrow: [b]zad3[/b]
Izracunajte sumu duljina svih bridova i svih dijagonala hiperkocke u E^4.

:arrow: [b]zad4[/b]
Odredite ako je moguce ravninu PI2 u euklidskom prost. E^3 ako je poznato da je ortogonalna projekcija pravca
1/-4(x1-1)=1/2(x2+2)=1/3(x3+3) na tu ravninu os x1.
Nije da mi se nesto posebno da, ali budem.... Cool

Arrow zad1
U trapezu ABCD tocka P je sjeciste dijagonala. radij-vektori vrhova su redom a, b, c, d, pri cemu je c=d+t(b-a), t iz R. Izrazite radij-vektor tocke P pomocu a,b,d i t.

Arrow zad3
Izracunajte sumu duljina svih bridova i svih dijagonala hiperkocke u E^4.

Arrow zad4
Odredite ako je moguce ravninu PI2 u euklidskom prost. E^3 ako je poznato da je ortogonalna projekcija pravca
1/-4(x1-1)=1/2(x2+2)=1/3(x3+3) na tu ravninu os x1.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ninocka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2004. (16:03:44)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: ne drzi me mjesto

PostPostano: 9:44 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Crni"]
Mislim da je to isto kaj i kocka u E3; paralelotop određen nekom točkom i međusobno okomitim vektorima, čije su norme međusobno jednake, a ima ih naravno 4.
[/quote]

Nije to to.
Crni (napisa):

Mislim da je to isto kaj i kocka u E3; paralelotop određen nekom točkom i međusobno okomitim vektorima, čije su norme međusobno jednake, a ima ih naravno 4.


Nije to to.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:42 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"]Nije to to.[/quote]

Nego?
ninocka (napisa):
Nije to to.


Nego?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 14:18 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

nesto kao kocka kojoj su sve stranice kocke u dimenziji za jedan manjoj? :lol:
isprikica, ne mogah odoljet...
evo, idem potrazit negdje zbilja definiciju.
nesto kao kocka kojoj su sve stranice kocke u dimenziji za jedan manjoj? Laughing
isprikica, ne mogah odoljet...
evo, idem potrazit negdje zbilja definiciju.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 14:34 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo ga:

[img]http://mathworld.wolfram.com/himg4166.gif[/img]

The hypercube is a generalization of a 3-cube to n dimensions, also called a measure polytope. It is a regular polytope with mutually perpendicular sides, and is therefore an orthotope. ..itd na http://mathworld.wolfram.com/Hypercube.html

(n.) A topology of which each node is the vertex of a d-Dimensional cube. In a binary hypercube, each node is connected to n others, and its co-ordinates are one of the 2^n different n-bit sequences of binary digits. Most early American multicomputers used hypercubic topologies, and so the term hypercube is sometimes used as a synonym for multicomputers. See also butterfly, e-cube routing, shuffle exchange network.
evo ga:



The hypercube is a generalization of a 3-cube to n dimensions, also called a measure polytope. It is a regular polytope with mutually perpendicular sides, and is therefore an orthotope. ..itd na http://mathworld.wolfram.com/Hypercube.html

(n.) A topology of which each node is the vertex of a d-Dimensional cube. In a binary hypercube, each node is connected to n others, and its co-ordinates are one of the 2^n different n-bit sequences of binary digits. Most early American multicomputers used hypercubic topologies, and so the term hypercube is sometimes used as a synonym for multicomputers. See also butterfly, e-cube routing, shuffle exchange network.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 14:46 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[img]http://mathworld.wolfram.com/t1img887.gif[/img]

a konkretnije, u IR_4 : http://mathworld.wolfram.com/Tesseract.html
hej, pa bas su lijepe te hiperkocke...sad mi zao sto ne slusah euklidske
:?


a konkretnije, u IR_4 : http://mathworld.wolfram.com/Tesseract.html
hej, pa bas su lijepe te hiperkocke...sad mi zao sto ne slusah euklidske
Confused



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 15:11 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Re: neka pitanja vezana uz rok 08.09. Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"][b]zad 5:[/b]
Postoji li izometrija f euklidskog prostora E^4 za koju f(E1) lezi na pravcu x1=x2=x3=x4, a f(E2) na x1=x2, x3=-1, x4=1?

jasan mi je ovaj dio da s obzirom da je f izometrija pa cuva udaljenost da treba bit zadovoljeno t=s=0 i da je onda slijedi f(E1)=(0,0,0,0), f(E2)=(0,0,-1,1) medjutim kako smo nasli takav pomak? Na osnovu cega zakljucimo da trebamo 0',E3',E4' odabrati td
d(0'E1')=d(0'E2')=1
d(0'E3')=1 0'E3' okomito na 0'E1'E2'
d(0'E4')=1 0'E4' okomito na 0'E1'E2'E3'

[/quote]

hm, izometrija je preslikavanje koje cuva udaljenosti, jel, to je dovoljno?
f ce biti linearni operator...
a tu se zivi u euklidskom prostoru, gdje je metrika definirana preko skalarnog produkta zadanog onako "suma produkta po koordinatama"?
pa, onda, sto ti zelis ovdje je transformirati cetverodim. prostor, analogno kao da u 3D malo "nakosis" osi, tako da udaljenost dvije tocke iz pocetnog prostora, A i B nek se zovu, bude jednaka udaljenosti slika tih dvaju tocaka, f(A) i f(B). uz zadane uvjete.
a uvjeti koji su zadani jesu da se prva os preslikava na prvi pravac, a druga na drugi. ishodiste slike ce biti na presijeku tih pravaca.
onda za svaku tocku f(T), kojoj se dvije koordinate vec znaju, jer je zadano kako f djeluje na prve dvije osi, mora vrijediti da je njena udaljenost od 0'(slike ishodista) jednaka udaljenosti T od ishodista.
i slicno po zadnjoj koordinati - to je sustav dvije linearne jednazbe s dvije nepoznanice.

a jel' postoji neki sl. uzdbenik za kolegij "euklidski prostori"?
ninocka (napisa):
zad 5:
Postoji li izometrija f euklidskog prostora E^4 za koju f(E1) lezi na pravcu x1=x2=x3=x4, a f(E2) na x1=x2, x3=-1, x4=1?

jasan mi je ovaj dio da s obzirom da je f izometrija pa cuva udaljenost da treba bit zadovoljeno t=s=0 i da je onda slijedi f(E1)=(0,0,0,0), f(E2)=(0,0,-1,1) medjutim kako smo nasli takav pomak? Na osnovu cega zakljucimo da trebamo 0',E3',E4' odabrati td
d(0'E1')=d(0'E2')=1
d(0'E3')=1 0'E3' okomito na 0'E1'E2'
d(0'E4')=1 0'E4' okomito na 0'E1'E2'E3'



hm, izometrija je preslikavanje koje cuva udaljenosti, jel, to je dovoljno?
f ce biti linearni operator...
a tu se zivi u euklidskom prostoru, gdje je metrika definirana preko skalarnog produkta zadanog onako "suma produkta po koordinatama"?
pa, onda, sto ti zelis ovdje je transformirati cetverodim. prostor, analogno kao da u 3D malo "nakosis" osi, tako da udaljenost dvije tocke iz pocetnog prostora, A i B nek se zovu, bude jednaka udaljenosti slika tih dvaju tocaka, f(A) i f(B). uz zadane uvjete.
a uvjeti koji su zadani jesu da se prva os preslikava na prvi pravac, a druga na drugi. ishodiste slike ce biti na presijeku tih pravaca.
onda za svaku tocku f(T), kojoj se dvije koordinate vec znaju, jer je zadano kako f djeluje na prve dvije osi, mora vrijediti da je njena udaljenost od 0'(slike ishodista) jednaka udaljenosti T od ishodista.
i slicno po zadnjoj koordinati - to je sustav dvije linearne jednazbe s dvije nepoznanice.

a jel' postoji neki sl. uzdbenik za kolegij "euklidski prostori"?



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'


Zadnja promjena: defar; 15:31 sub, 18. 9. 2004; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 15:29 sub, 18. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako ste definirali ravninu?

sto se "trazenja" primjera tice...
u IR_3 je ravnina odredjena s tri vektora, tj. tockom i dva vektora iz IR_3 moze se rec.
a ako su dvije ravnine paralelne, intuitivno je jasno da one moraju bit' isto "nagnute u odnosu na osi", ali da mogu biti jedna malo iznad/lijevo/desno od druge.
to se opisuje vektorima normale, i njihovom zavisnoscu, sto se svodi na sustave linearnih jednadzbi. pa ispadne da je za paralelnost dovoljno da su ona dva vektora koja odredjuju "nagnutost" isti, a sto se treceg tice - mozes ravninu translatirat malo u smjeru vektora normale te ravnine. dakle, rjesenje je citava klasa ravnina u E_3.
a sad to malo (ili puno) za koliko translatiras ravninu da bi dobila s njom paralelnu - konkretno zadas kao 3, 5, 198 - i eto ti primjera.
prtp. da je analogno i u E_4.
ali nisam ja to slusala...
ispricajte me na brbljivosti, znate kako se covjek zainteresira za sve sto naidje kad bas mora uciti svoje..
a kako ste definirali ravninu?

sto se "trazenja" primjera tice...
u IR_3 je ravnina odredjena s tri vektora, tj. tockom i dva vektora iz IR_3 moze se rec.
a ako su dvije ravnine paralelne, intuitivno je jasno da one moraju bit' isto "nagnute u odnosu na osi", ali da mogu biti jedna malo iznad/lijevo/desno od druge.
to se opisuje vektorima normale, i njihovom zavisnoscu, sto se svodi na sustave linearnih jednadzbi. pa ispadne da je za paralelnost dovoljno da su ona dva vektora koja odredjuju "nagnutost" isti, a sto se treceg tice - mozes ravninu translatirat malo u smjeru vektora normale te ravnine. dakle, rjesenje je citava klasa ravnina u E_3.
a sad to malo (ili puno) za koliko translatiras ravninu da bi dobila s njom paralelnu - konkretno zadas kao 3, 5, 198 - i eto ti primjera.
prtp. da je analogno i u E_4.
ali nisam ja to slusala...
ispricajte me na brbljivosti, znate kako se covjek zainteresira za sve sto naidje kad bas mora uciti svoje..



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:01 ned, 19. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="defar"]The hypercube is a generalization of a 3-cube to n dimensions[/quote]
Pa kaj ova definicija hiperkocke nije ista ko' i moja?

[quote="defar"]f ce biti linearni operator...[/quote]
Izometrija f nije općenito linearni operator. Jedino u slučaju f(O)=O.
defar (napisa):
The hypercube is a generalization of a 3-cube to n dimensions

Pa kaj ova definicija hiperkocke nije ista ko' i moja?

defar (napisa):
f ce biti linearni operator...

Izometrija f nije općenito linearni operator. Jedino u slučaju f(O)=O.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 17:23 ned, 19. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

imas pravo, malo sam ja sve to previse polinearizirala:) (u svakom sl, dobije se rjesiv sustav od dvije jednadzbe s dvije nepoznanice)
nije mi jasno sto ninocki nije jasno, fino je napisala sve opcenito i sad joj nije jasno sto je napisala :)

a ne znam, mozda si ti mislio isto, ali ovo sto si napisao nije bas to, sto se hiperkocke tice, kolko ja vidim.
imas pravo, malo sam ja sve to previse polinearizirala:) (u svakom sl, dobije se rjesiv sustav od dvije jednadzbe s dvije nepoznanice)
nije mi jasno sto ninocki nije jasno, fino je napisala sve opcenito i sad joj nije jasno sto je napisala Smile

a ne znam, mozda si ti mislio isto, ali ovo sto si napisao nije bas to, sto se hiperkocke tice, kolko ja vidim.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 15:54 pon, 20. 9. 2004    Naslov: Re: neka pitanja vezana uz rok 08.09. Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"]Na osnovu cega zakljucimo da trebamo 0',E3',E4' odabrati td
d(0'E1')=d(0'E2')=1
d(0'E3')=1 0'E3' okomito na 0'E1'E2'
d(0'E4')=1 0'E4' okomito na 0'E1'E2'E3'
[/quote]
Navedeni uvjeti su nuzni, da bi f bila izometrija. A sad, da li su dovoljni...?
S malo "osjecaja" za 4D prostor, "vidimo" da O' moze biti bilo gdje gdje zadovoljava uvjet d(0'E1')=d(0'E2')=1, na presjeku dviju hipersfera. Kad odaberemo O' biramo O3' (opet imamo odredjenu slobodu izbora), kad to odaberemo biramo O4' (dvije mogucnosti).

Ako ovo nije bilo dovoljno jasno, zamislite slican problem u 3D ili u 2D. Postoji li izometrija koja E1 --> (1,2,3) a E2 --> (1,2,4) ?
Nuzan uvjet |E1'E2'|=1 je ispunjen, a ostalo mozemo postici!
ninocka (napisa):
Na osnovu cega zakljucimo da trebamo 0',E3',E4' odabrati td
d(0'E1')=d(0'E2')=1
d(0'E3')=1 0'E3' okomito na 0'E1'E2'
d(0'E4')=1 0'E4' okomito na 0'E1'E2'E3'

Navedeni uvjeti su nuzni, da bi f bila izometrija. A sad, da li su dovoljni...?
S malo "osjecaja" za 4D prostor, "vidimo" da O' moze biti bilo gdje gdje zadovoljava uvjet d(0'E1')=d(0'E2')=1, na presjeku dviju hipersfera. Kad odaberemo O' biramo O3' (opet imamo odredjenu slobodu izbora), kad to odaberemo biramo O4' (dvije mogucnosti).

Ako ovo nije bilo dovoljno jasno, zamislite slican problem u 3D ili u 2D. Postoji li izometrija koja E1 → (1,2,3) a E2 → (1,2,4) ?
Nuzan uvjet |E1'E2'|=1 je ispunjen, a ostalo mozemo postici!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 16:10 pon, 20. 9. 2004    Naslov: Re: neka pitanja vezana uz rok 08.09. Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"]1.slucaj: ravnine su paralelne i opet kako zakljucimo da je PI1 ravnina X4=2? [/quote]
To je samo jedna moguca ravnina! Otkud?
Najprije odredimo jednadzbe ravnine Pi0, to je (opet npr.) x1+x2+x3=1, x4=0. Kako znam? Znam da je Pi0 2-ravnina pa ce biti prikazana sustavom dvije nezavisne jednadzbe. Nadalje, ocito je da sve tri tocke imaju istu zadnju koordinatu, pa leze u x4=0, i slicno tome suma prve tri koordinate (ili sve cetiri) je 1. Dobivene jednadzbe su ocito nezavisne.
Znaci Pi0 je dio hiperravnine x4=0. I zato je paralelna s hiperravninom x4=2, jer su te dvije hiperravnine paralelne (tj. imaju isti smjer, pa je smjer od Pi0 podskup tog smjera).

[quote="ninocka"]2.slucaj: ravnine se sijeku po pravcu .... PI1... x1+2x2+3x3+4x4=0 itd.
Mozete li mi objasniti kako najjednostavnije naci te primjere?
[/quote]
Gotovo bilo koja hiperravnina ce sjeci 2-ravninu po pravcu (u A4). Treba samo paziti da ne uzmete neki specijalni slucaj. Mozda je najsigurniji nacin onaj s odabirom tocaka. Zelim odrediti hiperravninu Pi1 tako da se s Pi0 sijece po pravcu ... sad odaberem neki pravac koji lezi u Pi0 ... npr. pravac E1E2. Sad moram dodati jos dvije tocke, tako da dobijem hiperravninu, ali da ostale tocke 2-ravnine ne upadnu u nju. Npr. O i E4 (E3 izbjegavam, i bilo sto u ravnini E1E2E3).

[quote="ninocka"]I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je [b]hiperkocka[/b] (u E4)?
[/quote]
Paralelotop P^4(A,B,C,D,E) pri cemu su vektori AB, AC, AD, AE jednake duljine i medjusobno okomiti. Kao sto rece Crni.
ninocka (napisa):
1.slucaj: ravnine su paralelne i opet kako zakljucimo da je PI1 ravnina X4=2?

To je samo jedna moguca ravnina! Otkud?
Najprije odredimo jednadzbe ravnine Pi0, to je (opet npr.) x1+x2+x3=1, x4=0. Kako znam? Znam da je Pi0 2-ravnina pa ce biti prikazana sustavom dvije nezavisne jednadzbe. Nadalje, ocito je da sve tri tocke imaju istu zadnju koordinatu, pa leze u x4=0, i slicno tome suma prve tri koordinate (ili sve cetiri) je 1. Dobivene jednadzbe su ocito nezavisne.
Znaci Pi0 je dio hiperravnine x4=0. I zato je paralelna s hiperravninom x4=2, jer su te dvije hiperravnine paralelne (tj. imaju isti smjer, pa je smjer od Pi0 podskup tog smjera).

ninocka (napisa):
2.slucaj: ravnine se sijeku po pravcu .... PI1... x1+2x2+3x3+4x4=0 itd.
Mozete li mi objasniti kako najjednostavnije naci te primjere?

Gotovo bilo koja hiperravnina ce sjeci 2-ravninu po pravcu (u A4). Treba samo paziti da ne uzmete neki specijalni slucaj. Mozda je najsigurniji nacin onaj s odabirom tocaka. Zelim odrediti hiperravninu Pi1 tako da se s Pi0 sijece po pravcu ... sad odaberem neki pravac koji lezi u Pi0 ... npr. pravac E1E2. Sad moram dodati jos dvije tocke, tako da dobijem hiperravninu, ali da ostale tocke 2-ravnine ne upadnu u nju. Npr. O i E4 (E3 izbjegavam, i bilo sto u ravnini E1E2E3).

ninocka (napisa):
I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je hiperkocka (u E4)?

Paralelotop P^4(A,B,C,D,E) pri cemu su vektori AB, AC, AD, AE jednake duljine i medjusobno okomiti. Kao sto rece Crni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 17:05 pon, 20. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

uh, moje isprike crni, i svi ostali sto vam u ovolikoj mjeri bespotrebno zagadih topic :oops:
nadam se da cu se bar djelomicno izvuci na privremeno ludilo zbog emocija zbog prvog usmenog nakon dvije godine do kojeg mi je stalo.
educirat cu se kad zavrse rokovi po pitanju euklidskih prostora dim vece od tri.
uh, moje isprike crni, i svi ostali sto vam u ovolikoj mjeri bespotrebno zagadih topic Embarassed
nadam se da cu se bar djelomicno izvuci na privremeno ludilo zbog emocija zbog prvog usmenog nakon dvije godine do kojeg mi je stalo.
educirat cu se kad zavrse rokovi po pitanju euklidskih prostora dim vece od tri.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ninocka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2004. (16:03:44)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: ne drzi me mjesto

PostPostano: 7:31 uto, 21. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Crni"][quote="ninocka"]I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je hiperkocka (u E4)? [/quote]

Mislim da je to isto kaj i kocka u E3; paralelotop određen nekom točkom i međusobno okomitim vektorima, čije su norme međusobno jednake, a ima ih naravno 4.

[/quote]
da, imas pravo :oops:
sorry i hvala svima
Crni (napisa):
ninocka (napisa):
I zadnje, ali ne i najmanje vazno...
Što je hiperkocka (u E4)?


Mislim da je to isto kaj i kocka u E3; paralelotop određen nekom točkom i međusobno okomitim vektorima, čije su norme međusobno jednake, a ima ih naravno 4.


da, imas pravo Embarassed
sorry i hvala svima


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan