Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rok 07.12.2004.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
fmb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2004. (12:34:47)
Postovi: (B6)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 16 - 4

PostPostano: 10:38 sri, 8. 12. 2004    Naslov: Rok 07.12.2004. Citirajte i odgovorite

:x-mas:

Rezultati roka i komentari asistenta su kako slijedi...

Pismeni ispit su prosli:
Romana Capor 0+18+15+0+20=53 (2), usmeni po dogovoru s profesorom (moze danas dogovor u 15h ili mailom na vukovic@math.hr)
Ana Radic 10+15+15+0+20=60 (-3), usmeni u cetvrtak 9.12. u 16 sati

Ostali studenti su pali pismeni ispit.

Glavni komentar tice se prvog zadatka, u kojem se trazio broj funkcija f:RxR->R koje nemaju prve parcijalne derivacije u ishodistu. Na tom zadatku osim A. Radic svi imaju 0 bodova. Zasto? Dvije bitne greske u postupcima sviju ostalih koji su ga rjesavali:

1- primjer funkcije koja nema prve parcijalne derivacije redovno je uzet tako da funkcija nije definirana u (0,0). No u zadatku se gledaju funkcije koje su definirane na RxR. [b]Funkcija mora biti definirana u svakoj tocki domene.[/b]

2- svi su pokazali da opisanih funkcija ima najvise [i]c[/i] jer su uzeli da one cine podskup skupa neprekidnih funkcija. [b]Nije istina da ako funkcija nema parcijalne derivacije u ishodistu ona mora biti neprekidna na cijeloj domeni.[/b] No, postoje neprekidne funkcije (neprekidne na citavom RxR) koje nemaju prve parcijalne derivacije u (0,0).

Pozdrav,
FMB :patkica: :x-mas:
#X-mas

Rezultati roka i komentari asistenta su kako slijedi...

Pismeni ispit su prosli:
Romana Capor 0+18+15+0+20=53 (2), usmeni po dogovoru s profesorom (moze danas dogovor u 15h ili mailom na vukovic@math.hr)
Ana Radic 10+15+15+0+20=60 (-3), usmeni u cetvrtak 9.12. u 16 sati

Ostali studenti su pali pismeni ispit.

Glavni komentar tice se prvog zadatka, u kojem se trazio broj funkcija f:RxR→R koje nemaju prve parcijalne derivacije u ishodistu. Na tom zadatku osim A. Radic svi imaju 0 bodova. Zasto? Dvije bitne greske u postupcima sviju ostalih koji su ga rjesavali:

1- primjer funkcije koja nema prve parcijalne derivacije redovno je uzet tako da funkcija nije definirana u (0,0). No u zadatku se gledaju funkcije koje su definirane na RxR. Funkcija mora biti definirana u svakoj tocki domene.

2- svi su pokazali da opisanih funkcija ima najvise c jer su uzeli da one cine podskup skupa neprekidnih funkcija. Nije istina da ako funkcija nema parcijalne derivacije u ishodistu ona mora biti neprekidna na cijeloj domeni. No, postoje neprekidne funkcije (neprekidne na citavom RxR) koje nemaju prve parcijalne derivacije u (0,0).

Pozdrav,
FMB Patkica #X-mas



_________________
"Have patience. Go where you must, and hope."
(Gandalf in J.R.R.Tolkien's "The Lord of the Rings")
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
fmb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2004. (12:34:47)
Postovi: (B6)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 16 - 4

PostPostano: 13:41 sri, 8. 12. 2004    Naslov: Re: Rok 07.12.2004. Citirajte i odgovorite

[b]Rjesenja roka 07.12.2004.[/b]

:x-mas: [b]Odrediti kard.broj skupa svih funkcija f:RxR->R koje nemaju prve parc. derivacije u ishodistu.[/b] Zadatak se rjesava pomocu CB-teorema. Dobiva se 2^[i]c[/i] (da takvih funkcija ima bar toliko dobiva se uzimanjem proizvoljne funkcije f:RxR->R koju se predefinira na dijelu oko ishodista tako da zadovolji uvjet).

:x-mas: [b]Dokazati da je zbroj izraza i+[i]omega[/i] po svim i<[i]omega[/i]^2 jednak [i]omega[/i]^3.[/b] Prethodnici od [i]omega[/i]^2 su oblika [i]omega[/i].m+n za konacne m i n, pa je potrebno izracunati sume gornjeg oblika po i-ovima manjim od [i]omega[/i].m+n; njihov dio za i<[i]omega[/i].m bit ce (pokaze se matematickom indukcijom) jednak [i]omega[/i]^2.m.


:x-mas: [b]Dokazati da u svakom povezanom grafu postoji razapinjuce stablo.[/b] Svodi se na primjenu ZL na parc. uredjeni skup svih podgrafova koji su stabla, cime se dobije maksimalno podstablo. Na kraju jos treba provjeriti da to maksimalno podstablo sadrzi sve vrhove polaznog grafa (princip pretpostavimo suprotno...) U provjeravanju uvjeta ZL najveci posao je provjera da je unija lanca podstabala takodjer bez ciklusa.

:x-mas: [b]Dati dva primjera troclanih tranzitivnih skupova i pokazati za tranzitivan skup A koji nije jednak 0 ni {0} (0=prazan skup) da je A presjek UA neprazan.[/b] Jedan troclani tranzitivni skup je npr. { 0, {0}, {0,{0}} }. Trazeno svojstvo dobije se direktno iz definicije tranzitivnosti: kad god A nije ni 0 ni {0}, onda u A postoji element koji nije 0, dakle taj element ima svoj element x. Taj x onda jest element nekog elementa iz A, pa je u UA, a zbog tranzitivnosti od A je x element i od A.

:x-mas: [b]Za ordinalne brojeve a>0,b>1 dokazati da je b^a>=ba.[/b] Transfinitnom indukcijom po a. Baza je a=1. Korak za granicni a je direktan, u koraku za a oblika d+1 koristi se db>=d+1 (sto treba i dokazati).
Rjesenja roka 07.12.2004.

#X-mas Odrediti kard.broj skupa svih funkcija f:RxR→R koje nemaju prve parc. derivacije u ishodistu. Zadatak se rjesava pomocu CB-teorema. Dobiva se 2^c (da takvih funkcija ima bar toliko dobiva se uzimanjem proizvoljne funkcije f:RxR→R koju se predefinira na dijelu oko ishodista tako da zadovolji uvjet).

#X-mas Dokazati da je zbroj izraza i+omega po svim i<omega^2 jednak omega^3. Prethodnici od omega^2 su oblika omega.m+n za konacne m i n, pa je potrebno izracunati sume gornjeg oblika po i-ovima manjim od omega.m+n; njihov dio za i<omega.m bit ce (pokaze se matematickom indukcijom) jednak omega^2.m.


#X-mas Dokazati da u svakom povezanom grafu postoji razapinjuce stablo. Svodi se na primjenu ZL na parc. uredjeni skup svih podgrafova koji su stabla, cime se dobije maksimalno podstablo. Na kraju jos treba provjeriti da to maksimalno podstablo sadrzi sve vrhove polaznog grafa (princip pretpostavimo suprotno...) U provjeravanju uvjeta ZL najveci posao je provjera da je unija lanca podstabala takodjer bez ciklusa.

#X-mas Dati dva primjera troclanih tranzitivnih skupova i pokazati za tranzitivan skup A koji nije jednak 0 ni {0} (0=prazan skup) da je A presjek UA neprazan. Jedan troclani tranzitivni skup je npr. { 0, {0}, {0,{0}} }. Trazeno svojstvo dobije se direktno iz definicije tranzitivnosti: kad god A nije ni 0 ni {0}, onda u A postoji element koji nije 0, dakle taj element ima svoj element x. Taj x onda jest element nekog elementa iz A, pa je u UA, a zbog tranzitivnosti od A je x element i od A.

#X-mas Za ordinalne brojeve a>0,b>1 dokazati da je b^a>=ba. Transfinitnom indukcijom po a. Baza je a=1. Korak za granicni a je direktan, u koraku za a oblika d+1 koristi se db>=d+1 (sto treba i dokazati).



_________________
"Have patience. Go where you must, and hope."
(Gandalf in J.R.R.Tolkien's "The Lord of the Rings")
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan