Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

postavljanje prostora elementarnih događaja
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
SvekY
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2003. (23:44:22)
Postovi: (FF)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3
Lokacija: unitarni vektorski prostor

PostPostano: 17:47 pet, 28. 1. 2005    Naslov: postavljanje prostora elementarnih događaja Citirajte i odgovorite

Molim vas nemojte odmah odustat od čitanja već nakon 1. rečenice! :pray:

Jednog dana sam uparivao čarape nakon pranja i spremao ih u ladice. Odjednom mi je pao na pamet jedan "praktični" problem:

Sa te hrpe nesparenih čarapa, na kojoj se nalazi [i]n[/i] parova čarapa, uzimam njih [i]k[/i] na drugo mjesto da lakše uparim (jer je na 1. hrpi bla gužva). Pitanje je kolika je vjerojatnost da kad zgrabim (na slučajni način) sa 1. hrpe čarape td. se niti jedne 2 ne mogu spariti?
[size=10]psssst Nisam lud... samo sam matematičar.[/size]

Uopće ne znam kako definirati prostor elementarnih događaja. Razlikujem li parove čarapa jedne od drugih, razlikujem li svaku čarapu posebno?
Povoljni događaj je uređena [i]k[/i]-torka parova čarapa ili podskup svih parova č. od [i]k[/i] parova č.?? :grebgreb:

Jedino u što sam siguran je da je vjerojatnost [b]0[/b] u slučaju [i]k[/i]>[i]n[/i]
Molim vas nemojte odmah odustat od čitanja već nakon 1. rečenice! Pray

Jednog dana sam uparivao čarape nakon pranja i spremao ih u ladice. Odjednom mi je pao na pamet jedan "praktični" problem:

Sa te hrpe nesparenih čarapa, na kojoj se nalazi n parova čarapa, uzimam njih k na drugo mjesto da lakše uparim (jer je na 1. hrpi bla gužva). Pitanje je kolika je vjerojatnost da kad zgrabim (na slučajni način) sa 1. hrpe čarape td. se niti jedne 2 ne mogu spariti?
psssst Nisam lud... samo sam matematičar.

Uopće ne znam kako definirati prostor elementarnih događaja. Razlikujem li parove čarapa jedne od drugih, razlikujem li svaku čarapu posebno?
Povoljni događaj je uređena k-torka parova čarapa ili podskup svih parova č. od k parova č.?? Kotacici rade 100 na sat

Jedino u što sam siguran je da je vjerojatnost 0 u slučaju k>n



_________________
Šarm je kad dobijete ono što želite a da to ne morate tražiti. (iz SvekYeve knjige aforizama)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:39 pet, 28. 1. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Promatraj neki skup koji ti reprezentira sve carape npr {0, 1, ... , 2n-1} u slucaju da imas n parova carapa. Ako izvlacis k carapa, onda su ti el. dogadjaji k-clani podskupovi gore spomenutoga skupa.
Jedino preostaje definirati sto znaci da su carape uparene. To mozes tako da uvedes binarnu relaciju $ za koju je a$b <=> (b-a=1 && a paran) || (a-b=1 && b paran).
Dakle, zadatak je prebrojati k-clane podskupove od {0,...2n-1} koji imaju svojstvo da nikoja dva elementa u tom skupu nisu u relaciji $.


:OT:
Ovo me podsjeca na Russellove carape :wink:
Promatraj neki skup koji ti reprezentira sve carape npr {0, 1, ... , 2n-1} u slucaju da imas n parova carapa. Ako izvlacis k carapa, onda su ti el. dogadjaji k-clani podskupovi gore spomenutoga skupa.
Jedino preostaje definirati sto znaci da su carape uparene. To mozes tako da uvedes binarnu relaciju $ za koju je a$b <=> (b-a=1 && a paran) || (a-b=1 && b paran).
Dakle, zadatak je prebrojati k-clane podskupove od {0,...2n-1} koji imaju svojstvo da nikoja dva elementa u tom skupu nisu u relaciji $.


Off-topic
Ovo me podsjeca na Russellove carape Wink



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan