Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dokaz Greenova teorema
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 21:07 čet, 3. 2. 2005    Naslov: Dokaz Greenova teorema Citirajte i odgovorite

Da li netko zna zašto je f-ja "fi" koja preslikava pravokutnik I u unutrašnje područje B unija kontura "gama" klase C2. Naime iz Schonfliesova teorem slijedi samo da je preslikavanje difeomorfno. Također da li je reći da je nešto glatko homeomorfno isto što i reći da je difeomorfno. Hvala
Da li netko zna zašto je f-ja "fi" koja preslikava pravokutnik I u unutrašnje područje B unija kontura "gama" klase C2. Naime iz Schonfliesova teorem slijedi samo da je preslikavanje difeomorfno. Također da li je reći da je nešto glatko homeomorfno isto što i reći da je difeomorfno. Hvala


[Vrh]
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 16:01 pet, 4. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]da li je reći da je nešto glatko homeomorfno isto što i reći da je difeomorfno[/quote]
Nije.
[u]Difeomorfizam[/u] je bijekcija takva da su i ona i njezin inverz [u]glatka[/u] preslikavanja.
[u]Homeomorfizam[/u] je bijekcija takva da su i ona i njezin inverz (samo) [u]neprekidna[/u] preslikavanja.
Dakle, [u]glatki homeomorfizam[/u] ne mora imati glatki inverz, tj. gladak je u jednom smjeru, a (općenito) samo neprekidan u drugom.

Npr. f:R->R, f(x)=x^3.
To je homeomorfizam, f je glatka, ali f^(-1) nije niti derivabilna u 0.

(Tako bih ja shvatio pojam "glatke homeomorfnosti" i tako je na MA4. Ali ako nam "glatko homeomorfno" znači glatko u [u]oba[/u] smjera, onda naravno da je to sinonim za "difeomorfno".)

[quote]Da li netko zna zašto je f-ja "fi" koja preslikava pravokutnik I u unutrašnje područje B unija kontura "gama" klase C2. Naime iz Schonfliesova teorem slijedi samo da je preslikavanje difeomorfno.[/quote]

Schonfliesov teorem daje homeomorfizam sa zatvorenog jediničnog kruga na konturu s unutrašnjim područjem koji baš homeomorfno preslikava nutrinu na nutrinu i rub na rub.
Dodatak teoremu je: ako je kontura glatka klase C^p, onda se može postići i da gornji homeomorfizam bude difeomorfizam klase C^p (koji još i čuva orijentaciju). To znači: i on i njegov inverz su klase C^p.

To nam koristi u dokazu Greenovog teorema za konture klase C^2. (Za općenitije po dijelovima glatke konture možemo naknadno koristiti neke argumente aproksimacije, npr. poligonalnim linijama i sl.)

--------

Konačno, ako želimo preslikavanje definirano na nekoj okolini zatvorenog pravokutnika (radije nego zatvorenog kruga), onda gornje preslikavanje komponiramo s preslikavanjem R^2->R^2 klase C^2 koje homeomorfno preslikava pravokutnik na krug, nutrinu na nutrinu, rub na rub.
(Na predavanjima je napomenuto da takvo preslikavanje postoji.)
Komponiranjem ćemo dobiti preslikavanje klase C^2 (što nam treba), ali inverz će sada biti samo neprekidan (što nam ne smeta). Dakle, to više neće biti difeomorfizam, ali to nam niti nije važno.
Ono je klase C^2 i homeomorfizam, ali [u]nije[/u] difeomorfizam, što uostalom niti ne može biti jer kvadrat i krug nisu difeomorfni.
Citat:
da li je reći da je nešto glatko homeomorfno isto što i reći da je difeomorfno

Nije.
Difeomorfizam je bijekcija takva da su i ona i njezin inverz glatka preslikavanja.
Homeomorfizam je bijekcija takva da su i ona i njezin inverz (samo) neprekidna preslikavanja.
Dakle, glatki homeomorfizam ne mora imati glatki inverz, tj. gladak je u jednom smjeru, a (općenito) samo neprekidan u drugom.

Npr. f:R→R, f(x)=x^3.
To je homeomorfizam, f je glatka, ali f^(-1) nije niti derivabilna u 0.

(Tako bih ja shvatio pojam "glatke homeomorfnosti" i tako je na MA4. Ali ako nam "glatko homeomorfno" znači glatko u oba smjera, onda naravno da je to sinonim za "difeomorfno".)

Citat:
Da li netko zna zašto je f-ja "fi" koja preslikava pravokutnik I u unutrašnje područje B unija kontura "gama" klase C2. Naime iz Schonfliesova teorem slijedi samo da je preslikavanje difeomorfno.


Schonfliesov teorem daje homeomorfizam sa zatvorenog jediničnog kruga na konturu s unutrašnjim područjem koji baš homeomorfno preslikava nutrinu na nutrinu i rub na rub.
Dodatak teoremu je: ako je kontura glatka klase C^p, onda se može postići i da gornji homeomorfizam bude difeomorfizam klase C^p (koji još i čuva orijentaciju). To znači: i on i njegov inverz su klase C^p.

To nam koristi u dokazu Greenovog teorema za konture klase C^2. (Za općenitije po dijelovima glatke konture možemo naknadno koristiti neke argumente aproksimacije, npr. poligonalnim linijama i sl.)

--------

Konačno, ako želimo preslikavanje definirano na nekoj okolini zatvorenog pravokutnika (radije nego zatvorenog kruga), onda gornje preslikavanje komponiramo s preslikavanjem R^2→R^2 klase C^2 koje homeomorfno preslikava pravokutnik na krug, nutrinu na nutrinu, rub na rub.
(Na predavanjima je napomenuto da takvo preslikavanje postoji.)
Komponiranjem ćemo dobiti preslikavanje klase C^2 (što nam treba), ali inverz će sada biti samo neprekidan (što nam ne smeta). Dakle, to više neće biti difeomorfizam, ali to nam niti nije važno.
Ono je klase C^2 i homeomorfizam, ali nije difeomorfizam, što uostalom niti ne može biti jer kvadrat i krug nisu difeomorfni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
menschen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2004. (00:14:25)
Postovi: (38)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 22:40 sri, 31. 8. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može netko pliz malo bolje pojasniti zašto ta fja fi:I->BUgama* homeomorfno preslikava rub pravokutnika na konturu i difeomorfno preslikava unutrasnje podrucje pravokutnika na unutrasnje podrucje konture? Zasto obadvoje nije homeomorfno (ili difeomorfno), kak to znamo? hvala unaprijed :?
Jel može netko pliz malo bolje pojasniti zašto ta fja fi:I->BUgama* homeomorfno preslikava rub pravokutnika na konturu i difeomorfno preslikava unutrasnje podrucje pravokutnika na unutrasnje podrucje konture? Zasto obadvoje nije homeomorfno (ili difeomorfno), kak to znamo? hvala unaprijed Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 23:22 pon, 24. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ozivljavam stari topic, ali vjeko se ovdje bas potrudio pa da ne padne u zaborav. Ono sto mene muci je slijedece :
[quote="vjekovac"]To nam koristi u dokazu Greenovog teorema za konture klase C^2. (Za općenitije po dijelovima glatke konture možemo naknadno koristiti neke argumente aproksimacije, npr. poligonalnim linijama i sl.)[/quote]
Dakle mi u dokazu zapravo presutno pretpostavljamo da je nasa kontura klase C^2? Jer ne vidim kako bismo inace mogli dobiti da je fi klase C^2.
Nadalje, muci me to da smo rekli da fi [b]homeomorfno[/b] preslikava rub od I na konturu, no onda kasnije kazemo da je kompozicija
[latex]\eta = (\phi|_{\partial I})^{-1}\circ \gamma[/latex] po dijelovima gladak put. Nije li moguce da, buduci da je [latex](\phi|_{\partial I})^{-1}[/latex] samo neprekidno i eta bude samo neprekidno?
Ozivljavam stari topic, ali vjeko se ovdje bas potrudio pa da ne padne u zaborav. Ono sto mene muci je slijedece :
vjekovac (napisa):
To nam koristi u dokazu Greenovog teorema za konture klase C^2. (Za općenitije po dijelovima glatke konture možemo naknadno koristiti neke argumente aproksimacije, npr. poligonalnim linijama i sl.)

Dakle mi u dokazu zapravo presutno pretpostavljamo da je nasa kontura klase C^2? Jer ne vidim kako bismo inace mogli dobiti da je fi klase C^2.
Nadalje, muci me to da smo rekli da fi homeomorfno preslikava rub od I na konturu, no onda kasnije kazemo da je kompozicija
po dijelovima gladak put. Nije li moguce da, buduci da je samo neprekidno i eta bude samo neprekidno?



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 10:21 pon, 8. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo ako nekoga zanima, uz svesrdnu vjekinu pomoc uspjesno je raspetljano...

Postoji dodatak Schoenfliesovom teoremu koji kaze da ako je kontura klase C^p, moze se postici da je preslikavanje klase C^p. Dakle u dokazu presutno pretpostavljamo da je kontura klase C^2. Ako je klase C^1, mozemo postici da je klase C^2 na nutrini kruga (a C^1 na rubu), a to nam je dovoljno dobro jer se integrira po pravokutniku, ciji rub ima povrsinu 0, pa nam to ne utjece na integral.
Sto se tice preslikavanja sa kvadrata na krug, mozemo konstruirati preslikavanje klase C^2 koje preslikava difeomorfno nutrinu kvadrata na nutrinu kruga, i homeomorfno rub kvadrata na rub kruga. Ne mozemo postici da je to preslikavanje difeomorfno na vijelom rubu, ali mozemo postici da je inverz klase C^1 osim u cetiri tocke (jer kvadrat ima coskove), u kojima nije ni diferencijabilan. Pa mi zapravo uzmemo takvo preslikavanje (a ne samo homeomorfno) i onda nam je eta definiran kao u dokazu klase C^1 osim u 4 tocke, za koje mozemo namjestiti da ima limese derivacije slijeva i sdesna, pa je zato eta PDG.
evo ako nekoga zanima, uz svesrdnu vjekinu pomoc uspjesno je raspetljano...

Postoji dodatak Schoenfliesovom teoremu koji kaze da ako je kontura klase C^p, moze se postici da je preslikavanje klase C^p. Dakle u dokazu presutno pretpostavljamo da je kontura klase C^2. Ako je klase C^1, mozemo postici da je klase C^2 na nutrini kruga (a C^1 na rubu), a to nam je dovoljno dobro jer se integrira po pravokutniku, ciji rub ima povrsinu 0, pa nam to ne utjece na integral.
Sto se tice preslikavanja sa kvadrata na krug, mozemo konstruirati preslikavanje klase C^2 koje preslikava difeomorfno nutrinu kvadrata na nutrinu kruga, i homeomorfno rub kvadrata na rub kruga. Ne mozemo postici da je to preslikavanje difeomorfno na vijelom rubu, ali mozemo postici da je inverz klase C^1 osim u cetiri tocke (jer kvadrat ima coskove), u kojima nije ni diferencijabilan. Pa mi zapravo uzmemo takvo preslikavanje (a ne samo homeomorfno) i onda nam je eta definiran kao u dokazu klase C^1 osim u 4 tocke, za koje mozemo namjestiti da ima limese derivacije slijeva i sdesna, pa je zato eta PDG.



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan