Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Malo tezi Buffonov problem
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 14:32 uto, 1. 2. 2005    Naslov: Malo tezi Buffonov problem Citirajte i odgovorite

R^2 je poplocen pravokutnicima cije su stranice duljine M i L. Bacamo iglu duljine l < min {M, L}. Trazi se vj. da ona sijece barem jednu stranicu pravokutnika. Rastavio sam to na dva slucaja, kada sijece M i kada sijece L. No ne znam naci presjek ta dva slucaja, koji mi je potreban zbog FUI-a. Mislio sam da je trazeni skup kruznica polumjera l/2 oko tocke u kojoj se sijeku cetiri stranice dva pravokutnika, no unutar te kruznice igla moze pasti t.d. ona ne sijece oba pravokutnika. Stoga sam taj skup uzeo za omega, ali ne znam definirati skup povoljnih dogadaja.
R^2 je poplocen pravokutnicima cije su stranice duljine M i L. Bacamo iglu duljine l < min {M, L}. Trazi se vj. da ona sijece barem jednu stranicu pravokutnika. Rastavio sam to na dva slucaja, kada sijece M i kada sijece L. No ne znam naci presjek ta dva slucaja, koji mi je potreban zbog FUI-a. Mislio sam da je trazeni skup kruznica polumjera l/2 oko tocke u kojoj se sijeku cetiri stranice dva pravokutnika, no unutar te kruznice igla moze pasti t.d. ona ne sijece oba pravokutnika. Stoga sam taj skup uzeo za omega, ali ne znam definirati skup povoljnih dogadaja.


[Vrh]
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 1:59 sri, 2. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rješenje je
[latex]\displaystyle\frac{2l}{\pi M}+\displaystyle\frac{2l}{\pi L}-\displaystyle\frac{l^2}{\pi ML}[/latex]
tj. P(klasični Buffon)+P(klasični buffon)-P(presjek)
[quote]Mislio sam da je trazeni skup kruznica polumjera l/2 oko tocke u kojoj se sijeku cetiri stranice dva pravokutnika, no unutar te kruznice igla moze pasti t.d. ona ne sijece oba pravokutnika.[/quote]
Zato i ne možeš tako jednostavno, nego i kad računaš vjerojatnost presjeka moraš uzeti u obzir "smjer igle" (određen nekim kutom).

Dakle, izračunajmo vjerojatnost da igla siječe i neki vertikalni i neki horizontalni pravac. Neka igla zatvara kut [latex]\varphi\in\left\langle 0,\frac{\pi}{2}\right\rangle[/latex] s x-osi (zbog simetrije je dosta gledati takve kutove) i neka je (x,y) njeno središte.
Igla siječe i vertikalni i horizontalni pravac akko je (x,y) unutar nekog pravokutnika sa središtem u čvoru mreže i stranicama duljina [latex]l\cos\varphi[/latex], [latex]l\sin\varphi[/latex].
Vjerojatnost je
[latex]\displaystyle\frac{1}{\frac{\pi}{2}\cdot ML}\displaystyle\int_{0}^{\pi/2}l^2 \cos\varphi\sin\varphi\,d\varphi=\displaystyle\frac{l^2}{\pi ML}[/latex]

Čini se da se ta generalizacija zove Buffon-Laplace-ov problem:
http://mathworld.wolfram.com/Buffon-LaplaceNeedleProblem.html
Rješenje je

tj. P(klasični Buffon)+P(klasični buffon)-P(presjek)
Citat:
Mislio sam da je trazeni skup kruznica polumjera l/2 oko tocke u kojoj se sijeku cetiri stranice dva pravokutnika, no unutar te kruznice igla moze pasti t.d. ona ne sijece oba pravokutnika.

Zato i ne možeš tako jednostavno, nego i kad računaš vjerojatnost presjeka moraš uzeti u obzir "smjer igle" (određen nekim kutom).

Dakle, izračunajmo vjerojatnost da igla siječe i neki vertikalni i neki horizontalni pravac. Neka igla zatvara kut s x-osi (zbog simetrije je dosta gledati takve kutove) i neka je (x,y) njeno središte.
Igla siječe i vertikalni i horizontalni pravac akko je (x,y) unutar nekog pravokutnika sa središtem u čvoru mreže i stranicama duljina , .
Vjerojatnost je


Čini se da se ta generalizacija zove Buffon-Laplace-ov problem:
http://mathworld.wolfram.com/Buffon-LaplaceNeedleProblem.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan