Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3.zadatak 24.06.2004

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
DAVOR
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2003. (22:01:24)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 15:07 sub, 5. 2. 2005    Naslov: 3.zadatak 24.06.2004 Citirajte i odgovorite

3. Tocke A, B, C i D u afinom prostoru odreduju cetiri različita paralelotopa.
Pokažite da je konveksna ljuska unije ta četiri paralelotopa
simpleks. Koliki je omjer volumena tog simpleksa i simpleksa ABCD?

Ni mi jasno kako 4 točke mogu tvoriti 4 različita paralelotopa osim ako paralelotop nije određen samo jednom točkom. A iz toga bi proizašlo da su volumeni jednaki.

p.s. Krivo sam postao u Elementarnoj (može se obrisati)

[color=blue]Mod edit: obrisano.[/color]
3. Tocke A, B, C i D u afinom prostoru odreduju cetiri različita paralelotopa.
Pokažite da je konveksna ljuska unije ta četiri paralelotopa
simpleks. Koliki je omjer volumena tog simpleksa i simpleksa ABCD?

Ni mi jasno kako 4 točke mogu tvoriti 4 različita paralelotopa osim ako paralelotop nije određen samo jednom točkom. A iz toga bi proizašlo da su volumeni jednaki.

p.s. Krivo sam postao u Elementarnoj (može se obrisati)

Mod edit: obrisano.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 16:46 sub, 5. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="DAVOR"]Ni mi jasno kako 4 točke mogu tvoriti 4 različita paralelotopa [/quote]

Ako je paralelotop u 3D, onda za bilo koji izbor (a ima ih ukupno 4) 3 točke od ponuđenih 4, se može složit' paralelotop. Naravno pod uvjetom da su sve različite i da nikoje 3 nisu kolinearne.
DAVOR (napisa):
Ni mi jasno kako 4 točke mogu tvoriti 4 različita paralelotopa


Ako je paralelotop u 3D, onda za bilo koji izbor (a ima ih ukupno 4) 3 točke od ponuđenih 4, se može složit' paralelotop. Naravno pod uvjetom da su sve različite i da nikoje 3 nisu kolinearne.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 17:16 sub, 5. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Davor"]Ni mi jasno kako 4 točke mogu tvoriti 4 različita paralelotopa[/quote]
Zašto te to čudi? Isto tako 3 točke A,B,C određuju 3 paralelograma (=2-paralelotopa). Pogledaj "sliku" (u 2 dimenzije):
[code:1] C' A B'

B C

A'[/code:1]
Točke A,B,C određuju paralelograme ABA'C, BCB'A, CAC'B.
Sada samo upotrijebi maštu u dimenziji više. :mrgreen:

A sada formalno:
Točke A,B,C,D određuju 4 3-paralelotopa (trodimenzionalna, s po 8 vrhova -> to se nekad zove paralelopiped).
Njih dobijemo tako da istaknemo jednu od točaka, npr. A, kao vrh, a dužine AB, AC, AD uzmemo za bridove paralelotopa. Vrh paralelotopa suprotan vrhu A (nazovimo ga A') je određen s
[latex]\overrightarrow{AA'}=\overrightarrow{AB}+\overrightarrow{AC}+\overrightarrow{AD}[/latex]
Analogno dobijemo točke B',C',D'.

Tražena konveksna ljuska je simpleks (trodimenzionalni -> kaže se i tetraedar) A'B'C'D'.
Možeš si zamisliti sliku u 3 dimenzije, a u dvije dimenzije je očigledno (vidi gornju "sliku").
Dokaz bi išao ovako. To je ujedno ideja za omjer volumena.

Neka je T težište simpleksa ABCD.
To znači
[latex]\overrightarrow{TA}+\overrightarrow{TB}+\overrightarrow{TC}+\overrightarrow{TD}=\overrightarrow{0}[/latex]
pa uz malo prebacivanja dobivamo
[latex]\overrightarrow{AT}=\frac{1}{4}\overrightarrow{AB}+\frac{1}{4}\overrightarrow{AC}+\frac{1}{4}\overrightarrow{AD}[/latex]
odakle slijedi
[latex]\overrightarrow{AA'}=4\overrightarrow{AT}[/latex]
tj.
[latex]\overrightarrow{TA'}=-3\overrightarrow{TA}[/latex]

Dakle, simpleks A'B'C'D' je slika simpleksa ABCD po homotetiji sa središtem T i konstantom -3.

Ali (inverzna) homotetija sa središtem T i konstantom -1/3 preslikava sve vrhove svih četiriju paralelotopa određenih s A,B,C,D unutar (ili na rub) simpleksa ABCD pa, obratno, simpleks A'B'C'D' sadrži (kao nadskup) sve te paralelotope.
(Kažem, ovaj argument nije toliko bitan ako skupovnu inkluziju "vidiš" sa slike.)

Konačno, gornja homotetija povećava 3-volumen 3^3 puta (apsolutno od koeficijenta^dimenzija volumena) pa je omjer volumena 3^3=27.

Valjda je i as. Mea zamislila da se to tako riješi. :-k
Davor (napisa):
Ni mi jasno kako 4 točke mogu tvoriti 4 različita paralelotopa

Zašto te to čudi? Isto tako 3 točke A,B,C određuju 3 paralelograma (=2-paralelotopa). Pogledaj "sliku" (u 2 dimenzije):
Kod:
 C'         A          B'

       B         C

            A'

Točke A,B,C određuju paralelograme ABA'C, BCB'A, CAC'B.
Sada samo upotrijebi maštu u dimenziji više. Mr. Green

A sada formalno:
Točke A,B,C,D određuju 4 3-paralelotopa (trodimenzionalna, s po 8 vrhova → to se nekad zove paralelopiped).
Njih dobijemo tako da istaknemo jednu od točaka, npr. A, kao vrh, a dužine AB, AC, AD uzmemo za bridove paralelotopa. Vrh paralelotopa suprotan vrhu A (nazovimo ga A') je određen s

Analogno dobijemo točke B',C',D'.

Tražena konveksna ljuska je simpleks (trodimenzionalni → kaže se i tetraedar) A'B'C'D'.
Možeš si zamisliti sliku u 3 dimenzije, a u dvije dimenzije je očigledno (vidi gornju "sliku").
Dokaz bi išao ovako. To je ujedno ideja za omjer volumena.

Neka je T težište simpleksa ABCD.
To znači

pa uz malo prebacivanja dobivamo

odakle slijedi

tj.


Dakle, simpleks A'B'C'D' je slika simpleksa ABCD po homotetiji sa središtem T i konstantom -3.

Ali (inverzna) homotetija sa središtem T i konstantom -1/3 preslikava sve vrhove svih četiriju paralelotopa određenih s A,B,C,D unutar (ili na rub) simpleksa ABCD pa, obratno, simpleks A'B'C'D' sadrži (kao nadskup) sve te paralelotope.
(Kažem, ovaj argument nije toliko bitan ako skupovnu inkluziju "vidiš" sa slike.)

Konačno, gornja homotetija povećava 3-volumen 3^3 puta (apsolutno od koeficijenta^dimenzija volumena) pa je omjer volumena 3^3=27.

Valjda je i as. Mea zamislila da se to tako riješi. Think


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
DAVOR
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2003. (22:01:24)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 21:11 sub, 5. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Thnx, vjekovac, stvarno mi je puno pomoglo :lol:
Thnx, vjekovac, stvarno mi je puno pomoglo Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 22:02 sub, 5. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="DAVOR"]Thnx, vjekovac, stvarno mi je puno pomoglo :lol:[/quote]
Jel' ja to vidim trunku ironije? :sherlock: :)
Pa mislim to je standardno rješenje.
Možeš eventualno zanemariti ono cjepidlačenje oko konveksne ljuske: uzmi za očigledno da je konveksna ljuska simpleks A'B'C'D'.
A ostalo je školska matematika... :)
DAVOR (napisa):
Thnx, vjekovac, stvarno mi je puno pomoglo Laughing

Jel' ja to vidim trunku ironije? Detektivchina! Smile
Pa mislim to je standardno rješenje.
Možeš eventualno zanemariti ono cjepidlačenje oko konveksne ljuske: uzmi za očigledno da je konveksna ljuska simpleks A'B'C'D'.
A ostalo je školska matematika... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:40 sub, 5. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"][quote="DAVOR"]Thnx, vjekovac, stvarno mi je puno pomoglo :lol:[/quote]
Jel' ja to vidim trunku ironije? :sherlock: :)[/quote]

Ne bih rekao... :? Mislim da je zahvala iskrena, a nesporazum potjece iz nesretne upotrebe smajlija koji oznacava [b]smijeh[/b] umjesto [b]osmjeha[/b]: :lol:

Slicno je i s ":P" koji se, zbog plazenog jezika, koristi za reci "[i]shalim se[/i]", "[i]zezam te[/i]" i sl. Ipak, mnogi na ovom Forumu tog smajlija s jezikom koriste kao zamjenu za obicni ":)".
vjekovac (napisa):
DAVOR (napisa):
Thnx, vjekovac, stvarno mi je puno pomoglo Laughing

Jel' ja to vidim trunku ironije? Detektivchina! Smile


Ne bih rekao... Confused Mislim da je zahvala iskrena, a nesporazum potjece iz nesretne upotrebe smajlija koji oznacava smijeh umjesto osmjeha: Laughing

Slicno je i s "Razz" koji se, zbog plazenog jezika, koristi za reci "shalim se", "zezam te" i sl. Ipak, mnogi na ovom Forumu tog smajlija s jezikom koriste kao zamjenu za obicni "Smile".



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 23:41 sub, 5. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"]Valjda je i as. Mea zamislila da se to tako riješi. :-k[/quote]
Uglavnom. Iako, što se EP tiče, više nije ni važno kako sam ja to zamislila... :)

Samo bih umjesto spominjanja homotetije, iskoristila [latex]\overrightarrow{TA'}=-3\overrightarrow{TA}[/latex] za računanje omjera volumena direktno iz formule za volumen (malo igre sa svojstvima determinante, kao što se radilo na vježbama).

Mea
vjekovac (napisa):
Valjda je i as. Mea zamislila da se to tako riješi. Think

Uglavnom. Iako, što se EP tiče, više nije ni važno kako sam ja to zamislila... Smile

Samo bih umjesto spominjanja homotetije, iskoristila za računanje omjera volumena direktno iz formule za volumen (malo igre sa svojstvima determinante, kao što se radilo na vježbama).

Mea


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
DAVOR
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2003. (22:01:24)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 11:48 ned, 6. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam si nikako vizualno mogao predociti kako bi ta 4 razlicita paralelotopa trebala izgledati, ali puno je pomogao primjer 2-paralelotopa (kad sam napokon skuzio o cemu je rijec) :)

hvala još jednom svim
Nisam si nikako vizualno mogao predociti kako bi ta 4 razlicita paralelotopa trebala izgledati, ali puno je pomogao primjer 2-paralelotopa (kad sam napokon skuzio o cemu je rijec) Smile

hvala još jednom svim


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan