Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

problemi s mountanjem

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gordan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:01:44)
Postovi: (192)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 9:10 pon, 28. 2. 2005    Naslov: problemi s mountanjem Citirajte i odgovorite

imam problema s mountanjem USB-a u RP1 (nemam ni jedan CD kod sebe pa neznam jel radi za CD)

dakle okinem [code:1]mount /media/usb[/code:1], a on meni bezobrazno odgovori s [code:1]mount: special device /dev/sda1 does not exist[/code:1]

floppy radi najnormalnije .... :?
zašto mi ne radi? :cry:
imam problema s mountanjem USB-a u RP1 (nemam ni jedan CD kod sebe pa neznam jel radi za CD)

dakle okinem
Kod:
mount /media/usb
, a on meni bezobrazno odgovori s
Kod:
mount: special device /dev/sda1 does not exist


floppy radi najnormalnije .... Confused
zašto mi ne radi? Crying or Very sad



_________________
http://mafija.gameland.com.hr - budi i ti mafijaš!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 9:52 pon, 28. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

probao si sa lsusb vidjet da li je dobro ustekan i sa lsmod da li su loadani moduli?

Ako je to u redu, onda jos eventualno mozes provjeriti da li u /etc/fstab postoji unos za mountanje /dev/sda, pa probati sa time :?
probao si sa lsusb vidjet da li je dobro ustekan i sa lsmod da li su loadani moduli?

Ako je to u redu, onda jos eventualno mozes provjeriti da li u /etc/fstab postoji unos za mountanje /dev/sda, pa probati sa time Confused



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gordan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:01:44)
Postovi: (192)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 20 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:16 pon, 28. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]probao si sa lsusb vidjet da li je dobro ustekan i sa lsmod da li su loadani moduli?[/quote]
dobro je uštekan, a nisam uspio vidit za module ... malo detaljnije pliz napiši ..
[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]Ako je to u redu, onda jos eventualno mozes provjeriti da li u /etc/fstab postoji unos za mountanje /dev/sda, pa probati sa time :?[/quote]

frka je u sda tj sda1. naime u fstabu stoji [code:1]/dev/sda1 /media/usb vfat rw,users,noauto[/code:1]
a nažalost u /dev ne postoji sda1 već samo sda!
inače, probao sam na drugom računalu i sve je ok .....
"pokvareno računalo je prvo do vratiju" :-)
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
probao si sa lsusb vidjet da li je dobro ustekan i sa lsmod da li su loadani moduli?

dobro je uštekan, a nisam uspio vidit za module ... malo detaljnije pliz napiši ..
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Ako je to u redu, onda jos eventualno mozes provjeriti da li u /etc/fstab postoji unos za mountanje /dev/sda, pa probati sa time Confused


frka je u sda tj sda1. naime u fstabu stoji
Kod:
/dev/sda1  /media/usb  vfat  rw,users,noauto

a nažalost u /dev ne postoji sda1 već samo sda!
inače, probao sam na drugom računalu i sve je ok .....
"pokvareno računalo je prvo do vratiju" Smile



_________________
http://mafija.gameland.com.hr - budi i ti mafijaš!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 17:18 pon, 28. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gordan"]dobro je uštekan, a nisam uspio vidit za module ... malo detaljnije pliz napiši ..[/quote]
:oops: ne-root userima /sbin nije u pathu :? Dakle, pises:
/sbin/lsmod :D
(i trazis modul usb-storage)
[quote="Gordan"]frka je u sda tj sda1. naime u fstabu stoji [code:1]/dev/sda1 /media/usb vfat rw,users,noauto[/code:1]
a nažalost u /dev ne postoji sda1 već samo sda!
inače, probao sam na drugom računalu i sve je ok .....
"pokvareno računalo je prvo do vratiju" :-)[/quote]
Ah :) mozda je samo pregorio uredjaj... To navodno zna biti od nemarnog izvlacenja stickova :?
Gordan (napisa):
dobro je uštekan, a nisam uspio vidit za module ... malo detaljnije pliz napiši ..

Embarassed ne-root userima /sbin nije u pathu Confused Dakle, pises:
/sbin/lsmod Very Happy
(i trazis modul usb-storage)
Gordan (napisa):
frka je u sda tj sda1. naime u fstabu stoji
Kod:
/dev/sda1  /media/usb  vfat  rw,users,noauto

a nažalost u /dev ne postoji sda1 već samo sda!
inače, probao sam na drugom računalu i sve je ok .....
"pokvareno računalo je prvo do vratiju" Smile

Ah Smile mozda je samo pregorio uredjaj... To navodno zna biti od nemarnog izvlacenja stickova Confused



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 14:51 uto, 8. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stvar je u tome da nekad linux stavi uredjaj pod neki drugi device, npr /dev/sda2 (meni se to dogodilo), a kad probam mountat kaze "only root can do that" :)
Stvar je u tome da nekad linux stavi uredjaj pod neki drugi device, npr /dev/sda2 (meni se to dogodilo), a kad probam mountat kaze "only root can do that" Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:51 uto, 8. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Grof"]Stvar je u tome da nekad linux stavi uredjaj pod neki drugi device, npr /dev/sda2 (meni se to dogodilo), a kad probam mountat kaze "only root can do that" :)[/quote]

Ako stvarno mislis na sd[color=red][b]a2[/b][/color], onda nije Linux stavio na drugi device, nego ti imas dvije particije. :? Ako si mislio na sd[color=red][b]b1[/b][/color], onda je to do udeva - problem koji sam ja i doma rjesavao rebootom (ili mountao kao root). :shock: Jucer sam upgradeao udev, pa cemo vidjeti da li ce to rijesiti stvar... 8)
Grof (napisa):
Stvar je u tome da nekad linux stavi uredjaj pod neki drugi device, npr /dev/sda2 (meni se to dogodilo), a kad probam mountat kaze "only root can do that" Smile


Ako stvarno mislis na sda2, onda nije Linux stavio na drugi device, nego ti imas dvije particije. Confused Ako si mislio na sdb1, onda je to do udeva - problem koji sam ja i doma rjesavao rebootom (ili mountao kao root). Shocked Jucer sam upgradeao udev, pa cemo vidjeti da li ce to rijesiti stvar... Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 16:12 uto, 8. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

My bad,... mislio sam na sdb1, sorry :(
My bad,... mislio sam na sdb1, sorry Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
SvekY
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2003. (23:44:22)
Postovi: (FF)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3
Lokacija: unitarni vektorski prostor

PostPostano: 11:33 uto, 15. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ako stvarno mislis na sd[color=red][b]a2[/b][/color], onda nije Linux stavio na drugi device, nego ti imas [u]dvije particije[/u]. :? [/quote]
Ja recimo imam "USB Disk Pro" [color=olive]256 MB[/color] koji je podijeljen na dvije particije. Ona dodatna je veličine diskete jer, piše u manualu, može biti praktično (iako ne vidim zašto).

[size=11]Naime, na nekim računalima mi ne prepoznaje dodatnu particiju, a ovu običnu (veliku) normalno prepozna (npr. u praktikumu 1). Čini mi se da ako možeš čitati manju particiju, onda možeš i ovu veću, pa nema smisla oduzimati od cijelog USBa čak ni tih tričavih 2 MB. IMHO :???: [/size]

Mogu li nekako mountati tu Floppy particiju na linuxu ili trebam baš driver za "USB Disk Pro"?
vsego (napisa):
Ako stvarno mislis na sda2, onda nije Linux stavio na drugi device, nego ti imas dvije particije. Confused

Ja recimo imam "USB Disk Pro" 256 MB koji je podijeljen na dvije particije. Ona dodatna je veličine diskete jer, piše u manualu, može biti praktično (iako ne vidim zašto).

Naime, na nekim računalima mi ne prepoznaje dodatnu particiju, a ovu običnu (veliku) normalno prepozna (npr. u praktikumu 1). Čini mi se da ako možeš čitati manju particiju, onda možeš i ovu veću, pa nema smisla oduzimati od cijelog USBa čak ni tih tričavih 2 MB. IMHO Confused

Mogu li nekako mountati tu Floppy particiju na linuxu ili trebam baš driver za "USB Disk Pro"?



_________________
Šarm je kad dobijete ono što želite a da to ne morate tražiti. (iz SvekYeve knjige aforizama)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:37 uto, 15. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam bas puno "visio" u Pr1, pa ne znam tocno, no cini mi se da je to do udev-a i da bi root bez ikakvih dodatnih drivera to mountao. 8) Udev je nova stvar i o tome malo znam; bas se doma pilim da to proradi kako spada i zakljucak je: [i]me not happy[/i] :!: :evil:

:idea: Baci podatke na disk i reformatiraj memkey tako da ima samo jednu particiju. :D
Nisam bas puno "visio" u Pr1, pa ne znam tocno, no cini mi se da je to do udev-a i da bi root bez ikakvih dodatnih drivera to mountao. Cool Udev je nova stvar i o tome malo znam; bas se doma pilim da to proradi kako spada i zakljucak je: me not happy Exclamation Evil or Very Mad

Idea Baci podatke na disk i reformatiraj memkey tako da ima samo jednu particiju. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan