Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Lebesgueov integral

Moja sarma
 
Ovaj forum je zaključan: ne možete postati/odgovarati/uređivati teme/postove.   Ova tema je zaključana: ne možete uređivati postove niti odgovarati.   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Ispiti i kolokviji (staro)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ocajan
Gost





PostPostano: 8:43 sri, 6. 4. 2005    Naslov: Lebesgueov integral Citirajte i odgovorite

Znam definiciju, no zanima me koja je razlika od Riemannovog integrala (npr.ako R-int znaci povrsinu neke funkcije u R, sto onacava L-int??), tj. koja mi je razlika ako dx, zamijenim sa derivacijom po nekoj mjeri?
A po cemu se razlikuje Lebesgueov od Lebesgeov-Stieltjesovog integrala?
Molim vas, odgovorite mi, poprilicno sam ocajan....:help:
Znam definiciju, no zanima me koja je razlika od Riemannovog integrala (npr.ako R-int znaci povrsinu neke funkcije u R, sto onacava L-int??), tj. koja mi je razlika ako dx, zamijenim sa derivacijom po nekoj mjeri?
A po cemu se razlikuje Lebesgueov od Lebesgeov-Stieltjesovog integrala?
Molim vas, odgovorite mi, poprilicno sam ocajan....Pomagajte!!!


[Vrh]
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 12:32 sri, 6. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavljam da nisi slušao Integral i mjeru jer bi takvo pitanje bilo neoprostivo. :lol: Možda "znaš" definiciju, ali je izgleda ne razumiješ.

Onako opisno, Lebesgueov integral se sasvim drukčije fundira. Kod Riemannovog integrala se (donji Riemannov) integral definira kao supremum donjih Darbouxovih suma pridruženih razdiobama segmenta. Kod Lebesgueovog integrala se gledaju particije segmenta (zapravo bilo kojeg izmjerivog prostora, ali nije važno) na puno općenitije izmjerive skupove (ne više samo intervalčiće) pa se gleda supremum po svim takvim izmjerivim particijama. Ovo je bilo samo opisno, da dočaram ideju, tehnički je to dosta kompliciranije.

Tako dobiveni novi integral možemo računati za familiju Lebesgue-izmjerivih funkcija koja sadrži sve Riemann-integrabilne (na segmentu), a "novi" integral se za R-integrabilne fje podudara sa "starim" Riemannovim. Zato se računanje za konkretnu funkciju provodi kao i prije (npr. Newton-Leibniz-ova formula). Prednost je u "jačoj teoriji", tj. "novi" integral ima puno bolja svojstva i puno je lakše provjeriti da je podintegrabilna funkcija (npr. u nekom dokazu) Lebesgue-izmjeriva (najčešće je to automatski) nego da je R-integrabilna.

Zaključak: Lebesgueov integral je naprosto jedna "jača teorija" integrabilnosti. Prednost joj je prvenstveno teorijske, a ne računske prirode.

Lebesgue-Stieltjesov integral je integral (opet funkcije na segmentu ili općenitije izmjerivom podskupu od R) u odnosu neku drugu L-S mjeru, umjesto Lebesgueove.
Zadana je funkcija F:R->R koja je rastuća i neprekidna zdesna. Takva funkcija inducira mjeru mi za koju vrijedi mi(<a,b])=F(b)-F(a).
U slučaju da je F npr. klase C^1, onda se L-S integral funkcije f računa po formuli [latex]\int_a^b f(x)F'(x)\,dx[/latex].
Recimo za Lebesgueovu mjeru je F(x)=x pa ovaj član s derivacijom postaje F'(x)=1, tj. nema ga.
Ako F ima skok u točki c, onda se za svaki takav c na putu integracije integralu pridoda f(c)(F(c)-F(c-)), pri čemu F(c-) označava lijevi limes od F u c.

Ovo je sve bilo samo idejno :!: Ako to želiš savladati moraš posuditi neku knjigu (bilo koju koja u naslovu ima mjeru ili integral) ili predavanja iz Integrala i mjere (inžinjerski smjer 3.god.). :wink:
Pretpostavljam da nisi slušao Integral i mjeru jer bi takvo pitanje bilo neoprostivo. Laughing Možda "znaš" definiciju, ali je izgleda ne razumiješ.

Onako opisno, Lebesgueov integral se sasvim drukčije fundira. Kod Riemannovog integrala se (donji Riemannov) integral definira kao supremum donjih Darbouxovih suma pridruženih razdiobama segmenta. Kod Lebesgueovog integrala se gledaju particije segmenta (zapravo bilo kojeg izmjerivog prostora, ali nije važno) na puno općenitije izmjerive skupove (ne više samo intervalčiće) pa se gleda supremum po svim takvim izmjerivim particijama. Ovo je bilo samo opisno, da dočaram ideju, tehnički je to dosta kompliciranije.

Tako dobiveni novi integral možemo računati za familiju Lebesgue-izmjerivih funkcija koja sadrži sve Riemann-integrabilne (na segmentu), a "novi" integral se za R-integrabilne fje podudara sa "starim" Riemannovim. Zato se računanje za konkretnu funkciju provodi kao i prije (npr. Newton-Leibniz-ova formula). Prednost je u "jačoj teoriji", tj. "novi" integral ima puno bolja svojstva i puno je lakše provjeriti da je podintegrabilna funkcija (npr. u nekom dokazu) Lebesgue-izmjeriva (najčešće je to automatski) nego da je R-integrabilna.

Zaključak: Lebesgueov integral je naprosto jedna "jača teorija" integrabilnosti. Prednost joj je prvenstveno teorijske, a ne računske prirode.

Lebesgue-Stieltjesov integral je integral (opet funkcije na segmentu ili općenitije izmjerivom podskupu od R) u odnosu neku drugu L-S mjeru, umjesto Lebesgueove.
Zadana je funkcija F:R→R koja je rastuća i neprekidna zdesna. Takva funkcija inducira mjeru mi za koju vrijedi mi(<a,b])=F(b)-F(a).
U slučaju da je F npr. klase C^1, onda se L-S integral funkcije f računa po formuli .
Recimo za Lebesgueovu mjeru je F(x)=x pa ovaj član s derivacijom postaje F'(x)=1, tj. nema ga.
Ako F ima skok u točki c, onda se za svaki takav c na putu integracije integralu pridoda f(c)(F(c)-F(c-)), pri čemu F(c-) označava lijevi limes od F u c.

Ovo je sve bilo samo idejno Exclamation Ako to želiš savladati moraš posuditi neku knjigu (bilo koju koja u naslovu ima mjeru ili integral) ili predavanja iz Integrala i mjere (inžinjerski smjer 3.god.). Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 14:12 sri, 6. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno!
p.s. jel mi mozda mozes preporuciti kakvu dobru knjigu o tome posto ja nemam Integral i mjeru kao predmet. Bio bih ti vjecno zahvalan.. :wink:
Hvala puno!
p.s. jel mi mozda mozes preporuciti kakvu dobru knjigu o tome posto ja nemam Integral i mjeru kao predmet. Bio bih ti vjecno zahvalan.. Wink


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:34 sri, 6. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]p.s. jel mi mozda mozes preporuciti kakvu dobru knjigu o tome posto ja nemam Integral i mjeru kao predmet. Bio bih ti vjecno zahvalan.. :wink:[/quote]

Knjigu ce ti vjerojatno preporuciti vjekovac, a ja bih samo napomenuo da upisao - ne upisao, smijes [b]slushati[/b] predavanja i/ili posuditi od nekoga biljeske. 8)
Anonymous (napisa):
p.s. jel mi mozda mozes preporuciti kakvu dobru knjigu o tome posto ja nemam Integral i mjeru kao predmet. Bio bih ti vjecno zahvalan.. Wink


Knjigu ce ti vjerojatno preporuciti vjekovac, a ja bih samo napomenuo da upisao - ne upisao, smijes slushati predavanja i/ili posuditi od nekoga biljeske. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 20:18 sri, 6. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Hvala puno!
p.s. jel mi mozda mozes preporuciti kakvu dobru knjigu o tome posto ja nemam Integral i mjeru kao predmet. Bio bih ti vjecno zahvalan.. :wink:[/quote]
Dobra knjiga a ujedno i literatura za kolegij Integral i mjera:
Robert G. Bartle: "The elements of integration"
Anonymous (napisa):
Hvala puno!
p.s. jel mi mozda mozes preporuciti kakvu dobru knjigu o tome posto ja nemam Integral i mjeru kao predmet. Bio bih ti vjecno zahvalan.. Wink

Dobra knjiga a ujedno i literatura za kolegij Integral i mjera:
Robert G. Bartle: "The elements of integration"



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Edo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2004. (23:03:41)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 23:24 sri, 6. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne mogu vjerovati da se nisi sjetio da postoje i dvije izvrsne knjige na hrvatskom jeziku: S.Mardesic, Analiza 2 ; N.Antonic, M.Vrdoljak, Mjera i integral . To je jedno od rijetkih podrucja gdje zaista imamo dobre knjige ne nesem jeziku. Osim toga, te dvije knjige prokazuju dva razlicita pristupa zasnivanju Lebesgueove teorije.
Ne mogu vjerovati da se nisi sjetio da postoje i dvije izvrsne knjige na hrvatskom jeziku: S.Mardesic, Analiza 2 ; N.Antonic, M.Vrdoljak, Mjera i integral . To je jedno od rijetkih podrucja gdje zaista imamo dobre knjige ne nesem jeziku. Osim toga, te dvije knjige prokazuju dva razlicita pristupa zasnivanju Lebesgueove teorije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 11:59 čet, 7. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mardešićevu knjigu možda još možeš kupiti za nekih 50-ak kuna ako odeš u neku knjižaru (u zabiti) koja još nije rasprodala stara izdanja Školske knjige. Barem ja sam tako jeftino nabavio nekoliko knjiga (npr. Sarapa: TV, za 18 kn :) ).
Antonić-Vrdoljak se prodavala za 30 kuna i mislim da se još može kupiti u skriptarnici.

Osim spomenutih, lijepe knjige (ugodne za čitanje, a i u širem smislu korisne) su:
Cohn: Measure Theory
Folland: Real Analysis (po njoj se radi jednogodišnji kurs na postdiplomskom)
Ja nažalost imam samo neke desete kopije koje su raskupusane i već na rubu čitkosti.
Mardešićevu knjigu možda još možeš kupiti za nekih 50-ak kuna ako odeš u neku knjižaru (u zabiti) koja još nije rasprodala stara izdanja Školske knjige. Barem ja sam tako jeftino nabavio nekoliko knjiga (npr. Sarapa: TV, za 18 kn Smile ).
Antonić-Vrdoljak se prodavala za 30 kuna i mislim da se još može kupiti u skriptarnici.

Osim spomenutih, lijepe knjige (ugodne za čitanje, a i u širem smislu korisne) su:
Cohn: Measure Theory
Folland: Real Analysis (po njoj se radi jednogodišnji kurs na postdiplomskom)
Ja nažalost imam samo neke desete kopije koje su raskupusane i već na rubu čitkosti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Ovaj forum je zaključan: ne možete postati/odgovarati/uređivati teme/postove.   Ova tema je zaključana: ne možete uređivati postove niti odgovarati.   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Ispiti i kolokviji (staro) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan