Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

ODJ - linearne jednadjbe n-tog reda, partikularno rjesenje
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Obične diferencijalne jednadžbe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 7:32 pet, 15. 4. 2005    Naslov: ODJ - linearne jednadjbe n-tog reda, partikularno rjesenje Citirajte i odgovorite

Npr (uvodni zadatak sa vjezbi):
[latex]y^{(4)}-y``=x^2+2x[/latex]

Dobijemo rjesenje homogenog dijela:
[latex]y_h(x)=C_1+C_2x+C_3e^{-x}+C_4e^x[/latex]

I sada postavljamo problem za rjesavanje partikularnog rjesenja:
[latex]y_p(x)=a_0+a_1x+a_2x^2+a_3x^3+a_4x^4[/latex]

Zasto pretpostavljamo da ce part. rjesenje biti polinom stupnja 4?

..daljnji dio je relativno jasan (nadje se druga i cetvrta derivacija i to se ubaci u pocetnu jednadjbu) al me zanima postoji li neki opcenitiji princip od "namjestanja da izgleda lijepo" 8)

Hvala :)
Npr (uvodni zadatak sa vjezbi):


Dobijemo rjesenje homogenog dijela:


I sada postavljamo problem za rjesavanje partikularnog rjesenja:


Zasto pretpostavljamo da ce part. rjesenje biti polinom stupnja 4?

..daljnji dio je relativno jasan (nadje se druga i cetvrta derivacija i to se ubaci u pocetnu jednadjbu) al me zanima postoji li neki opcenitiji princip od "namjestanja da izgleda lijepo" Cool

Hvala Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 9:58 pet, 15. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

zato sto je to logicno. :P

gle, kada taj polinom 4. stupnja deriviras 4 puta, dobijes konstantu, a kada ga deriviras 2 puta (y'') dobijes polinom 2. stupnja koji ti se nalazi sa desne strane jednadzbe.

jasno? :lol:
zato sto je to logicno. Razz

gle, kada taj polinom 4. stupnja deriviras 4 puta, dobijes konstantu, a kada ga deriviras 2 puta (y'') dobijes polinom 2. stupnja koji ti se nalazi sa desne strane jednadzbe.

jasno? Laughing



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:02 pet, 15. 4. 2005    Naslov: Re: ODJ - linearne jednadjbe n-tog reda, partikularno rjesen Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]
..daljnji dio je relativno jasan (nadje se druga i cetvrta derivacija i to se ubaci u pocetnu jednadjbu) al me zanima postoji li neki opcenitiji princip od "namjestanja da izgleda lijepo" 8)[/quote]

Postoji kuharica u stilu "ako je desna strana takva-i-takva, trazi partikularno rjesenje u tom-i-tom obliku". Za polinome pretpostavljas da je part. rjesenje polinom istog stupnja s neoredjenim koeficijantima. U tvom primjeru moras uzeti polinom viseg stupnja jer je 1 korijen karakteristicne jednadzbe. Ne bi li mogao prezivjeti s polinomom stupnja 3? :-k
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):

..daljnji dio je relativno jasan (nadje se druga i cetvrta derivacija i to se ubaci u pocetnu jednadjbu) al me zanima postoji li neki opcenitiji princip od "namjestanja da izgleda lijepo" Cool


Postoji kuharica u stilu "ako je desna strana takva-i-takva, trazi partikularno rjesenje u tom-i-tom obliku". Za polinome pretpostavljas da je part. rjesenje polinom istog stupnja s neoredjenim koeficijantima. U tvom primjeru moras uzeti polinom viseg stupnja jer je 1 korijen karakteristicne jednadzbe. Ne bi li mogao prezivjeti s polinomom stupnja 3? Think



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 9:59 sub, 16. 4. 2005    Naslov: Re: ODJ - linearne jednadjbe n-tog reda, partikularno rjesen Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Ne bi li mogao prezivjeti s polinomom stupnja 3? :-k[/quote]

naravno da ne.

ajd, deriviraj to 4 puta. nis ne prezivi. i deriviraj 2 puta. ostaje polinom 1. stupnja. a sa desne strane imas polinom 2. stupnja.

dakle, tocno je da se za partikularno rjesenje mora uzeti polinom 4. stupnja.
krcko (napisa):
Ne bi li mogao prezivjeti s polinomom stupnja 3? Think


naravno da ne.

ajd, deriviraj to 4 puta. nis ne prezivi. i deriviraj 2 puta. ostaje polinom 1. stupnja. a sa desne strane imas polinom 2. stupnja.

dakle, tocno je da se za partikularno rjesenje mora uzeti polinom 4. stupnja.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 11:46 sub, 16. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kuharicu znam i malo mi je nejasna :? i koliko sam shvatio ona je diktirala stupanj 2 u toj situaciji :-k

Mozemo li onda sa sigurnoscu reci da je pogodak stvar iskustva ili alternativno, pokusaja i pogreske? :)
Kuharicu znam i malo mi je nejasna Confused i koliko sam shvatio ona je diktirala stupanj 2 u toj situaciji Think

Mozemo li onda sa sigurnoscu reci da je pogodak stvar iskustva ili alternativno, pokusaja i pogreske? Smile



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (355)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 22:04 sub, 16. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kuharica koja predlaže y_p kao gore je nepraktična.
S desne strane se nalazi polinom stupnja 2, koji općenito treba
3 slobodna koeficijenta (baza je 1, x, x^2).

A znamo da lijeva strana (kombinacija derivacija) polinome prvog stupnja
preslikava u 0. Da bismo [i]pogodili[/i] tri slobodna koeficijenta, trebamo
upravo a_2, a_3 i a_4. I zato praktična kuharica kaže:
y_p(x)=a_2 x^2+ a_3 x^3 + a_4 x^4.

- Nenad.

P.S. Ako lijevu stranu jednadžbe označimo s Ly, onda je L linearni
operator na prostoru polinoma; razmislimo malo o jezgri i slici, i
ovo gore se može i dokazati.
Slično i na prostoru [i]kvazipolinoma[/i], tj. funkcija oblika
p(x) e^(c x).
Kuharica koja predlaže y_p kao gore je nepraktična.
S desne strane se nalazi polinom stupnja 2, koji općenito treba
3 slobodna koeficijenta (baza je 1, x, x^2).

A znamo da lijeva strana (kombinacija derivacija) polinome prvog stupnja
preslikava u 0. Da bismo pogodili tri slobodna koeficijenta, trebamo
upravo a_2, a_3 i a_4. I zato praktična kuharica kaže:
y_p(x)=a_2 x^2+ a_3 x^3 + a_4 x^4.

- Nenad.

P.S. Ako lijevu stranu jednadžbe označimo s Ly, onda je L linearni
operator na prostoru polinoma; razmislimo malo o jezgri i slici, i
ovo gore se može i dokazati.
Slično i na prostoru kvazipolinoma, tj. funkcija oblika
p(x) e^(c x).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 16:00 ned, 17. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :D
Hvala Very Happy



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Upitniklik
Gost





PostPostano: 22:34 pon, 28. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mala napomena: Sve je to dobro, kuharica ovdje, kuharica ondje, ali ne razumijem sta ce vam sve to kad imata vrlo jednostavni teorem (10.2 u "Obicne dif. jednadzbe", M. Alic) koji kaze da ako je (naravno uz neke uvjete, koji ovdje stoje, a je ih necu prepisivati) desna strana (pojednostavljno) P(t)*e^(a*t), tada je partikularno rjesenje zadano formulom:
w(t)=t^k*Q(t)*e^(a*t), gdje je "k" kratnost nultocke "a", ako je "a" uopce nultocka karakteristicnog polinoma lijeve strane, odnosno k=0, ako "a" nije nultocka (logicki jasno) i degQ=degP. Tu ce upravo taj t^k, odnosno k, osigurati da polinom na desnoj strani bude uvijek pravog stupnja da deriviranjem ne "izgubimo" koeficijente.
Mala napomena: Sve je to dobro, kuharica ovdje, kuharica ondje, ali ne razumijem sta ce vam sve to kad imata vrlo jednostavni teorem (10.2 u "Obicne dif. jednadzbe", M. Alic) koji kaze da ako je (naravno uz neke uvjete, koji ovdje stoje, a je ih necu prepisivati) desna strana (pojednostavljno) P(t)*e^(a*t), tada je partikularno rjesenje zadano formulom:
w(t)=t^k*Q(t)*e^(a*t), gdje je "k" kratnost nultocke "a", ako je "a" uopce nultocka karakteristicnog polinoma lijeve strane, odnosno k=0, ako "a" nije nultocka (logicki jasno) i degQ=degP. Tu ce upravo taj t^k, odnosno k, osigurati da polinom na desnoj strani bude uvijek pravog stupnja da deriviranjem ne "izgubimo" koeficijente.


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:29 uto, 29. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Upitniklik"]...ne razumijem sta ce vam sve to kad imata vrlo jednostavni teorem....[/quote]

Drugim rijecima, kuharica. Ipak mi se vise svidja nenadov pristup. Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.
Upitniklik (napisa):
...ne razumijem sta ce vam sve to kad imata vrlo jednostavni teorem....


Drugim rijecima, kuharica. Ipak mi se vise svidja nenadov pristup. Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Upitniklik
Gost





PostPostano: 11:27 uto, 29. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. (i osnovno) Teorem je osnovni teorem i gotovo sigurno ce vas pitati prof. na usmenom.
2. [quote="krcko"]
Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.[/quote]
isto tako mogu reci: Ak se shvati princip zbog kojeg teorem vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata(kuharice). I za kuharicu treba znati zasto vrijedi i kako.
U teorenu samo treba zapamtiti formulu za partikularno rjesenje: w(t)=t^k*Q(t)*e^(a*t) i gotovo.
Istina je da nenadov pristup mozda je jednostavniji i brzi na prvi pogled, jer bi u slucaju teorema trebalo ispitivati da li je a korjen i koje kratnosti, ali sve to vec, i ovako i onako, moramo izracunati u rjesavanju homogenog djela. Takodjer smatram da nenadov pristup nije dovoljno opcenit za sve slucajeve, pa moze izazvati malu zbrku.
1. (i osnovno) Teorem je osnovni teorem i gotovo sigurno ce vas pitati prof. na usmenom.
2.
krcko (napisa):

Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.

isto tako mogu reci: Ak se shvati princip zbog kojeg teorem vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata(kuharice). I za kuharicu treba znati zasto vrijedi i kako.
U teorenu samo treba zapamtiti formulu za partikularno rjesenje: w(t)=t^k*Q(t)*e^(a*t) i gotovo.
Istina je da nenadov pristup mozda je jednostavniji i brzi na prvi pogled, jer bi u slucaju teorema trebalo ispitivati da li je a korjen i koje kratnosti, ali sve to vec, i ovako i onako, moramo izracunati u rjesavanju homogenog djela. Takodjer smatram da nenadov pristup nije dovoljno opcenit za sve slucajeve, pa moze izazvati malu zbrku.


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 14:27 uto, 29. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Upitniklik"]1. (i osnovno) Teorem je osnovni teorem i gotovo sigurno ce vas pitati prof. na usmenom.[/quote]

Gotovo sigurno ce te pitati i dokaz, a ne samo iskaz. "Nenadov pristup" zapravo je ideja dokaza :)

[quote="Upitniklik"]2. [quote="krcko"]
Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.[/quote]
isto tako mogu reci: Ak se shvati princip zbog kojeg teorem vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata(kuharice).[/quote]

Naravno. Taj teorem je jedan recept iz kuharice. Unutra ti jos pise kako izgleda partikularno rjesenje ako je desna strana polinom*sinus ili kosinus i slicno.

Zamislite da je Bog fizicar. Onda "The Book" ne bi izgledao kako ga je Erdos zamisljao, nego kao gola kuharica bez dokaza... kao jedan ogroman Bronstejn :faint:
Upitniklik (napisa):
1. (i osnovno) Teorem je osnovni teorem i gotovo sigurno ce vas pitati prof. na usmenom.


Gotovo sigurno ce te pitati i dokaz, a ne samo iskaz. "Nenadov pristup" zapravo je ideja dokaza Smile

Upitniklik (napisa):
2.
krcko (napisa):

Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.

isto tako mogu reci: Ak se shvati princip zbog kojeg teorem vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata(kuharice).


Naravno. Taj teorem je jedan recept iz kuharice. Unutra ti jos pise kako izgleda partikularno rjesenje ako je desna strana polinom*sinus ili kosinus i slicno.

Zamislite da je Bog fizicar. Onda "The Book" ne bi izgledao kako ga je Erdos zamisljao, nego kao gola kuharica bez dokaza... kao jedan ogroman Bronstejn Padoh u (o)nesvjest



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Upitniklik
Gost





PostPostano: 0:51 sri, 30. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne smisla, prepirati se vise, jer si kao prvo ti dao neku kuharicu, onda je zelenizubnaplanetidosade pojasnio drugu, a na kraju nenad trecu i ispalo je da je samo njegova dobra. Radi toga sam rekao da bi mozda bilo bolje krenuti od samog teorema za koji smo sigurni da nas nece prevariti 8) .

Kuharica bi, barem po meni, trebalo biti nesto sto mrvicu olaksava rjesavanje zadataka. Tako npr. u knjizi od B. Apsena:"Repetitorij vise matematike" daje se hrpu kuharica za npr. dobivanje rjesenja homogenog djela, pa kaze ako je korjen realan, onda radi to i to (da ne prepisujem), ako je kompleksan, onda to i to, ako je realan kretnosti k, onda... Mislim da razumijete.

Te kuharice daju jos neki uvijet unutar uvjeta teorema, da ucenik ne treba npr. preispitivati sve slucajve i najcesce se odnose na samo dio teorema, upravo da se pojednostavni.

Po meni se na samom pocetku pogrjesilo nazvavsi takvo sto kuharicom i onda jos povezujuci se doslovnim znacenjem kuharice koja je gradjena od recepata. Upravo te kuharice jesu sami recepti, ali se u zelji da se sto vise karikira, odnosno poveze sa kuhanjem(jer da se kaze recept, onda to moze biti i lijecnicki, mozda i koji drugi) i samim time prikaze na jedan pojednostavljeni, komican nacin su dobile ime kuharice:)

Evo ja sam pojasnio svoj dio, a koliko vidim ti se ne mozes odluciti niti koju kuharicu, niti da li je teorem kuharica ili recept: [quote="krcko"][quote="Upitniklik"]...ne razumijem sta ce vam sve to kad imata vrlo jednostavni teorem....[/quote]

Drugim rijecima, kuharica. Ipak mi se vise svidja nenadov pristup. Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.[/quote] Samo u ovom skupu recenica si sam sebe opovrgnuo, al ako sam to mozda krivo shvatio evo drugog dokaza:
[quote="krcko"]

Naravno. Taj teorem je jedan recept iz kuharice.[/quote]
Ispricavam se ako sam nekoga uvrijedio, nije mi bila namjera i sto smo otisli u offtopic, ali bi molio da me ne cenzuriraju.
Hvala
Ne smisla, prepirati se vise, jer si kao prvo ti dao neku kuharicu, onda je zelenizubnaplanetidosade pojasnio drugu, a na kraju nenad trecu i ispalo je da je samo njegova dobra. Radi toga sam rekao da bi mozda bilo bolje krenuti od samog teorema za koji smo sigurni da nas nece prevariti Cool .

Kuharica bi, barem po meni, trebalo biti nesto sto mrvicu olaksava rjesavanje zadataka. Tako npr. u knjizi od B. Apsena:"Repetitorij vise matematike" daje se hrpu kuharica za npr. dobivanje rjesenja homogenog djela, pa kaze ako je korjen realan, onda radi to i to (da ne prepisujem), ako je kompleksan, onda to i to, ako je realan kretnosti k, onda... Mislim da razumijete.

Te kuharice daju jos neki uvijet unutar uvjeta teorema, da ucenik ne treba npr. preispitivati sve slucajve i najcesce se odnose na samo dio teorema, upravo da se pojednostavni.

Po meni se na samom pocetku pogrjesilo nazvavsi takvo sto kuharicom i onda jos povezujuci se doslovnim znacenjem kuharice koja je gradjena od recepata. Upravo te kuharice jesu sami recepti, ali se u zelji da se sto vise karikira, odnosno poveze sa kuhanjem(jer da se kaze recept, onda to moze biti i lijecnicki, mozda i koji drugi) i samim time prikaze na jedan pojednostavljeni, komican nacin su dobile ime kuharice:)

Evo ja sam pojasnio svoj dio, a koliko vidim ti se ne mozes odluciti niti koju kuharicu, niti da li je teorem kuharica ili recept:
krcko (napisa):
Upitniklik (napisa):
...ne razumijem sta ce vam sve to kad imata vrlo jednostavni teorem....


Drugim rijecima, kuharica. Ipak mi se vise svidja nenadov pristup. Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.
Samo u ovom skupu recenica si sam sebe opovrgnuo, al ako sam to mozda krivo shvatio evo drugog dokaza:
krcko (napisa):


Naravno. Taj teorem je jedan recept iz kuharice.

Ispricavam se ako sam nekoga uvrijedio, nije mi bila namjera i sto smo otisli u offtopic, ali bi molio da me ne cenzuriraju.
Hvala


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:25 sri, 30. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Upitniklik"]Ne smisla, prepirati se vise, jer si kao prvo ti dao neku kuharicu, onda je zelenizubnaplanetidosade pojasnio drugu, a na kraju nenad trecu...

[quote="krcko"]...Ipak mi se vise svidja nenadov pristup. Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.[/quote]

Samo u ovom skupu recenica si sam sebe opovrgnuo...[/quote]

Ne kuzis sto ti pokusavam reci.

"Kuharica" ili "recept": ucenje teorema ili onih uputa za rjesavanje iz Apsena i Bronstejna napamet (ista stvar ako ih napises na salabahter).

"Nenadov pristup": pokusas shvatiti zasto neka formula ili tvrdnja vrijedi i zapamtis ideju. Kad ti zatreba lako si sam izvedes tocno onu varijantu koja treba.

Ja jesam Zelenog u prvom postu uputio na kuharicu, ali mi se puno vise svidja nenadov post u kojem objasnjava princip pomocu kojeg se izvode recepti iz kuharice. Izmedju ostalog, pogrijesio sam jer sam napisao da oblik partikularnog rjesenja ovisi o tome je li 1 korijen karakteristicne jdzbe ili nije, a zapravo ovisi o 0 (jedinica je kriticna kod rekurzija). To mi se ne bi dogodilo da sam ukljucio mozak umjesto da se pokusavam sjetiti neceg sto sam ucio pred puno godina.

[quote="Upitniklik"]Radi toga sam rekao da bi mozda bilo bolje krenuti od samog teorema za koji smo sigurni da nas nece prevariti 8) .
...
Te kuharice daju jos neki uvijet unutar uvjeta teorema, da ucenik ne treba npr. preispitivati sve slucajve i najcesce se odnose na samo dio teorema, upravo da se pojednostavni.[/quote]

Teorem ne postaje istinit zato sto ga je profesor napisao u knjizi, a "ucenik" nije racunalo kojeg programiramo da rjesava diferencijalne jednadzbe. Ako shvatis dokaz, ne samo da ces biti 100% siguran da neka tvrdnja vrijedi, nego ces znati i [b]zasto[/b] vrijedi. A u tome je bit matematike.
Upitniklik (napisa):
Ne smisla, prepirati se vise, jer si kao prvo ti dao neku kuharicu, onda je zelenizubnaplanetidosade pojasnio drugu, a na kraju nenad trecu...

krcko (napisa):
...Ipak mi se vise svidja nenadov pristup. Ak se shvati princip zbog kojeg kuharica vrijedi ne treba pamtiti gomilu recepata.


Samo u ovom skupu recenica si sam sebe opovrgnuo...


Ne kuzis sto ti pokusavam reci.

"Kuharica" ili "recept": ucenje teorema ili onih uputa za rjesavanje iz Apsena i Bronstejna napamet (ista stvar ako ih napises na salabahter).

"Nenadov pristup": pokusas shvatiti zasto neka formula ili tvrdnja vrijedi i zapamtis ideju. Kad ti zatreba lako si sam izvedes tocno onu varijantu koja treba.

Ja jesam Zelenog u prvom postu uputio na kuharicu, ali mi se puno vise svidja nenadov post u kojem objasnjava princip pomocu kojeg se izvode recepti iz kuharice. Izmedju ostalog, pogrijesio sam jer sam napisao da oblik partikularnog rjesenja ovisi o tome je li 1 korijen karakteristicne jdzbe ili nije, a zapravo ovisi o 0 (jedinica je kriticna kod rekurzija). To mi se ne bi dogodilo da sam ukljucio mozak umjesto da se pokusavam sjetiti neceg sto sam ucio pred puno godina.

Upitniklik (napisa):
Radi toga sam rekao da bi mozda bilo bolje krenuti od samog teorema za koji smo sigurni da nas nece prevariti Cool .
...
Te kuharice daju jos neki uvijet unutar uvjeta teorema, da ucenik ne treba npr. preispitivati sve slucajve i najcesce se odnose na samo dio teorema, upravo da se pojednostavni.


Teorem ne postaje istinit zato sto ga je profesor napisao u knjizi, a "ucenik" nije racunalo kojeg programiramo da rjesava diferencijalne jednadzbe. Ako shvatis dokaz, ne samo da ces biti 100% siguran da neka tvrdnja vrijedi, nego ces znati i zasto vrijedi. A u tome je bit matematike.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Obične diferencijalne jednadžbe Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan