Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

20. travnja 2004. - prvi zad.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 15:39 pon, 18. 4. 2005    Naslov: 20. travnja 2004. - prvi zad. Citirajte i odgovorite

Interval [1, 8] podijelimo na 2 dijela [1, T], [T, 8] i na oba napravimo ekvidistantnu mrezu s korakom h1 i h2. Trazena tocnost na cijelom intervalu je 0.1. Nadi T takav da broj cvorova aproksimacije za postizanje trazene tocnosti bude minimalan. f(x)=x^4 - 12x^3 + 54x^2. Moja ideja bila je odrediti T iz: h1=(T - 1)/n1 i formule n1>sqrt(((T - 1)^2*maksimum druge derivacije f-je f)/0.8). Analogno za n2, i onda naci presjek ta dva segmenta, no dobio sam segment. Kako naci tocan T?
Interval [1, 8] podijelimo na 2 dijela [1, T], [T, 8] i na oba napravimo ekvidistantnu mrezu s korakom h1 i h2. Trazena tocnost na cijelom intervalu je 0.1. Nadi T takav da broj cvorova aproksimacije za postizanje trazene tocnosti bude minimalan. f(x)=x^4 - 12x^3 + 54x^2. Moja ideja bila je odrediti T iz: h1=(T - 1)/n1 i formule n1>sqrt(((T - 1)^2*maksimum druge derivacije f-je f)/0.Cool. Analogno za n2, i onda naci presjek ta dva segmenta, no dobio sam segment. Kako naci tocan T?


[Vrh]
beros
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2002. (11:48:22)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 19:48 čet, 21. 4. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nađite ovisnost n1 i n2 o T, to se dobije iz standardne formule za određivanje broja intervala, to dvoje zbrojite i minimizirajte po varijabli T. Naravno, treba izraziti i maksimume apsolutnih vrijednosti druge derivacije u ovisnosti o T.
Nađite ovisnost n1 i n2 o T, to se dobije iz standardne formule za određivanje broja intervala, to dvoje zbrojite i minimizirajte po varijabli T. Naravno, treba izraziti i maksimume apsolutnih vrijednosti druge derivacije u ovisnosti o T.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
johnny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (14:12:26)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 23:52 čet, 11. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo bas htjedoh postaviti pitanje o ovom zadatku no nađoh upute ovdje :) Probao sam tako to racunati i dobio sam da mi je T=7,sto mislim da nije dobro. :oops: Stoga ako bih molio ako ima netko tko bi mogao dati malo detaljniji uvid u ovaj zadatak i tocno rjesenje. :D
Evo bas htjedoh postaviti pitanje o ovom zadatku no nađoh upute ovdje Smile Probao sam tako to racunati i dobio sam da mi je T=7,sto mislim da nije dobro. Embarassed Stoga ako bih molio ako ima netko tko bi mogao dati malo detaljniji uvid u ovaj zadatak i tocno rjesenje. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan