Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanja na usmenom kod prof. Sarape
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 23:53 sri, 12. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zasto u dokazu Teorema 6.1. (prvi teorem u vezi Matematickog ocekaivanja vrijedi:

(suma po w_k€omega)|X_k(w_k)|P(w_k)=(suma po a_i)((suma po w_k uz uvjet X(w_k)=a_i)|X_k(w_k)|P(w_k)) ?

Kako smo dodali ovu sumu po a_i? Ako moze malo detaljnije objasniti?

Puno hvala!
Zasto u dokazu Teorema 6.1. (prvi teorem u vezi Matematickog ocekaivanja vrijedi:

(suma po w_k€omega)|X_k(w_k)|P(w_k)=(suma po a_i)((suma po w_k uz uvjet X(w_k)=a_i)|X_k(w_k)|P(w_k)) ?

Kako smo dodali ovu sumu po a_i? Ako moze malo detaljnije objasniti?

Puno hvala!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 23:57 sri, 12. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]mene je pitao:

1.ako iman dvije sl varijable x i y koji je razlićit od 0 koliko je očekivanje od sin(x/y)
i onda općenito taj teorem...[/quote]

Kako se ovo rjesava? Koji to teorem koristimo?
Anonymous (napisa):
mene je pitao:

1.ako iman dvije sl varijable x i y koji je razlićit od 0 koliko je očekivanje od sin(x/y)
i onda općenito taj teorem...


Kako se ovo rjesava? Koji to teorem koristimo?


[Vrh]
Marko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 06. 2004. (11:05:48)
Postovi: (71)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 0

PostPostano: 1:31 čet, 13. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Zasto u dokazu Teorema 6.1. (prvi teorem u vezi Matematickog ocekaivanja vrijedi:

(suma po w_k€omega)|X_k(w_k)|P(w_k)=(suma po a_i)((suma po w_k uz uvjet X(w_k)=a_i)|X_k(w_k)|P(w_k)) ?

Kako smo dodali ovu sumu po a_i? Ako moze malo detaljnije objasniti?
Puno hvala![/quote]
a_i su sve vrijednosti koje poprima slučajna varijabla X.
Ako staviš [b]A_i={X=a_i}[/b] tada A_i nije prazan skup za sve indekse i.
[b]{A_i, i=1,2,...} čine jednu particiju od (veliko)omega. [/b]To ti je u bilježnici objašnjeno negdje na početku kad smo obrađivali slučajne varijable.

E sad pretpostaviš da (suma po w_k€omega)X_k(w_k)P(w_k) apsolutno konvergira. A ako red apsolutno konvergira onda mužeš članove reda proizvoljno permutirati a da suma reda ostane ista. (iz analize 2)
Pa tako ih možeš posložiti po particijama od (veliko)omega, i dobiš to šta si napisao.

Btw u teoremu 6.1. meni ne pišu nikakve apsolutne vrijednosti.
Anonymous (napisa):
Zasto u dokazu Teorema 6.1. (prvi teorem u vezi Matematickog ocekaivanja vrijedi:

(suma po w_k€omega)|X_k(w_k)|P(w_k)=(suma po a_i)((suma po w_k uz uvjet X(w_k)=a_i)|X_k(w_k)|P(w_k)) ?

Kako smo dodali ovu sumu po a_i? Ako moze malo detaljnije objasniti?
Puno hvala!

a_i su sve vrijednosti koje poprima slučajna varijabla X.
Ako staviš A_i={X=a_i} tada A_i nije prazan skup za sve indekse i.
{A_i, i=1,2,...} čine jednu particiju od (veliko)omega. To ti je u bilježnici objašnjeno negdje na početku kad smo obrađivali slučajne varijable.

E sad pretpostaviš da (suma po w_k€omega)X_k(w_k)P(w_k) apsolutno konvergira. A ako red apsolutno konvergira onda mužeš članove reda proizvoljno permutirati a da suma reda ostane ista. (iz analize 2)
Pa tako ih možeš posložiti po particijama od (veliko)omega, i dobiš to šta si napisao.

Btw u teoremu 6.1. meni ne pišu nikakve apsolutne vrijednosti.



_________________
Iljo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
plavooka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 06. 2004. (18:22:48)
Postovi: (43)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 7:09 čet, 13. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Anonymous (napisa):
mene je pitao:

1.ako iman dvije sl varijable x i y koji je razlićit od 0 koliko je očekivanje od sin(x/y)
i onda općenito taj teorem...


Kako se ovo rjesava? Koji to teorem koristimo?[/quote]

..to ti je onaj teorem koji kaze koliko je E[g(x,y)] ..mislim da je to tm 6.4. :)
Citat:
Anonymous (napisa):
mene je pitao:

1.ako iman dvije sl varijable x i y koji je razlićit od 0 koliko je očekivanje od sin(x/y)
i onda općenito taj teorem...


Kako se ovo rjesava? Koji to teorem koristimo?


..to ti je onaj teorem koji kaze koliko je E[g(x,y)] ..mislim da je to tm 6.4. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
juka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 07. 2006. (21:48:21)
Postovi: (21)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 10:08 čet, 13. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako bi dokazali primjedbu 5.2 koja glasi...

dogadaji A1,...,An su nezavisni ako i samo ako su njihove karaktersticne funkcije KA1,...,KAn nezavisne

meni je ovo jasno, ali dokazati.... malo teze!
a kako bi dokazali primjedbu 5.2 koja glasi...

dogadaji A1,...,An su nezavisni ako i samo ako su njihove karaktersticne funkcije KA1,...,KAn nezavisne

meni je ovo jasno, ali dokazati.... malo teze!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 11:20 čet, 13. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="juka"]a kako bi dokazali primjedbu 5.2 koja glasi...

dogadaji A1,...,An su nezavisni ako i samo ako su njihove karaktersticne funkcije KA1,...,KAn nezavisne

meni je ovo jasno, ali dokazati.... malo teze![/quote]

Probajmo ovako:

Ako su A1,...,An nezavisni događaji onda vrijedi
(1) za svaki podskup indeksa {i1,...,ik} od {1,...,n} je P(A_i1 presjek ... presjek A_ik)=P(A_i1)*...*P(A_ik)

i pokazali smo da to vrijedi i kad neki od događaja zamijenimo njegovim komplementom. (odnosno da vrijedi (3), vidi niže :D)

s druge strane, ako su KA1,...,KAn nezavisne sluč. var. vrijedi
(2) za svaku uređenu n-torku (a1,...,an) gdje je ai=0 ili 1 mora vrijediti P(KA1=a1,...,KAn=an)=P(KA1=a1)*...*P(KAn=an) (Prema Tm. 5.3.)

I sad uoci bijekciju između svake n-torke oblika (B1,...,Bn), Bi=Ai ili Ai (compl) za svako i=1,...n, i svake uređene n-torke s koordinatama 0 ili 1 (1 na i-toj koordinati znači da smo i-ti član odabrali Ai, a 0 Ai (compl)).

Sto znači da (1) povlači (2).

Sad još treba pokazati da ako vrijedi
(3) P(B1 presjek ... presjek Bn)=P(B1)*...*P(Bn), Bi=Ai ili Ai (compl) za svako i=1,...n da onda vrijedi (1). (jer očito zbog navedene bijekcije (2)<->(3))
A to je sad malo zeznuto za objasnit.

Radimo to pokazujući da se jedan po jedan komplement mogu eliminirati iz jednakosti u (3) i time dobivamo baš sve jednakosti koje trebamo iz (1).
Koristimo jednakosti iz onog dokaza sa predavanja u kojem pokazujemo da iz (1) slijedi (3) samo su nam druge stvari nepoznate. Iz njih pokažemo da (3) vrijedi za sve n-1 člane podskupove oblika (3), pa za n-2 člane oblika (3) i tako redom pa dobijemo sve uvjete iz (1).
Probaj raspisat pa ćeš vidjet na šta mislim. Naravno, uz uvjet da nisam opet napravio neku grešku :oops: Stalno mi se to događa zadnjih dana.. :sigh:


Hope it helps :wink:
juka (napisa):
a kako bi dokazali primjedbu 5.2 koja glasi...

dogadaji A1,...,An su nezavisni ako i samo ako su njihove karaktersticne funkcije KA1,...,KAn nezavisne

meni je ovo jasno, ali dokazati.... malo teze!


Probajmo ovako:

Ako su A1,...,An nezavisni događaji onda vrijedi
(1) za svaki podskup indeksa {i1,...,ik} od {1,...,n} je P(A_i1 presjek ... presjek A_ik)=P(A_i1)*...*P(A_ik)

i pokazali smo da to vrijedi i kad neki od događaja zamijenimo njegovim komplementom. (odnosno da vrijedi (3), vidi niže Very Happy)

s druge strane, ako su KA1,...,KAn nezavisne sluč. var. vrijedi
(2) za svaku uređenu n-torku (a1,...,an) gdje je ai=0 ili 1 mora vrijediti P(KA1=a1,...,KAn=an)=P(KA1=a1)*...*P(KAn=an) (Prema Tm. 5.3.)

I sad uoci bijekciju između svake n-torke oblika (B1,...,Bn), Bi=Ai ili Ai (compl) za svako i=1,...n, i svake uređene n-torke s koordinatama 0 ili 1 (1 na i-toj koordinati znači da smo i-ti član odabrali Ai, a 0 Ai (compl)).

Sto znači da (1) povlači (2).

Sad još treba pokazati da ako vrijedi
(3) P(B1 presjek ... presjek Bn)=P(B1)*...*P(Bn), Bi=Ai ili Ai (compl) za svako i=1,...n da onda vrijedi (1). (jer očito zbog navedene bijekcije (2)↔(3))
A to je sad malo zeznuto za objasnit.

Radimo to pokazujući da se jedan po jedan komplement mogu eliminirati iz jednakosti u (3) i time dobivamo baš sve jednakosti koje trebamo iz (1).
Koristimo jednakosti iz onog dokaza sa predavanja u kojem pokazujemo da iz (1) slijedi (3) samo su nam druge stvari nepoznate. Iz njih pokažemo da (3) vrijedi za sve n-1 člane podskupove oblika (3), pa za n-2 člane oblika (3) i tako redom pa dobijemo sve uvjete iz (1).
Probaj raspisat pa ćeš vidjet na šta mislim. Naravno, uz uvjet da nisam opet napravio neku grešku Embarassed Stalno mi se to događa zadnjih dana.. Uzdah...


Hope it helps Wink




Zadnja promjena: vili; 15:53 čet, 13. 7. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:27 čet, 13. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Marko"]Btw u teoremu 6.1. meni ne pišu nikakve apsolutne vrijednosti.[/quote]

Hvala na objasnjenju, i sto si upozorio na aps.vrijednosti.
Ni u knjizi ne pisu, ali meni u biljeznici pisu. Ne znam je li profesor nesto pricao u vezi toga pa sam samo oznacila.
Ne idu apsolutne vrijednosti jer je EX definirano kao suma reda (obicno, bez apsolutnih vrijednosti).


[quote="plavooka"]to ti je onaj teorem koji kaze koliko je E[g(x,y)] ..mislim da je to tm 6.4.[/quote]

Hvala, pogledat cu. Valjda onda samo trebamo to tako raspisat jer ne mozemo izracunat ocekivanje do kraja kad nije zadao distribuciju.
Marko (napisa):
Btw u teoremu 6.1. meni ne pišu nikakve apsolutne vrijednosti.


Hvala na objasnjenju, i sto si upozorio na aps.vrijednosti.
Ni u knjizi ne pisu, ali meni u biljeznici pisu. Ne znam je li profesor nesto pricao u vezi toga pa sam samo oznacila.
Ne idu apsolutne vrijednosti jer je EX definirano kao suma reda (obicno, bez apsolutnih vrijednosti).


plavooka (napisa):
to ti je onaj teorem koji kaze koliko je E[g(x,y)] ..mislim da je to tm 6.4.


Hvala, pogledat cu. Valjda onda samo trebamo to tako raspisat jer ne mozemo izracunat ocekivanje do kraja kad nije zadao distribuciju.


[Vrh]
juka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 07. 2006. (21:48:21)
Postovi: (21)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:21 čet, 13. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

tnx vili! :D
tnx vili! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 9:32 pet, 14. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]fora je slicna kao kad trazis varijancu poissonove...gledas E(x(x-1)) pa to sredis...a za treci moment promatras E(x(x-1)(x-2)),pa to razvijes u red i sumaciju zamjenis...bitno se sjetiti te varx...sretno(nadam se da sam pomogla)[/quote]

A zašto se ne bi jednostavno uvrstile vrijednosti a_i (tj. k) i p_i Poissonove razdiobe u definicijsku formulu momenta i to zdravoseljački posumiralo?

Meni je na taj način ispalo da je treći moment... (kako se ovdje mogu pisati matematički izrazi???), riječima:

lambda na treću plus tri lambda na kvadrat plus lambda.

Ovo s varijancom mi baš nije skroz jasno, priznajem... :)
Anonymous (napisa):
fora je slicna kao kad trazis varijancu poissonove...gledas E(x(x-1)) pa to sredis...a za treci moment promatras E(x(x-1)(x-2)),pa to razvijes u red i sumaciju zamjenis...bitno se sjetiti te varx...sretno(nadam se da sam pomogla)


A zašto se ne bi jednostavno uvrstile vrijednosti a_i (tj. k) i p_i Poissonove razdiobe u definicijsku formulu momenta i to zdravoseljački posumiralo?

Meni je na taj način ispalo da je treći moment... (kako se ovdje mogu pisati matematički izrazi???), riječima:

lambda na treću plus tri lambda na kvadrat plus lambda.

Ovo s varijancom mi baš nije skroz jasno, priznajem... Smile


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:17 pet, 14. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa brijem da ti je ispalo dobro,vec sam zaboravila...on je htio na ovu foru da mu se rijesi,bar mi je takav hint dao...a kako si ti izracunala tu sumu?jer su se ljudi patili s tim redom :cry:
a fora s ovim je izracunati sumu po k ide od 3,4...pa ti se neke stvari pokrate i dobijes ocekivanje E(x(x-1)(x-2)) onda to unutra pomnozis i iskoristis linearnost mat.ocekivanja ...
pa brijem da ti je ispalo dobro,vec sam zaboravila...on je htio na ovu foru da mu se rijesi,bar mi je takav hint dao...a kako si ti izracunala tu sumu?jer su se ljudi patili s tim redom Crying or Very sad
a fora s ovim je izracunati sumu po k ide od 3,4...pa ti se neke stvari pokrate i dobijes ocekivanje E(x(x-1)(x-2)) onda to unutra pomnozis i iskoristis linearnost mat.ocekivanja ...


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:32 pet, 14. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

zanima me dokaz da je povrsina ispod gaussovog sesira =1,koja cu to 4 reda u knjizi?ja ih ne vidim.. :oops: unaprijed hvala!
zanima me dokaz da je povrsina ispod gaussovog sesira =1,koja cu to 4 reda u knjizi?ja ih ne vidim.. Embarassed unaprijed hvala!


[Vrh]
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 19:09 pet, 14. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]zanima me dokaz da je povrsina ispod gaussovog sesira =1,koja cu to 4 reda u knjizi?ja ih ne vidim.. :oops: unaprijed hvala![/quote]

strana 110.. ono kad racunas da fja veliko_fi (u nedostatku boljeg nacina pisanja hehe ;)) ima horizontalnu asimptotu u plus beskonacno y=1/2.. jer je taj veliki_fi definiran ko integral gaussove od nula do x, dobis zapravo da je povrsina ispod grafa gaussove fje na [0, +beskonacno> jednaka 1/2, a jer je fja parna, to pomnozis s 2 i dobis 1 :) (ok, ovaj kraj je definitivno nepotreban ;) )
Anonymous (napisa):
zanima me dokaz da je povrsina ispod gaussovog sesira =1,koja cu to 4 reda u knjizi?ja ih ne vidim.. Embarassed unaprijed hvala!


strana 110.. ono kad racunas da fja veliko_fi (u nedostatku boljeg nacina pisanja hehe Wink) ima horizontalnu asimptotu u plus beskonacno y=1/2.. jer je taj veliki_fi definiran ko integral gaussove od nula do x, dobis zapravo da je povrsina ispod grafa gaussove fje na [0, +beskonacno> jednaka 1/2, a jer je fja parna, to pomnozis s 2 i dobis 1 Smile (ok, ovaj kraj je definitivno nepotreban Wink )



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 19:22 pet, 14. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]pa brijem da ti je ispalo dobro,vec sam zaboravila...on je htio na ovu foru da mu se rijesi,bar mi je takav hint dao...a kako si ti izracunala tu sumu?jer su se ljudi patili s tim redom :cry: ...[/quote]

je, ok je rjesenje (il imamo istu gresku ;)).. al sumu nije tolko tesko izracunati, uzmes red za e^x malo deriviras, malo skratis faktorijele, malo mnozis s x pa opet malo deriviras.. (slicno ko s geom redom) mislim da jedno pet sest koraka.. puno vise posla nego s kad koristis E[x(x-1)(x-2)] al ko kak su meni rekli: puno prostora za gresku, al ova metoda uvijek prolazi ;)
Anonymous (napisa):
pa brijem da ti je ispalo dobro,vec sam zaboravila...on je htio na ovu foru da mu se rijesi,bar mi je takav hint dao...a kako si ti izracunala tu sumu?jer su se ljudi patili s tim redom Crying or Very sad ...


je, ok je rjesenje (il imamo istu gresku Wink).. al sumu nije tolko tesko izracunati, uzmes red za e^x malo deriviras, malo skratis faktorijele, malo mnozis s x pa opet malo deriviras.. (slicno ko s geom redom) mislim da jedno pet sest koraka.. puno vise posla nego s kad koristis E[x(x-1)(x-2)] al ko kak su meni rekli: puno prostora za gresku, al ova metoda uvijek prolazi Wink



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hexy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2002. (09:39:35)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 2:35 ned, 16. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ja sam bila danas na usmenom, da, bila je subota ali nam je odgodjeno s cetvrtka. Profesor je ispitivao od 11 do negdje 17h, ali je bio stvarno super. Vecina ljudi je prosla, mislim da je samo troje palo.
Moja pitanja su bila iskazat C-S-B nejednakost za matematicko ocekivanje i izracunat E[sin(XY)]. Imala sam 3 s kolokvija, nesto sam prtljala oko ovog ocekivanja, dobila 2 i idem sretna na more.
Sretno svima !!!
Evo ja sam bila danas na usmenom, da, bila je subota ali nam je odgodjeno s cetvrtka. Profesor je ispitivao od 11 do negdje 17h, ali je bio stvarno super. Vecina ljudi je prosla, mislim da je samo troje palo.
Moja pitanja su bila iskazat C-S-B nejednakost za matematicko ocekivanje i izracunat E[sin(XY)]. Imala sam 3 s kolokvija, nesto sam prtljala oko ovog ocekivanja, dobila 2 i idem sretna na more.
Sretno svima !!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:03 ned, 16. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li netko zna šta je točno pitao curu na prošlom usmenom u vezi zad iz roka; Cov(arctgX,3korijen od Y)? ...i rješenje...

I da li mi netko može pojasniti E[sin(XY)]? Kako točno to raspisati??
Da li netko zna šta je točno pitao curu na prošlom usmenom u vezi zad iz roka; Cov(arctgX,3korijen od Y)? ...i rješenje...

I da li mi netko može pojasniti E[sin(XY)]? Kako točno to raspisati??


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:42 ned, 16. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Da li netko zna šta je točno pitao curu na prošlom usmenom u vezi zad iz roka; Cov(arctgX,3korijen od Y)? ...i rješenje...??[/quote]

Bilo je zadano da su X~P(1), Y~B(100,0.5) nez.sl.var.
To znaci da su arctgX i 3korijen od Y nezavisne => Cov(arctgX,3korijen od Y)=0.
Onda je pitao kako se dokaze da E[arctgX] postoji:
E[arctgX]=(suma po a_i)(arctg(a_i)P(X=k))=(suma od k=o do beskonacno)(arctg(k)1/k!*e^-1) <=*
arctgx€<-pi/2,pi/2> => arctgx<=pi/2 (nacraj arctg)
*<= (suma od k=o do beskonacno)(pi/2*1/k!*e^-1)=pi/2*e^-1((suma od k=o do beskonacno)1/k!)=pi/2*e^-1*e=pi/2.


[quote="Anonymous"]I da li mi netko može pojasniti E[sin(XY)]? Kako točno to raspisati??[/quote]

E[sin(XY)]=(suma po a_i,b_j)(sin(a_i*b_j)*p_ij dalje ne znam. Da li je bila zadana distribucija sl.var. Xi Y?
Ili se i tu trebalo dokazat da ovo ocekivanje postoji?
Anonymous (napisa):
Da li netko zna šta je točno pitao curu na prošlom usmenom u vezi zad iz roka; Cov(arctgX,3korijen od Y)? ...i rješenje...??


Bilo je zadano da su X~P(1), Y~B(100,0.5) nez.sl.var.
To znaci da su arctgX i 3korijen od Y nezavisne ⇒ Cov(arctgX,3korijen od Y)=0.
Onda je pitao kako se dokaze da E[arctgX] postoji:
E[arctgX]=(suma po a_i)(arctg(a_i)P(X=k))=(suma od k=o do beskonacno)(arctg(k)1/k!*e^-1) ⇐*
arctgx€←pi/2,pi/2> ⇒ arctgx⇐pi/2 (nacraj arctg)
*⇐ (suma od k=o do beskonacno)(pi/2*1/k!*e^-1)=pi/2*e^-1((suma od k=o do beskonacno)1/k!)=pi/2*e^-1*e=pi/2.


Anonymous (napisa):
I da li mi netko može pojasniti E[sin(XY)]? Kako točno to raspisati??


E[sin(XY)]=(suma po a_i,b_j)(sin(a_i*b_j)*p_ij dalje ne znam. Da li je bila zadana distribucija sl.var. Xi Y?
Ili se i tu trebalo dokazat da ovo ocekivanje postoji?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:44 ned, 16. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hexy"]Moja pitanja su bila iskazat C-S-B nejednakost za matematicko ocekivanje[/quote]


U dokazu S-C-B nejednakosti za ocekivanje pise:
(suma od k=1 do n)|X(w_k)||Y(w_k)|P(w_k)<=((EX^2)*(EY^2))^0.5 i da to vrijedi za svaki n.
I onda pise da red (suma od k=1 do BESKONACNO)|X(w_k)||Y(w_k)|P(w_k) konvergira. Kako smo to zakljucili?
hexy (napisa):
Moja pitanja su bila iskazat C-S-B nejednakost za matematicko ocekivanje



U dokazu S-C-B nejednakosti za ocekivanje pise:
(suma od k=1 do n)|X(w_k)||Y(w_k)|P(w_k)⇐((EX^2)*(EY^2))^0.5 i da to vrijedi za svaki n.
I onda pise da red (suma od k=1 do BESKONACNO)|X(w_k)||Y(w_k)|P(w_k) konvergira. Kako smo to zakljucili?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 23:43 ned, 16. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote="Anonymous"]fora je slicna kao kad trazis varijancu poissonove...gledas E(x(x-1)) pa to sredis...a za treci moment promatras E(x(x-1)(x-2)),pa to razvijes u red i sumaciju zamjenis...bitno se sjetiti te varx...sretno(nadam se da sam pomogla)[/quote]

Meni je na taj način ispalo da je treći moment... (kako se ovdje mogu pisati matematički izrazi???), riječima:

lambda na treću plus tri lambda na kvadrat plus lambda.[/quote]

Meni je treci moment ispao lamba na trecu+tri lambda na kvadrat - dva lambda,
a ne lambda na treću plus tri lambda na kvadrat plus lambda.

Ne znam gdje je greska. Racunala sam E[X(X-1)(X-2)].
Anonymous (napisa):
Anonymous (napisa):
fora je slicna kao kad trazis varijancu poissonove...gledas E(x(x-1)) pa to sredis...a za treci moment promatras E(x(x-1)(x-2)),pa to razvijes u red i sumaciju zamjenis...bitno se sjetiti te varx...sretno(nadam se da sam pomogla)


Meni je na taj način ispalo da je treći moment... (kako se ovdje mogu pisati matematički izrazi???), riječima:

lambda na treću plus tri lambda na kvadrat plus lambda.


Meni je treci moment ispao lamba na trecu+tri lambda na kvadrat - dva lambda,
a ne lambda na treću plus tri lambda na kvadrat plus lambda.

Ne znam gdje je greska. Racunala sam E[X(X-1)(X-2)].


[Vrh]
hexy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2002. (09:39:35)
Postovi: (8A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 0:25 pon, 17. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Profesor mi je rekao da su zadane slucajne varijable X i Y na istom vjerojatnosnom prostoru i samo je trebalo napisati E[sin(XY)]=(suma po a_i,b_j)(sin(a_i*b_j)*p_ij i naglasiti da red na desnoj strani apsolutno konvergira.
A kod CSB ona suma do beskonacno je jednaka ((EX^2)*(EY^2))^1/2, a u pretpostavci imas da su drugi momenti od X i Y konacni pa je i produkt pa korijen iz njega konacan.
Profesor mi je rekao da su zadane slucajne varijable X i Y na istom vjerojatnosnom prostoru i samo je trebalo napisati E[sin(XY)]=(suma po a_i,b_j)(sin(a_i*b_j)*p_ij i naglasiti da red na desnoj strani apsolutno konvergira.
A kod CSB ona suma do beskonacno je jednaka ((EX^2)*(EY^2))^1/2, a u pretpostavci imas da su drugi momenti od X i Y konacni pa je i produkt pa korijen iz njega konacan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 2:01 pon, 17. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala hexy :-)
Puno hvala hexy Smile


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Stranica 3 / 5.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan