Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Vedska?! matematika
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 9:35 pet, 24. 6. 2005    Naslov: Vedska?! matematika Citirajte i odgovorite

Jel netko gledao Na rubu znanosti jučer? Cijenjeni kolege, komentar molim... Jeli ikome pomogla diplomirati na PMF-u? :lol: :D :P :roll: :wink: :o :?: :!:
Jel netko gledao Na rubu znanosti jučer? Cijenjeni kolege, komentar molim... Jeli ikome pomogla diplomirati na PMF-u? Laughing Very Happy Razz Rolling Eyes Wink Surprised Question Exclamation



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
bily
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (16:21:46)
Postovi: (4B7)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 74 - 66

PostPostano: 10:46 pet, 24. 6. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok oni koji nisu gledali mozda bi bilo jako dobro da opises o cemu se radilo...Pa da damo svoj neki komentar ili tako neko misljenje :wink:
ok oni koji nisu gledali mozda bi bilo jako dobro da opises o cemu se radilo...Pa da damo svoj neki komentar ili tako neko misljenje Wink



_________________
NAJNERAZUMLJIVIJE JE NA OVOM SVIJETU STO JE ON RAZUMLJIV!!!!

Albert Einstein

#Lil angel legna elttiL Bily u akciji
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:33 pet, 24. 6. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm, pa... nisam baš ni ja gledao, malo sam dremuckao, ali ima veze sa nekim drevnim Indijskim naukom u kojem si učeni ljudi vizauliziraju brojeve u glavi, blablabla, uglavnom u sekundi vade 3 korijen iz 8-znamenkastog broja itd...
Navodno su tu tehniku koristili i graditelji piramida, jer je puno naprednija od "današnje" matematike...
Sad čisto me interresiralo jeli netko od kolega matematičara prije susreo s tim, jer sam se ja kao pravi zaljubljenik u matematiku i njenu "filiozofiju" zainteresirao...
hm, pa... nisam baš ni ja gledao, malo sam dremuckao, ali ima veze sa nekim drevnim Indijskim naukom u kojem si učeni ljudi vizauliziraju brojeve u glavi, blablabla, uglavnom u sekundi vade 3 korijen iz 8-znamenkastog broja itd...
Navodno su tu tehniku koristili i graditelji piramida, jer je puno naprednija od "današnje" matematike...
Sad čisto me interresiralo jeli netko od kolega matematičara prije susreo s tim, jer sam se ja kao pravi zaljubljenik u matematiku i njenu "filiozofiju" zainteresirao...



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:01 pet, 24. 6. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam nesto upucen, ali [url=http://www.hinduism.co.za/vedic.htm]ovdje[/url] je ponesto lijepo objasnjeno. 8)

:google: je dao jos dva linka ([url=http://www.magicalmethods.com/]1[/url], [url=http://vedicmaths.org/]2[/url]) ali me se nisu bas dojmili... :?

U svakom slucaju - zanimljivo mnozenje. :g:

:idea: Da li bi Vedska matematika mogla dovesti do polinomijalnih rjesenja NP teskih problema? :-k

P.S. Bas i nije drevni nauk... pise na ovom prvom siteu da je staro cca 100 godina. :-s
Nisam nesto upucen, ali ovdje je ponesto lijepo objasnjeno. Cool

Google rulez! je dao jos dva linka (1, 2) ali me se nisu bas dojmili... Confused

U svakom slucaju - zanimljivo mnozenje. Mr. Green

Idea Da li bi Vedska matematika mogla dovesti do polinomijalnih rjesenja NP teskih problema? Think

P.S. Bas i nije drevni nauk... pise na ovom prvom siteu da je staro cca 100 godina. Eh?



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goc9999
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2003. (19:31:20)
Postovi: (238)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 27 - 22
Lokacija: Utrina

PostPostano: 13:41 uto, 28. 6. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

e to je "magla" ljudi!!! pa lik vadi 3. korijen iz nekog broja koji je nastao mnozenjem dvoznamenkastog!!! pa svatko tko je slusao elementarnu moze to nauciti!! gle: 1 na kub je jedan, dva na kub je osam,...
ugl.kad ti netko kaze neki broj ti po zavrsetku znas koji je zadnji broj toga dvoznamenkastoga!!! i sam onda trebas znati granice npr. granica od 40 do je 64 000 do 125 000. recimo broj 78 njegov kub je 474 552. sada on zavrsava sa brojem dva => jedino 8 na kub zavrsava sa brojem dva na kraju pa ce trazeni broj biti x2. i sada samo granice treba uzeti tj. zapamtimo da je granica od 70 - 80 ---343 000 do 512 000. i imamo broj 78!!
e to je "magla" ljudi!!! pa lik vadi 3. korijen iz nekog broja koji je nastao mnozenjem dvoznamenkastog!!! pa svatko tko je slusao elementarnu moze to nauciti!! gle: 1 na kub je jedan, dva na kub je osam,...
ugl.kad ti netko kaze neki broj ti po zavrsetku znas koji je zadnji broj toga dvoznamenkastoga!!! i sam onda trebas znati granice npr. granica od 40 do je 64 000 do 125 000. recimo broj 78 njegov kub je 474 552. sada on zavrsava sa brojem dva => jedino 8 na kub zavrsava sa brojem dva na kraju pa ce trazeni broj biti x2. i sada samo granice treba uzeti tj. zapamtimo da je granica od 70 - 80 ---343 000 do 512 000. i imamo broj 78!!



_________________
10100111001
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tip iz indije
Gost





PostPostano: 14:08 sri, 22. 3. 2006    Naslov: vedska matematika Citirajte i odgovorite

ekipa,ja sam upravo na netu u indiji.nedavno sam zavrsio tecaj vedske matematike ovdje i stvarno sam bio odusevljen.stvarno me zapanjilo sto nitko do sada nije cuo za vedsku matematiku jer je stvarno inovativna,a tako stara.danasnja matematika nastala je iz ove matematike ali su uzeli samo njezin malo dio i na tome gradili ostatak.ova matka je vrlo kreativna.npr.postoji oko 50 nacina na koji mozete pomnoziti dva broja...ne samo da se odnosi na osnovne operacije u matematici,proucava i sve do integralnog i diferancijalnog racuna,geomatrije trigonometrije i hrpe toga.koristi se sa svega 16 sutri ili formula za rjesavanje svih mogucih problema.nevjerovatno je brza-npr.za mnozenje dva 9 znamenkasta broja sto ne stane niti u digitron treba vam mozda minuta a ako ste uvjezbani i krace.vise jos javim drugu put.a mogu najavit da ce uskoro vedska matematika doci i u hrvatsku i nakon tecaja vjerujem da ce prije ili kasnije postati jako popularna u znanstvenim krugovima... :)
ekipa,ja sam upravo na netu u indiji.nedavno sam zavrsio tecaj vedske matematike ovdje i stvarno sam bio odusevljen.stvarno me zapanjilo sto nitko do sada nije cuo za vedsku matematiku jer je stvarno inovativna,a tako stara.danasnja matematika nastala je iz ove matematike ali su uzeli samo njezin malo dio i na tome gradili ostatak.ova matka je vrlo kreativna.npr.postoji oko 50 nacina na koji mozete pomnoziti dva broja...ne samo da se odnosi na osnovne operacije u matematici,proucava i sve do integralnog i diferancijalnog racuna,geomatrije trigonometrije i hrpe toga.koristi se sa svega 16 sutri ili formula za rjesavanje svih mogucih problema.nevjerovatno je brza-npr.za mnozenje dva 9 znamenkasta broja sto ne stane niti u digitron treba vam mozda minuta a ako ste uvjezbani i krace.vise jos javim drugu put.a mogu najavit da ce uskoro vedska matematika doci i u hrvatsku i nakon tecaja vjerujem da ce prije ili kasnije postati jako popularna u znanstvenim krugovima... Smile


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:00 sri, 22. 3. 2006    Naslov: Re: vedska matematika Citirajte i odgovorite

[quote="tip iz indije"]npr.postoji oko 50 nacina na koji mozete pomnoziti dva broja...[/quote]

Postoji beskonacno mnogo nacina na koje ih mozes pomnoziti. Jedan zanimljivi algoritam imas [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=5856&start=3]ovdje[/url]. Jedan bedasti algoritam je m*n = m+m+...+m (n puta). Algoritam pomocu logaritamskih tablica je m*n=exp(log(m)+log(n)) (itd. itd. itd.)

[quote="tip iz indije"]a mogu najavit da ce uskoro vedska matematika doci i u hrvatsku i nakon tecaja vjerujem da ce prije ili kasnije postati jako popularna u znanstvenim krugovima... :)[/quote]

Kasnije :lol: Osim ako cete dijeliti prikladne nagrade za najbolje vedske mnozitelje :smoke:
tip iz indije (napisa):
npr.postoji oko 50 nacina na koji mozete pomnoziti dva broja...


Postoji beskonacno mnogo nacina na koje ih mozes pomnoziti. Jedan zanimljivi algoritam imas ovdje. Jedan bedasti algoritam je m*n = m+m+...+m (n puta). Algoritam pomocu logaritamskih tablica je m*n=exp(log(m)+log(n)) (itd. itd. itd.)

tip iz indije (napisa):
a mogu najavit da ce uskoro vedska matematika doci i u hrvatsku i nakon tecaja vjerujem da ce prije ili kasnije postati jako popularna u znanstvenim krugovima... Smile


Kasnije Laughing Osim ako cete dijeliti prikladne nagrade za najbolje vedske mnozitelje Smoking



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kaja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 06. 2006. (21:05:19)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Split

PostPostano: 21:21 uto, 13. 6. 2006    Naslov: Vedska matematika - teorija i primjena... Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima, ovde jedna vaša kolegica iz Splita! Baš sam došla na forum da pokrenem temu Vedske matematike, kad ono - super - već postoji!

Dakle, jako kratko: bila sam u Indiji i tamošnji inž. math. me upoznao s činjenicom da u indijskim starim Vedama postoji 16 formula koje pokriju svo praktično znanje vezano za množenje, dijeljenje, korijenovanje i slično, a koje koriste neke "skraćenice" za računanje, koje omogućuju svima što znaju tablicu množenja da "iz glave" računaju računaske operacije na velikim brojevima..

Ono što me kao inž.mat. zanima su naravno dokazi tih formula, za koje nisam sigurna da postoje (možda i da ali nisam došla do njih) u obliku u kojem smo ih mi navikli imati.

U biti htjela sam pitati prvo prof. Dujellu koji mi je još na faksu drzao teoriju brojeva (ako se dobro sjećam) šta se njemu čini od toga? možda bi (vama ili kome drugome ovde) bilo zanimljivo malo bacit oko na to, jer dokaza za funkcioniranje tih "magic" ;) formula nema, a u knjigama o vedskoj matematici šta sam ih naručivala nisu ispisane, jer su indijci to znanje "skidali" intuitivno..

Ono što me dalje zanima je primjena ovog stvarno puno lakšeg načina računanja na učenje djece u osnovnoj školi, ali moglo bi bit zanimljivo i odraslima. Postoji li način na se ove tehnike računanja (vremenom) uvedu i kao gradivo osnovnoškolske matematike, da djeci olakšamo učenje?

Ajmo ekipa, treba mi malo povratnih informacija od stručnjaka.. a pošto ću možda od rujna počet držat matematiku za hiperaktivnu i nadarenu djecu iz osnovne škole, zanima me i koliko vam se ovaj način približavanja matematike djeci čini dobar..

Veliki pozdrav! :)
Pozdrav svima, ovde jedna vaša kolegica iz Splita! Baš sam došla na forum da pokrenem temu Vedske matematike, kad ono - super - već postoji!

Dakle, jako kratko: bila sam u Indiji i tamošnji inž. math. me upoznao s činjenicom da u indijskim starim Vedama postoji 16 formula koje pokriju svo praktično znanje vezano za množenje, dijeljenje, korijenovanje i slično, a koje koriste neke "skraćenice" za računanje, koje omogućuju svima što znaju tablicu množenja da "iz glave" računaju računaske operacije na velikim brojevima..

Ono što me kao inž.mat. zanima su naravno dokazi tih formula, za koje nisam sigurna da postoje (možda i da ali nisam došla do njih) u obliku u kojem smo ih mi navikli imati.

U biti htjela sam pitati prvo prof. Dujellu koji mi je još na faksu drzao teoriju brojeva (ako se dobro sjećam) šta se njemu čini od toga? možda bi (vama ili kome drugome ovde) bilo zanimljivo malo bacit oko na to, jer dokaza za funkcioniranje tih "magic" Wink formula nema, a u knjigama o vedskoj matematici šta sam ih naručivala nisu ispisane, jer su indijci to znanje "skidali" intuitivno..

Ono što me dalje zanima je primjena ovog stvarno puno lakšeg načina računanja na učenje djece u osnovnoj školi, ali moglo bi bit zanimljivo i odraslima. Postoji li način na se ove tehnike računanja (vremenom) uvedu i kao gradivo osnovnoškolske matematike, da djeci olakšamo učenje?

Ajmo ekipa, treba mi malo povratnih informacija od stručnjaka.. a pošto ću možda od rujna počet držat matematiku za hiperaktivnu i nadarenu djecu iz osnovne škole, zanima me i koliko vam se ovaj način približavanja matematike djeci čini dobar..

Veliki pozdrav! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:48 uto, 13. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

A koja je točno korist tog "brzog" množenja velikih brojeva, vađenja korijena itd. kada nitko živ u praksi to ne koristi?
Vjerujem da su algoritmi za osnovne operacije i rad s velikim brojevima, koji su primjenjivi u računalu, dovedeni do namanje moguće složenosti.
A koja je točno korist tog "brzog" množenja velikih brojeva, vađenja korijena itd. kada nitko živ u praksi to ne koristi?
Vjerujem da su algoritmi za osnovne operacije i rad s velikim brojevima, koji su primjenjivi u računalu, dovedeni do namanje moguće složenosti.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 8:23 sri, 14. 6. 2006    Naslov: Re: Vedska matematika - teorija i primjena... Citirajte i odgovorite

[quote="kaja"]Ono što me kao inž.mat. zanima su naravno dokazi tih formula, za koje nisam sigurna da postoje (možda i da ali nisam došla do njih) u obliku u kojem smo ih mi navikli imati.[/quote]

Gle, dosta je tesko dokazati tvrdnju za koju ne znas da postoji. Mogla bi recimo dokazivati sve redom pa mozda slucajno dokazes i te vedske formule.

[quote="kaja"]U biti htjela sam pitati prvo prof. Dujellu koji mi je još na faksu drzao teoriju brojeva (ako se dobro sjećam) šta se njemu čini od toga?[/quote]

Ne bi bilo lose priupitati prof. Singera, koji drzi kolegij [i]Aritmeticki algoritmi[/i]. Tamo se izmedju ostalog obradjuju efikasni algoritmi za zbrajanje i mnozenje (literatura su Knuthove knjige).

[quote="kaja"]Ono što me dalje zanima je primjena ovog stvarno puno lakšeg načina računanja na učenje djece u osnovnoj školi, ali moglo bi bit zanimljivo i odraslima. Postoji li način na se ove tehnike računanja (vremenom) uvedu i kao gradivo osnovnoškolske matematike, da djeci olakšamo učenje?[/quote]

Kako znas da je lakse ako ne znas formule?

[quote="kaja"]Ajmo ekipa, treba mi malo povratnih informacija od stručnjaka.. a pošto ću možda od rujna počet držat matematiku za hiperaktivnu i nadarenu djecu iz osnovne škole, zanima me i koliko vam se ovaj način približavanja matematike djeci čini dobar..[/quote]

Meni se ne cini dobar. Savjetujem ti da se drzis stvari o kojima imas pojma. Mislim, ako ti je to furka mozes upaliti mirisne stapice i bez spominjanja mumbo-jumbo formula... U jednom uredu na faksu redovito gore, ali studenti [b]ne moraju[/b] mantrati magicne formule kad dodju na usmeni :)
kaja (napisa):
Ono što me kao inž.mat. zanima su naravno dokazi tih formula, za koje nisam sigurna da postoje (možda i da ali nisam došla do njih) u obliku u kojem smo ih mi navikli imati.


Gle, dosta je tesko dokazati tvrdnju za koju ne znas da postoji. Mogla bi recimo dokazivati sve redom pa mozda slucajno dokazes i te vedske formule.

kaja (napisa):
U biti htjela sam pitati prvo prof. Dujellu koji mi je još na faksu drzao teoriju brojeva (ako se dobro sjećam) šta se njemu čini od toga?


Ne bi bilo lose priupitati prof. Singera, koji drzi kolegij Aritmeticki algoritmi. Tamo se izmedju ostalog obradjuju efikasni algoritmi za zbrajanje i mnozenje (literatura su Knuthove knjige).

kaja (napisa):
Ono što me dalje zanima je primjena ovog stvarno puno lakšeg načina računanja na učenje djece u osnovnoj školi, ali moglo bi bit zanimljivo i odraslima. Postoji li način na se ove tehnike računanja (vremenom) uvedu i kao gradivo osnovnoškolske matematike, da djeci olakšamo učenje?


Kako znas da je lakse ako ne znas formule?

kaja (napisa):
Ajmo ekipa, treba mi malo povratnih informacija od stručnjaka.. a pošto ću možda od rujna počet držat matematiku za hiperaktivnu i nadarenu djecu iz osnovne škole, zanima me i koliko vam se ovaj način približavanja matematike djeci čini dobar..


Meni se ne cini dobar. Savjetujem ti da se drzis stvari o kojima imas pojma. Mislim, ako ti je to furka mozes upaliti mirisne stapice i bez spominjanja mumbo-jumbo formula... U jednom uredu na faksu redovito gore, ali studenti ne moraju mantrati magicne formule kad dodju na usmeni Smile



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 9:03 sri, 14. 6. 2006    Naslov: Re: Vedska matematika - teorija i primjena... Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
Meni se ne cini dobar. Savjetujem ti da se drzis stvari o kojima imas pojma. Mislim, ako ti je to furka mozes upaliti mirisne stapice i bez spominjanja mumbo-jumbo formula... U jednom uredu na faksu redovito gore, ali studenti [b]ne moraju[/b] mantrati magicne formule kad dodju na usmeni :)[/quote]

Pa sad... nekima su formule iz klasicne mehanike prilicno magicne (ne meni, ali znam da postoje takve osobe).

Osim toga, ako gledas da se u gibanju krutog tijela koristi izomorfizam Lieve algebre algebre da se lijepo mnozenje matrica pretvori u ruzno cross-mnozenje vektora... cista magija.


'ave fun!


Sinisa
krcko (napisa):

Meni se ne cini dobar. Savjetujem ti da se drzis stvari o kojima imas pojma. Mislim, ako ti je to furka mozes upaliti mirisne stapice i bez spominjanja mumbo-jumbo formula... U jednom uredu na faksu redovito gore, ali studenti ne moraju mantrati magicne formule kad dodju na usmeni Smile


Pa sad... nekima su formule iz klasicne mehanike prilicno magicne (ne meni, ali znam da postoje takve osobe).

Osim toga, ako gledas da se u gibanju krutog tijela koristi izomorfizam Lieve algebre algebre da se lijepo mnozenje matrica pretvori u ruzno cross-mnozenje vektora... cista magija.


'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:14 sri, 14. 6. 2006    Naslov: Re: Vedska matematika - teorija i primjena... Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Pa sad... nekima su formule iz klasicne mehanike prilicno magicne (ne meni, ali znam da postoje takve osobe).

Osim toga, ako gledas da se u gibanju krutog tijela koristi izomorfizam Lieve algebre algebre da se lijepo mnozenje matrica pretvori u ruzno cross-mnozenje vektora... cista magija.[/quote]

Eeee al ne pita se to u tom uredu :lol:
cinik (napisa):
Pa sad... nekima su formule iz klasicne mehanike prilicno magicne (ne meni, ali znam da postoje takve osobe).

Osim toga, ako gledas da se u gibanju krutog tijela koristi izomorfizam Lieve algebre algebre da se lijepo mnozenje matrica pretvori u ruzno cross-mnozenje vektora... cista magija.


Eeee al ne pita se to u tom uredu Laughing



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:51 sri, 14. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Krcko: to nema veze s Vedskom matematikom. :tup: :P

Mene zanima da netko prezentira kako se to "lako i brzo" mnozi velike brojeve bez pomoci icega osim eventualno prstiju? :-k Npr. 290845 * 8012934423 = ? :-k

Ovako, cijeli topic se dijeli na:
a. pricanje o necemu sto nitko (od sudionika rasprave) nije vidio i
b. Krckove komicne ulete o tome (poptilicno opravdane, zbog razloga iz tocke a)

:?
@Krcko: to nema veze s Vedskom matematikom. Tup! Razz

Mene zanima da netko prezentira kako se to "lako i brzo" mnozi velike brojeve bez pomoci icega osim eventualno prstiju? Think Npr. 290845 * 8012934423 = ? Think

Ovako, cijeli topic se dijeli na:
a. pricanje o necemu sto nitko (od sudionika rasprave) nije vidio i
b. Krckove komicne ulete o tome (poptilicno opravdane, zbog razloga iz tocke a)

Confused



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 16:01 sri, 14. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako te stvarno zanima, imas ponesto o "Vedskoj matematici" na [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Vedic_mathematics]Wikipediji[/url]. Pod external links imas [url=http://www.sacw.net/DC/CommunalismCollection/ArticlesArchive/NoVedic.html]izjavu[/url] grupe indijskih matematicara koji izrazavaju zabrinutost mogucim uvodjenjem u skole i [url=http://www.tifr.res.in/~vahia/dani-vmsm.pdf]clanak[/url] prof. S.G. Danija koji zavrsava sa:

[quote]It is high time saner elements joined hands to educate people on the truth of this so-called Vedic mathematics and prevent the use of public money and energy on its propagation, beyond the limited extent that may be deserved, lest the intellectual and educational life in the country should get vitiated further and result in wrong attitudes to both history and mathematics, especially in the coming generation.[/quote]
Ako te stvarno zanima, imas ponesto o "Vedskoj matematici" na Wikipediji. Pod external links imas izjavu grupe indijskih matematicara koji izrazavaju zabrinutost mogucim uvodjenjem u skole i clanak prof. S.G. Danija koji zavrsava sa:

Citat:
It is high time saner elements joined hands to educate people on the truth of this so-called Vedic mathematics and prevent the use of public money and energy on its propagation, beyond the limited extent that may be deserved, lest the intellectual and educational life in the country should get vitiated further and result in wrong attitudes to both history and mathematics, especially in the coming generation.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kaja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 06. 2006. (21:05:19)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Split

PostPostano: 0:34 pet, 16. 6. 2006    Naslov: Re: Vedska matematika - teorija i primjena... Citirajte i odgovorite

krcko kaže: [i]"Gle, dosta je tesko dokazati tvrdnju za koju ne znas da postoji. Mogla bi recimo dokazivati sve redom pa mozda slucajno dokazes i te vedske formule."[/i]

ma tvrdnje postoje, ali za njihove formalne iskaze i dokaze nisam sigurna.. :roll:

(a i čudim se kako vas ne zanima kako jedna drugačija kultura od naše doživljava matematiku.. mislim zamislimo matematičare kojima ne trebaju potpuni analitički procesi logičkog razmišljanja kao nama da dođu do algoritama -koji funkcioniraju? je l to možemo zamislit? a oni tako funkcioniraju.. i mislim da je prebahato od nas da budemo toliko ufurani u svoje ogromno znanje da nas to uopće ne zanima)
krcko kaže: "Gle, dosta je tesko dokazati tvrdnju za koju ne znas da postoji. Mogla bi recimo dokazivati sve redom pa mozda slucajno dokazes i te vedske formule."

ma tvrdnje postoje, ali za njihove formalne iskaze i dokaze nisam sigurna.. Rolling Eyes

(a i čudim se kako vas ne zanima kako jedna drugačija kultura od naše doživljava matematiku.. mislim zamislimo matematičare kojima ne trebaju potpuni analitički procesi logičkog razmišljanja kao nama da dođu do algoritama -koji funkcioniraju? je l to možemo zamislit? a oni tako funkcioniraju.. i mislim da je prebahato od nas da budemo toliko ufurani u svoje ogromno znanje da nas to uopće ne zanima)




Zadnja promjena: kaja; 1:04 pet, 16. 6. 2006; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kaja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 06. 2006. (21:05:19)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Split

PostPostano: 0:55 pet, 16. 6. 2006    Naslov: primjer Citirajte i odgovorite

nastao je nesporazum zbog površnog čitanja napisanog, a i nepoznavanja teme..

dakle, "vedska matematika" se sastoji od relativno malog broja algoritama za brzo racunanje, po drugačijim algoritmima nego sta smo mi to radili cijeli zivot.. moguce je da bi bile korisne i u programskim, algoritamskim brzim racunanjima, a sigurno bi olaksale i djeci u skoli racunanje i usput ih zabavili...

bilo bi zgodno vidjeti postoje li igdje dokazi za njihove formule, a ako ne postoje napraviti ih sami..

npr. jedna formula za oslikati cijelu pricu (1. iz knjige pa je i najbanalnija), objasnjava brzi nacin mnozenja dva dvoznamenkasta broja "iz glave" - lakse vidjeti na primjeru, ovako je dugo za opisat:
"Uz uvjet da su lijeve znamenke brojeva istovjetne, a zbroj desnih znamenki brojeva iznosi 10, umnozak ta dva broja se dobije tako da se pomnoze znamenke jedinica i zapise taj broj (to ce biti zadnje dvije znamenke umnoska), a zatim se jedna od znamenki desetica broja kojeg se mnozi poveca za jedan, pa pomnozi sa znamenkom desetica drugog broja - i taj broj se dopiše ispred broja kojeg smo prije zapisali: dobili smo umnožak."

primjer: 68 * 62 =
>>pišem 16 (jer je 8 * 2 = 16)
>>6 +1 (povećavam jednu znamenku desetica za 1) = 7
>> množim 7 * 6 (znamenka destica drugog broja kojeg množimo) = 42 i to zapisem ispred 16
>>dakle dobili smo broj 4216, što je rezultat množenja 68 x 62

to su ta "skracenja".. i nema tu ništa šta bi bilo "magično"... ali omogućava brzo računanje iz glave. Zna li ko to formulirat kao formalnu tvrdnju i dokazat?

bilo bi zgodno formulirat vedske tvrdnje na način kako mi to radimo - kao teorem, ili propozicije možda, pa ih dokazat sve fino zašto je to tako..

pozdrav
nastao je nesporazum zbog površnog čitanja napisanog, a i nepoznavanja teme..

dakle, "vedska matematika" se sastoji od relativno malog broja algoritama za brzo racunanje, po drugačijim algoritmima nego sta smo mi to radili cijeli zivot.. moguce je da bi bile korisne i u programskim, algoritamskim brzim racunanjima, a sigurno bi olaksale i djeci u skoli racunanje i usput ih zabavili...

bilo bi zgodno vidjeti postoje li igdje dokazi za njihove formule, a ako ne postoje napraviti ih sami..

npr. jedna formula za oslikati cijelu pricu (1. iz knjige pa je i najbanalnija), objasnjava brzi nacin mnozenja dva dvoznamenkasta broja "iz glave" - lakse vidjeti na primjeru, ovako je dugo za opisat:
"Uz uvjet da su lijeve znamenke brojeva istovjetne, a zbroj desnih znamenki brojeva iznosi 10, umnozak ta dva broja se dobije tako da se pomnoze znamenke jedinica i zapise taj broj (to ce biti zadnje dvije znamenke umnoska), a zatim se jedna od znamenki desetica broja kojeg se mnozi poveca za jedan, pa pomnozi sa znamenkom desetica drugog broja - i taj broj se dopiše ispred broja kojeg smo prije zapisali: dobili smo umnožak."

primjer: 68 * 62 =
>>pišem 16 (jer je 8 * 2 = 16)
>>6 +1 (povećavam jednu znamenku desetica za 1) = 7
>> množim 7 * 6 (znamenka destica drugog broja kojeg množimo) = 42 i to zapisem ispred 16
>>dakle dobili smo broj 4216, što je rezultat množenja 68 x 62

to su ta "skracenja".. i nema tu ništa šta bi bilo "magično"... ali omogućava brzo računanje iz glave. Zna li ko to formulirat kao formalnu tvrdnju i dokazat?

bilo bi zgodno formulirat vedske tvrdnje na način kako mi to radimo - kao teorem, ili propozicije možda, pa ih dokazat sve fino zašto je to tako..

pozdrav




Zadnja promjena: kaja; 1:16 pet, 16. 6. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:10 pet, 16. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

A zašto bi djecu opterećivala sa beskonačno mnogo algoritama za množenje koji su primjenjivi samo u nekim slučajevima? Djeca koja su zainteresirana za matematiku prije ili kasnije smisle neki svoj sustav brzog množenja, a kada dođe potreba za čestim množenjem ružnih brojeva, upotrebljava se - kalkulator.
A zašto bi djecu opterećivala sa beskonačno mnogo algoritama za množenje koji su primjenjivi samo u nekim slučajevima? Djeca koja su zainteresirana za matematiku prije ili kasnije smisle neki svoj sustav brzog množenja, a kada dođe potreba za čestim množenjem ružnih brojeva, upotrebljava se - kalkulator.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
kaja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 06. 2006. (21:05:19)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Split

PostPostano: 1:20 pet, 16. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

da im bude zabavno? da zezaju roditelje da mogu brže izračunat velike brojeve od njih? da postanu "mađioničari"? šta ja znam...(i nema ih beskonačno, mala je knjižica u kojoj su pobrojani)

zašto ne?

(evo i u članku koji je krcko naveo se kaže /stranica 9:
"Neke opservacije mogu biti korištene za učenje u školi. One su zabavne i mogu do neke mjere navesti djecu da uživaju u matematici. Bilo bi, međutim, primjerenije koristiti ih kao pomoć u učenju povezanih koncepata, nego kao "magične trikove".)

goranm, vezano za to šta kažeš da svatko izmisli svoj način brzog računanja, jedan prijatelj mi je bio rekao kako je u osnovnoj smislio brzi način korjenovanja velikih brojeva (u biti došao je do istog algoritma koji su i indijci opisno zapisali, a koji funkcionira), pa ga je učitelj izvikao da tako ne može radit (iako je tako bilo i brže, a i točan rezultat) a nije mu znao objasnit zašto to tako ne može, nego mora po njegovom (učiteljevom, dužem načinu) radit..

..u biti mene najviše zanima koliko ima smisla i koliko je trivijalno u teoriji brojeva formalno iskazat i dokazat ove "magične" tvrdnje

otvorio mi se usput ovaj link, pa ga evo..
http://www.economist.com/science/displayStory.cfm?story_id=3809661
da im bude zabavno? da zezaju roditelje da mogu brže izračunat velike brojeve od njih? da postanu "mađioničari"? šta ja znam...(i nema ih beskonačno, mala je knjižica u kojoj su pobrojani)

zašto ne?

(evo i u članku koji je krcko naveo se kaže /stranica 9:
"Neke opservacije mogu biti korištene za učenje u školi. One su zabavne i mogu do neke mjere navesti djecu da uživaju u matematici. Bilo bi, međutim, primjerenije koristiti ih kao pomoć u učenju povezanih koncepata, nego kao "magične trikove".)

goranm, vezano za to šta kažeš da svatko izmisli svoj način brzog računanja, jedan prijatelj mi je bio rekao kako je u osnovnoj smislio brzi način korjenovanja velikih brojeva (u biti došao je do istog algoritma koji su i indijci opisno zapisali, a koji funkcionira), pa ga je učitelj izvikao da tako ne može radit (iako je tako bilo i brže, a i točan rezultat) a nije mu znao objasnit zašto to tako ne može, nego mora po njegovom (učiteljevom, dužem načinu) radit..

..u biti mene najviše zanima koliko ima smisla i koliko je trivijalno u teoriji brojeva formalno iskazat i dokazat ove "magične" tvrdnje

otvorio mi se usput ovaj link, pa ga evo..
http://www.economist.com/science/displayStory.cfm?story_id=3809661


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:06 pet, 16. 6. 2006    Naslov: Re: Vedska matematika - teorija i primjena... Citirajte i odgovorite

[quote="kaja"](a i čudim se kako vas ne zanima kako jedna drugačija kultura od naše doživljava matematiku.. mislim zamislimo matematičare kojima ne trebaju potpuni analitički procesi logičkog razmišljanja kao nama da dođu do algoritama -koji funkcioniraju? je l to možemo zamislit? a oni tako funkcioniraju.. i mislim da je prebahato od nas da budemo toliko ufurani u svoje ogromno znanje da nas to uopće ne zanima)[/quote]

Prvo, da bi se nesto moglo zvati algoritmom mora biti precizno i jasno iskazano.

Drugo, proces dolazenja do algoritama i dokaza ni u kojoj kulturi ne svodi se samo na analiticko i logicko razmisljanja, nego zahtijeva veliku dozu kreativnosti i intuicije. Ne vjerujem da se indijski matematicari po tome bitno razlikuju od ostatka svijeta. Istina je da je medju indijskim matematicarima bilo ljudi s nevjerojatnom razvijenom intuicijom, npr. [url=http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/history/Biographies/Ramanujan.html]Ramanujan[/url]. Osobno nisam sklon takve primjere objasnjavati kulturom, jer je genija bilo u svakoj kulturi.

Trece, apsurdno je 5000 godina staru kulturu poistovjecivati s hrpom trikova za racunanje koji gotovo sigurno [b]nemaju[/b] uporiste u vedskim tekstovima. Cini mi se da bas time omalovazavas tu kulturu. Nedostatak interesa za "vedsku matematiku" nikako se ne moze nazvati bahatoscu.
kaja (napisa):
(a i čudim se kako vas ne zanima kako jedna drugačija kultura od naše doživljava matematiku.. mislim zamislimo matematičare kojima ne trebaju potpuni analitički procesi logičkog razmišljanja kao nama da dođu do algoritama -koji funkcioniraju? je l to možemo zamislit? a oni tako funkcioniraju.. i mislim da je prebahato od nas da budemo toliko ufurani u svoje ogromno znanje da nas to uopće ne zanima)


Prvo, da bi se nesto moglo zvati algoritmom mora biti precizno i jasno iskazano.

Drugo, proces dolazenja do algoritama i dokaza ni u kojoj kulturi ne svodi se samo na analiticko i logicko razmisljanja, nego zahtijeva veliku dozu kreativnosti i intuicije. Ne vjerujem da se indijski matematicari po tome bitno razlikuju od ostatka svijeta. Istina je da je medju indijskim matematicarima bilo ljudi s nevjerojatnom razvijenom intuicijom, npr. Ramanujan. Osobno nisam sklon takve primjere objasnjavati kulturom, jer je genija bilo u svakoj kulturi.

Trece, apsurdno je 5000 godina staru kulturu poistovjecivati s hrpom trikova za racunanje koji gotovo sigurno nemaju uporiste u vedskim tekstovima. Cini mi se da bas time omalovazavas tu kulturu. Nedostatak interesa za "vedsku matematiku" nikako se ne moze nazvati bahatoscu.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:15 pet, 16. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni je to full interesantno... Isto tako me interesira i kako su stari rimljani računali, tj kako su žvjeli bez nule, kako su arhitekti starih maja crtali nacrte i računali bez "brojeva" koristeči skupšove točaka, kako su računali astronomske i astrološke cikluse....kako su stari egipćani matematičarili... Sve ovo što danas imamo u manjoj ili večpj mjeri vuče korijene i iz tih kultura, pa nismo iz ničeg došli do preciznih definicija, aksioma, složenih teorema i dokaza. MOžda bi na faxu trebao biti izborni kolegij "Drevna matematika"
Meni je to full interesantno... Isto tako me interesira i kako su stari rimljani računali, tj kako su žvjeli bez nule, kako su arhitekti starih maja crtali nacrte i računali bez "brojeva" koristeči skupšove točaka, kako su računali astronomske i astrološke cikluse....kako su stari egipćani matematičarili... Sve ovo što danas imamo u manjoj ili večpj mjeri vuče korijene i iz tih kultura, pa nismo iz ničeg došli do preciznih definicija, aksioma, složenih teorema i dokaza. MOžda bi na faxu trebao biti izborni kolegij "Drevna matematika"



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan