Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Šta znači.....

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Psy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (21:34:43)
Postovi: (BF)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1
Lokacija: Pao s Marsa

PostPostano: 22:24 ned, 6. 4. 2003    Naslov: Šta znači..... Citirajte i odgovorite

U prvom semestru H.Š. nam je cijelo vrijeme tupio rijec "apriori".....kog boga to znaci?
U prvom semestru H.Š. nam je cijelo vrijeme tupio rijec "apriori".....kog boga to znaci?



_________________
There Can Be Only ONE!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 11:47 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (:D) objasnio prof. Luciano Lukšić.

A priori je riječca (tj. dvije) koje je podosta koristio Hegel (bar mislim da je to on bio), a znači nešto što je automatski poznato i vrlo prepoznatljivo.
Npr. Tvrdnja 2+2=4 je a priori poznata i istinita (ne treba ti neko provjeravanje da se uvjeriš u to)

Nasuprot tome imaš a posteriori, što znači da se ipak mora to provjeriti da bi se zaključilo da je to istina (ili laž), npr. Suma(n=1, n=beskonačno)1/n^2=pi/4 (tako nekako je to bilo, nisam više siguran)
Uglavnom ta tvrdnja nije a priori istina (ili laž), nego tek a posteriori (tj. nakon nekakve provjere iste).
Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (Very Happy) objasnio prof. Luciano Lukšić.

A priori je riječca (tj. dvije) koje je podosta koristio Hegel (bar mislim da je to on bio), a znači nešto što je automatski poznato i vrlo prepoznatljivo.
Npr. Tvrdnja 2+2=4 je a priori poznata i istinita (ne treba ti neko provjeravanje da se uvjeriš u to)

Nasuprot tome imaš a posteriori, što znači da se ipak mora to provjeriti da bi se zaključilo da je to istina (ili laž), npr. Suma(n=1, n=beskonačno)1/n^2=pi/4 (tako nekako je to bilo, nisam više siguran)
Uglavnom ta tvrdnja nije a priori istina (ili laž), nego tek a posteriori (tj. nakon nekakve provjere iste).



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 16:56 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (:D) objasnio prof. Luciano Lukšić.
[/quote]
:secret handshake:

[quote="C'Tebo"]
A priori je riječca (tj. dvije) koje je podosta koristio Hegel (bar mislim da je to on bio),
[/quote]

Zapravo je Kant uveo a priori i a posteriori sudove (nema veze s posudama :wink:).

A priori sudovi = spoznaja neovisna o iskustvu
A posteriori sudovi = spoznaja ovisna o iskustvu

Dalje sudove Kant dijeli i na sinteticke i analiticke

analiticki = nista se "novo" ne saznaje iz tih sudova, cisto opisni sudovi
sinteticki = omogucuju izgradnju novih sudova

Vidim da sam malo zabrazdio...
C'Tebo (napisa):
Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (Very Happy) objasnio prof. Luciano Lukšić.

:secret handshake:

C'Tebo (napisa):

A priori je riječca (tj. dvije) koje je podosta koristio Hegel (bar mislim da je to on bio),


Zapravo je Kant uveo a priori i a posteriori sudove (nema veze s posudama Wink).

A priori sudovi = spoznaja neovisna o iskustvu
A posteriori sudovi = spoznaja ovisna o iskustvu

Dalje sudove Kant dijeli i na sinteticke i analiticke

analiticki = nista se "novo" ne saznaje iz tih sudova, cisto opisni sudovi
sinteticki = omogucuju izgradnju novih sudova

Vidim da sam malo zabrazdio...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Potor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (13:23:45)
Postovi: (2E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:03 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (:D) objasnio prof. Luciano Lukšić.[/quote]Ali... tko si ti, tj koji si razred bio i tak to...? i zakaj ja nemam pojma tko si?... ;)
[i]miočanka[/i] ;) :) 8)
C'Tebo (napisa):
Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (Very Happy) objasnio prof. Luciano Lukšić.
Ali... tko si ti, tj koji si razred bio i tak to...? i zakaj ja nemam pojma tko si?... Wink
miočanka Wink Smile Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:22 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Void"][quote="C'Tebo"]Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (:D) objasnio prof. Luciano Lukšić.
[/quote]
:secret handshake:[/quote]
:secret handshake right back at ya:


[quote="Void"][quote="C'Tebo"]
A priori je riječca (tj. dvije) koje je podosta koristio Hegel (bar mislim da je to on bio),
[/quote]

Zapravo je Kant uveo a priori i a posteriori sudove (nema veze s posudama :wink:).

A priori sudovi = spoznaja neovisna o iskustvu
A posteriori sudovi = spoznaja ovisna o iskustvu[/quote]
Je, možda je i Kant :D (ne sjećam se više, davno su to moje staračke kosti slušale :lol)
I ta Kantova podjela danas nije baš u upotrebi, tj. više manje sve što znamo, znamo ovisno o iskustvu (samo smo nekad tog iskustva svjesni, a nekad nismo)

[quote="Potor"]Ali... tko si ti, tj koji si razred bio i tak to...? i zakaj ja nemam pojma tko si?...
miočanka [/quote]
Prije tri godine sam bil na maturi (majku mu, je l' bilo to prije tri godine :shock: ), kod razrednice iz engliškog, prof. Erić (tadašnji f razred)
Ne znam koliko ti to govori ;)
Void (napisa):
C'Tebo (napisa):
Evo da ti to objasni miočanin kojemu je to vrlo detaljno (Very Happy) objasnio prof. Luciano Lukšić.

:secret handshake:

:secret handshake right back at ya:


Void (napisa):
C'Tebo (napisa):

A priori je riječca (tj. dvije) koje je podosta koristio Hegel (bar mislim da je to on bio),


Zapravo je Kant uveo a priori i a posteriori sudove (nema veze s posudama Wink).

A priori sudovi = spoznaja neovisna o iskustvu
A posteriori sudovi = spoznaja ovisna o iskustvu

Je, možda je i Kant Very Happy (ne sjećam se više, davno su to moje staračke kosti slušale :lol)
I ta Kantova podjela danas nije baš u upotrebi, tj. više manje sve što znamo, znamo ovisno o iskustvu (samo smo nekad tog iskustva svjesni, a nekad nismo)

Potor (napisa):
Ali... tko si ti, tj koji si razred bio i tak to...? i zakaj ja nemam pojma tko si?...
miočanka

Prije tri godine sam bil na maturi (majku mu, je l' bilo to prije tri godine Shocked ), kod razrednice iz engliškog, prof. Erić (tadašnji f razred)
Ne znam koliko ti to govori Wink



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 19:22 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]I ta Kantova podjela danas nije baš u upotrebi, tj. više manje sve što znamo, znamo ovisno o iskustvu (samo smo nekad tog iskustva svjesni, a nekad nismo)
[/quote]

Pravi empirist.
Cudim se da nisi fizicar (ako netko ovo shvati kao uvredu, to vise govori o njemu (i fizicarima) nego o meni :twisted:). Nije da omalovazavam fizicare.

[quote="C'Tebo"]
[quote="Potor"]Ali... tko si ti, tj koji si razred bio i tak to...? i zakaj ja nemam pojma tko si?...
miočanka [/quote]
Prije tri godine sam bil na maturi (majku mu, je l' bilo to prije tri godine :shock: ), kod razrednice iz engliškog, prof. Erić (tadašnji f razred)
Ne znam koliko ti to govori ;)[/quote]

Opet krece MIOC sapunica.
Kladim se da su sad svi PMFovci koji potjecu iz drugih srednjih skola zavidni na nasu tradiciju :wink:
C'Tebo (napisa):
I ta Kantova podjela danas nije baš u upotrebi, tj. više manje sve što znamo, znamo ovisno o iskustvu (samo smo nekad tog iskustva svjesni, a nekad nismo)


Pravi empirist.
Cudim se da nisi fizicar (ako netko ovo shvati kao uvredu, to vise govori o njemu (i fizicarima) nego o meni Twisted Evil). Nije da omalovazavam fizicare.

C'Tebo (napisa):

Potor (napisa):
Ali... tko si ti, tj koji si razred bio i tak to...? i zakaj ja nemam pojma tko si?...
miočanka

Prije tri godine sam bil na maturi (majku mu, je l' bilo to prije tri godine Shocked ), kod razrednice iz engliškog, prof. Erić (tadašnji f razred)
Ne znam koliko ti to govori Wink


Opet krece MIOC sapunica.
Kladim se da su sad svi PMFovci koji potjecu iz drugih srednjih skola zavidni na nasu tradiciju Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:17 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Khm.. ovaj forum stvarno djeluje kao magnet za MIOCane :roll:
Khm.. ovaj forum stvarno djeluje kao magnet za MIOCane Rolling Eyes



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:04 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Void"]Kladim se da su sad svi PMFovci koji potjecu iz drugih srednjih skola zavidni na nasu tradiciju :wink:[/quote]

A takvi postoje? ;) ;) ;)
Void (napisa):
Kladim se da su sad svi PMFovci koji potjecu iz drugih srednjih skola zavidni na nasu tradiciju Wink


A takvi postoje? Wink Wink Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:10 uto, 8. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Void"][quote="C'Tebo"]I ta Kantova podjela danas nije baš u upotrebi, tj. više manje sve što znamo, znamo ovisno o iskustvu (samo smo nekad tog iskustva svjesni, a nekad nismo)
[/quote]

Pravi empirist.
Cudim se da nisi fizicar (ako netko ovo shvati kao uvredu, to vise govori o njemu (i fizicarima) nego o meni :twisted:). Nije da omalovazavam fizicare.[/quote]
Bez riječi sam :D :lol:
(ovakovo nešto me uvijek pokopa i nikad nemam odgovor na to, možda za tjedan dva smislim :D)
Void (napisa):
C'Tebo (napisa):
I ta Kantova podjela danas nije baš u upotrebi, tj. više manje sve što znamo, znamo ovisno o iskustvu (samo smo nekad tog iskustva svjesni, a nekad nismo)


Pravi empirist.
Cudim se da nisi fizicar (ako netko ovo shvati kao uvredu, to vise govori o njemu (i fizicarima) nego o meni Twisted Evil). Nije da omalovazavam fizicare.

Bez riječi sam Very Happy Laughing
(ovakovo nešto me uvijek pokopa i nikad nemam odgovor na to, možda za tjedan dva smislim Very Happy)



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Potor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (13:23:45)
Postovi: (2E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:12 uto, 8. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]Prije tri godine sam bil na maturi (majku mu, je l' bilo to prije tri godine :shock: ), kod razrednice iz engliškog, prof. Erić (tadašnji f razred)
Ne znam koliko ti to govori ;)[/quote]pa i ne previše... brijala sam da smo ista generacija...
C'Tebo (napisa):
Prije tri godine sam bil na maturi (majku mu, je l' bilo to prije tri godine Shocked ), kod razrednice iz engliškog, prof. Erić (tadašnji f razred)
Ne znam koliko ti to govori Wink
pa i ne previše... brijala sam da smo ista generacija...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
fly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:33:24)
Postovi: (EE)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: irc://irc.net4u.hr/#banda

PostPostano: 19:51 sri, 9. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

ili direktan prijevod:

a posteriori - iz potonjeg
a poriori - od prijasnjeg
ili direktan prijevod:

a posteriori - iz potonjeg
a poriori - od prijasnjeg
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan