Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

PC boot bez monitora

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 8:11 sri, 28. 9. 2005    Naslov: PC boot bez monitora Citirajte i odgovorite

Pozdrav i isprike na djelomicnom OTu!

Rijec je o jednoj vremesnoj PII kanti, Intel 440BX chipset, nVidia Riva TNT. Nakon dugog i prijateljski nastrojenog druzenja odjednom se pojavio cudan problem. Naime, htio sam je upogoniti kao print server za omanji LAN. I prije je povremeno radila bez periferija (tipkovnica...), ali je monitor uvijek bio spojen. Sad sam otisao tek korak dalje, otpojio VGA kabel i ostavio samo kablove od napajanja, printera i mreze. Rezultat: nece da se boota! Upali se, BIOS ne skvici kako to inace cini prilikom neke greske, ali ne dodje niti do detekcije IDE uredjaja. Spojim monitor -- sve radi, OS se dize, remote login ide bez problema. Otpojim monitor -- pogadjate.

Kako mi je ovo prvi pokusaj obezglavljivanja racunala, mozda mi je promakla neka totalno trivijalna sitnica. Any ideas?
Pozdrav i isprike na djelomicnom OTu!

Rijec je o jednoj vremesnoj PII kanti, Intel 440BX chipset, nVidia Riva TNT. Nakon dugog i prijateljski nastrojenog druzenja odjednom se pojavio cudan problem. Naime, htio sam je upogoniti kao print server za omanji LAN. I prije je povremeno radila bez periferija (tipkovnica...), ali je monitor uvijek bio spojen. Sad sam otisao tek korak dalje, otpojio VGA kabel i ostavio samo kablove od napajanja, printera i mreze. Rezultat: nece da se boota! Upali se, BIOS ne skvici kako to inace cini prilikom neke greske, ali ne dodje niti do detekcije IDE uredjaja. Spojim monitor -- sve radi, OS se dize, remote login ide bez problema. Otpojim monitor -- pogadjate.

Kako mi je ovo prvi pokusaj obezglavljivanja racunala, mozda mi je promakla neka totalno trivijalna sitnica. Any ideas?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (350)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 8:37 sri, 28. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je li platforma linux?

PS/2 tipkovnica može biti nužna za pokretanje na nekim pločama/postavkama.
Drugo - ne bi trebalo, prije pokretanja grafike (što naravno ne treba raditi).

Mislim da bi se slično trebali ponašati i xxxBSD op. sustavi.
Ako je u pitanju neka treća familija op. sustava, tko će ga znati :D

- Nenad.
Je li platforma linux?

PS/2 tipkovnica može biti nužna za pokretanje na nekim pločama/postavkama.
Drugo - ne bi trebalo, prije pokretanja grafike (što naravno ne treba raditi).

Mislim da bi se slično trebali ponašati i xxxBSD op. sustavi.
Ako je u pitanju neka treća familija op. sustava, tko će ga znati Very Happy

- Nenad.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 9:12 sri, 28. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nenad"]Je li platforma linux?[/quote]

Nije, nego ona treca familija op. sustava :twisted:
Ali to je, sto se samog problema tice, manje bitno, jer se ne izvrsi ni citava BIOS sekvenca, pa ne dodje niti do podizanja OS-a, ma koji on da bio. Naime, ne blinka ni CD-ROM ni floppy LEDica (dakle, ne testira IDE uredjaje niti floppy, sto inace radi).

[quote="nenad"]PS/2 tipkovnica može biti nužna za pokretanje na nekim pločama/postavkama.
Drugo - ne bi trebalo, prije pokretanja grafike (što naravno ne treba raditi).[/quote]

Neprisustvo tipkovnice je BIOS error, ali je podesen tako da ga (isprobano i uspjesno) ignorira. Stovise, postavljeno je "Halt on no error", sto bi trebalo, ali ocito ne implicira, i probleme s grafikom (koja se vrlo rano inicijalizira, i cini se da upravo na tom dijelu zapne).

[quote="nenad"]Mislim da bi se slično trebali ponašati i xxxBSD op. sustavi.
Ako je u pitanju neka treća familija op. sustava, tko će ga znati :D[/quote]

Volio bih i ja svalit sav blame i gnjev na tu "familiju", ali zacudo, ovaj put nisu nista krivi :shock: :)

Zahvaljujem na promptnom odgovoru,
nenad (napisa):
Je li platforma linux?


Nije, nego ona treca familija op. sustava Twisted Evil
Ali to je, sto se samog problema tice, manje bitno, jer se ne izvrsi ni citava BIOS sekvenca, pa ne dodje niti do podizanja OS-a, ma koji on da bio. Naime, ne blinka ni CD-ROM ni floppy LEDica (dakle, ne testira IDE uredjaje niti floppy, sto inace radi).

nenad (napisa):
PS/2 tipkovnica može biti nužna za pokretanje na nekim pločama/postavkama.
Drugo - ne bi trebalo, prije pokretanja grafike (što naravno ne treba raditi).


Neprisustvo tipkovnice je BIOS error, ali je podesen tako da ga (isprobano i uspjesno) ignorira. Stovise, postavljeno je "Halt on no error", sto bi trebalo, ali ocito ne implicira, i probleme s grafikom (koja se vrlo rano inicijalizira, i cini se da upravo na tom dijelu zapne).

nenad (napisa):
Mislim da bi se slično trebali ponašati i xxxBSD op. sustavi.
Ako je u pitanju neka treća familija op. sustava, tko će ga znati Very Happy


Volio bih i ja svalit sav blame i gnjev na tu "familiju", ali zacudo, ovaj put nisu nista krivi Shocked Smile

Zahvaljujem na promptnom odgovoru,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:42 sri, 28. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"][quote="nenad"]Je li platforma linux?[/quote]
Nije, nego ona treca familija op. sustava :twisted:[/quote]

:tapsh:

Let me get this straight: [b]nisi[/b] iscupao graficku karticu, nego samo monitor? :-k

Ako je tako, onda je to jako cudno; pretpostavljam da se boota ako je monitor ugasen? :-k

:idea: Ako se dobro sjecam, taj chipset je imao nekakav digitalni display koji je govorio u kojoj fazi boota se nalazi. :) Mozda ti to moze pomoci... :) (mozda sam pobrkao ploce, pa ova nema taj display; stvarno nisam siguran :oops:)

Jos jedno pitanje:
1. upalis masinu bez monitora :|
2. cekas i nista se ne dogadja :-s
3. upiknes monitor... bude li [b]ista[/b] na njemu? :-k (osim prasine :gg:)
venovako (napisa):
nenad (napisa):
Je li platforma linux?

Nije, nego ona treca familija op. sustava Twisted Evil


Tapsh, tapsh,...

Let me get this straight: nisi iscupao graficku karticu, nego samo monitor? Think

Ako je tako, onda je to jako cudno; pretpostavljam da se boota ako je monitor ugasen? Think

Idea Ako se dobro sjecam, taj chipset je imao nekakav digitalni display koji je govorio u kojoj fazi boota se nalazi. Smile Mozda ti to moze pomoci... Smile (mozda sam pobrkao ploce, pa ova nema taj display; stvarno nisam siguran Embarassed)

Jos jedno pitanje:
1. upalis masinu bez monitora Neutral
2. cekas i nista se ne dogadja Eh?
3. upiknes monitor... bude li ista na njemu? Think (osim prasine Mr Green being very Greeen indeed)



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 9:33 čet, 29. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Let me get this straight: [b]nisi[/b] iscupao graficku karticu, nego samo monitor? :-k[/quote]

Zar ti se doimam kao takav brutalac? Naravno, samo VGA kabel iz graficke. Uostalom, da je neki problem s grafickom, BIOS bi pistao na specifican nacin, sto ne cini.

[quote="vsego"]Ako je tako, onda je to jako cudno; pretpostavljam da se boota ako je monitor ugasen? :-k[/quote]

Da, boota se s ugasenim, upaljenim, prasnjavim, prebrisanim i kakvim god monitorom, dok god je isti spojen s grafickom.

[quote="vsego"]:idea: Ako se dobro sjecam, taj chipset je imao nekakav digitalni display koji je govorio u kojoj fazi boota se nalazi. :) Mozda ti to moze pomoci... :) (mozda sam pobrkao ploce, pa ova nema taj display; stvarno nisam siguran :oops:)[/quote]

Nema nikakvog takvog displaya u mene, nazalost :cry:

[quote="vsego"]Jos jedno pitanje:
1. upalis masinu bez monitora :|
2. cekas i nista se ne dogadja :-s
3. upiknes monitor... bude li [b]ista[/b] na njemu? :-k (osim prasine :gg:)[/quote]

Vidis, treba probati, nisam se usudio raditi s kablovima "na zivo". Ali sve si mislim naci neki cheap preklopnik za dijeljenje monitora, ako me tvoj hint ne dovede do nekih korisnih informacija.

Hvala,
vsego (napisa):
Let me get this straight: nisi iscupao graficku karticu, nego samo monitor? Think


Zar ti se doimam kao takav brutalac? Naravno, samo VGA kabel iz graficke. Uostalom, da je neki problem s grafickom, BIOS bi pistao na specifican nacin, sto ne cini.

vsego (napisa):
Ako je tako, onda je to jako cudno; pretpostavljam da se boota ako je monitor ugasen? Think


Da, boota se s ugasenim, upaljenim, prasnjavim, prebrisanim i kakvim god monitorom, dok god je isti spojen s grafickom.

vsego (napisa):
Idea Ako se dobro sjecam, taj chipset je imao nekakav digitalni display koji je govorio u kojoj fazi boota se nalazi. Smile Mozda ti to moze pomoci... Smile (mozda sam pobrkao ploce, pa ova nema taj display; stvarno nisam siguran Embarassed)


Nema nikakvog takvog displaya u mene, nazalost Crying or Very sad

vsego (napisa):
Jos jedno pitanje:
1. upalis masinu bez monitora Neutral
2. cekas i nista se ne dogadja Eh?
3. upiknes monitor... bude li ista na njemu? Think (osim prasine Mr Green being very Greeen indeed)


Vidis, treba probati, nisam se usudio raditi s kablovima "na zivo". Ali sve si mislim naci neki cheap preklopnik za dijeljenje monitora, ako me tvoj hint ne dovede do nekih korisnih informacija.

Hvala,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:33 čet, 29. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]Vidis, treba probati, nisam se usudio raditi s kablovima "na zivo".[/quote]

Ja nikad nisam imao problema s tim... :gg:

[quote="venovako"]Ali sve si mislim naci neki cheap preklopnik za dijeljenje monitora, ako me tvoj hint ne dovede do nekih korisnih informacija.[/quote]

:idea: Odi do g. Staleca i pitaj ga ima li neki monitor koji je ispustio dusu, odrezi uticnicu za VGA i stavi samo to. :blista: Ako nema, mislim da tako nesto mozes kupiti u ducanu. :D AFAIK, gola uticnica se ne razlikuje od one na ugasenom monitoru (iako nisam skroz siguran; prije dva dana bih rekao i da je svejedno da li je monitor uopce ustekan, ako je ugasen :|).
venovako (napisa):
Vidis, treba probati, nisam se usudio raditi s kablovima "na zivo".


Ja nikad nisam imao problema s tim... Mr Green being very Greeen indeed

venovako (napisa):
Ali sve si mislim naci neki cheap preklopnik za dijeljenje monitora, ako me tvoj hint ne dovede do nekih korisnih informacija.


Idea Odi do g. Staleca i pitaj ga ima li neki monitor koji je ispustio dusu, odrezi uticnicu za VGA i stavi samo to. Reklamiram neku zubnu pastu Ako nema, mislim da tako nesto mozes kupiti u ducanu. Very Happy AFAIK, gola uticnica se ne razlikuje od one na ugasenom monitoru (iako nisam skroz siguran; prije dva dana bih rekao i da je svejedno da li je monitor uopce ustekan, ako je ugasen Neutral).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan