Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3 zadatka sa istog roka
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 4:57 pet, 25. 11. 2005    Naslov: 3 zadatka sa istog roka Citirajte i odgovorite

imam po pitanje za tri zadatka iz roka 7.9.2005.

1.zad.

f(x)=x^2*exp(x)*sh(x), x iz (0,2)
Treba dokazati da niz polinoma na Cebisevljevoj mrezi uniformno konvergira.

Mislila sam to dokazati pomocu TM o sendvicu, kao sto je i standarno za takve zadatke. Jedini problem mi predstavlja derivacija n-tog reda. Dobila sam da je svaka derivacija (n-tog reda) oblika
A*exp(x)*[sh(x)+ch(x)] + B*x*exp(x)*[sh(x)+ch(x)] + C*x^2*exp(x)*[sh(x)+ch(x)]
te da je (n+1) derivacija sa koeficijentima
A'=2A+B, B'=2B+C, C'=2C, uz pocetne vrijednosti (za n=3, trecu derivaciju) A=6,B=12,C=4.

Lako je odrediti da je C=2^n, dok s ostalim imam problema.
Zanima me dal mi je to tocno, tj. kako dalje.
Hvala


3.zadatak

Newtonovom metodom pronadite sva realna rjesenja uz e=0.001
sh(ln(|x|)-x)=cos(x)
Kod ovog zadatka imam problema sa odredivanjem intervala monotonosti funkcije, sto je zapravo problem iz analize.

Hvala za pomoc


4.zadatak

Nekom num.metodom uz e=0.0001 izracunajte integral sa granicama (0,2*PI) f(x)dx, gdje je f(x)=min{|cos(4x)|,|sin(8x)|}

Gledajuci formule za produljenu trapeznu ili simpsonovu formulu, zakljucila sam a=0,b=2*PI,e=0.0001.
sve znam osim n, za koji mi treba M2(f), tj maksimum druge derivacije.
rastavivsi funkciju f(x) na 4 periodicna dijela [0,PI/2], [PI/2,PI], [PI,3PI/2], [3PI/2,2PI], dobivam 4 ista integrala.

Za M2(f) dobivam max u tocci PI/24 koji iznosi 32*sqrt(3).
Kad to sve skupa spojim, u najboljem slucaju dobijem...previse tocaka (preko 100) u kojima bi morala izracunati f(x).
Molim pomoc


Evo toliko, bas me muci taj rok :cry:
imam po pitanje za tri zadatka iz roka 7.9.2005.

1.zad.

f(x)=x^2*exp(x)*sh(x), x iz (0,2)
Treba dokazati da niz polinoma na Cebisevljevoj mrezi uniformno konvergira.

Mislila sam to dokazati pomocu TM o sendvicu, kao sto je i standarno za takve zadatke. Jedini problem mi predstavlja derivacija n-tog reda. Dobila sam da je svaka derivacija (n-tog reda) oblika
A*exp(x)*[sh(x)+ch(x)] + B*x*exp(x)*[sh(x)+ch(x)] + C*x^2*exp(x)*[sh(x)+ch(x)]
te da je (n+1) derivacija sa koeficijentima
A'=2A+B, B'=2B+C, C'=2C, uz pocetne vrijednosti (za n=3, trecu derivaciju) A=6,B=12,C=4.

Lako je odrediti da je C=2^n, dok s ostalim imam problema.
Zanima me dal mi je to tocno, tj. kako dalje.
Hvala


3.zadatak

Newtonovom metodom pronadite sva realna rjesenja uz e=0.001
sh(ln(|x|)-x)=cos(x)
Kod ovog zadatka imam problema sa odredivanjem intervala monotonosti funkcije, sto je zapravo problem iz analize.

Hvala za pomoc


4.zadatak

Nekom num.metodom uz e=0.0001 izracunajte integral sa granicama (0,2*PI) f(x)dx, gdje je f(x)=min{|cos(4x)|,|sin(8x)|}

Gledajuci formule za produljenu trapeznu ili simpsonovu formulu, zakljucila sam a=0,b=2*PI,e=0.0001.
sve znam osim n, za koji mi treba M2(f), tj maksimum druge derivacije.
rastavivsi funkciju f(x) na 4 periodicna dijela [0,PI/2], [PI/2,PI], [PI,3PI/2], [3PI/2,2PI], dobivam 4 ista integrala.

Za M2(f) dobivam max u tocci PI/24 koji iznosi 32*sqrt(3).
Kad to sve skupa spojim, u najboljem slucaju dobijem...previse tocaka (preko 100) u kojima bi morala izracunati f(x).
Molim pomoc


Evo toliko, bas me muci taj rok Crying or Very sad


[Vrh]
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 19:16 pet, 25. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[b]1. zad[/b] primijetite da je
[latex]f(x)=x^2e^x \cdot \sinh x=x^2 e^x (e^x-e^{-x})/2=
1/2x^2 e^{2x}-1/2x^2=[/latex]

Sada lako pomocu Leibnizove formule dobijete n-tu derivaciju, s time što drugi član iščezava za n>2 (pa taj član nema utjecaja obzirom na konvergenciju) i dalje klasicno.

[b]3. zad[/b] Stavimo [latex]f(x):=\sinh (\ln|x|-x), \ g(x)=\cos x, \ h(x):=f(x)-g(x).[/latex]
Prvo pogledajmo slucaj za [latex]x \in \mathbb{R}_+[/latex].
Na tom podrucju jednadzba [latex]f(x)=g(x)[/latex] nema rjesejna buduci je [latex] f'(x)=\cosh(\ln x-x) (1/x-1)=0[/latex] akko je [latex]x=1[/latex] i u toj tocki [latex]f[/latex] postize globalni maksimum s [latex]f(1)=-\sinh 1<-1[/latex]. Dakle je [latex]f(x)<-1 \ \forall x \in \mathbb{R_+}[/latex]. Kako je [latex]\cos x \in [-1,1] \ \forall x [/latex], dobivamo tvrdnju.

Na podrucju [latex]\mathbb{R}_{-} [/latex] funkcija [latex]h[/latex] je strogo padajuća , [latex]h(x)=\sinh(\ln(-x)-x)- \cos x[/latex], buduci je
[latex]h'(x)=\cosh(\ln (-x)-x) (1/x-1)+ \sin x [/latex]
[latex]\leq 1 \cdot (1/x-1) +1< 1 \cdot (-1) +1 =-1+ 1=0[/latex],
[latex]\forall x \in \mathbb{R}_{-}[/latex].
Dakle, ukoliko nultocka od [latex]h[/latex] postoji, ona je nuzno jedinstvena. Kako je [latex]h(-1.5)h(-0.5)<0[/latex] i buduci je [latex]h[/latex] [b]neprekidna[/b], iz Bolzano-Weierstrassovog teorema slijedi da nultocka postoji i da se nalazi unutar segmenta [latex][-1.5,-0.5][/latex].
I dalje klasicno Newtonovom metodom (jedino sto ce mozda zbog brzne promjena prve i druge derivcije biti potrebno suziti pocetni interval).

[b]4. zad[/b] Oznacimo s [latex]I[/latex] trazeni integral. Napravite supstituciju [latex]t=4x[/latex], koristeci periodicnost podintegralne funkcije i kada rastavite po maksimalnosti dobijete
[latex]I=4\int_{0}^{\pi/ 6}\cos t \ dt +4\int_{\pi/6}^{\pi/2}\sin 2t \ dt[/latex].

Sada su podintegralne funkcije klase [latex]C^{\infty}[/latex], pa možemo svaki od ova dva integrala izracunati pomocu produlje Simpsonove formule i to s tocnoscu [latex]\varepsilon/8[/latex]. Valjda se dobije neki normalan broj cvorova.
1. zad primijetite da je


Sada lako pomocu Leibnizove formule dobijete n-tu derivaciju, s time što drugi član iščezava za n>2 (pa taj član nema utjecaja obzirom na konvergenciju) i dalje klasicno.

3. zad Stavimo
Prvo pogledajmo slucaj za .
Na tom podrucju jednadzba nema rjesejna buduci je akko je i u toj tocki postize globalni maksimum s . Dakle je . Kako je , dobivamo tvrdnju.

Na podrucju funkcija je strogo padajuća , , buduci je

,
.
Dakle, ukoliko nultocka od postoji, ona je nuzno jedinstvena. Kako je i buduci je neprekidna, iz Bolzano-Weierstrassovog teorema slijedi da nultocka postoji i da se nalazi unutar segmenta .
I dalje klasicno Newtonovom metodom (jedino sto ce mozda zbog brzne promjena prve i druge derivcije biti potrebno suziti pocetni interval).

4. zad Oznacimo s trazeni integral. Napravite supstituciju , koristeci periodicnost podintegralne funkcije i kada rastavite po maksimalnosti dobijete
.

Sada su podintegralne funkcije klase , pa možemo svaki od ova dva integrala izracunati pomocu produlje Simpsonove formule i to s tocnoscu . Valjda se dobije neki normalan broj cvorova.




Zadnja promjena: Ilja; 13:37 sub, 26. 11. 2005; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 20:43 pet, 25. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala. Pomogli ste mi.
Puno hvala. Pomogli ste mi.


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan