Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Teorijska pitanja (vise njih) (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 15:09 sub, 7. 1. 2006    Naslov: Teorijska pitanja (vise njih) Citirajte i odgovorite

imam jedno pitanje, sa pocetka gradiva.

dakle, prvi teorem u knjizi prof. Ungara:

Teorem 1.1: neka je [latex]A \subseteq \mathbb{R}[/latex] [color=blue]zatvoren[/color] neprazan skup koji je omedjen odozdo. Tada je [latex]\inf A \in A[/latex] , tj. skup A ima minimum. Analogno, ukoliko je A omedjen odozgo, onda je [latex]\sup A\in A[/latex] , tj. A ima maksimum.

Dokaz:
pretpostavimo da [latex]\inf A \notin A \Rightarrow \inf A \in \mathbb{R} \setminus A[/latex] . tada [latex]\exists r>0[/latex] takav da je [latex]\langle \inf A-r, \inf A+r \rangle \in \mathbb{R} \setminus A[/latex].

i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj [latex]\inf A+\frac{r}{2}[/latex] (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.

meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj [latex]\frac{r}{2}[/latex]?

zahvaljujem.

PS. ocekujte jos pitanja od mene sto se tice gradiva MA3. budem sve postao ovdje, da nemamo 150 topica o istoj stvari :-)


[color=blue]HijenA[/color]: thanx, vsego :mrgreen:
imam jedno pitanje, sa pocetka gradiva.

dakle, prvi teorem u knjizi prof. Ungara:

Teorem 1.1: neka je zatvoren neprazan skup koji je omedjen odozdo. Tada je , tj. skup A ima minimum. Analogno, ukoliko je A omedjen odozgo, onda je , tj. A ima maksimum.

Dokaz:
pretpostavimo da . tada takav da je .

i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.

meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj ?

zahvaljujem.

PS. ocekujte jos pitanja od mene sto se tice gradiva MA3. budem sve postao ovdje, da nemamo 150 topica o istoj stvari Smile


HijenA: thanx, vsego Mr. Green



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left



Zadnja promjena: HijenA; 15:33 sub, 7. 1. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:24 sub, 7. 1. 2006    Naslov: Re: Teorijska pitanja (vise njih) Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]Teorem 1.1: neka je [latex]A \subseteq \mathbb{R}[/latex] neprazan skup koji je omedjen odozdo. Tada je [latex]\inf A \in A[/latex] , tj. skup A ima minimum. Analogno, ukoliko je A omedjen odozgo, onda je [latex]\sup A\in A[/latex] , tj. A ima maksimum.[/quote]

Zanimljiva tvrdnja za koju cak i ja vidim da ne stoji. :-s Fali ti da je A zatvoren. 8)

[quote="HijenA"]i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj [latex]\inf A+\frac{r}{2}[/latex] (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.
meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj [latex]\frac{r}{2}[/latex]?[/quote]

Pa, tebi je za pobiti pretpostavku dovoljan taj jedan broj; cemu se onda muciti s ostalima? :-k
HijenA (napisa):
Teorem 1.1: neka je neprazan skup koji je omedjen odozdo. Tada je , tj. skup A ima minimum. Analogno, ukoliko je A omedjen odozgo, onda je , tj. A ima maksimum.


Zanimljiva tvrdnja za koju cak i ja vidim da ne stoji. Eh? Fali ti da je A zatvoren. Cool

HijenA (napisa):
i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.
meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj ?


Pa, tebi je za pobiti pretpostavku dovoljan taj jedan broj; cemu se onda muciti s ostalima? Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 15:31 sub, 7. 1. 2006    Naslov: Re: Teorijska pitanja (vise njih) Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="HijenA"]Teorem 1.1: neka je [latex]A \subseteq \mathbb{R}[/latex] neprazan skup koji je omedjen odozdo. Tada je [latex]\inf A \in A[/latex] , tj. skup A ima minimum. Analogno, ukoliko je A omedjen odozgo, onda je [latex]\sup A\in A[/latex] , tj. A ima maksimum.[/quote]

Zanimljiva tvrdnja za koju cak i ja vidim da ne stoji. :-s Fali ti da je A zatvoren. 8)[/quote]

uups...sorry :oops: da, treba pisat zatvoren :-) sad cu to ispravit i u gornjem postu :-)

[quote]
[quote="HijenA"]i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj [latex]\inf A+\frac{r}{2}[/latex] (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.
meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj [latex]\frac{r}{2}[/latex]?[/quote]

Pa, tebi je za pobiti pretpostavku dovoljan taj jedan broj; cemu se onda muciti s ostalima? :-k[/quote]

ma, samo da vidim da li sam toliko zahrdjao sto se tice analize ili ne :-) dakle, za bilo koji r ovo gore vrijedi, jel tako? a r mozemo totalno proizvoljno uzeti, samo da je veci od 0. da li je to tocno?
vsego (napisa):
HijenA (napisa):
Teorem 1.1: neka je neprazan skup koji je omedjen odozdo. Tada je , tj. skup A ima minimum. Analogno, ukoliko je A omedjen odozgo, onda je , tj. A ima maksimum.


Zanimljiva tvrdnja za koju cak i ja vidim da ne stoji. Eh? Fali ti da je A zatvoren. Cool


uups...sorry Embarassed da, treba pisat zatvoren Smile sad cu to ispravit i u gornjem postu Smile

Citat:

HijenA (napisa):
i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.
meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj ?


Pa, tebi je za pobiti pretpostavku dovoljan taj jedan broj; cemu se onda muciti s ostalima? Think


ma, samo da vidim da li sam toliko zahrdjao sto se tice analize ili ne Smile dakle, za bilo koji r ovo gore vrijedi, jel tako? a r mozemo totalno proizvoljno uzeti, samo da je veci od 0. da li je to tocno?



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:42 sub, 7. 1. 2006    Naslov: Re: Teorijska pitanja (vise njih) Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"][quote="vsego"][quote="HijenA"]i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj [latex]\inf A+\frac{r}{2}[/latex] (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.
meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj [latex]\frac{r}{2}[/latex]?[/quote]
Pa, tebi je za pobiti pretpostavku dovoljan taj jedan broj; cemu se onda muciti s ostalima? :-k[/quote]
ma, samo da vidim da li sam toliko zahrdjao sto se tice analize ili ne :-) dakle, za bilo koji r ovo gore vrijedi, jel tako? a r mozemo totalno proizvoljno uzeti, samo da je veci od 0. da li je to tocno?[/quote]

Ne. :( Kad pocnes uciti MA3, vrijeme je da postanes pedantan, inace ti se lose pise. :trema:

Dakle, ovo gore vrijedi za [b]neki[/b] [i]r[/i]. :) Kad bi vrijedilo za svaki, ispalo bi da je [i]A[/i] prazan. :-s

Ti pretpostavljas da je A neprazan i zatvoren. :| Zbog zatvorenosti, njegov komplement (oznacimo ga sa [i]S[/i] := |R \ [i]A[/i]) je otvoren, pa oko svake tocke [i]x[/i] € [i]S[/i] [b]postoji[/b] otvorena okolina koja je podskup od [i]S[/i] (po definiciji otvorenog skupa). 8) Nitko ne kaze da je [b]svaka[/b] okolina od [i]x[/i] podskup od [i]S[/i], ne? ;)

Ako si pod "za bilo koji r ovo gore vrijedi" mislio "za bilo koji [i]x[/i] € <inf [i]A[/i], inf [i]A[/i] + r> vrijedi da je veci od inf [i]A[/i] i manji od svih elemenata iz [i]A[/i]", onda je to tocno, ali tu ipak treba biti precizan. :prodike:
HijenA (napisa):
vsego (napisa):
HijenA (napisa):
i sad me tu jedna stvar muci: skripta navodi da je broj (koja je donja medja od A) bila veca od inf A koji je najveca donja medja, sto je u suprotnosti sa definicijom infimuma kao najvece donje medje.
meni sad nije jedna stvar jasna. sta ne bi trebali svi brojevi koji su veci od inf A automatski otpadati? a ne samo taj ?

Pa, tebi je za pobiti pretpostavku dovoljan taj jedan broj; cemu se onda muciti s ostalima? Think

ma, samo da vidim da li sam toliko zahrdjao sto se tice analize ili ne Smile dakle, za bilo koji r ovo gore vrijedi, jel tako? a r mozemo totalno proizvoljno uzeti, samo da je veci od 0. da li je to tocno?


Ne. Sad Kad pocnes uciti MA3, vrijeme je da postanes pedantan, inace ti se lose pise. Imam tremu

Dakle, ovo gore vrijedi za neki r. Smile Kad bi vrijedilo za svaki, ispalo bi da je A prazan. Eh?

Ti pretpostavljas da je A neprazan i zatvoren. Neutral Zbog zatvorenosti, njegov komplement (oznacimo ga sa S := |R \ A) je otvoren, pa oko svake tocke xS postoji otvorena okolina koja je podskup od S (po definiciji otvorenog skupa). Cool Nitko ne kaze da je svaka okolina od x podskup od S, ne? Wink

Ako si pod "za bilo koji r ovo gore vrijedi" mislio "za bilo koji x € <inf A, inf A + r> vrijedi da je veci od inf A i manji od svih elemenata iz A", onda je to tocno, ali tu ipak treba biti precizan. Drzim prodike



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 16:11 sub, 7. 1. 2006    Naslov: Re: Teorijska pitanja (vise njih) Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Ako si pod "za bilo koji r ovo gore vrijedi" mislio "za bilo koji [i]x[/i] € <inf [i]A[/i], inf [i]A[/i] + r> vrijedi da je veci od inf [i]A[/i] i manji od svih elemenata iz [i]A[/i]", onda je to tocno, ali tu ipak treba biti precizan. :prodike:[/quote]

yup...na to. i znam da moram bit precizan, moram na to pripazit. jos jednom, hvala.
vsego (napisa):

Ako si pod "za bilo koji r ovo gore vrijedi" mislio "za bilo koji x € <inf A, inf A + r> vrijedi da je veci od inf A i manji od svih elemenata iz A", onda je to tocno, ali tu ipak treba biti precizan. Drzim prodike


yup...na to. i znam da moram bit precizan, moram na to pripazit. jos jednom, hvala.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 21:07 pon, 9. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam i ja jedno pitanjce :?
zasto niz xk=1/k k E N u prostoru X=<0,2> podskup od Rn ne konvergira a istodobno je cauchyjev?

jel to samo zato sto mu 0 nije u prostoru X ili :?:

hvala
imam i ja jedno pitanjce Confused
zasto niz xk=1/k k E N u prostoru X=<0,2> podskup od Rn ne konvergira a istodobno je cauchyjev?

jel to samo zato sto mu 0 nije u prostoru X ili Question

hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mance
Gost





PostPostano: 21:16 pon, 9. 1. 2006    Naslov: dva do Žitnjaka Citirajte i odgovorite

[quote="kreso"]imam i ja jedno pitanjce :?
zasto niz xk=1/k k E N u prostoru X=<0,2> podskup od Rn ne konvergira a istodobno je cauchyjev?

jel to samo zato sto mu 0 nije u prostoru X ili :?:

hvala[/quote]


Da i zbog jedinstvenosti limesa.
Kada bi on konvergirao u <0,2> prema nekom x_0 €<0,2>, tada on i konvergiro i u R, pa je zbog jedinstvenosti limesa, nužno x_0 =0, a kako 0 nije element od <0,2>, to dani niz ne konvergira u <0,2>.
kreso (napisa):
imam i ja jedno pitanjce Confused
zasto niz xk=1/k k E N u prostoru X=<0,2> podskup od Rn ne konvergira a istodobno je cauchyjev?

jel to samo zato sto mu 0 nije u prostoru X ili Question

hvala



Da i zbog jedinstvenosti limesa.
Kada bi on konvergirao u <0,2> prema nekom x_0 €<0,2>, tada on i konvergiro i u R, pa je zbog jedinstvenosti limesa, nužno x_0 =0, a kako 0 nije element od <0,2>, to dani niz ne konvergira u <0,2>.


[Vrh]
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 22:46 uto, 10. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

a jel niz onda ima limes u 0 iako se nalazi u prostoru <0,2>, tj. taj limes idalje postoji?
zbujuje me to sto je receno da limes nemora biti e X, bar kod limesa funkcija... ili sam ja totalno pobrko stvari :?: :oops:
a jel niz onda ima limes u 0 iako se nalazi u prostoru <0,2>, tj. taj limes idalje postoji?
zbujuje me to sto je receno da limes nemora biti e X, bar kod limesa funkcija... ili sam ja totalno pobrko stvari Question Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:57 uto, 10. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo ti slican primjer: jednadzba [latex]x^2 + 1 = 0[/latex] ima rjesenje, ali ne u [latex]\mathbb{R}[/latex] 8)

Slicno, ovaj niz ima limes u [latex]\mathbb{R}[/latex], ali ne i u [latex]\langle0, 2 \rangle[/latex]. :)

Jasnije? 8)
Evo ti slican primjer: jednadzba ima rjesenje, ali ne u Cool

Slicno, ovaj niz ima limes u , ali ne i u . Smile

Jasnije? Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ne daj se Ilja
Gost





PostPostano: 22:59 uto, 10. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kreso"]a jel niz onda ima limes u 0 iako se nalazi u prostoru <0,2>, tj. taj limes idalje postoji?
zbujuje me to sto je receno da limes nemora biti e X, bar kod limesa funkcija... ili sam ja totalno pobrko stvari :?: :oops:[/quote]

po definiciji je niz u topološkom (metričkom) prostoru X konvergentan ako postoji x €X koji je limes tog niza, a definiciju limesa imaš.
Dakle, kako ne postoji x€<0,2>=X koji je limes tvog niza, on nije konvergentan u <0,2>.
kreso (napisa):
a jel niz onda ima limes u 0 iako se nalazi u prostoru <0,2>, tj. taj limes idalje postoji?
zbujuje me to sto je receno da limes nemora biti e X, bar kod limesa funkcija... ili sam ja totalno pobrko stvari Question Embarassed


po definiciji je niz u topološkom (metričkom) prostoru X konvergentan ako postoji x €X koji je limes tog niza, a definiciju limesa imaš.
Dakle, kako ne postoji x€<0,2>=X koji je limes tvog niza, on nije konvergentan u <0,2>.


[Vrh]
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 14:00 sri, 11. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, jasnije! :D
hvala, jasnije! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Unnamed One
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 06. 2005. (22:09:33)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 17:05 sub, 18. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam jedno pitanje o teoremu o zamjeni varijabli...

Označimo sa §S rub skupa S.

Ako je f-ja f : U -> f(U) difeomorfizam, U otvoren podskup od R^2 tada za J - izmjeriv skup S sadržan u U vrijedi da je §(f(S))=f(§(S)).

Uglavnom, to je argument koji se koristi u knjizi prof. Ungara "Matematička analiza 3" kod dokaza teorema o zamjeni varijabli na strani 180 (internet verzija skripte) prilikom dokazivanja Leme 20.2.. Pitanje je zašto uz gornje pretpostavke vrijedi jednakost §(f(S))=f(§(S))? Kod izricanja te jednakosti piše samo da je to zato što je f difeomorfizam, ali mi taj argument nije baš jasan. :?

//sa f sam označavao f-ju koja je u skripti označena grčkim slovom [fi]
Imam jedno pitanje o teoremu o zamjeni varijabli...

Označimo sa §S rub skupa S.

Ako je f-ja f : U -> f(U) difeomorfizam, U otvoren podskup od R^2 tada za J - izmjeriv skup S sadržan u U vrijedi da je §(f(S))=f(§(S)).

Uglavnom, to je argument koji se koristi u knjizi prof. Ungara "Matematička analiza 3" kod dokaza teorema o zamjeni varijabli na strani 180 (internet verzija skripte) prilikom dokazivanja Leme 20.2.. Pitanje je zašto uz gornje pretpostavke vrijedi jednakost §(f(S))=f(§(S))? Kod izricanja te jednakosti piše samo da je to zato što je f difeomorfizam, ali mi taj argument nije baš jasan. Confused

//sa f sam označavao f-ju koja je u skripti označena grčkim slovom [fi]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 19:45 uto, 28. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, mislim da bi ovako nešto najbolje tu spadalo:

Zašto je kompozicija dviju funkcija klase C^k funkcija klase C^k?
(122.str skripte, Taylorov tm. srednje vrijednosti)

Jel se to može nekako induktivno pokazati s obzirom da je kompozicija dviju dfb f-ja opet diferencijabilna, i dviju neprekidnih neprekidna? (to mi se čini ružno s obzirom da se počinje zapetljavat...)
Zapravo, ja tražim neko ljepše rješenje :gg:
zezam se, anything will do...

Unaprijed hvala!
Ok, mislim da bi ovako nešto najbolje tu spadalo:

Zašto je kompozicija dviju funkcija klase C^k funkcija klase C^k?
(122.str skripte, Taylorov tm. srednje vrijednosti)

Jel se to može nekako induktivno pokazati s obzirom da je kompozicija dviju dfb f-ja opet diferencijabilna, i dviju neprekidnih neprekidna? (to mi se čini ružno s obzirom da se počinje zapetljavat...)
Zapravo, ja tražim neko ljepše rješenje Mr Green being very Greeen indeed
zezam se, anything will do...

Unaprijed hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Unnamed One
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 06. 2005. (22:09:33)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 21:13 uto, 28. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

f-ja je klase C^n ako i samo ako su joj parcijalne derivacije C^n-1. Ako uzmemo kompoziciju h=f°g gdje su f i g C^n onda parcijalnu derivaciju neke komponente od h odredimo prema formuli (3) na str. 81. (pretpostavljam da imaš skriptu :D ).

Dakle, ako dokažemo da je zbroj i produkt dvaju f-ja klase C^n opet f-ja klase C^n onda smo dokazali tvoju tvrdnju. Mislim da je C^n vektorski prostor pa smo dokazali da to vrijedi za zbroj. Parcijalna derivacija produkta dvaju f-ja je nekakva linearna kombinacija parcijalnih derivacija (str. 77) prve i druge f-je pa bi zbog toga i produkt f-ja klase C^n trebao biti f-ja klase C^n.

Nadam se da je to dobro (lijepo) obrazloženje... :D
f-ja je klase C^n ako i samo ako su joj parcijalne derivacije C^n-1. Ako uzmemo kompoziciju h=f°g gdje su f i g C^n onda parcijalnu derivaciju neke komponente od h odredimo prema formuli (3) na str. 81. (pretpostavljam da imaš skriptu Very Happy ).

Dakle, ako dokažemo da je zbroj i produkt dvaju f-ja klase C^n opet f-ja klase C^n onda smo dokazali tvoju tvrdnju. Mislim da je C^n vektorski prostor pa smo dokazali da to vrijedi za zbroj. Parcijalna derivacija produkta dvaju f-ja je nekakva linearna kombinacija parcijalnih derivacija (str. 77) prve i druge f-je pa bi zbog toga i produkt f-ja klase C^n trebao biti f-ja klase C^n.

Nadam se da je to dobro (lijepo) obrazloženje... Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 21:49 uto, 28. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm, ovaj dio za produkt mi malo šteka. To što dobiješ sa str 77., možda se sad tu nabaci neka indukcija al mnogo mi je mutno to.. Mislim da bi indukcijom (iliti raspisivanjem) mogao dobiti da su parc der n-1 puta direrencijabilne ali ne i da su klase C^n-1 :?
A možda i ne, nisam baš danas više sposoban razmišljati 8-[
(i hvala na odgovoru :wink: )
Hm, ovaj dio za produkt mi malo šteka. To što dobiješ sa str 77., možda se sad tu nabaci neka indukcija al mnogo mi je mutno to.. Mislim da bi indukcijom (iliti raspisivanjem) mogao dobiti da su parc der n-1 puta direrencijabilne ali ne i da su klase C^n-1 Confused
A možda i ne, nisam baš danas više sposoban razmišljati Anxious
(i hvala na odgovoru Wink )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Unnamed One
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 06. 2005. (22:09:33)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 16:38 sri, 1. 3. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš pravo, malo šteka. Na formuli ( str.77.) sam f(p) i g(p) promatrao kao fiksne skalare što oni baš i nisu...

Uglavnom, iz te formule (77) bi se indukcijom dalo dokazati da je produkt dvije C^n f-je opet C^n f-ja. Neka tvrdnja vrijedi za n-1 i onda kod koraka indukcije u formuli množim parcijalne derivacije koje su C^n-1 sa f-jama koje su C^n pa onda specijalno i C^n-1 pa se iskoristi pretpostavka... Mislim da bi ovo trebalo biti ipak malo ispravnije od onog što sam sinoć napisao. :D
Imaš pravo, malo šteka. Na formuli ( str.77.) sam f(p) i g(p) promatrao kao fiksne skalare što oni baš i nisu...

Uglavnom, iz te formule (77) bi se indukcijom dalo dokazati da je produkt dvije C^n f-je opet C^n f-ja. Neka tvrdnja vrijedi za n-1 i onda kod koraka indukcije u formuli množim parcijalne derivacije koje su C^n-1 sa f-jama koje su C^n pa onda specijalno i C^n-1 pa se iskoristi pretpostavka... Mislim da bi ovo trebalo biti ipak malo ispravnije od onog što sam sinoć napisao. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
C
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2005. (17:27:47)
Postovi: (4C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
14 = 16 - 2

PostPostano: 19:20 sri, 12. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Zna li netko mozda zasto se u Teoremu 1.1.6 (skripta prof. Ungara)posebno dokazuje da c!=a i c!=b - nije li i taj slucaj pokupljen u drugom (preostalom )dijelu dokaza?

Takodjer, postoji li neki ocit nacin da se rijesi primjer 1.1.4 (odmah na slijedecoj strani)?

Thnx
Pozdrav!

Zna li netko mozda zasto se u Teoremu 1.1.6 (skripta prof. Ungara)posebno dokazuje da c!=a i c!=b - nije li i taj slucaj pokupljen u drugom (preostalom )dijelu dokaza?

Takodjer, postoji li neki ocit nacin da se rijesi primjer 1.1.4 (odmah na slijedecoj strani)?

Thnx


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Unnamed One
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 06. 2005. (22:09:33)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 21:14 sri, 12. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@C
Taj slučaj je, otprilike, manje više pokupljen u drugom dijelu dokaza, ali ne baš sasvim korektno. Naime, rekli smo

c:=inf(V).

"Stoga, kada bi bilo c element iz V onda bi postojao r>0 takav da je
<c-r,c+r> sadržan u V, pa bi infimum skupa V bio manji od c."

Prethodna tvrdnja je prepisana iz skripte i ona ne vrijedi općenito.
Problem je u tome da mogu uzeti

V={b}

pa je c=b, pa za svaki r>0 <c-r,c+r> siječe komplement od [a,b], tj. ne
mora postojati r>0 za kojeg vrijedi ta tvrdnja. Tvrdnja vrijedi ako znamo da c nije iz ruba od [a,b], tj. c!=b pa smo si zato prethodno dokazali c!=b. Iz sličnog razloga je prvo dokazano i c!=a.


primjer 1.4.
Pokazali smo da je otvoren skup u R^n povezan ako i samo ako je povezan putevima. Skup W iz primjera je zatvoren (zatvoren je jer mu je
komplement otvoren - ako uzmem neku točku iz komplementa onda postoji i nekakva kugla oko te točke koja je disjunktna sa W) pa je možda moguće da je povezan i nije povezan putevima.

Pretpostavimo da je W nepovezan i neka je

W=A u B

gdje su A,B disjunktni, otvoreni, neprazni. Neka je P=(1,sin(1)) sadržano u B. Tada postoji neprekidna surjekcija (Tm 2.14.)

f : W -> {0,1}.

Neka je bso f(1,sin(1))=1.

Neka postoji x>0 t.d. f(x,sin(x))=0. Uzmimo najveći takav x. Onda za svaki r>0 K((x,sin(x)),r) siječe B pa f nije neprekidna. Kontradikcija. Uzmimo da ne postoji najveći x t.d. je f(x,sin(x))=0. Onda sigurno postoji najmanji y takav da je f(y,sin(y))=1 (kada ne bi postojao segment bi bio nepovezan). Onda za svaki r>0 K((y,sin(y)),r) siječe A, tj. f nije neprekidna. Dakle f(x,sin(x))=1 za svaki x>0.

Neka je f(0,0)=0. Za svaki r>0 K((0,0),r) siječe B pa f nije neprekidna. Dakle f(0,0)=1.

Sada očito segment {(0,y) | -1<=y<=1} nije čitav sadržan niti u A niti u B (da je čitav sadržan u B onda bi A bio prazan). Neka je g restrikcija od f na segment {(0,y) | -1<=y<=1}. g je surjekcija, restrikcija neprekidne f-je je neprekidna f-ja (Nap 2.1.) pa je po Tm. 2.14. segment nepovezan jer je g neprekidna surjekcija. Kontradikcija. :!:

Mislim da je to to. Neka me netko ispravi ako sam negdje pogriješio. :?
@C
Taj slučaj je, otprilike, manje više pokupljen u drugom dijelu dokaza, ali ne baš sasvim korektno. Naime, rekli smo

c:=inf(V).

"Stoga, kada bi bilo c element iz V onda bi postojao r>0 takav da je
<c-r,c+r> sadržan u V, pa bi infimum skupa V bio manji od c."

Prethodna tvrdnja je prepisana iz skripte i ona ne vrijedi općenito.
Problem je u tome da mogu uzeti

V={b}

pa je c=b, pa za svaki r>0 <c-r,c+r> siječe komplement od [a,b], tj. ne
mora postojati r>0 za kojeg vrijedi ta tvrdnja. Tvrdnja vrijedi ako znamo da c nije iz ruba od [a,b], tj. c!=b pa smo si zato prethodno dokazali c!=b. Iz sličnog razloga je prvo dokazano i c!=a.


primjer 1.4.
Pokazali smo da je otvoren skup u R^n povezan ako i samo ako je povezan putevima. Skup W iz primjera je zatvoren (zatvoren je jer mu je
komplement otvoren - ako uzmem neku točku iz komplementa onda postoji i nekakva kugla oko te točke koja je disjunktna sa W) pa je možda moguće da je povezan i nije povezan putevima.

Pretpostavimo da je W nepovezan i neka je

W=A u B

gdje su A,B disjunktni, otvoreni, neprazni. Neka je P=(1,sin(1)) sadržano u B. Tada postoji neprekidna surjekcija (Tm 2.14.)

f : W → {0,1}.

Neka je bso f(1,sin(1))=1.

Neka postoji x>0 t.d. f(x,sin(x))=0. Uzmimo najveći takav x. Onda za svaki r>0 K((x,sin(x)),r) siječe B pa f nije neprekidna. Kontradikcija. Uzmimo da ne postoji najveći x t.d. je f(x,sin(x))=0. Onda sigurno postoji najmanji y takav da je f(y,sin(y))=1 (kada ne bi postojao segment bi bio nepovezan). Onda za svaki r>0 K((y,sin(y)),r) siječe A, tj. f nije neprekidna. Dakle f(x,sin(x))=1 za svaki x>0.

Neka je f(0,0)=0. Za svaki r>0 K((0,0),r) siječe B pa f nije neprekidna. Dakle f(0,0)=1.

Sada očito segment {(0,y) | -1⇐y⇐1} nije čitav sadržan niti u A niti u B (da je čitav sadržan u B onda bi A bio prazan). Neka je g restrikcija od f na segment {(0,y) | -1⇐y⇐1}. g je surjekcija, restrikcija neprekidne f-je je neprekidna f-ja (Nap 2.1.) pa je po Tm. 2.14. segment nepovezan jer je g neprekidna surjekcija. Kontradikcija. Exclamation

Mislim da je to to. Neka me netko ispravi ako sam negdje pogriješio. Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
C
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2005. (17:27:47)
Postovi: (4C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
14 = 16 - 2

PostPostano: 15:56 čet, 13. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Unnamed One:

Tvrdnja ne vrijedi opcenito, ali vrijedi ako bi V bio otvoren skup - sto i je pretpostavka :grebgreb:?
Tj. ako bi npr. imali samo drugi dio dokaza (od "Stoga...)
[quote]
Problem je u tome da mogu uzeti

V={b}
[/quote]
Ustvari ne mogu uzeti jer smo pretpostavili da je V otvoren skup, a {b} nije otvoren (opcenito u R) :grebgreb:?

Primjer 1.4 jos gruntam - jos nisam dosao do teorema 2.14 :oops:
Usp. kako pokazati da ako je W=UuV (U i V kao gore, otvoreni, disjunktni, neprazni) onda postoji e>0 t.d <0,e> <=U ili <0,e> <=V

Sretan Uskrs :)
@Unnamed One:

Tvrdnja ne vrijedi opcenito, ali vrijedi ako bi V bio otvoren skup - sto i je pretpostavka Kotacici rade 100 na sat?
Tj. ako bi npr. imali samo drugi dio dokaza (od "Stoga...)
Citat:

Problem je u tome da mogu uzeti

V={b}

Ustvari ne mogu uzeti jer smo pretpostavili da je V otvoren skup, a {b} nije otvoren (opcenito u R) Kotacici rade 100 na sat?

Primjer 1.4 jos gruntam - jos nisam dosao do teorema 2.14 Embarassed
Usp. kako pokazati da ako je W=UuV (U i V kao gore, otvoreni, disjunktni, neprazni) onda postoji e>0 t.d <0,e> ⇐U ili <0,e> ⇐V

Sretan Uskrs Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Unnamed One
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 06. 2005. (22:09:33)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 11:46 pet, 14. 4. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@C

Dakle, krenimo od "Stoga..."

"Stoga, kada bi bilo c element iz V onda bi postojao r>0 takav da je
<c-r,c+r> sadržan u V, pa bi infimum skupa V bio manji od c."

U prvom postu pitao si zašto je prije dokazano c!=b. Ja napisah da je to zato što kad bismo uzeli V={b},... Zatim ti kažeš da je obavezno V!={b} jer je V otvoren (što je OK), ali to je upravo onaj isti argument koji se nalazi u dokazu da je c!=b u skripti.

"Mora dakle biti c iz U. No tada bi postojao r>0 t.d. je <c-r,c+r> sadržan u U pa bi infimum skupa V bio veći od c."

Pitanje :?: : Zašto takav r postoji, tj. zašto ne bi c bio jednak a pa gornja tvrdnja ne stoji?
Pa zato što onda U ne bi bio otvoren jer da je U otvoren onda c ne bi mogao biti infimum od V, ali to je argument koji se nalazi dokazu c!=a.

Da nismo dokazali c!=a i c!=b onda bi prilikom dokazivanja da c nije iz V, tj. da c nije iz U trebali prokomentirati da je V otvoren pa je V!={b}, tj. da radi otvorenosti od U vrijedi da kada bi c bio iz U onda ne bi mogao biti infimum od V. Mi smo te iste argumente iskoristili gore, u dokazu c!=a i c!=b pa smo kasnije mogli bezbrižno uzeti <c-r,c+r> bez da se brinemo o rubovima segmenta. S druge strane, očito je da je c!=a, tj. c!=b pa to možda uopće nije trebalo dodatno objašnjavati, ali, kao što vidiš, u dokazu je maksimalno detaljno raspisan svaki korak pa se na prvi pogled neka pojašnjenja možda mogu činiti suvišnima.


Nisam skužio zadnja 2 retka :? (ne mislim na "Sretan Uskrs" :lol: - hvala i tebi, nego ono prije toga). Ako je W onaj skup W iz primjera 1.4 što onda točno znači <0,e><=U kad je U<=W<=R^2?
@C

Dakle, krenimo od "Stoga..."

"Stoga, kada bi bilo c element iz V onda bi postojao r>0 takav da je
<c-r,c+r> sadržan u V, pa bi infimum skupa V bio manji od c."

U prvom postu pitao si zašto je prije dokazano c!=b. Ja napisah da je to zato što kad bismo uzeli V={b},... Zatim ti kažeš da je obavezno V!={b} jer je V otvoren (što je OK), ali to je upravo onaj isti argument koji se nalazi u dokazu da je c!=b u skripti.

"Mora dakle biti c iz U. No tada bi postojao r>0 t.d. je <c-r,c+r> sadržan u U pa bi infimum skupa V bio veći od c."

Pitanje Question : Zašto takav r postoji, tj. zašto ne bi c bio jednak a pa gornja tvrdnja ne stoji?
Pa zato što onda U ne bi bio otvoren jer da je U otvoren onda c ne bi mogao biti infimum od V, ali to je argument koji se nalazi dokazu c!=a.

Da nismo dokazali c!=a i c!=b onda bi prilikom dokazivanja da c nije iz V, tj. da c nije iz U trebali prokomentirati da je V otvoren pa je V!={b}, tj. da radi otvorenosti od U vrijedi da kada bi c bio iz U onda ne bi mogao biti infimum od V. Mi smo te iste argumente iskoristili gore, u dokazu c!=a i c!=b pa smo kasnije mogli bezbrižno uzeti <c-r,c+r> bez da se brinemo o rubovima segmenta. S druge strane, očito je da je c!=a, tj. c!=b pa to možda uopće nije trebalo dodatno objašnjavati, ali, kao što vidiš, u dokazu je maksimalno detaljno raspisan svaki korak pa se na prvi pogled neka pojašnjenja možda mogu činiti suvišnima.


Nisam skužio zadnja 2 retka Confused (ne mislim na "Sretan Uskrs" Laughing - hvala i tebi, nego ono prije toga). Ako je W onaj skup W iz primjera 1.4 što onda točno znači <0,e><=U kad je U<=W<=R^2?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan