Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pomoć oko dokaza nekih teorema!!?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 16:01 pet, 28. 10. 2005    Naslov: Pomoć oko dokaza nekih teorema!!? Citirajte i odgovorite

Imam pitanja oko dokaza nekih teorema.

1. [b]Teorem glasi:[/b] "Postoji najmanji induktivan skup."
[b]Dokaz glasi:[/b] "Neka je A bilo koji induktivan skup; označimo s w (omega) presjek svih induktivnih skupova sadržanih u A. w je induktivan skup. Treba dokazati da je w najmanji, to jest da je za bilo koji induktivan skup B, w podskup od B. Svakako je BpresjekA također induktivan i w podskup od BpresjekA, pa je također w podskup od B i w podskup od A."

[b]Pitanje:[/b] Zašto w uzimamo kao presjek svih induktivnih skupova u A? I zašto je w podskup od BpresjekA?

2. [b]Teorem glasi:[/b] "Svaki element skupa w (omega, skup prirodnih brojeva, onaj iz prvog teorema), tj. svaki prirodan broj uključivo i 0, tranzitivan je skup."
[b]Dokaz glasi:[/b] "Dokaz ćemo provesti matematičkom indukcijom. Neka je S podskup od w skup svih onih elemenata iz w koji su tranzitivni skupovi. Svakako je 0 element iz S. ... (dalje kužim)"

[b]Pitanje:[/b] E pa zašto je 0 svakako element iz S? Kako prazan skup može biti tranzitivan?

3. [b]Teorem glasi:[/b] "Skup w je tranzitivan."
[b]Dokaz glasi:[/b] "Pokazat ćemo da iz n element od w slijedi n podskup od w za svaki n iz w. Neka je S skup svih n iz w za koje je i n podskup od w. Svakako je 0 element od S, jer je 0 iz w i 0 podskup od w. Neka je n iz w, tada je po pretpostavci indukcije n podskup od w. S druge strane iz n element od w slijedi da je jednočlan skup {n} podskup od w, pa je n unija {n} podskup od w, tj. n+ podskup od w."

[b]Pitanje:[/b] Zašto iz n element od w slijedi da je jednočlan skup {n} podskup od w??


Unaprijed hvala
Imam pitanja oko dokaza nekih teorema.

1. Teorem glasi: "Postoji najmanji induktivan skup."
Dokaz glasi: "Neka je A bilo koji induktivan skup; označimo s w (omega) presjek svih induktivnih skupova sadržanih u A. w je induktivan skup. Treba dokazati da je w najmanji, to jest da je za bilo koji induktivan skup B, w podskup od B. Svakako je BpresjekA također induktivan i w podskup od BpresjekA, pa je također w podskup od B i w podskup od A."

Pitanje: Zašto w uzimamo kao presjek svih induktivnih skupova u A? I zašto je w podskup od BpresjekA?

2. Teorem glasi: "Svaki element skupa w (omega, skup prirodnih brojeva, onaj iz prvog teorema), tj. svaki prirodan broj uključivo i 0, tranzitivan je skup."
Dokaz glasi: "Dokaz ćemo provesti matematičkom indukcijom. Neka je S podskup od w skup svih onih elemenata iz w koji su tranzitivni skupovi. Svakako je 0 element iz S. ... (dalje kužim)"

Pitanje: E pa zašto je 0 svakako element iz S? Kako prazan skup može biti tranzitivan?

3. Teorem glasi: "Skup w je tranzitivan."
Dokaz glasi: "Pokazat ćemo da iz n element od w slijedi n podskup od w za svaki n iz w. Neka je S skup svih n iz w za koje je i n podskup od w. Svakako je 0 element od S, jer je 0 iz w i 0 podskup od w. Neka je n iz w, tada je po pretpostavci indukcije n podskup od w. S druge strane iz n element od w slijedi da je jednočlan skup {n} podskup od w, pa je n unija {n} podskup od w, tj. n+ podskup od w."

Pitanje: Zašto iz n element od w slijedi da je jednočlan skup {n} podskup od w??


Unaprijed hvala


[Vrh]
EnigmaQ
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2005. (15:29:30)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:00 ned, 6. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za pocetak daj se registriraj pa mozda i netko tko zna TS bolje od mene pogleda ovaj post.

[quote]Pitanje: Zašto w uzimamo kao presjek svih induktivnih skupova u A? I zašto je w podskup od BpresjekA?[/quote]

skup x je induktivan ako vrijedi
[latex](\emptyset\in{x})\land (y\cup{\{y\}}\in{x})[/latex]
Odgovor ti lezi u definiciji induktivnog skupa.

[quote]Pitanje: E pa zašto je 0 svakako element iz S? Kako prazan skup može biti tranzitivan?[/quote]

Pa moze jer definicija tranzitivnog skupa glasi: x je tranzitivan ako
[latex]\forall{y}\forall{z}(y\in{z\in{x}} \rightarrow y\in{x})[/latex]

cim imas za svaki element iz praznog skupa to ti odmah vrijedi.

[quote]Pitanje: Zašto iz n element od w slijedi da je jednočlan skup {n} podskup od w?? [/quote]

zato sto to slijedi iz definicije induktivnog skupa.

nadam se da ne grijesim jer je proslo nesto vremena od teorije skupova
Za pocetak daj se registriraj pa mozda i netko tko zna TS bolje od mene pogleda ovaj post.

Citat:
Pitanje: Zašto w uzimamo kao presjek svih induktivnih skupova u A? I zašto je w podskup od BpresjekA?


skup x je induktivan ako vrijedi

Odgovor ti lezi u definiciji induktivnog skupa.

Citat:
Pitanje: E pa zašto je 0 svakako element iz S? Kako prazan skup može biti tranzitivan?


Pa moze jer definicija tranzitivnog skupa glasi: x je tranzitivan ako


cim imas za svaki element iz praznog skupa to ti odmah vrijedi.

Citat:
Pitanje: Zašto iz n element od w slijedi da je jednočlan skup {n} podskup od w??


zato sto to slijedi iz definicije induktivnog skupa.

nadam se da ne grijesim jer je proslo nesto vremena od teorije skupova



_________________
Koliko treba muhi da pojede Zirafu u Africi?
5 dana, Stari moj! 5 dana!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Incognito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2005. (20:25:09)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 11:40 pon, 7. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma zaboravio se ulogirat. Hvala na odgovorima :bow: , napokon se netko sjetio! Ali ja moram priznat da mi i dalje nije jasno moje prvo pitanje i moje treće pitanje, kako slijedi iz definicije? Pa možda ako netko drugi zna isto je pozvan odgovoriti :) Još jednom hvala!
Ma zaboravio se ulogirat. Hvala na odgovorima I bow before you , napokon se netko sjetio! Ali ja moram priznat da mi i dalje nije jasno moje prvo pitanje i moje treće pitanje, kako slijedi iz definicije? Pa možda ako netko drugi zna isto je pozvan odgovoriti Smile Još jednom hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
EnigmaQ
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2005. (15:29:30)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:30 uto, 8. 11. 2005    Naslov: zasto? Citirajte i odgovorite

Skup [latex]\omega[/latex] uzimamo kao presjek svih podskupova od A jer ako je A zbilja najmanji onda on nema induktivnih podskupova osim samog sebe naravno, a ako nije onda sadrzi najmanji. Ovo je opisno receno.
[latex]\omega[/latex] je presjek bilo kojeg induktivnog skupa s A jer smo uzeli da je [latex]\omega[/latex] podskup od A, B je induktivan stoga po definiciji sadrzi sigurno sve sto i A pa i A i jos dosta toga ako je B nadskup od A.
No ako je B podskup od A onda je zbilja jasno zasto.

Ovako izgleda kad objasnjavam nesto bez papira i rukama i nogama.

Ovo trece jos lakse slijedi dakle ako je [latex]n\in\omega[/latex] po definiciji slijedi da je i njegov sljedbenik u [latex]\omega[/latex] dakle [latex]n\cup\{n\}\in\omega[/latex]
Skup uzimamo kao presjek svih podskupova od A jer ako je A zbilja najmanji onda on nema induktivnih podskupova osim samog sebe naravno, a ako nije onda sadrzi najmanji. Ovo je opisno receno.
je presjek bilo kojeg induktivnog skupa s A jer smo uzeli da je podskup od A, B je induktivan stoga po definiciji sadrzi sigurno sve sto i A pa i A i jos dosta toga ako je B nadskup od A.
No ako je B podskup od A onda je zbilja jasno zasto.

Ovako izgleda kad objasnjavam nesto bez papira i rukama i nogama.

Ovo trece jos lakse slijedi dakle ako je po definiciji slijedi da je i njegov sljedbenik u dakle



_________________
Koliko treba muhi da pojede Zirafu u Africi?
5 dana, Stari moj! 5 dana!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Incognito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2005. (20:25:09)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 21:21 uto, 8. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, sad mi je sve jasnije. :D Znao sam da uvijek ima dobrih ljudi koji vole pomoć!
Hvala, sad mi je sve jasnije. Very Happy Znao sam da uvijek ima dobrih ljudi koji vole pomoć!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan