Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

diferencijabilnost
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 3:10 ned, 13. 11. 2005    Naslov: diferencijabilnost Citirajte i odgovorite

Evo jednog pitanja sa usmenog koje me muči:

Ako je zadana fja na sljedeci nacin-f:R2->R2
f(x,y)=(x-1,y) da li je ta fja diferencijabilna i zasto?
Jeli dif.svuda ili samo negdje?
Odredite Df(1,-4)(2,5)

Znam da je dif. zato jer su parcijalne derivacija neprekidne i to na cijelom R2. :lol:

Također znam da je Df(1,-4) = 1 0 :lol:
0 1

Kako izračunati Df(1,-4)(2,5)? Pomnožim sa 2 ? :?
5

Da li smijem pisati = kad to množim?
Ako se na varam dobijem vektor iz R2, ali ne znam objasniti zašto.

Thanks!
Evo jednog pitanja sa usmenog koje me muči:

Ako je zadana fja na sljedeci nacin-f:R2->R2
f(x,y)=(x-1,y) da li je ta fja diferencijabilna i zasto?
Jeli dif.svuda ili samo negdje?
Odredite Df(1,-4)(2,5)

Znam da je dif. zato jer su parcijalne derivacija neprekidne i to na cijelom R2. Laughing

Također znam da je Df(1,-4) = 1 0 Laughing
0 1

Kako izračunati Df(1,-4)(2,5)? Pomnožim sa 2 ? Confused
5

Da li smijem pisati = kad to množim?
Ako se na varam dobijem vektor iz R2, ali ne znam objasniti zašto.

Thanks!



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nenad
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 08. 10. 2002. (14:08:30)
Postovi: (355)16
Sarma = la pohva - posuda
92 = 106 - 14

PostPostano: 9:43 ned, 13. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Df(1,-4) je linearni operator s R2 u R2, koji se može prikazati (u standardnoj bazi) s matricom
[ 1 0 ]
[ 0 1 ]
Dalje je linearna algebra: kako izračunati produkt 2x2 matrice s vektorom (matricom stupcem) 2x1 - ovdje je rezultat (2,5)^T (stupac u matričnom zapisu).

Df je funkcija koja djeluje na vektore u točki, koji se sastoje od točke i vektora, u gornjem slučaju (1,-4)[2,5]. Kad [i]potrošimo[/i] točku, imamo linearni operator koji djeluje na vektor, i tu je najlakše računati matrično. Da smo imali skalarnu funkciju f, Df(1,-4) bi bio linearni operator s R2 u R, dakle, linearni funkcional.

U ovom primjeru Df zapravo nije ovisio o točki.

- Nenad.
Df(1,-4) je linearni operator s R2 u R2, koji se može prikazati (u standardnoj bazi) s matricom
[ 1 0 ]
[ 0 1 ]
Dalje je linearna algebra: kako izračunati produkt 2x2 matrice s vektorom (matricom stupcem) 2x1 - ovdje je rezultat (2,5)^T (stupac u matričnom zapisu).

Df je funkcija koja djeluje na vektore u točki, koji se sastoje od točke i vektora, u gornjem slučaju (1,-4)[2,5]. Kad potrošimo točku, imamo linearni operator koji djeluje na vektor, i tu je najlakše računati matrično. Da smo imali skalarnu funkciju f, Df(1,-4) bi bio linearni operator s R2 u R, dakle, linearni funkcional.

U ovom primjeru Df zapravo nije ovisio o točki.

- Nenad.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2005. (02:54:25)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 19:12 uto, 15. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Kako dokazati teorem: Neka je Ω podskup Rn otvoren skup, a f: Ω->Rm diferencijabilno preslikavanje u P0 iz Ω. Tada je f neprekidno u P0.

Dokaz:
f je diferencijabilno u P0 pa vrijedi f(P0+H) - f(P0) = Df(P0)(H) + r(H), lim r(H)/ ||H|| = 0, (H->0). Šta sad treba dokazati i kako da bi dobila da je f neprekidna u P0?


2. Kod dokaza jedinstvanosti diferencijala pretpostavim da postoje dva diferencijala A: Rn -> Rm i B: Rn -> Rm takva da vrijedi
lim ( f(P0+H) - f(P0) - A(H) ) / ||H|| = 0 (H->0)
i lim ( f(P0+H) - f(P0) - B(H) ) / ||H|| = 0 (H->0).
Oduzmemo ta dva limesa i dobijemo lim ( B(H) - A(H) ) / ||H|| = 0 (H->0), tj. lim ( (B - A)(H) ) / ||H|| = 0 (H->0).

Da je B(H) - A(H) = (B-A)(H) slijedi iz toga što su A,B linearni operatori ili.. ???

Preslikavanje C=(B-A):Rn -> Rm je također linearni operator, te zbog neprekidnosti norme dobivamo lim ||C(H)|| / ||H|| = 0 (H->0).

Zašto je tu potrebna neprekidnost norme? Da norma nije neprekidna to ne bi vrijedilo?

Šta dalje treba da bi dokazala da je A=B?

:shark:
1. Kako dokazati teorem: Neka je Ω podskup Rn otvoren skup, a f: Ω->Rm diferencijabilno preslikavanje u P0 iz Ω. Tada je f neprekidno u P0.

Dokaz:
f je diferencijabilno u P0 pa vrijedi f(P0+H) - f(P0) = Df(P0)(H) + r(H), lim r(H)/ ||H|| = 0, (H->0). Šta sad treba dokazati i kako da bi dobila da je f neprekidna u P0?


2. Kod dokaza jedinstvanosti diferencijala pretpostavim da postoje dva diferencijala A: Rn -> Rm i B: Rn -> Rm takva da vrijedi
lim ( f(P0+H) - f(P0) - A(H) ) / ||H|| = 0 (H->0)
i lim ( f(P0+H) - f(P0) - B(H) ) / ||H|| = 0 (H->0).
Oduzmemo ta dva limesa i dobijemo lim ( B(H) - A(H) ) / ||H|| = 0 (H->0), tj. lim ( (B - A)(H) ) / ||H|| = 0 (H->0).

Da je B(H) - A(H) = (B-A)(H) slijedi iz toga što su A,B linearni operatori ili.. ???

Preslikavanje C=(B-A):Rn -> Rm je također linearni operator, te zbog neprekidnosti norme dobivamo lim ||C(H)|| / ||H|| = 0 (H->0).

Zašto je tu potrebna neprekidnost norme? Da norma nije neprekidna to ne bi vrijedilo?

Šta dalje treba da bi dokazala da je A=B?

Dobar peso...



_________________
Lea
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan