Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2 pitanja
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 10:59 ned, 4. 12. 2005    Naslov: 2 pitanja Citirajte i odgovorite

molim da mi neko objasni onaj teorem da su sve nultocke ortogonalnih polinoma realne,različite i elementi [a,b].

da li profesor Drmač pita i onaj zadnji dio s matricama?
molim da mi neko objasni onaj teorem da su sve nultocke ortogonalnih polinoma realne,različite i elementi [a,b].

da li profesor Drmač pita i onaj zadnji dio s matricama?


[Vrh]
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 17:07 ned, 4. 12. 2005    Naslov: Re: 2 pitanja Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]molim da mi neko objasni onaj teorem da su sve nultocke ortogonalnih polinoma realne,različite i elementi [a,b].

da li profesor Drmač pita i onaj zadnji dio s matricama?[/quote]

Označimo s
[latex]\langle f,g\rangle := \int_{a}^{b} w(x)f(x)g(x) dx [/latex]
pripadni skalarni produkt, pri čemu je [latex] w : [a,b] \rightarrow \mathbb{R}_{\geq 0}[/latex] ([latex]w \neq 0[/latex]) nenegativna neprekidna funkcija (težinska funkcija). Označimo s [latex]\{P_n\}_{n \in \mathbb{Z}_+}[/latex]
pripadnu familiju ortogonalnih polinoma, pri čemu je [latex]P_n[/latex]
stupnja [latex]n[/latex]. Tu familiju možemo dobiti klasičnim Gram-Schmidtovim postupkom ortogonalizacije kanonske baze [latex]\{1,x, x^2,\ldots \}[/latex] prostora polinoma [latex]\mathcal{P}[/latex], obzirom na gornji skalarni produkt. Bez narušavanja općenitosti možemo uzeti da su svi [latex]P_n [/latex] normirani (kao polinomi, tj. u smislu da im je vodeći koeficijent jednak [latex]1[/latex]), budući nam nije bitna ortonormiranost, već samo ortogonalnost (budući su ortogonalni polinomi jedinstveni do na ne-nul konstantu).


Umimo [latex]n \in \mathbb{N}[/latex]. Tvrdimo da [latex]P_n[/latex] ima barem jednu (realnu) nultočku i da se ona nalazi unutar segmenta [latex][a,b][/latex]. U protivnom bi bilo [latex]|P_n(x)|>0, \quad \forall x \in [a,b] [/latex] pa budući je
(po konstrukciji) [latex]P_n[/latex] okomit na [latex]P_0 =1[/latex], to je i [latex]|P_n|=sgn(P_n) \cdot P_n[/latex] okomit na [latex]P_0=1[/latex], tj.
[latex]0=\langle |P_n|, 1\rangle=\int_{a}^{b}w(x) |P_n(x)| \cdot 1 dx[/latex]
pa zbog pozitivnosti integrala, neprekidnosti i nenegativnosti funkcije [latex]x \mapsto w(x)|P_n(x)|[/latex] mora biti [latex]P_n(x)=0, \quad \forall x\in [a,b][/latex] što je kontradikcija s pretpostavkom [latex]|P_n(x)|>0, \quad \forall x \in [a,b] [/latex].

Označimo sada s [latex]x_1, \ldots, x_m [/latex] sve (međusobno različite) nultočke od [latex] P_n[/latex], [latex]1\leq m \leq n[/latex] iz [latex] [a,b][/latex]. Kada bi bilo [latex] m < n[/latex], onda bi polinom definiran sa [latex] R_{m+n}(x):=Q_m(x) \cdot P_n(x)[/latex], pri čemu je [latex] Q_m(x):= (x-x_1)\cdots (x-x_m)[/latex], bio stalnog predznaka na [latex][a,b] [/latex], no s druge strane, budući je [latex] P_n[/latex] okomit na sve polinome stupnja manjeg od [latex] n[/latex] (a polinom [latex] Q_m[/latex] je stupnja [latex] m<n [/latex] po pretpostavci), imamo
[latex]0= \langle P_n, Q_m\rangle=\int_{a}^{b}w(x)P_n(x)Q_m(x)dx= \int_{a}^{b}w(x)R_{m+n}(x)dx[/latex], pa zbog stalnog predznaka od [latex]R_{m+n}[/latex], nenegativnosti funkcije [latex]w[/latex] i pozitivnosti integrala nužno mora biti [latex]R_{m+n} =0[/latex], što je očito kontradikcija (stupanj polinoma [latex]R_{m+n}[/latex] je jednak [latex]m+n>0[/latex]). Zbog toga je [latex]m =n[/latex], dakle [latex]P_n[/latex] ima točno [latex]n[/latex] različitih nultočki (formalno gledajući mi smo dokazali da ih ima više ili jednako od [latex]n[/latex], a obrnuta nejednakost slijedi iz osnovnog teorema algebre) i sve su unutar segmenta [latex][a,b][/latex] za svako [latex]n \in \mathbb{N}[/latex].
Anonymous (napisa):
molim da mi neko objasni onaj teorem da su sve nultocke ortogonalnih polinoma realne,različite i elementi [a,b].

da li profesor Drmač pita i onaj zadnji dio s matricama?


Označimo s

pripadni skalarni produkt, pri čemu je () nenegativna neprekidna funkcija (težinska funkcija). Označimo s
pripadnu familiju ortogonalnih polinoma, pri čemu je
stupnja . Tu familiju možemo dobiti klasičnim Gram-Schmidtovim postupkom ortogonalizacije kanonske baze prostora polinoma , obzirom na gornji skalarni produkt. Bez narušavanja općenitosti možemo uzeti da su svi normirani (kao polinomi, tj. u smislu da im je vodeći koeficijent jednak ), budući nam nije bitna ortonormiranost, već samo ortogonalnost (budući su ortogonalni polinomi jedinstveni do na ne-nul konstantu).


Umimo . Tvrdimo da ima barem jednu (realnu) nultočku i da se ona nalazi unutar segmenta . U protivnom bi bilo pa budući je
(po konstrukciji) okomit na , to je i okomit na , tj.

pa zbog pozitivnosti integrala, neprekidnosti i nenegativnosti funkcije mora biti što je kontradikcija s pretpostavkom .

Označimo sada s sve (međusobno različite) nultočke od , iz . Kada bi bilo , onda bi polinom definiran sa , pri čemu je , bio stalnog predznaka na , no s druge strane, budući je okomit na sve polinome stupnja manjeg od (a polinom je stupnja po pretpostavci), imamo
, pa zbog stalnog predznaka od , nenegativnosti funkcije i pozitivnosti integrala nužno mora biti , što je očito kontradikcija (stupanj polinoma je jednak ). Zbog toga je , dakle ima točno različitih nultočki (formalno gledajući mi smo dokazali da ih ima više ili jednako od , a obrnuta nejednakost slijedi iz osnovnog teorema algebre) i sve su unutar segmenta za svako .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan