Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Teorija skupova - pitanje ???

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mate
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 01. 2003. (15:39:14)
Postovi: (3A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Texas

PostPostano: 23:23 čet, 24. 4. 2003    Naslov: Teorija skupova - pitanje ??? Citirajte i odgovorite

Nisam znao gdje da postam, oprostite ako sam pogriješio mjesto.


Nije mi jasan slijedeći dokaz (prepisan iz bilježnice).

////
[u]Propozicija[/u]
Neka je alfa ordinalni broj. W[alfa] := skup(beta | beta je ordinal, beta < alfa). Tada je o(W[alfa]) == alfa. (*o(S) je ordinal skupa S*)
[u]Dz.[/u]
W[alfa] je dobro uređen (svaki skup ordinala je dobro uređen) pa ima smisla govoriti o o(W[alfa]).
Definiramo f : W[alfa] -> skup(W[beta] | beta e(*lement*) W[alfa]) formulom f(beta) := W[beta].
Očito je f sličnost.
////

Mene muči:
- kako znamo da je o(skup(W[beta] | beta e W[alfa])) == alfa? (čini mi se iz šupljeg u prazno)
- zašto je W[alfa] skup? Budući nema skupa svih ordinala ne možemo primjeniti shemu aksioma separacije?
Nisam znao gdje da postam, oprostite ako sam pogriješio mjesto.


Nije mi jasan slijedeći dokaz (prepisan iz bilježnice).

////
Propozicija
Neka je alfa ordinalni broj. W[alfa] := skup(beta | beta je ordinal, beta < alfa). Tada je o(W[alfa]) == alfa. (*o(S) je ordinal skupa S*)
Dz.
W[alfa] je dobro uređen (svaki skup ordinala je dobro uređen) pa ima smisla govoriti o o(W[alfa]).
Definiramo f : W[alfa] → skup(W[beta] | beta e(*lement*) W[alfa]) formulom f(beta) := W[beta].
Očito je f sličnost.
////

Mene muči:
- kako znamo da je o(skup(W[beta] | beta e W[alfa])) == alfa? (čini mi se iz šupljeg u prazno)
- zašto je W[alfa] skup? Budući nema skupa svih ordinala ne možemo primjeniti shemu aksioma separacije?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan