Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanja u vezi sa 1. zadaćom
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematička teorija računarstva
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
marlon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 06. 2005. (19:44:28)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:27 sri, 30. 11. 2005    Naslov: Pitanja u vezi sa 1. zadaćom Citirajte i odgovorite

Imam nekoliko pitanja u vezi sa ovom prvom zadaćom:
1) U 6. zadatku što točno znači deg(p)
2) U 7. zadatku definirana je relacija R ovako:
fRg akko f=g` ili f` ili g pa mi nije jasno ovo drugo ili jel bi umjesto toga znaka trebalo pisati jednako (tj. fRg akko f=g` ili f`=g)
Ako je tako trebalo pisati onda relacija R ne može biti relacija ekvivalencije jer nije refleksivna (tj. refleksivna je samo ako je f=e^x) ?:roll: :roll:
Imam nekoliko pitanja u vezi sa ovom prvom zadaćom:
1) U 6. zadatku što točno znači deg(p)
2) U 7. zadatku definirana je relacija R ovako:
fRg akko f=g` ili f` ili g pa mi nije jasno ovo drugo ili jel bi umjesto toga znaka trebalo pisati jednako (tj. fRg akko f=g` ili f`=g)
Ako je tako trebalo pisati onda relacija R ne može biti relacija ekvivalencije jer nije refleksivna (tj. refleksivna je samo ako je f=e^x) ?Rolling Eyes Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:35 sri, 30. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Nisam vidio zadacu, ali [tt]deg(p)[/tt] mi "miriše" na stupanj polinoma (jasno, [b]ako[/b] je p uopce polinom). :)

2. Taj zadatak 7 je [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=5555]ovdje[/url] malo drugacije opisan i po onome tamo to je refleksivna relacija. 8)

3. Kolega Jelaska je poprilicno u guzvi i to ce vjerojatno potrajati jos barem mjesec dana, tako da sumnjam da ce bas dolaziti na Forum. :( Predlazem e-mail, pa prenesi odgovor ovdje. 8)
1. Nisam vidio zadacu, ali deg(p) mi "miriše" na stupanj polinoma (jasno, ako je p uopce polinom). Smile

2. Taj zadatak 7 je ovdje malo drugacije opisan i po onome tamo to je refleksivna relacija. Cool

3. Kolega Jelaska je poprilicno u guzvi i to ce vjerojatno potrajati jos barem mjesec dana, tako da sumnjam da ce bas dolaziti na Forum. Sad Predlazem e-mail, pa prenesi odgovor ovdje. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
skituljac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 08. 2005. (21:37:49)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: pokraj gajbe

PostPostano: 10:14 čet, 1. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

U 6. zadatku deg(p) je stupanj polinoma.
U 7. zadatku definicija one relacije je poprilično misteriozna. f R g akko f = g' v f' v g.
Sta bi to trebalo bit ja ne znam. :?:
U 6. zadatku deg(p) je stupanj polinoma.
U 7. zadatku definicija one relacije je poprilično misteriozna. f R g akko f = g' v f' v g.
Sta bi to trebalo bit ja ne znam. Question


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jelaska
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2004. (14:27:46)
Postovi: (50)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 15:50 čet, 1. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo mene.....
U zadatku 6. deg(p) je stupanj polinoma.

Ispravka zadatka 7 (tipfeler): :o

Treba biti:

....zadana sa f R g akko f=g' v f'=g.

odnosno,

....zadana sa f R g akko (f=g') v (f'=g).

umjesto:

...zadana sa f R g akko f=g v f' v g
Evo mene.....
U zadatku 6. deg(p) je stupanj polinoma.

Ispravka zadatka 7 (tipfeler): Surprised

Treba biti:

....zadana sa f R g akko f=g' v f'=g.

odnosno,

....zadana sa f R g akko (f=g') v (f'=g).

umjesto:

...zadana sa f R g akko f=g v f' v g



_________________
Jelaska Igor


Zadnja promjena: Jelaska; 16:02 čet, 1. 12. 2005; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jelaska
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2004. (14:27:46)
Postovi: (50)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 15:59 čet, 1. 12. 2005    Naslov: Re: Pitanja u vezi sa 1. zadaćom Citirajte i odgovorite

[quote="marlon"]Imam nekoliko pitanja u vezi sa ovom prvom zadaćom:
1) U 6. zadatku što točno znači deg(p)
2) U 7. zadatku definirana je relacija R ovako:
fRg akko f=g` ili f` ili g pa mi nije jasno ovo drugo ili jel bi umjesto toga znaka trebalo pisati jednako (tj. fRg akko f=g` ili f`=g)
Ako je tako trebalo pisati onda relacija R ne može biti relacija ekvivalencije jer nije refleksivna (tj. refleksivna je samo ako je f=e^x) ?:roll: :roll:[/quote]

Pitanje je da li je R^+ relacija ekvivalencije, ne zanima nas sama relacija R 8) . Dokazati ili opovrgnuti. :?: :D
marlon (napisa):
Imam nekoliko pitanja u vezi sa ovom prvom zadaćom:
1) U 6. zadatku što točno znači deg(p)
2) U 7. zadatku definirana je relacija R ovako:
fRg akko f=g` ili f` ili g pa mi nije jasno ovo drugo ili jel bi umjesto toga znaka trebalo pisati jednako (tj. fRg akko f=g` ili f`=g)
Ako je tako trebalo pisati onda relacija R ne može biti relacija ekvivalencije jer nije refleksivna (tj. refleksivna je samo ako je f=e^x) ?Rolling Eyes Rolling Eyes


Pitanje je da li je R^+ relacija ekvivalencije, ne zanima nas sama relacija R Cool . Dokazati ili opovrgnuti. Question Very Happy



_________________
Jelaska Igor
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marlon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 06. 2005. (19:44:28)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:23 čet, 1. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlično sad mi tek nije ništa jasno!

[quote]Pitanje je da li je R^+ relacija ekvivalencije, ne zanima nas sama relacija R Cool . Dokazati ili opovrgnuti. Question Very Happy[/quote]

Zar nije R^+ zapravo unija (od jedne do) beskonačno mnogo relacija R pa ako refleksivnost ne vrijedi za jednu kako onda može vrijediti za uniju više njih? :roll: :shock:

I još nešto: Što se dogodilo sa dobrom starom oznakom za stupanj polinoma: st (p)=nešto?
Odlično sad mi tek nije ništa jasno!

Citat:
Pitanje je da li je R^+ relacija ekvivalencije, ne zanima nas sama relacija R Cool . Dokazati ili opovrgnuti. Question Very Happy


Zar nije R^+ zapravo unija (od jedne do) beskonačno mnogo relacija R pa ako refleksivnost ne vrijedi za jednu kako onda može vrijediti za uniju više njih? Rolling Eyes Shocked

I još nešto: Što se dogodilo sa dobrom starom oznakom za stupanj polinoma: st (p)=nešto?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:34 pet, 2. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="marlon"]Odlično sad mi tek nije ništa jasno!
[quote]Pitanje je da li je R^+ relacija ekvivalencije, ne zanima nas sama relacija R Cool . Dokazati ili opovrgnuti. Question Very Happy[/quote]
Zar nije R^+ zapravo unija (od jedne do) beskonačno mnogo relacija R pa ako refleksivnost ne vrijedi za jednu kako onda može vrijediti za uniju više njih? :roll: :shock:[/quote]

Ako sam dobro popamtio:

[latex]R := \{(x,y): x \not= y\} \\
R^2 = \{(x,z): (x,y) \in R, (y,z) \in R\}[/latex]

Primijeti: [latex](x,y) \in R \Rightarrow x \not= y \Rightarrow y \not= x \Rightarrow (y,x) \in R[/latex]

Zato imas: [latex]\exists x,y: (x,y) \in R \Rightarrow (x,x) \in R^2[/latex]

Dakle, [latex]R^2[/latex] je refleksivna ako domena relacije ima vise od jednog elementa. 8)

Naravno, ovo je samo primjer, a tebi treba opcenita tvrdnja ili protuprimjer. :)

[quote="marlon"]I još nešto: Što se dogodilo sa dobrom starom oznakom za stupanj polinoma: st (p)=nešto?[/quote]

deg(p) je uobicajeni naziv, bar bio u moje doba. :D Napises li clanak, deg(p) ce shvatiti malo veci broj ljudi nego st(p)... 8)
marlon (napisa):
Odlično sad mi tek nije ništa jasno!
Citat:
Pitanje je da li je R^+ relacija ekvivalencije, ne zanima nas sama relacija R Cool . Dokazati ili opovrgnuti. Question Very Happy

Zar nije R^+ zapravo unija (od jedne do) beskonačno mnogo relacija R pa ako refleksivnost ne vrijedi za jednu kako onda može vrijediti za uniju više njih? Rolling Eyes Shocked


Ako sam dobro popamtio:



Primijeti:

Zato imas:

Dakle, je refleksivna ako domena relacije ima vise od jednog elementa. Cool

Naravno, ovo je samo primjer, a tebi treba opcenita tvrdnja ili protuprimjer. Smile

marlon (napisa):
I još nešto: Što se dogodilo sa dobrom starom oznakom za stupanj polinoma: st (p)=nešto?


deg(p) je uobicajeni naziv, bar bio u moje doba. Very Happy Napises li clanak, deg(p) ce shvatiti malo veci broj ljudi nego st(p)... Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marlon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 06. 2005. (19:44:28)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:39 sub, 10. 12. 2005    Naslov: Još jedno pitanje u vezi sa 4. zadatkom? Citirajte i odgovorite

Ovo je 4. zadatak:
Neka je dan skup A sa dvije binarne relacije "iksić" (relacija koja izgleda kao simbol za kartezijev produkt) i "kružić" (relacija koja izgleda kao simbol za kompoziciju) koje su obje komutativne i asocijativne te za koje vrijedi:
a "iksić" (a "kružić" b) = a = a "kružić" (a "križić" b)
Definiramo relaciju "trokutić" na A sa:
a "trokutić" b akko a "iksić" b = a
Dokažite da je "trokutić" parcijalan uređaj!

Sljedeće mi je savršeno jasno:
Da bi se dokazalo da je relacija "trokutić" parcijalan uređaj moram dokazati da je "trokutić" refleksivna, antisimetrična i tranzitivna relacija.

I odavde kreću svi problemi:
REFLEKSIVNOST: a je u relaciji "trokutić" sa samim sobom akko je
a "iksić" a = a ali nigdje nije definirano koliko je a "iksić" a.
Sve što znam o relaciji "iksić" je da ako je a u relaciji "iksić" sa b onda je i b u relaciji "iksić" sa a i to su isti brojevi
Ista stvar je sa "kružićem".

Evo konačno i pitanja:
Jel se i u ovom zadatku radi o tipfeleru ili dio zadatka nedostaje?
Jel se zadatak može rješiti bez definicija relacija "križić" i "kružić"?
Da li te relacije zapravo jesu kartezijev produkt ("križić") i kompozicija ("kružić") tj. vrijedi:
a "trokutić" b akko a kartezijev produkt b = prvi član tog produkta?
I što ako neki zadatak iz zadaće neznam riješiti ili riješim krivo? Da li zbog toga neću moći izaći na kolokvij? :cry: :roll:
Ovo je 4. zadatak:
Neka je dan skup A sa dvije binarne relacije "iksić" (relacija koja izgleda kao simbol za kartezijev produkt) i "kružić" (relacija koja izgleda kao simbol za kompoziciju) koje su obje komutativne i asocijativne te za koje vrijedi:
a "iksić" (a "kružić" b) = a = a "kružić" (a "križić" b)
Definiramo relaciju "trokutić" na A sa:
a "trokutić" b akko a "iksić" b = a
Dokažite da je "trokutić" parcijalan uređaj!

Sljedeće mi je savršeno jasno:
Da bi se dokazalo da je relacija "trokutić" parcijalan uređaj moram dokazati da je "trokutić" refleksivna, antisimetrična i tranzitivna relacija.

I odavde kreću svi problemi:
REFLEKSIVNOST: a je u relaciji "trokutić" sa samim sobom akko je
a "iksić" a = a ali nigdje nije definirano koliko je a "iksić" a.
Sve što znam o relaciji "iksić" je da ako je a u relaciji "iksić" sa b onda je i b u relaciji "iksić" sa a i to su isti brojevi
Ista stvar je sa "kružićem".

Evo konačno i pitanja:
Jel se i u ovom zadatku radi o tipfeleru ili dio zadatka nedostaje?
Jel se zadatak može rješiti bez definicija relacija "križić" i "kružić"?
Da li te relacije zapravo jesu kartezijev produkt ("križić") i kompozicija ("kružić") tj. vrijedi:
a "trokutić" b akko a kartezijev produkt b = prvi član tog produkta?
I što ako neki zadatak iz zadaće neznam riješiti ili riješim krivo? Da li zbog toga neću moći izaći na kolokvij? Crying or Very sad Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marlon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 06. 2005. (19:44:28)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:55 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zar ovo nitko ne gleda ?????
Možda će netko vidjeti ako napravim iz toga novu temu???!!!!
Javite se !!!
Netko !!!!???
Bilo tko (tko zna!)???!!!!
Zar ovo nitko ne gleda ?????
Možda će netko vidjeti ako napravim iz toga novu temu???!!!!
Javite se !!!
Netko !!!!???
Bilo tko (tko zna!)???!!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
skituljac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 08. 2005. (21:37:49)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: pokraj gajbe

PostPostano: 17:57 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je R relacija na skupu A onda je R podskup od A x A.(definicija binarne relacije).
U zadatku se kaže neka su relacije komutativne i asocijativne.
Šta znači da je binarna relacija komutativna ili još bolje asocijativna ja ne znam. Najvjerojatnije se i ovdje radi o pogrešci i pod binarne relacije se zapravo misli na binarne operacije. Dakle preslikavanje sa A x A u A.
Ako je R relacija na skupu A onda je R podskup od A x A.(definicija binarne relacije).
U zadatku se kaže neka su relacije komutativne i asocijativne.
Šta znači da je binarna relacija komutativna ili još bolje asocijativna ja ne znam. Najvjerojatnije se i ovdje radi o pogrešci i pod binarne relacije se zapravo misli na binarne operacije. Dakle preslikavanje sa A x A u A.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marlon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 06. 2005. (19:44:28)
Postovi: (6)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:10 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je R relacija na skupu A onda je R podskup od A x A.(definicija binarne relacije).
U zadatku se kaže neka su relacije komutativne i asocijativne.
Šta znači da je binarna relacija komutativna ili još bolje asocijativna ja ne znam. Najvjerojatnije se i ovdje radi o pogrešci i pod binarne relacije se zapravo misli na binarne operacije. Dakle preslikavanje sa A x A u A.

Tu se potpuno slažem s tobom ali to mi ne rješava problem! Još uvijek ne znam kako su te operacije definirane tj. ne znam što se dogodi kad uzmem dva elementa iz A i primjenim "iksić" na njima.
Ako je R relacija na skupu A onda je R podskup od A x A.(definicija binarne relacije).
U zadatku se kaže neka su relacije komutativne i asocijativne.
Šta znači da je binarna relacija komutativna ili još bolje asocijativna ja ne znam. Najvjerojatnije se i ovdje radi o pogrešci i pod binarne relacije se zapravo misli na binarne operacije. Dakle preslikavanje sa A x A u A.

Tu se potpuno slažem s tobom ali to mi ne rješava problem! Još uvijek ne znam kako su te operacije definirane tj. ne znam što se dogodi kad uzmem dva elementa iz A i primjenim "iksić" na njima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
skituljac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 08. 2005. (21:37:49)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: pokraj gajbe

PostPostano: 18:24 ned, 11. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve ti piše.
[latex] a \times b = a [/latex]
Znači to ti je definicija biti u relaciji [latex] \trianglelefteq [/latex]
Rezultat operacije [latex]\times [/latex] nije definiran, a i ne mora biti da bi se rješio zadatak. Dovoljna su ti svojstva komutativnosti, asocijativnosti i ono dodatno svojstvo(neda mi ga se sad tu latexirat).
Sve ti piše.

Znači to ti je definicija biti u relaciji
Rezultat operacije nije definiran, a i ne mora biti da bi se rješio zadatak. Dovoljna su ti svojstva komutativnosti, asocijativnosti i ono dodatno svojstvo(neda mi ga se sad tu latexirat).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jelaska
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2004. (14:27:46)
Postovi: (50)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 14:20 pon, 12. 12. 2005    Naslov: Re: Još jedno pitanje u vezi sa 4. zadatkom? Citirajte i odgovorite

[quote="marlon"]Ovo je 4. zadatak:
Evo konačno i pitanja:
Jel se i u ovom zadatku radi o tipfeleru ili dio zadatka nedostaje?
Jel se zadatak može rješiti bez definicija relacija "križić" i "kružić"?
Da li te relacije zapravo jesu kartezijev produkt ("križić") i kompozicija ("kružić") tj. vrijedi:
a "trokutić" b akko a kartezijev produkt b = prvi član tog produkta?
I što ako neki zadatak iz zadaće neznam riješiti ili riješim krivo? Da li zbog toga neću moći izaći na kolokvij? :cry: :roll:[/quote]

Radi se o tipfeleru!!!
Ne radi se o :?: :?: binarnim relacijama :?: :?: nego o :!: :!: binarnim operacijama :!: :!:, kao što Skituljac reče... :oops:
Nije problem ako se pokuša riješiti zadatak, a krivo se riješi. Bolje to nego prepisati od nekog :) Načelno neoriginalni dio zadaće služi da čovjek vidi tipove zadataka sa kolokvija i da uloži (maksimalan) trud u njihovo rješavanje. Bilo bi nerealno očekivati da svi znaju riješiti sve zadatke. Zabranu izlaska na kolokvij dobivaju oni studenti koji imaju riješen zadatak u zadaći a na predaji ga ne znaju objasniti.
marlon (napisa):
Ovo je 4. zadatak:
Evo konačno i pitanja:
Jel se i u ovom zadatku radi o tipfeleru ili dio zadatka nedostaje?
Jel se zadatak može rješiti bez definicija relacija "križić" i "kružić"?
Da li te relacije zapravo jesu kartezijev produkt ("križić") i kompozicija ("kružić") tj. vrijedi:
a "trokutić" b akko a kartezijev produkt b = prvi član tog produkta?
I što ako neki zadatak iz zadaće neznam riješiti ili riješim krivo? Da li zbog toga neću moći izaći na kolokvij? Crying or Very sad Rolling Eyes


Radi se o tipfeleru!!!
Ne radi se o Question Question binarnim relacijama Question Question nego o Exclamation Exclamation binarnim operacijama Exclamation Exclamation, kao što Skituljac reče... Embarassed
Nije problem ako se pokuša riješiti zadatak, a krivo se riješi. Bolje to nego prepisati od nekog Smile Načelno neoriginalni dio zadaće služi da čovjek vidi tipove zadataka sa kolokvija i da uloži (maksimalan) trud u njihovo rješavanje. Bilo bi nerealno očekivati da svi znaju riješiti sve zadatke. Zabranu izlaska na kolokvij dobivaju oni studenti koji imaju riješen zadatak u zadaći a na predaji ga ne znaju objasniti.



_________________
Jelaska Igor
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematička teorija računarstva Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan