Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3.zadaca (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Ally
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2008. (19:57:23)
Postovi: (7F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 19 - 2

PostPostano: 10:23 ned, 8. 6. 2008    Naslov: 3.zadaca Citirajte i odgovorite

Imam nekih problema za zadacima iz ove zadnje zadace, pa ako netko ovo zna, bila bih jako zahvalna kad bi to podijelio sa mnom.. :D

Ovako, zadatak 2.25 i 2.46? Uopce ne znam kak da pocnem. Neki hint?

Tnx!
Imam nekih problema za zadacima iz ove zadnje zadace, pa ako netko ovo zna, bila bih jako zahvalna kad bi to podijelio sa mnom.. Very Happy

Ovako, zadatak 2.25 i 2.46? Uopce ne znam kak da pocnem. Neki hint?

Tnx!



_________________
I just wanna dance..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 15:34 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

2.25 probaj neku supstituciju... def neku g da se riješiš ovog unutra pa onda koristit svojstva integrala, to mi prvo pada na pamet..

2.46 tu je ziher neka fora sa adicijskim formulama, vidi kaj žute tablice kažu za zbroj, umnožak trig fja...
2.25 probaj neku supstituciju... def neku g da se riješiš ovog unutra pa onda koristit svojstva integrala, to mi prvo pada na pamet..

2.46 tu je ziher neka fora sa adicijskim formulama, vidi kaj žute tablice kažu za zbroj, umnožak trig fja...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 17:19 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam zapela već na 2.7 pod a) :( sta napravit?
i muči me 2 19. pod b, c i d...pretpostavljam da treba radit neš s parcijalnom integracijom il supstitucijom al ne znam kaj da uvrstim da je t, odnosno u?
ja sam zapela već na 2.7 pod a) Sad sta napravit?
i muči me 2 19. pod b, c i d...pretpostavljam da treba radit neš s parcijalnom integracijom il supstitucijom al ne znam kaj da uvrstim da je t, odnosno u?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ally
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2008. (19:57:23)
Postovi: (7F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 19 - 2

PostPostano: 18:41 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

To s primitvnom funkcijom je bila i moja ideja, al nisam nista pametno smislila.
A, sto se tice 2.46, takoder sam pretpostavljala da je neka fora s adicijskim formulama, al sve sto sam probala, dalo mi je jos komliciraniji integral.
Svejedno, hvala na odgovoru! :D

Lucika,
u 2.7 pod a) probaj supstituciju t=-x, pa raspisi po svojstvima integrala, onda upotrijebi cinjenicu da se radi o neparnoj funkciji i trebala bi dobit rjesenje..

2.19 b) po mojim proracunima (nemoj ih uzimat zdravo za gotovo :oops: ), ova funkcija je neparna, pa sam ja samo napisala da je rjesenje 0.
To s primitvnom funkcijom je bila i moja ideja, al nisam nista pametno smislila.
A, sto se tice 2.46, takoder sam pretpostavljala da je neka fora s adicijskim formulama, al sve sto sam probala, dalo mi je jos komliciraniji integral.
Svejedno, hvala na odgovoru! Very Happy

Lucika,
u 2.7 pod a) probaj supstituciju t=-x, pa raspisi po svojstvima integrala, onda upotrijebi cinjenicu da se radi o neparnoj funkciji i trebala bi dobit rjesenje..

2.19 b) po mojim proracunima (nemoj ih uzimat zdravo za gotovo Embarassed ), ova funkcija je neparna, pa sam ja samo napisala da je rjesenje 0.



_________________
I just wanna dance..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:17 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

2.19 b) fja ne neparna. Minus ostane gore, a dolje ih kosinus ubije.
c) u=sinˇx, v'=e^x, pa se dođe do sin2x u drugom integralu. Sad opet parcijalna i to je to.
d) uzet ovaj arctgx=t pa će se deriviranjem dobit nešto slično ovom dolje, što će se pokratit... a dalje se igrat sa tangensima...
2.19 b) fja ne neparna. Minus ostane gore, a dolje ih kosinus ubije.
c) u=sinˇx, v'=e^x, pa se dođe do sin2x u drugom integralu. Sad opet parcijalna i to je to.
d) uzet ovaj arctgx=t pa će se deriviranjem dobit nešto slično ovom dolje, što će se pokratit... a dalje se igrat sa tangensima...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ally
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2008. (19:57:23)
Postovi: (7F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 19 - 2

PostPostano: 20:34 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cekaj, sad sam zbunjena sto se tice 2.19 pod a).
Po definiciji, funkcija je neparna ako je f(-x) = -f(x), kaj ne?.
Sad, u brojniku dobijem -x, a u nazivniku, se nista ne mijenja jer je cos parna f-ja. Prema tome kad ovaj minus iz brojnika prebacim ispred razlomka dobijem -f(x), i funkcija je neparna.
Sto je tu krivo? :?:
Cekaj, sad sam zbunjena sto se tice 2.19 pod a).
Po definiciji, funkcija je neparna ako je f(-x) = -f(x), kaj ne?.
Sad, u brojniku dobijem -x, a u nazivniku, se nista ne mijenja jer je cos parna f-ja. Prema tome kad ovaj minus iz brojnika prebacim ispred razlomka dobijem -f(x), i funkcija je neparna.
Sto je tu krivo? Question



_________________
I just wanna dance..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 20:50 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cemu diskutirate o neparnosti fja u 2.19. ODREĐENI integral na SIMETRIČNOJ domeni neparne fje je NULA. Ovdje se trazi neodređeni integral, tj primitivna fja. Neparnost vam za to nista nece pomoc...
Cemu diskutirate o neparnosti fja u 2.19. ODREĐENI integral na SIMETRIČNOJ domeni neparne fje je NULA. Ovdje se trazi neodređeni integral, tj primitivna fja. Neparnost vam za to nista nece pomoc...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vila Zvončica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 01. 2008. (18:51:58)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 21:42 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

u zadatku 2.19 su svi integrali neodređeni !?!?!? bar meni tako piše na papiru
u zadatku 2.19 su svi integrali neodređeni !?!?!? bar meni tako piše na papiru


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 22:06 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moje isprike na gluposti koju napisah za 2.19 b) :oops: (i ono ne neparna je trebalo bit je neparna)

Naravno da se tu radi o neodređenim integralima...

A taj pod b) bi išao tako da se vidi da je 1/cos^2x ustvari derivacija od tangensa, pa onda je parcijalno lako. ( u=x, v'=dx/cos^2x), dobije se integral tangensa koji je sinx/cosx pa tu t=cosx i to je to. ;)
Moje isprike na gluposti koju napisah za 2.19 b) Embarassed (i ono ne neparna je trebalo bit je neparna)

Naravno da se tu radi o neodređenim integralima...

A taj pod b) bi išao tako da se vidi da je 1/cos^2x ustvari derivacija od tangensa, pa onda je parcijalno lako. ( u=x, v'=dx/cos^2x), dobije se integral tangensa koji je sinx/cosx pa tu t=cosx i to je to. Wink



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 23:10 ned, 8. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajme, držala sam fige da mi barem jedna osoba odgovori a dobila sam/smo puno više od toga!wooooooooooow!!! :D
MUČAS GRASJAS SVIMA, :)

Ally,
2.7 je zadatak s limesima, nema x-eva nigdje, pa tvoja preporuka sa supstitucijom, ne znam...da nije došlo do nesporazuma?
ajme, držala sam fige da mi barem jedna osoba odgovori a dobila sam/smo puno više od toga!wooooooooooow!!! Very Happy
MUČAS GRASJAS SVIMA, Smile

Ally,
2.7 je zadatak s limesima, nema x-eva nigdje, pa tvoja preporuka sa supstitucijom, ne znam...da nije došlo do nesporazuma?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ally
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2008. (19:57:23)
Postovi: (7F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
17 = 19 - 2

PostPostano: 15:58 pon, 9. 6. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, i ja sam skuzila da mi neparnost tu nista ne pomaze, jer se radi o neodredenim integralima. Malo mi je duze trebalo, ali.. :D
Uglavnom, ispricavam se svima koje sam zbunila s tim i sto sam ispravak zaboravila stavit ovdje. :oops: :oops:

Lucika, tnx kaj si me ispravila, jer ja sam imala isprinatne neke papire na kojima je zadatak 2.7 neki u kojem uopce nema limesa. Pojma nemam kak se to dogodilo.. Sad to moram opet rjesavat. :( Pa ak uspijem rjesit, probat cu ih stavit na net, ako ih ti naravno ne rjesis prije. :)
Da, i ja sam skuzila da mi neparnost tu nista ne pomaze, jer se radi o neodredenim integralima. Malo mi je duze trebalo, ali.. Very Happy
Uglavnom, ispricavam se svima koje sam zbunila s tim i sto sam ispravak zaboravila stavit ovdje. Embarassed Embarassed

Lucika, tnx kaj si me ispravila, jer ja sam imala isprinatne neke papire na kojima je zadatak 2.7 neki u kojem uopce nema limesa. Pojma nemam kak se to dogodilo.. Sad to moram opet rjesavat. Sad Pa ak uspijem rjesit, probat cu ih stavit na net, ako ih ti naravno ne rjesis prije. Smile



_________________
I just wanna dance..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan