Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak iz redova sa roka 27.9.05
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ivo34
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:11:04)
Postovi: (171)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
35 = 43 - 8

PostPostano: 15:06 čet, 9. 2. 2006    Naslov: Zadatak iz redova sa roka 27.9.05 Citirajte i odgovorite

Treba izracunati:
a) suma (n ide od 1 do besk.) 1 / (n * 2^n)
b) isti kao a), samo u nazivnik ide jos (-1)^(n-1)

Sad, meni je jasno kako se rjesava zadatak, preko sume beskonacnog konvergentnog reda, i pri "nastimavanju" opceg clana reda x^n treba jos, da bi se doslo do oblika iz zadatka, integrirati i onda se dobije trazeni oblik.

E sad, ono sto ne znam je da li se nakon integriranja treba dodati jos nekakva konstanta C, ili se rjesenje moze zapisati bez nje? :?

P.S. Uvrstio sam red u Mathematicu koja mi je izbacila dobro rjesenje, ali bez konstante?
Treba izracunati:
a) suma (n ide od 1 do besk.) 1 / (n * 2^n)
b) isti kao a), samo u nazivnik ide jos (-1)^(n-1)

Sad, meni je jasno kako se rjesava zadatak, preko sume beskonacnog konvergentnog reda, i pri "nastimavanju" opceg clana reda x^n treba jos, da bi se doslo do oblika iz zadatka, integrirati i onda se dobije trazeni oblik.

E sad, ono sto ne znam je da li se nakon integriranja treba dodati jos nekakva konstanta C, ili se rjesenje moze zapisati bez nje? Confused

P.S. Uvrstio sam red u Mathematicu koja mi je izbacila dobro rjesenje, ali bez konstante?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:56 čet, 9. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za konstantu C uvijek možeš uzeti da je C=0 jer ovako napamet računajući, neće ti se nigdje javljati nekakav logaritam i konstanta u njemu, što bi te ograničilo na izbor konstante na intervalu <0, +oo> tako da je domena konstante čitavi R :)
Za konstantu C uvijek možeš uzeti da je C=0 jer ovako napamet računajući, neće ti se nigdje javljati nekakav logaritam i konstanta u njemu, što bi te ograničilo na izbor konstante na intervalu <0, +oo> tako da je domena konstante čitavi R Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Exodus
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 18. 11. 2002. (01:38:21)
Postovi: (1C)16
Spol: muško
Sarma: -
Lokacija: MA1-4

PostPostano: 16:08 čet, 9. 2. 2006    Naslov: Re: Zadatak iz redova sa roka 27.9.05 Citirajte i odgovorite

[quote="ivo34"]Treba izracunati:
a) suma (n ide od 1 do besk.) 1 / (n * 2^n)
b) isti kao a), samo u nazivnik ide jos (-1)^(n-1)

Sad, meni je jasno kako se rjesava zadatak, preko sume beskonacnog konvergentnog reda, i pri "nastimavanju" opceg clana reda x^n treba jos, da bi se doslo do oblika iz zadatka, integrirati i onda se dobije trazeni oblik.

E sad, ono sto ne znam je da li se nakon integriranja treba dodati jos nekakva konstanta C, ili se rjesenje moze zapisati bez nje? :?

P.S. Uvrstio sam red u Mathematicu koja mi je izbacila dobro rjesenje, ali bez konstante?[/quote]

Bok ivo34, ideja je ti je ok. :D
Dakle koristiš Taylorov razvoj funkcija [latex]x \mapsto \frac{1}{1-x}[/latex] i [latex]x \mapsto \frac{1}{1+x}[/latex] koji konvergira lokalno uniformno na intervalu [latex]\langle -1,1 \rangle[/latex] (ako ne znaš što to znači, nije bitno, bitno je samo da takva konvergencija povlači da možeš integerirati član po član, tj. da će red kojeg dobiješ integrirajući svaki član Taylorovog reda od f (u nekim granicama) konvergirati prema integralu od f u (tim granicama)).

I obje funkcije integriraš u granicama od [latex]0[/latex] do [latex]t[/latex], [latex]t \in \langle -1,1 \rangle[/latex] (vjerojatno su te granice mučile), jer kad uvrstiš [latex]t=\frac{1}{2}[/latex] dobit ćeš točno redove iz zadatka, pa su rješenja redom [latex]\ln2[/latex], [latex]\ln \frac{3}{2}[/latex].

Nadam se da sam ti mogao, jer me baš uhvatila nostalgija. :(

Ah, taj život... :drinking:

Srdačan pozdrav,

dr. Exodus :croatia:
ivo34 (napisa):
Treba izracunati:
a) suma (n ide od 1 do besk.) 1 / (n * 2^n)
b) isti kao a), samo u nazivnik ide jos (-1)^(n-1)

Sad, meni je jasno kako se rjesava zadatak, preko sume beskonacnog konvergentnog reda, i pri "nastimavanju" opceg clana reda x^n treba jos, da bi se doslo do oblika iz zadatka, integrirati i onda se dobije trazeni oblik.

E sad, ono sto ne znam je da li se nakon integriranja treba dodati jos nekakva konstanta C, ili se rjesenje moze zapisati bez nje? Confused

P.S. Uvrstio sam red u Mathematicu koja mi je izbacila dobro rjesenje, ali bez konstante?


Bok ivo34, ideja je ti je ok. Very Happy
Dakle koristiš Taylorov razvoj funkcija i koji konvergira lokalno uniformno na intervalu (ako ne znaš što to znači, nije bitno, bitno je samo da takva konvergencija povlači da možeš integerirati član po član, tj. da će red kojeg dobiješ integrirajući svaki član Taylorovog reda od f (u nekim granicama) konvergirati prema integralu od f u (tim granicama)).

I obje funkcije integriraš u granicama od do , (vjerojatno su te granice mučile), jer kad uvrstiš dobit ćeš točno redove iz zadatka, pa su rješenja redom , .

Nadam se da sam ti mogao, jer me baš uhvatila nostalgija. Sad

Ah, taj život... #Beer

Srdačan pozdrav,

dr. Exodus Hrvatska


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivo34
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 02. 2005. (10:11:04)
Postovi: (171)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
35 = 43 - 8

PostPostano: 19:31 čet, 9. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala kolege goranm i exodus, pomogli ste puno :D
Hvala kolege goranm i exodus, pomogli ste puno Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan