Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Molim vas pomozite, odgovor trebam još danas! Hvala!
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Josip
Gost





PostPostano: 18:20 ned, 11. 5. 2003    Naslov: Molim vas pomozite, odgovor trebam još danas! Hvala! Citirajte i odgovorite

Zadatak:
Dokaži da ako se pravci a i b sijeku onda postoji samo jedna ravnina koja ih sadrži.

Znam da je očito ali na znam kako da dokažem, treba nekako pomoću onih aksioma:
1.Kroz dvije različite tičke prostora prolazi samo jedan pravac.
2.kroz tri točke koje nisu kolinearne prolazi samo jedna ravnina
3.Ako ravnina sadrži dvije različite točke nekog pravca, onda sadrži cijeli taj pravac.
4.Ako dvije ravnine imaju samo jednu točku zajedničku, onda se one sijeku po pravcu
5.Kroz svaku točku pravca može se povući samo 1 pravac paralelan sa zadanim

i još određenost ravnine:
1.sa tri točke
2.1 točka i jedan pravac
3.2 paralelna različita pravca
4.2 pravca koji se sijeku

Odgovor bi trebao dobiti još danas, pa vas molim da mi pomognete ako ste u mogućnosti, puno hvala!
Zadatak:
Dokaži da ako se pravci a i b sijeku onda postoji samo jedna ravnina koja ih sadrži.

Znam da je očito ali na znam kako da dokažem, treba nekako pomoću onih aksioma:
1.Kroz dvije različite tičke prostora prolazi samo jedan pravac.
2.kroz tri točke koje nisu kolinearne prolazi samo jedna ravnina
3.Ako ravnina sadrži dvije različite točke nekog pravca, onda sadrži cijeli taj pravac.
4.Ako dvije ravnine imaju samo jednu točku zajedničku, onda se one sijeku po pravcu
5.Kroz svaku točku pravca može se povući samo 1 pravac paralelan sa zadanim

i još određenost ravnine:
1.sa tri točke
2.1 točka i jedan pravac
3.2 paralelna različita pravca
4.2 pravca koji se sijeku

Odgovor bi trebao dobiti još danas, pa vas molim da mi pomognete ako ste u mogućnosti, puno hvala!


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:50 ned, 11. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

To mi se ne cini jako tesko... :)

Za pocetak, pod "pravci se sijeku" vjerojatno mislis "imaju jedinstveno sjeciste", tj. "(ne poklapaju se i) [b]nisu paralelni[/b]". :?

Ok, onda je njihov presjek jedinstvena tocka P. Uzmimo proizvoljne tocke A na pravcu a i B na pravcu b takve da su A, B i P razlicite. Te tocke ocito nisu kolinearne. Zasto?

Kad bi bile kolinearne, onda bi A, B i P lezale na istom pravcu. Prema 1, imamo da leze na pravcu AP=a, tj. BP=b, pa je a=b sto nije.

Prema 2, imas da kroz A, B i P prolazi jedinstvena ravnina.

Prema 3 ona sadrzi cijele pravce a i b, pa izbor ravnine ne ovisi o izboru tocaka A i B.

Dakle, nasli smo jedinstvenu ravninu koja sadrzi oba pravca... :banana:
To mi se ne cini jako tesko... Smile

Za pocetak, pod "pravci se sijeku" vjerojatno mislis "imaju jedinstveno sjeciste", tj. "(ne poklapaju se i) nisu paralelni". Confused

Ok, onda je njihov presjek jedinstvena tocka P. Uzmimo proizvoljne tocke A na pravcu a i B na pravcu b takve da su A, B i P razlicite. Te tocke ocito nisu kolinearne. Zasto?

Kad bi bile kolinearne, onda bi A, B i P lezale na istom pravcu. Prema 1, imamo da leze na pravcu AP=a, tj. BP=b, pa je a=b sto nije.

Prema 2, imas da kroz A, B i P prolazi jedinstvena ravnina.

Prema 3 ona sadrzi cijele pravce a i b, pa izbor ravnine ne ovisi o izboru tocaka A i B.

Dakle, nasli smo jedinstvenu ravninu koja sadrzi oba pravca... Dancing banana



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Josip
Gost





PostPostano: 14:43 pon, 12. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam kako da ti se zahvalim, upisao si mi peticu u imenik!
Profesorica je rekla da imam najbolji dokaz! :D
Sumnjam da ću ja ikada moći odgovoriti na neko tvoje pitanje (a sumnjam i da će ih uopće biti), pa ću ti zato zauzvrat poslati ovu malu igru. Nemoj se prepasti što ima nastavak .exe, to je samo šala.
Sad možda neće biti ugođaj kakav bi trebao biti, ali morao sam te upozoriti da je to šala jer inače nitko pametan ne bi otvarao neki .exe mail.
Ugodnu zabavu!

Hvala!!
Ne znam kako da ti se zahvalim, upisao si mi peticu u imenik!
Profesorica je rekla da imam najbolji dokaz! Very Happy
Sumnjam da ću ja ikada moći odgovoriti na neko tvoje pitanje (a sumnjam i da će ih uopće biti), pa ću ti zato zauzvrat poslati ovu malu igru. Nemoj se prepasti što ima nastavak .exe, to je samo šala.
Sad možda neće biti ugođaj kakav bi trebao biti, ali morao sam te upozoriti da je to šala jer inače nitko pametan ne bi otvarao neki .exe mail.
Ugodnu zabavu!

Hvala!!


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:14 pon, 12. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Josip"]Ne znam kako da ti se zahvalim[/quote]

:pc: :bottle: :lol:

[quote="Josip"]Sumnjam da ću ja ikada moći odgovoriti na neko tvoje pitanje (a sumnjam i da će ih uopće biti), pa ću ti zato zauzvrat poslati ovu malu igru. Nemoj se prepasti što ima nastavak .exe, to je samo šala.
Sad možda neće biti ugođaj kakav bi trebao biti, ali morao sam te upozoriti da je to šala jer inače nitko pametan ne bi otvarao neki .exe mail.[/quote]

Tocno, ne bih... ;) Samo, ja nisam nista dobio... :?
Josip (napisa):
Ne znam kako da ti se zahvalim


Pravi cevapi Flasa Ljekovite Vodice Laughing

Josip (napisa):
Sumnjam da ću ja ikada moći odgovoriti na neko tvoje pitanje (a sumnjam i da će ih uopće biti), pa ću ti zato zauzvrat poslati ovu malu igru. Nemoj se prepasti što ima nastavak .exe, to je samo šala.
Sad možda neće biti ugođaj kakav bi trebao biti, ali morao sam te upozoriti da je to šala jer inače nitko pametan ne bi otvarao neki .exe mail.


Tocno, ne bih... Wink Samo, ja nisam nista dobio... Confused



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan