Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Osnivanje Katoličkog Sveučilišta
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  

Podržavate li osnivanje Katoličkog Sveučilišta u Hrvatskoj
Da
28%
 28%  [ 11 ]
Ne
43%
 43%  [ 17 ]
Svejedno mi je
28%
 28%  [ 11 ]
Ukupno glasova : 39

Autor/ica Poruka
Zivac
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 02. 2004. (22:50:55)
Postovi: (B4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 30 - 20

PostPostano: 18:50 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Osnivanje Katoličkog Sveučilišta Citirajte i odgovorite

Potaknut velikom raspravom o vjeri na gigantskom topicu odlučih otvoriti topic sa ovom akademskom temom. Naime, već duže vrijeme se osniva/govori o osnivanju/obećavaju prostori za Katoličko Sveučilište koje bi trebalo biti u Zagrebu (vidi nešto [url=http://www.ffdi.hr/zivot/04-4.html#1]ovdje[/url]). Isprva neće biti prirodnih znanosti, nego uglavnom humanističkih, ali me svejedno zanima što mislite o konkurentskom sveučilištu ove vrste?
Potaknut velikom raspravom o vjeri na gigantskom topicu odlučih otvoriti topic sa ovom akademskom temom. Naime, već duže vrijeme se osniva/govori o osnivanju/obećavaju prostori za Katoličko Sveučilište koje bi trebalo biti u Zagrebu (vidi nešto ovdje). Isprva neće biti prirodnih znanosti, nego uglavnom humanističkih, ali me svejedno zanima što mislite o konkurentskom sveučilištu ove vrste?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sorrow
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2005. (23:01:29)
Postovi: (24D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 75 - 69
Lokacija: ...na otoku srece...

PostPostano: 20:02 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, bas je to konkurentno matematickon fakultetu... 8) dva totalno razlicita tipa sveucilista...

gledaj, nema faksa koji je konkurentan nasemen... we are the champions... :victory:
da, bas je to konkurentno matematickon fakultetu... Cool dva totalno razlicita tipa sveucilista...

gledaj, nema faksa koji je konkurentan nasemen... we are the champions... Pooobjeeedaaaa!!!



_________________


Hangman is comin' down from the gallows and I don't have very long
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
anamari
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 03. 2003. (13:05:12)
Postovi: (E1)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 6
Lokacija: Here, there, everywhere...

PostPostano: 21:25 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozda sam ja eto podlegla carima matrijalnog zivota, a mozda sam jednostavno navikla zalit se kao i vecina u Hrvatskoj kako se nema para... ali stvarno se pitam sta ce nama jos jedno sveuciliste i ko ce to sve platit.

Vec postoji Katolicko-bogoslovni fakultet u sklopu Sveucilista u Zgb (ne znam imaju li i druga sveucilista u Hrvatskoj slicne fakultete). Svaka cast humanistickim znanostima, ima tu zanimljivih stvari, ali meni se nekad cini da je to ponekad samo mlacenje prazne slame. Stoga mislim da je 10 etnologa ili indologa, koliko ih obrazuje Filozofski fakultet svake godine, i vise nego dovoljno s obzirom na nase drzavno imovinsko stanje. Neka se ne uvrijede kolege s Filozofskog.

Mi smo siromasni, mali, ukupno je 7% visokoobrazovanih u Hrvatskoj - pa zar nama stvarno treba jos jedno sveucilise? Razumijem ja da bi neki rado isli na vjerski obojeno sveuciliste, ali opet, nismo mi bas toliko bogati niti ludi za viskim obrazovanjem da nam treba jos jedno sveuciliste. A ako se bas mora osnivat, bolje bi bilo da imamo jos tehnickih fakulteta - kad se vec furamo na proizvodnju i razvoj. :wink:
Mozda sam ja eto podlegla carima matrijalnog zivota, a mozda sam jednostavno navikla zalit se kao i vecina u Hrvatskoj kako se nema para... ali stvarno se pitam sta ce nama jos jedno sveuciliste i ko ce to sve platit.

Vec postoji Katolicko-bogoslovni fakultet u sklopu Sveucilista u Zgb (ne znam imaju li i druga sveucilista u Hrvatskoj slicne fakultete). Svaka cast humanistickim znanostima, ima tu zanimljivih stvari, ali meni se nekad cini da je to ponekad samo mlacenje prazne slame. Stoga mislim da je 10 etnologa ili indologa, koliko ih obrazuje Filozofski fakultet svake godine, i vise nego dovoljno s obzirom na nase drzavno imovinsko stanje. Neka se ne uvrijede kolege s Filozofskog.

Mi smo siromasni, mali, ukupno je 7% visokoobrazovanih u Hrvatskoj - pa zar nama stvarno treba jos jedno sveucilise? Razumijem ja da bi neki rado isli na vjerski obojeno sveuciliste, ali opet, nismo mi bas toliko bogati niti ludi za viskim obrazovanjem da nam treba jos jedno sveuciliste. A ako se bas mora osnivat, bolje bi bilo da imamo jos tehnickih fakulteta - kad se vec furamo na proizvodnju i razvoj. Wink



_________________

STOP nasilju medu zivotinjama!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 21:33 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="anamari"]Svaka cast humanistickim znanostima, ima tu [color=red]zanimljivih stvari[/color], ali meni se nekad cini da je to ponekad samo mlacenje prazne slame. Stoga mislim da je 10 etnologa ili indologa, koliko ih obrazuje Filozofski fakultet svake godine, i vise nego dovoljno s obzirom na nase drzavno imovinsko stanje. Neka se ne uvrijede kolege s Filozofskog.
...
A ako se bas mora osnivat, bolje bi bilo da imamo jos tehnickih fakulteta - kad se vec furamo na proizvodnju i razvoj. :wink:[/quote]
:roll:
Kakve veze ima da li je nešto zanimljivo ili ne iz tvoje perspektive?
Ajmo zatvoriti i sva kazališta, muzeje, galerije i slično jer su (uglavnom) neprofitabilni, a ušteđenim novcima mogli bi otvoriti tvornice. Zar je to rješenje?
anamari (napisa):
Svaka cast humanistickim znanostima, ima tu zanimljivih stvari, ali meni se nekad cini da je to ponekad samo mlacenje prazne slame. Stoga mislim da je 10 etnologa ili indologa, koliko ih obrazuje Filozofski fakultet svake godine, i vise nego dovoljno s obzirom na nase drzavno imovinsko stanje. Neka se ne uvrijede kolege s Filozofskog.
...
A ako se bas mora osnivat, bolje bi bilo da imamo jos tehnickih fakulteta - kad se vec furamo na proizvodnju i razvoj. Wink

Rolling Eyes
Kakve veze ima da li je nešto zanimljivo ili ne iz tvoje perspektive?
Ajmo zatvoriti i sva kazališta, muzeje, galerije i slično jer su (uglavnom) neprofitabilni, a ušteđenim novcima mogli bi otvoriti tvornice. Zar je to rješenje?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sorrow
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2005. (23:01:29)
Postovi: (24D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 75 - 69
Lokacija: ...na otoku srece...

PostPostano: 21:42 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anđelčić"]
Kakve veze ima da li je nešto zanimljivo ili ne iz tvoje perspektive?
Ajmo zatvoriti i sva kazališta, muzeje, galerije i slično jer su (uglavnom) neprofitabilni, a ušteđenim novcima mogli bi otvoriti tvornice. Zar je to rješenje?[/quote]

ajoj, pa nemoj vadit iz konteksta... :ccc: mozda se mlada dama jednostavno nije dobro izrazila... shvatili smo poantu... sigurno si i ti shvatia... nije stvar u zanimljivosti, stvar je u tome da sveucilista moraju imat ogroman udio u stvaranju buducnosti drzave ili bilo cega... pa zato anamari govori o koristi takvog sveucilista...
Anđelčić (napisa):

Kakve veze ima da li je nešto zanimljivo ili ne iz tvoje perspektive?
Ajmo zatvoriti i sva kazališta, muzeje, galerije i slično jer su (uglavnom) neprofitabilni, a ušteđenim novcima mogli bi otvoriti tvornice. Zar je to rješenje?


ajoj, pa nemoj vadit iz konteksta... Ccc.... Sram te bilo... mozda se mlada dama jednostavno nije dobro izrazila... shvatili smo poantu... sigurno si i ti shvatia... nije stvar u zanimljivosti, stvar je u tome da sveucilista moraju imat ogroman udio u stvaranju buducnosti drzave ili bilo cega... pa zato anamari govori o koristi takvog sveucilista...



_________________


Hangman is comin' down from the gallows and I don't have very long
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 22:18 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

čemu to? pa bar zg ima dovljno prekrivene sve vrste zanimanja na sveučilištima, i onako se premalo odvaja za fakultete iz proračuna još bi trebalo da se taj postotak djeli na još manje djelove...
čemu to? pa bar zg ima dovljno prekrivene sve vrste zanimanja na sveučilištima, i onako se premalo odvaja za fakultete iz proračuna još bi trebalo da se taj postotak djeli na još manje djelove...



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 22:23 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dokle god se ima novca za onakve plaće saborskih zastupnika i općenito državni aparat, ja neću biti protiv otvaranja bilo kojeg sveučilišta.
Dokle god se ima novca za onakve plaće saborskih zastupnika i općenito državni aparat, ja neću biti protiv otvaranja bilo kojeg sveučilišta.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamari
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 03. 2003. (13:05:12)
Postovi: (E1)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 6
Lokacija: Here, there, everywhere...

PostPostano: 23:04 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anđelčić"]
Kakve veze ima da li je nešto zanimljivo ili ne iz tvoje perspektive?
Ajmo zatvoriti i sva kazališta, muzeje, galerije i slično jer su (uglavnom) neprofitabilni, a ušteđenim novcima mogli bi otvoriti tvornice. Zar je to rješenje?[/quote]

Samo zelim reci - koliko ljudi toliko zanimljivosti. Svatko ima nesto sto je njemu zanimljivo. Ali ne mora zato sve to drzava financirati. Ako smo siromasna zemlja, onda nam valjda mora biti jasno da cemo i u nekim stvarima oskudijevati - pa si ne mozemo priustiti 2 sveucilista u Zagrebu. Idealno bi bilo kada bismo mogli imati u Zgb i Hrv sve sto pozelimo, ali trenutno nismo na tom nivou. Samo zelim reci - ajmo malo poslozit prioritete. A kad se malo razvijemo, mozemo imati sve sto je zanimljivo. Do tada, bolje se koncentrirati da svi imaju posao, da ljudi zavrsavaju barem srednju, da nam funkcionira policija i zdravstvo, itd.
Anđelčić (napisa):

Kakve veze ima da li je nešto zanimljivo ili ne iz tvoje perspektive?
Ajmo zatvoriti i sva kazališta, muzeje, galerije i slično jer su (uglavnom) neprofitabilni, a ušteđenim novcima mogli bi otvoriti tvornice. Zar je to rješenje?


Samo zelim reci - koliko ljudi toliko zanimljivosti. Svatko ima nesto sto je njemu zanimljivo. Ali ne mora zato sve to drzava financirati. Ako smo siromasna zemlja, onda nam valjda mora biti jasno da cemo i u nekim stvarima oskudijevati - pa si ne mozemo priustiti 2 sveucilista u Zagrebu. Idealno bi bilo kada bismo mogli imati u Zgb i Hrv sve sto pozelimo, ali trenutno nismo na tom nivou. Samo zelim reci - ajmo malo poslozit prioritete. A kad se malo razvijemo, mozemo imati sve sto je zanimljivo. Do tada, bolje se koncentrirati da svi imaju posao, da ljudi zavrsavaju barem srednju, da nam funkcionira policija i zdravstvo, itd.



_________________

STOP nasilju medu zivotinjama!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zivac
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 02. 2004. (22:50:55)
Postovi: (B4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 30 - 20

PostPostano: 23:52 uto, 14. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sveučilište u Zagrebu je među najvećima u Europi. Isto tako gradovi veličine i važnosti za neku državu kao Zagreb uglavnom imaju dva ili više sveučilišta. Dalje, mislim da je konkurencija dobrodošla svugdje, pa i među sveučilištima. Možda kasnije budu i prirodni i tehnički fakulteti, ali ne mogu odmah početi sa svime, polako to ide...
Sveučilište u Zagrebu je među najvećima u Europi. Isto tako gradovi veličine i važnosti za neku državu kao Zagreb uglavnom imaju dva ili više sveučilišta. Dalje, mislim da je konkurencija dobrodošla svugdje, pa i među sveučilištima. Možda kasnije budu i prirodni i tehnički fakulteti, ali ne mogu odmah početi sa svime, polako to ide...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:47 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bili li bilo zdravije da se Zg Sveuciliste podijeli na nekoliko manjih (cit. [i]efikasnijih[/i]), pa Bogoslovija (i mozda jos neki fax) mogu u tom "raspadu" organizirati Katolicko Sveuciliste? :-k

Btw, sto bi se tu izucavalo? :-k

Ja sam shvatio ucenja Krscanstava se baziraju na Bibliji. :? Ona je alfa i omega, a sve drugo (in)direktno potjece iz nje (isprika ako grijesim). :| Ako je stvarno tako, onda mi to proucavanje djeluje kao 2000 godina lektire - s [b]jednom[/b] knjigom. :?

Ignore my babbling: sto bi se izucavalo (jer sveuciliste nesto i proucava; ne bavi se samo poducavanjem)? :-k
Ne bili li bilo zdravije da se Zg Sveuciliste podijeli na nekoliko manjih (cit. efikasnijih), pa Bogoslovija (i mozda jos neki fax) mogu u tom "raspadu" organizirati Katolicko Sveuciliste? Think

Btw, sto bi se tu izucavalo? Think

Ja sam shvatio ucenja Krscanstava se baziraju na Bibliji. Confused Ona je alfa i omega, a sve drugo (in)direktno potjece iz nje (isprika ako grijesim). Neutral Ako je stvarno tako, onda mi to proucavanje djeluje kao 2000 godina lektire - s jednom knjigom. Confused

Ignore my babbling: sto bi se izucavalo (jer sveuciliste nesto i proucava; ne bavi se samo poducavanjem)? Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zivac
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 02. 2004. (22:50:55)
Postovi: (B4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 30 - 20

PostPostano: 1:00 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na katoličkim sveučilištima po svijetu se uči sve kao i na ostalima. Naravno da je ipak veći postotak humanističkih znansoti. Glavna razlika je u tome što se pazi da je moralno okruženje u duhu katoličke vjere. Tj. pri zapošljavanju se gleda i na moral profesora, a ne samo na stručnosti. Možda su nešto strože sankcije za studente koji se drogiraju ili rade slične stvari po domovima. I Crkva ima osnivačka prava.
Ne zaboravite da je Crkva začela gotovo sva sveučilišta u Europi, pa i Sveučilište u Zagrebu:

[quote="Preambula Statuta Sveučilišta u Zagrebu"]Sveuciliste u Zagrebu (Universitas Studiorum Zagrabiensis) osnovano je odlukom kralja Leopolda I. od 23. rujna 1669., kojom se zagrebackoj Akademiji, koju su vodili Isusovci, priznaju sveucilisna prava i povlastice, a koju je 3. studenoga 1671. prihvatio Hrvatski sabor. (...)[/quote]
Na katoličkim sveučilištima po svijetu se uči sve kao i na ostalima. Naravno da je ipak veći postotak humanističkih znansoti. Glavna razlika je u tome što se pazi da je moralno okruženje u duhu katoličke vjere. Tj. pri zapošljavanju se gleda i na moral profesora, a ne samo na stručnosti. Možda su nešto strože sankcije za studente koji se drogiraju ili rade slične stvari po domovima. I Crkva ima osnivačka prava.
Ne zaboravite da je Crkva začela gotovo sva sveučilišta u Europi, pa i Sveučilište u Zagrebu:

Preambula Statuta Sveučilišta u Zagrebu (napisa):
Sveuciliste u Zagrebu (Universitas Studiorum Zagrabiensis) osnovano je odlukom kralja Leopolda I. od 23. rujna 1669., kojom se zagrebackoj Akademiji, koju su vodili Isusovci, priznaju sveucilisna prava i povlastice, a koju je 3. studenoga 1671. prihvatio Hrvatski sabor. (...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 2:05 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ne bili li bilo zdravije da se Zg Sveuciliste podijeli na nekoliko manjih (cit. [i]efikasnijih[/i]), pa Bogoslovija (i mozda jos neki fax) mogu u tom "raspadu" organizirati Katolicko Sveuciliste? :-k

[/quote]
ovoj je malo off topic, ali negdje sam to citao da kad bi pmf bio samostalan, da bi jako visoko rangirao na svjetskoj ljestvici fakulteta!!
vsego (napisa):
Ne bili li bilo zdravije da se Zg Sveuciliste podijeli na nekoliko manjih (cit. efikasnijih), pa Bogoslovija (i mozda jos neki fax) mogu u tom "raspadu" organizirati Katolicko Sveuciliste? Think


ovoj je malo off topic, ali negdje sam to citao da kad bi pmf bio samostalan, da bi jako visoko rangirao na svjetskoj ljestvici fakulteta!!



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:10 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]ovoj je malo off topic, ali negdje sam to citao da kad bi pmf bio samostalan, da bi jako visoko rangirao na svjetskoj ljestvici fakulteta!![/quote]

Mozda na ljestvici sveucilista, ali meni zvuci [i]nategnuto[/i]. :?

@Zivac: tvrdis da Sveuciliste u Zg ne pazi na moralnost profesora? :shock: To je teska optuzba. :ccc: Vjerujem da se moze naci [i]primjera[/i], ali [b]formalno[/b] se pazi. :D Provedba,... ako steka, trebalo bi ju srediti. :)

A sto se jacih kazni za drogu tice :arrow: =D> (mada bih ja radije da se bave prepisivacima :twisted:)

Btw, pocinje li nastava molitvom? :-k Slusao sam par izbornih kolegija (drustv.-hum. koji su u moje doba [ :djed: ] bili obavezni izborni :shock:) na Bogosloviji i tamo je svako predavanje zapocinjalo nekom kracom molitvom (ne znam kojom, valjda Ocenas). :|
filipnet (napisa):
ovoj je malo off topic, ali negdje sam to citao da kad bi pmf bio samostalan, da bi jako visoko rangirao na svjetskoj ljestvici fakulteta!!


Mozda na ljestvici sveucilista, ali meni zvuci nategnuto. Confused

@Zivac: tvrdis da Sveuciliste u Zg ne pazi na moralnost profesora? Shocked To je teska optuzba. Ccc.... Sram te bilo... Vjerujem da se moze naci primjera, ali formalno se pazi. Very Happy Provedba,... ako steka, trebalo bi ju srediti. Smile

A sto se jacih kazni za drogu tice Arrow Applause (mada bih ja radije da se bave prepisivacima Twisted Evil)

Btw, pocinje li nastava molitvom? Think Slusao sam par izbornih kolegija (drustv.-hum. koji su u moje doba [ Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete... ] bili obavezni izborni Shocked) na Bogosloviji i tamo je svako predavanje zapocinjalo nekom kracom molitvom (ne znam kojom, valjda Ocenas). Neutral



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 8:01 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

iako načelno nemam ništa protiv takvog sveučilišta dobro je pitanje koliko nam uopće treba još jedno društveno-humanističko sveučilište?

za financije koliko sam shvatio iz onog članka bi se brinula crkva sama (bez dodatnog izdvajanja iz proračuna), što oni i mogu s obzirom na financijsku moć crkve. apsurdno možda, ali to bi moglo biti prvo stvarno autonomno sveučilište u hrvatskoj koje ne bi ovisilo o državnim novcima (ili barem u mnogo manjoj mjeri nego ova sada).

no opet - što će nam to? ionako imamo previše humanista - ono malo studija što se u hrvatskoj radilo upućuje na to da sve više studenata upisuje društveno-humanističke znanosti, dok nam ustvari nedostaje stručnjaka u drugim područjima (prirodoslovlje, tehnika, medicina i sl.). u takovim uvjetima gdje se razrađuje strategija kako promjeniti takovo stanje (dakle nekako dobiti više ljudi da upisuje ono što je državi korisno) bilo bi kontraproduktivno osigurati JOŠ više mjesta za humanističke znanosti. to što bi kasnije MOŽDA dodali i druge studije nije zadovoljavajuće. :arrow: hrvatskoj ne treba još dušebrižnika već stručnjaka koji bi ju mogli dići na noge.
iako načelno nemam ništa protiv takvog sveučilišta dobro je pitanje koliko nam uopće treba još jedno društveno-humanističko sveučilište?

za financije koliko sam shvatio iz onog članka bi se brinula crkva sama (bez dodatnog izdvajanja iz proračuna), što oni i mogu s obzirom na financijsku moć crkve. apsurdno možda, ali to bi moglo biti prvo stvarno autonomno sveučilište u hrvatskoj koje ne bi ovisilo o državnim novcima (ili barem u mnogo manjoj mjeri nego ova sada).

no opet - što će nam to? ionako imamo previše humanista - ono malo studija što se u hrvatskoj radilo upućuje na to da sve više studenata upisuje društveno-humanističke znanosti, dok nam ustvari nedostaje stručnjaka u drugim područjima (prirodoslovlje, tehnika, medicina i sl.). u takovim uvjetima gdje se razrađuje strategija kako promjeniti takovo stanje (dakle nekako dobiti više ljudi da upisuje ono što je državi korisno) bilo bi kontraproduktivno osigurati JOŠ više mjesta za humanističke znanosti. to što bi kasnije MOŽDA dodali i druge studije nije zadovoljavajuće. Arrow hrvatskoj ne treba još dušebrižnika već stručnjaka koji bi ju mogli dići na noge.



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
bnikola
Mali od Foruma
(Administrator)
Mali od Foruma<br>(Administrator)


Pridružen/a: 04. 06. 2005. (12:41:23)
Postovi: (38D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 19 - 8
Lokacija: Ri-Zg

PostPostano: 9:42 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Ako je stvarno tako, onda mi to proucavanje djeluje kao 2000 godina lektire - s [b]jednom[/b] knjigom. :?[/quote]

Samo jedan kratak ispravak:

[quote="[url=http://hr.wikipedia.org/wiki/Biblija]Wiki[/url]"]Kršćani dijele Bibliju na Stari i Novi zavjet. Stari zavjet obuhvaća 39 protokanonskih (istovjetne s hebrejskim kanonom) i sedam deuterokanonskih knjiga (protestanti ih zovu apokrifima). Novi zavjet, napisan u drugoj polovici I. st., obuhvaća 27 knjiga koje prihvaća cjelokupno kršćanstvo: četiri Evanđelja, Djela apostolska, 21 poslanicu i Otkrivenje.[/quote]

Nije jedna knjiga, to je poanta! :-)

A sto se Sveucilista tice, mislim da nije losa ideja jer otvara mogucnost konkurencije, a mislim da time utjece i na podizanje kvalitete nastave i diplomaca, odnosno magistara. Trebalo bi vise ingformacija za nesto konkretno... Kakvi smjerovi? Tko ce predavati i sl...
vsego (napisa):
Ako je stvarno tako, onda mi to proucavanje djeluje kao 2000 godina lektire - s jednom knjigom. Confused


Samo jedan kratak ispravak:

Wiki (napisa):
Kršćani dijele Bibliju na Stari i Novi zavjet. Stari zavjet obuhvaća 39 protokanonskih (istovjetne s hebrejskim kanonom) i sedam deuterokanonskih knjiga (protestanti ih zovu apokrifima). Novi zavjet, napisan u drugoj polovici I. st., obuhvaća 27 knjiga koje prihvaća cjelokupno kršćanstvo: četiri Evanđelja, Djela apostolska, 21 poslanicu i Otkrivenje.


Nije jedna knjiga, to je poanta! Smile

A sto se Sveucilista tice, mislim da nije losa ideja jer otvara mogucnost konkurencije, a mislim da time utjece i na podizanje kvalitete nastave i diplomaca, odnosno magistara. Trebalo bi vise ingformacija za nesto konkretno... Kakvi smjerovi? Tko ce predavati i sl...



_________________
Život je lijep, tako kažu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 11:38 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

nacelno nemam nista protiv katolickog sveucilista. dapace, mislim da bi takvo sveuciliste mozda i podiglo kvalitetu nastave i na zagrebackom sveucilistu, a sigurno bi smanjilo kolicinu studenta po jednom profesoru na fakultetima koji imaju velike upisne kvote (pogotovo ako je istina sto ti kazes da bi naglasak na pocetku bio na drustveno-humanistickim znanostima). medjutim...postavlja se pitanje koliko bi takvo sveuciliste kostalo porezne obveznike, a postoji i pitanje strucnog kadra.

ako bi to sveuciliste bilo subvencionirano od strane same katolicke crkve (sto bi bilo logicno buduci da nosi pridjek katolicki), onda nemam nista protiv. imao bi protiv kada bi porezni obveznici zbog takvog sveucilista puno vise izdvajali u drzavni proracun (tako i tako izdvajaju za crkvenu desetinu, a da se jos doda jedan porez sa katolickim prizvukom, mislim da nije korektno).

drugo je pitanje pitanje strucnog kadra, profesora, asistenata i znanstvenih suradnika. naime, nase sveuciliste ima puno problema u odrzavanju nastave, pogotovo za bolonjce, jer imamo strahovit manjak strucnog kadra u svim znanostima. jedino rjesenje takvog problema koje ja trenutno vidim jest da bi to sveuciliste trebalo uvest dosta intelektualaca i znanstvenika izvana, jer mi imamo konstantni manjak istog. sto uopce nije trivijalno za napravit.
nacelno nemam nista protiv katolickog sveucilista. dapace, mislim da bi takvo sveuciliste mozda i podiglo kvalitetu nastave i na zagrebackom sveucilistu, a sigurno bi smanjilo kolicinu studenta po jednom profesoru na fakultetima koji imaju velike upisne kvote (pogotovo ako je istina sto ti kazes da bi naglasak na pocetku bio na drustveno-humanistickim znanostima). medjutim...postavlja se pitanje koliko bi takvo sveuciliste kostalo porezne obveznike, a postoji i pitanje strucnog kadra.

ako bi to sveuciliste bilo subvencionirano od strane same katolicke crkve (sto bi bilo logicno buduci da nosi pridjek katolicki), onda nemam nista protiv. imao bi protiv kada bi porezni obveznici zbog takvog sveucilista puno vise izdvajali u drzavni proracun (tako i tako izdvajaju za crkvenu desetinu, a da se jos doda jedan porez sa katolickim prizvukom, mislim da nije korektno).

drugo je pitanje pitanje strucnog kadra, profesora, asistenata i znanstvenih suradnika. naime, nase sveuciliste ima puno problema u odrzavanju nastave, pogotovo za bolonjce, jer imamo strahovit manjak strucnog kadra u svim znanostima. jedino rjesenje takvog problema koje ja trenutno vidim jest da bi to sveuciliste trebalo uvest dosta intelektualaca i znanstvenika izvana, jer mi imamo konstantni manjak istog. sto uopce nije trivijalno za napravit.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 14:02 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bi imao nista protiv da se [b]katolicko[/b] sveuciliste otvori pod uvjetom da KC plati sve troskove. Zemljiste, izgradnju, opremanje, zaposlene i slicno. Drzava tako i tako premalo novaca odvaja za prosvjetu i znanost.
Ne bi imao nista protiv da se katolicko sveuciliste otvori pod uvjetom da KC plati sve troskove. Zemljiste, izgradnju, opremanje, zaposlene i slicno. Drzava tako i tako premalo novaca odvaja za prosvjetu i znanost.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Zivac
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 02. 2004. (22:50:55)
Postovi: (B4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 30 - 20

PostPostano: 14:51 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]@Zivac: tvrdis da Sveuciliste u Zg ne pazi na moralnost profesora? :shock: To je teska optuzba. :ccc: Vjerujem da se moze naci [i]primjera[/i], ali [b]formalno[/b] se pazi. :D Provedba,... ako steka, trebalo bi ju srediti. :)[/quote]
Mislio sam, u službenim uvjetima za nastavnika nema točaka tipa: nema sumnjivu prošlost, nije razveden, nema javnih istupa očito protivnih kršćanskom moralu... Naravno da će očiti primjeri nemorala biti sankcionirani na svakom sveučilištu.

[quote]Btw, pocinje li nastava molitvom? :-k Slusao sam par izbornih kolegija (drustv.-hum. koji su u moje doba [ :djed: ] bili obavezni izborni :shock:) na Bogosloviji i tamo je svako predavanje zapocinjalo nekom kracom molitvom (ne znam kojom, valjda Ocenas). :|[/quote]
Mislim da ne. :? Pa tamo može svatko svašta studirati. Jedino ako je kolegij baš teološki.


@svi: Oko financiranja država će i dalje plaćati studij redovnim studentima jer to radi radi njih i dat će neke prostore za Sveučilište u zamjeni za nešto pokradeno u komunizmu. Odakle stale pare, ne znam. Ali nije Crkva tako bogata da to može sama...

Što se bildanja humanista tiče, mislim da neće biti toga. Sadašnji FFDI (Filozofski fakutet Družbe Isusove) koji je u sklopu Hrvatskih studija će otići u to Sveučilište. A možda će se smanjiti i broj studenata humanista na UniZg.
vsego (napisa):
@Zivac: tvrdis da Sveuciliste u Zg ne pazi na moralnost profesora? Shocked To je teska optuzba. Ccc.... Sram te bilo... Vjerujem da se moze naci primjera, ali formalno se pazi. Very Happy Provedba,... ako steka, trebalo bi ju srediti. Smile

Mislio sam, u službenim uvjetima za nastavnika nema točaka tipa: nema sumnjivu prošlost, nije razveden, nema javnih istupa očito protivnih kršćanskom moralu... Naravno da će očiti primjeri nemorala biti sankcionirani na svakom sveučilištu.

Citat:
Btw, pocinje li nastava molitvom? Think Slusao sam par izbornih kolegija (drustv.-hum. koji su u moje doba [ Sjecam se ja, bilo je to cetr'est pete... ] bili obavezni izborni Shocked) na Bogosloviji i tamo je svako predavanje zapocinjalo nekom kracom molitvom (ne znam kojom, valjda Ocenas). Neutral

Mislim da ne. Confused Pa tamo može svatko svašta studirati. Jedino ako je kolegij baš teološki.


@svi: Oko financiranja država će i dalje plaćati studij redovnim studentima jer to radi radi njih i dat će neke prostore za Sveučilište u zamjeni za nešto pokradeno u komunizmu. Odakle stale pare, ne znam. Ali nije Crkva tako bogata da to može sama...

Što se bildanja humanista tiče, mislim da neće biti toga. Sadašnji FFDI (Filozofski fakutet Družbe Isusove) koji je u sklopu Hrvatskih studija će otići u to Sveučilište. A možda će se smanjiti i broj studenata humanista na UniZg.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 15:01 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zivac"]Mislio sam, u službenim uvjetima za nastavnika nema točaka tipa: nema sumnjivu prošlost, [b]nije razveden[/b], nema javnih istupa očito protivnih kršćanskom moralu... Naravno da će očiti primjeri nemorala biti sankcionirani na svakom sveučilištu.[/quote]

Znaci radije ce zaposliti covjeka koji nije razveden nego covjeka koji je strucniji? :grebgreb:

[quote="Zivac"]@svi: Oko financiranja država će i dalje plaćati studij redovnim studentima jer to radi radi njih i dat će neke prostore za Sveučilište u zamjeni za nešto pokradeno u komunizmu. Odakle stale pare, ne znam. [b]Ali nije Crkva tako bogata da to može sama...[/b][/quote]

:rotfl2: Pa to je valjda najbogatija organizacija na svijetu. Ak oni to ne mogu platit ne moze nitko.

Sta se tice placanja studija redovitim studentima slazem se da bi drzava trebala to financirati.
Zivac (napisa):
Mislio sam, u službenim uvjetima za nastavnika nema točaka tipa: nema sumnjivu prošlost, nije razveden, nema javnih istupa očito protivnih kršćanskom moralu... Naravno da će očiti primjeri nemorala biti sankcionirani na svakom sveučilištu.


Znaci radije ce zaposliti covjeka koji nije razveden nego covjeka koji je strucniji? Kotacici rade 100 na sat

Zivac (napisa):
@svi: Oko financiranja država će i dalje plaćati studij redovnim studentima jer to radi radi njih i dat će neke prostore za Sveučilište u zamjeni za nešto pokradeno u komunizmu. Odakle stale pare, ne znam. Ali nije Crkva tako bogata da to može sama...


Rolling on the floor laughing Pa to je valjda najbogatija organizacija na svijetu. Ak oni to ne mogu platit ne moze nitko.

Sta se tice placanja studija redovitim studentima slazem se da bi drzava trebala to financirati.



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Dabrica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 01. 2005. (13:58:54)
Postovi: (B8)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 3
Lokacija: biologija

PostPostano: 15:39 sri, 15. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

načelno nemam ništa protiv, i znam da su takva sveučilišta praksa vani.
ali ne znam da li bi se na tom sveučilištvu mogle studirati i prirodnoznanstvene discipline? jer bi to bilo malo škakljivo, budući da se Crkva protivi nekim stvarima koje znanost (konkretno biologija) izučava.

i kao što je netko rekao - znači tu bi moral bio najvažniji čimbenik zapošljavanja profesora. tko bi uopće mogao odrediti da li je jedan kandidat za mjesto moralniji od drugoga? :?
načelno nemam ništa protiv, i znam da su takva sveučilišta praksa vani.
ali ne znam da li bi se na tom sveučilištvu mogle studirati i prirodnoznanstvene discipline? jer bi to bilo malo škakljivo, budući da se Crkva protivi nekim stvarima koje znanost (konkretno biologija) izučava.

i kao što je netko rekao - znači tu bi moral bio najvažniji čimbenik zapošljavanja profesora. tko bi uopće mogao odrediti da li je jedan kandidat za mjesto moralniji od drugoga? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan