Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak sa roka 22.2.2006
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
akki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2004. (14:55:35)
Postovi: (88)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 23:34 pon, 27. 2. 2006    Naslov: Zadatak sa roka 22.2.2006 Citirajte i odgovorite

Zanima me nacin rjesavanja slijedeceg zadatka:

Dvije plohe [latex]x^2+y^2+z^2=8[/latex] i [latex]z=\sqrt{x^2+y^2}[/latex] se sijeku u krivulji koja sadrži točku [latex] T_0=(1,\sqrt3,2)[/latex]. Odredite parametarsku jednadžbu tangencijalnog pravca na tu krivulju u točki [latex]T_0[/latex].
Zanima me nacin rjesavanja slijedeceg zadatka:

Dvije plohe i se sijeku u krivulji koja sadrži točku . Odredite parametarsku jednadžbu tangencijalnog pravca na tu krivulju u točki .



_________________
Ja volim ovce
Rozi slonic Kad jednom probas letjeti
hodati ces zemljom, s pogledom prema gore,
tamo gdje si bio i kamo se čezneš vratiti....
Go go go!!! #Lil angel
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjakovac
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 28. 02. 2006. (10:07:16)
Postovi: (4B)16
Sarma = la pohva - posuda
124 = 130 - 6

PostPostano: 10:19 uto, 28. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Riješit ćemo na dva načina:

[i]1. način[/i]
Nađimo presjek tih dviju ploha rješavanjem sustava jednadžbi.
Uvrštavanjem [latex]z^2=x^2+y^2[/latex] u jednadžbu prve plohe dobije se (primijetimo z>0):
[latex]z=2, \ x^2+y^2=4[/latex]
Dakle, ta krivulja je kružnica u ravnini [latex]z=2[/latex].
Formula za jednadžbu tangente na kružnicu [latex]x^2+y^2=4[/latex] (u xy-ravnini) u točki [latex](1,\sqrt{3},2)[/latex] glasi
[latex]xx_0+yy_0=r^2[/latex], tj. [latex]x+y\sqrt{3}=4[/latex].
Sada želimo jednadžbu pravca napisati parametarski pa stavimo y=t, odakle dalje izračunamo:
[latex]x=-t\sqrt{3}+4,\\ y=t,\\ z=2[/latex]

[i]2. način[/i]
Plohe možemo zapisati ovako:
[latex]F(x,y,z)=x^2+y^2+z^2-8=0\\ G(x,y,z)=x^2+y^2-z^2=0[/latex]
Gradijenti u točki [latex](1,\sqrt{3},2)[/latex] su:
[latex]\nabla F(1,\sqrt{3},2)=(2,2\sqrt{3},4)\\ \nabla G(1,\sqrt{3},2)=(2,2\sqrt{3},-4)[/latex]
Oba ta vektora (gradijenta) su normalna na krivulju presjeka pa i na njen tangencijalni pravac. Dakle, trebamo naći vektor smjera tog pravca tako da bude okomit na oba vektora [latex](2,2\sqrt{3},4)[/latex], [latex](2,2\sqrt{3},-4)[/latex] .
Do na skalar, taj vektor smjera je jednoznačno određen (nalazi se u ortogonalnom komplementu dvodimenzionalnog potprostora razapetog vektorima [latex](2,2\sqrt{3},4)[/latex], [latex](2,2\sqrt{3},-4)[/latex] ), a jednostavnim pogađanjem dobijemo [latex](\sqrt{3},-1,0)[/latex].
Dakle, traženi pravac prolazi točkom [latex](1,\sqrt{3},2)[/latex] i ima vektor smjera [latex](\sqrt{3},-1,0)[/latex].
Parametarska jednadžba mu je:
[latex]x=t\sqrt{3}+1,\\ y=-t+\sqrt{3},\\ z=2[/latex]


____________________
[color=darkred][i][b]"Sex is to Rex, what Rex is to Sex."[/b][/i][/color]
Riješit ćemo na dva načina:

1. način
Nađimo presjek tih dviju ploha rješavanjem sustava jednadžbi.
Uvrštavanjem u jednadžbu prve plohe dobije se (primijetimo z>0):

Dakle, ta krivulja je kružnica u ravnini .
Formula za jednadžbu tangente na kružnicu (u xy-ravnini) u točki glasi
, tj. .
Sada želimo jednadžbu pravca napisati parametarski pa stavimo y=t, odakle dalje izračunamo:


2. način
Plohe možemo zapisati ovako:

Gradijenti u točki su:

Oba ta vektora (gradijenta) su normalna na krivulju presjeka pa i na njen tangencijalni pravac. Dakle, trebamo naći vektor smjera tog pravca tako da bude okomit na oba vektora , .
Do na skalar, taj vektor smjera je jednoznačno određen (nalazi se u ortogonalnom komplementu dvodimenzionalnog potprostora razapetog vektorima , ), a jednostavnim pogađanjem dobijemo .
Dakle, traženi pravac prolazi točkom i ima vektor smjera .
Parametarska jednadžba mu je:



____________________
"Sex is to Rex, what Rex is to Sex."


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
akki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2004. (14:55:35)
Postovi: (88)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 14:23 uto, 28. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam izjednačila te jednadžbe u prvobitnom obliku: [latex] x^2+y^2+z^2-8= z-\sqrt{x^2+y^2}[/latex] i zamislila sam si da sam time dobila krivulju u kojoj se sjeku te plohe... nadalje sam tražila vektor normale na tu dobivunu krivulju preko gradijenta i zatim sam tražila vektor okomit vektoru normale.... Taj vektor sam proizvoljno izabrala iz uvjeta okomitosti i dobila sam parametarsku jednadžbu traženog pravca.

Ono što me najviše zanima je dali sam na tako rješenom zadatku zaslužila više od 2 boda...
Ja sam izjednačila te jednadžbe u prvobitnom obliku: i zamislila sam si da sam time dobila krivulju u kojoj se sjeku te plohe... nadalje sam tražila vektor normale na tu dobivunu krivulju preko gradijenta i zatim sam tražila vektor okomit vektoru normale.... Taj vektor sam proizvoljno izabrala iz uvjeta okomitosti i dobila sam parametarsku jednadžbu traženog pravca.

Ono što me najviše zanima je dali sam na tako rješenom zadatku zaslužila više od 2 boda...



_________________
Ja volim ovce
Rozi slonic Kad jednom probas letjeti
hodati ces zemljom, s pogledom prema gore,
tamo gdje si bio i kamo se čezneš vratiti....
Go go go!!! #Lil angel
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 15:03 uto, 28. 2. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="akki"]Ja sam izjednačila te jednadžbe u prvobitnom obliku: [latex] x^2+y^2+z^2-8= z-\sqrt{x^2+y^2}[/latex]...[/quote]
To nije dobro.

Jedna jednadžba = jedan uvjet = ploha.
Dvije jednadžbe = dva uvjeta = presjek dvije plohe = krivulja.

Ovo što ste vi napisali je nova ploha (koja doduše sadrži presjek prve dvije), a ne krivulja. Krivulju ne možete zapisati jednom jednadžbom (bar ne jednostavno).
akki (napisa):
Ja sam izjednačila te jednadžbe u prvobitnom obliku: ...

To nije dobro.

Jedna jednadžba = jedan uvjet = ploha.
Dvije jednadžbe = dva uvjeta = presjek dvije plohe = krivulja.

Ovo što ste vi napisali je nova ploha (koja doduše sadrži presjek prve dvije), a ne krivulja. Krivulju ne možete zapisati jednom jednadžbom (bar ne jednostavno).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan