Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Taylorov red oko 1 (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
anonimus
Gost





PostPostano: 22:17 sri, 3. 5. 2006    Naslov: Taylorov red oko 1 Citirajte i odgovorite

Dobro večer! Čuo sam da će danas netko rješiti neki zadatak iz analize 4.
Pa evo jedan.

Treba razviti funkciju [latex]f(z):=\sin(2z-z^2)[/latex] u Taylorov red oko točke [latex]z_0:=1[/latex]. Baš me zanima hoćete li ispuniti obećanje.
Dobro večer! Čuo sam da će danas netko rješiti neki zadatak iz analize 4.
Pa evo jedan.

Treba razviti funkciju u Taylorov red oko točke . Baš me zanima hoćete li ispuniti obećanje.


[Vrh]
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 22:43 sri, 3. 5. 2006    Naslov: Re: Taylorov red oko 1 Citirajte i odgovorite

[quote="anonimus"]Dobro večer! Čuo sam da će danas netko rješiti neki zadatak iz analize 4.
Pa evo jedan.

Treba razviti funkciju [latex]f(z):=\sin(2z-z^2)[/latex] u Taylorov red oko točke [latex]z_0:=1[/latex]. Baš me zanima hoćete li ispuniti obećanje.[/quote]

Dobro večer i vama, dobro ste čuli, naravno da ćemo kolega zeix i ja vrlo rado ispuniti obećanje:

Znači, budući je [latex]2z-z^2=1-(z-1)^2[/latex], iz adicione formule za sinus dobivamo da je [latex]\sin(1-(z-1)^2)=\sin 1 \cos(z-1)^2 - \cos 1\sin(z-1)^2[/latex]. Budući su [latex]\sin z= \sum_{n=0}^{\infty}(-1)^n \frac{z^{2n+1}}{(2n+1)!} [/latex] i [latex]\cos z= \sum_{n=0}^{\infty}(-1)^n \frac{z^{2n}}{(2n)!} [/latex] Taylorovi razvoji funkcija [latex]z \mapsto \sin z[/latex], odnosno [latex]z \mapsto \cos z[/latex] oko nule, to su [latex]\sin(z-1)^2 =\sum_{n=0}^{\infty}(-1)^n \frac{(z-1)^{4n+2}}{(2n+1)!}[/latex] i [latex]\cos z= \sum_{n=0}^{\infty}(-1)^n \frac{(z-1)^{4n}}{(2n)!} [/latex] Taylorovi razvoji funkcija [latex]z \mapsto \sin (z-1)^2[/latex], odnosno [latex]z \mapsto \cos (z-1)^2[/latex] oko točke [latex]z_0=1[/latex].
Ako je [latex]f(z):=\sin(2z-z^2)[/latex] i [latex]f(z)=\sum_{n=0}^{\infty}c_n (z-1)^{n}[/latex] njen Taylorov razvoj oko [latex]z_0=1[/latex], onda su koeficijenti [latex]c_n[/latex] dani s

[latex]c_n=\left\{\begin{array}{cl}
0, & \textrm{ ako je } \ n \equiv 1,3(\mod 4)\\
(-1)^{\frac{n-2}{4}+1} \frac{\cos 1}{(\frac{n-2}{2}+1)!}, & \textrm{ ako je} \ n \equiv 2(\mod 4) \\
(-1)^{\frac{n}{4}} \frac{\sin 1}{(\frac{n}{2})!}, & \textrm{ ako je }\ n \equiv 0(\mod 4)
\end{array}\right. [/latex]
anonimus (napisa):
Dobro večer! Čuo sam da će danas netko rješiti neki zadatak iz analize 4.
Pa evo jedan.

Treba razviti funkciju u Taylorov red oko točke . Baš me zanima hoćete li ispuniti obećanje.


Dobro večer i vama, dobro ste čuli, naravno da ćemo kolega zeix i ja vrlo rado ispuniti obećanje:

Znači, budući je , iz adicione formule za sinus dobivamo da je . Budući su i Taylorovi razvoji funkcija , odnosno oko nule, to su i Taylorovi razvoji funkcija , odnosno oko točke .
Ako je i njen Taylorov razvoj oko , onda su koeficijenti dani s



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
anonimus
Gost





PostPostano: 20:55 sub, 6. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno vam hvala. Zbunio me razvoj sinusa oko 1, jer kakve veze ima kut od 1 radijana s trigonometrijskim funkcijama. Nisam znao da se sin1 i cos1 mogu pojavljivati u koeficijentima. Sad je sve jasno, hvala još jednom.
Puno vam hvala. Zbunio me razvoj sinusa oko 1, jer kakve veze ima kut od 1 radijana s trigonometrijskim funkcijama. Nisam znao da se sin1 i cos1 mogu pojavljivati u koeficijentima. Sad je sve jasno, hvala još jednom.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 19:40 ned, 7. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je li bi vas mogao još zamoliti da mi riješite 5. zadatak s roka 2.7.2004.
Ako je Omega područje u C i U ograničeno područje takvo da je zatvarač od U sadržan u omega, f: Omega -> C analitička funkcija takva da je |f(z1)|=|f(z2)| za sve z1,z2 iz ruba od U. Dokažite da funkcija ima barem jednu nultočku na području U.
Je li bi vas mogao još zamoliti da mi riješite 5. zadatak s roka 2.7.2004.
Ako je Omega područje u C i U ograničeno područje takvo da je zatvarač od U sadržan u omega, f: Omega -> C analitička funkcija takva da je |f(z1)|=|f(z2)| za sve z1,z2 iz ruba od U. Dokažite da funkcija ima barem jednu nultočku na području U.


[Vrh]
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 17:03 uto, 9. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm. Tako napisano baš i ne vrijedi, jer ako je [latex]f[/latex] konstantna funkcija različita od nul-funkcije onda ona zadovoljava uvjete zadatka, ali ta nema nultočki.

Uz dodatnu pretpostavku da [latex]f[/latex] nije konstanta možemo ovako dokazati

Pretpostavimo suprotno, tj. da je [latex]f(z) \neq 0, \ \forall z \in U[/latex].

Ukoliko je [latex]f(z_0)=0[/latex] za neko [latex]z_0 \in \partial U [/latex], onda je po pretpostavci zadatka i [latex]f(z)=0, \ \forall z \in \partial U[/latex], što je kontradiktorno principu maksimuma modula, budući bi onda moralo biti [latex]|f(z)|<0, \ \forall z \in U[/latex], što je nemoguće.

Ako je pak [latex]f(z) \neq 0, \ \forall z \in \partial U[/latex], onda stavimo

[latex]0<M:=|f(z)|, \ z \in \partial U[/latex] i [latex]g(z):= \frac{f(z)}{M},\ z \in \overline{U} [/latex]. Tada je [latex]g[/latex] holomorfna na [latex]U[/latex] i neprekidna na [latex]\overline{U}[/latex].
(Broj [latex]M[/latex] ne ovisi o izboru točke [latex]z \in \partial U[/latex]).

Po principu maksimuma modula slijedi da je [latex]|g(z)| \leq 1, \ \forall z \in \overline{U}[/latex], a budući je i funkcija [latex]z \mapsto \frac{1}{g(z)}[/latex] holomorfna na [latex]U[/latex] i neprekidna na [latex]\overline{U}[/latex], to ponovo iz principa max. modula slijedi da je [latex]\frac{1}{|g(z)|}\leq 1, \ \forall z \in \overline{U}[/latex]. Znači da je [latex]|g(z)|=1, \ \forall z \in \overline{U}[/latex] što povlači da je [latex]g[/latex] konstanta (jer bi u protivnom (ponovo po princ. max. modula) bilo [latex]1=|g(z)|<1, \ \forall z \in U[/latex]), pa je i [latex]f[/latex] konstanta, što je protivno pretpostavci.

Eto. :D
Hm. Tako napisano baš i ne vrijedi, jer ako je konstantna funkcija različita od nul-funkcije onda ona zadovoljava uvjete zadatka, ali ta nema nultočki.

Uz dodatnu pretpostavku da nije konstanta možemo ovako dokazati

Pretpostavimo suprotno, tj. da je .

Ukoliko je za neko , onda je po pretpostavci zadatka i , što je kontradiktorno principu maksimuma modula, budući bi onda moralo biti , što je nemoguće.

Ako je pak , onda stavimo

i . Tada je holomorfna na i neprekidna na .
(Broj ne ovisi o izboru točke ).

Po principu maksimuma modula slijedi da je , a budući je i funkcija holomorfna na i neprekidna na , to ponovo iz principa max. modula slijedi da je . Znači da je što povlači da je konstanta (jer bi u protivnom (ponovo po princ. max. modula) bilo ), pa je i konstanta, što je protivno pretpostavci.

Eto. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan