Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Sučeljavanje: G-K vs. L-P
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 14:59 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Sučeljavanje: G-K vs. L-P Citirajte i odgovorite

pa kaj će se stvarno grupe G-K i L-P suočiti ? :shock:
nemreš vjerovat...nekaj je vjeko spomenuo na vježbama....



[color=blue][b]Moderator:[/b] Veliki sraz dvije grupe Bolonjaca najavljen je [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=55271#55271]ovdje[/url], odakle je i prerastao u zasebni topic.[/color]
pa kaj će se stvarno grupe G-K i L-P suočiti ? Shocked
nemreš vjerovat...nekaj je vjeko spomenuo na vježbama....



Moderator: Veliki sraz dvije grupe Bolonjaca najavljen je ovdje, odakle je i prerastao u zasebni topic.


[Vrh]
multiplex
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 08. 05. 2006. (15:21:19)
Postovi: (20)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
35 = 36 - 1

PostPostano: 15:26 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Draga moja grupo [b]L-P[/b],

Prihvatimo izazov za pošteno analitičko nadmetanje, ne samo zato što znamo da smo [u]za dva koplja bolji[/u] i zato što ćemo ih naprosto pomesti svojim znanjem i vještinom, nego i radi krasne prilike za druženje uz istovremeno vježbanje pred kolokvij. Ne znam što vi mislite o takvom natjecanju, ali ja sam za.

Vjeko (via multiplex)

[size=9]Poticajna obavijest je stavljena ovdje, jer su nam iz nekog razloga zaključali naš L-P topic. Ali ne damo se (jer smo najbolji, između ostalog).[/size]
Draga moja grupo L-P,

Prihvatimo izazov za pošteno analitičko nadmetanje, ne samo zato što znamo da smo za dva koplja bolji i zato što ćemo ih naprosto pomesti svojim znanjem i vještinom, nego i radi krasne prilike za druženje uz istovremeno vježbanje pred kolokvij. Ne znam što vi mislite o takvom natjecanju, ali ja sam za.

Vjeko (via multiplex)

Poticajna obavijest je stavljena ovdje, jer su nam iz nekog razloga zaključali naš L-P topic. Ali ne damo se (jer smo najbolji, između ostalog).



_________________
Vjeko (speaking thru multiplex)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 16:11 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

A Iljina grupa nas izaziva... a ja mislio obrnuto. Mislim da bi to bilo u redu, ipak smo mi bolji. Samo me zanima kak će to zapravo izgledat?
A Iljina grupa nas izaziva... a ja mislio obrnuto. Mislim da bi to bilo u redu, ipak smo mi bolji. Samo me zanima kak će to zapravo izgledat?



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
K
Gost





PostPostano: 16:53 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]A Iljina grupa nas izaziva... a ja mislio obrnuto. Mislim da bi to bilo u redu, ipak smo mi bolji.[/quote]


Hehehe,nemate vi pojma što mi sve znamo i što mi sve učimo!!!:wink:
alen (napisa):
A Iljina grupa nas izaziva... a ja mislio obrnuto. Mislim da bi to bilo u redu, ipak smo mi bolji.



Hehehe,nemate vi pojma što mi sve znamo i što mi sve učimo!!!Wink


[Vrh]
vanish
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (22:45:35)
Postovi: (6D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
25 = 27 - 2
Lokacija: stambena zgrada

PostPostano: 19:56 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

amo ća...
viva grupa L-P
amo ća...
viva grupa L-P


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 20:39 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="K"]Hehehe,nemate vi pojma što mi sve znamo i što mi sve učimo!!!:wink:[/quote]

Da, ne bih se iznenadio, uz Ilju je i gradivo treće godine na prvoj moguće... šalim se, al baš je bilo zanimljivo kad je bio jednom na zamjeni, radili smo malo brže neg inače. Naravno, ne može bit bolje nego kad vjeko drži vježbe, ali je dosta blizu.

Neka bolji pobjede, znači grupa L-P
K (napisa):
Hehehe,nemate vi pojma što mi sve znamo i što mi sve učimo!!!Wink


Da, ne bih se iznenadio, uz Ilju je i gradivo treće godine na prvoj moguće... šalim se, al baš je bilo zanimljivo kad je bio jednom na zamjeni, radili smo malo brže neg inače. Naravno, ne može bit bolje nego kad vjeko drži vježbe, ali je dosta blizu.

Neka bolji pobjede, znači grupa L-P



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:17 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

bla, bla, L-P! ...it's all talk and no math!..... :twisted:

we shall see još... 8)
bla, bla, L-P! ...it's all talk and no math!..... Twisted Evil

we shall see još... Cool


[Vrh]
mladac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2005. (22:46:14)
Postovi: (4D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
34 = 91 - 57
Lokacija: zg

PostPostano: 23:28 sub, 20. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

joj a jeste blesavi, trošite i naše i vaše vrijeme na nešto što je tolko očito i općeprihvatljivo... [size=18]L - P ---> rules[/size] :navijacica: :navijacica: :valovi: :navijacica: :navijacica:
joj a jeste blesavi, trošite i naše i vaše vrijeme na nešto što je tolko očito i općeprihvatljivo... L - P —> rules Go go go!!! Go go go!!! Mi smo sareni i veseli! Go go go!!! Go go go!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 1:27 ned, 21. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma daj, frendica mi je u L-P i kad je gledala naše vježbe skroz se iznenadila da Dirichletova funkcija nema primitivnu funkciju, kao ni funkcija najveće cijelo,a mi to sve znamo,buuuu!!! 8)
Ma daj, frendica mi je u L-P i kad je gledala naše vježbe skroz se iznenadila da Dirichletova funkcija nema primitivnu funkciju, kao ni funkcija najveće cijelo,a mi to sve znamo,buuuu!!! Cool


[Vrh]
andreao
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2005. (12:08:18)
Postovi: (46F)16
Sarma = la pohva - posuda
35 = 192 - 157
Lokacija: SK

PostPostano: 13:16 pon, 22. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[color=red]Just tell us time and place, and we'll beat you all down.[/color] :twisted:

[size=18][b]L-P rules!!!!![/b][/size]
Just tell us time and place, and we'll beat you all down. Twisted Evil

L-P rules!!!!!



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 17:27 pon, 22. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drage grupe G-K i L-P!

Svaka propaganda je dobrodošla, no da ne bi ispalo da ste jaki samo na riječima, evo nekoliko (malo težih) zadataka za razgibavanje:

[b]1.[/b] Neka je [latex]f: [-1,1] \rightarrow \mathbb{R}[/latex] funkcija zadana formulom [latex]f(x):=\frac{1}{1+x^2}[/latex]. Označimo s [latex]M_n f[/latex] maksimum [latex]n[/latex]-te derivacije od [latex]f[/latex] na [latex][-1,1][/latex]. Izračunajte limes [latex]\lim_{n \rightarrow \infty} \frac{M_n f}{(n+1)!}[/latex].

[b]2.[/b] Odredite broj realnih rješenja jednadžbe [latex]\mathrm{sh}(\ln|x|-x)=\cos x[/latex].

[b]3.[/b] Odredite broj realnih rješenja jednadžbe [latex]\cos x + \ln \cos x + x^2 =0[/latex] na intevalu [latex]\langle 0,\frac{\pi}{2} \rangle[/latex].

[b]4.[/b] Neka su [latex]n \in \mathbb{N}[/latex] i [latex]\alpha_1, \ldots , \alpha_n \in \mathbb{R}[/latex]. Dokažite da jednadžba [latex]\sum_{k=1}^{n} \alpha_k \cos(k \pi x)=0[/latex] ima barem dva rješenja unutar segmenta [latex][-1,1][/latex].

[b]5.[/b] Neka su [latex]\alpha, \beta[/latex] i [latex]\gamma[/latex] kutevi nekog trokuta. Dokažite nejednakost [latex]\sin \alpha + \sin \beta + \sin \gamma \leq \frac{3\sqrt{3}}{2}[/latex].

[b]6.[/b] Neka je [latex]I:=[a,b]\subseteq
\mathbb{R}[/latex] i neka je [latex]f: I \rightarrow\mathbb{R}[/latex] neprekidna funkcija koja je klase [latex]C^2(\langle a,b\rangle)[/latex]. Pretpostavimo da [latex]f[/latex] na intervalu [latex]\langle a,b\rangle[/latex] zadovoljava diferencijalnu jednadžbu [latex](1+x^2)y''-e^{x}y'+1=0[/latex]. Dokažite da [latex]f[/latex] svoj minimum poprima na rubu segmenta [latex]I[/latex].

[b]7.[/b] Neka je [latex]S:=\{\frac{2m-1}{2n-1}: \ m \in \mathbb{Z}, n \in \mathbb{N} \} \subseteq \mathbb{Q}[/latex] i označimo sa [latex]\chi_S[/latex] karakterističnu funkciju skupa [latex]S[/latex]. ([latex]\chi_S : \mathbb{R} \rightarrow \mathbb{R} [/latex], [latex]\chi_S(x)=1[/latex] ako [latex]x \in S[/latex], [latex]0[/latex] inače). Dokažite da [latex]\chi_S[/latex] nije R-integrabilna ni na kojem segmentu [latex][a,b] \subseteq \mathbb{R}[/latex], te da [latex]\chi_S[/latex] nema primitivnu funkciju.

[b]8.[/b] (a) Nađite primjer funkcije [latex]f: \mathbb{R} \rightarrow \mathbb{R}[/latex] koja nema primitivnu funkciju, nema prekida prve vrste, ali je R-integrabilna na svakom segmentu [latex][a,b] \subseteq \mathbb{R}[/latex].

(b) Nađite primjer derivabilne funkcije [latex]f:I \rightarrow\mathbb{R}[/latex] ([latex]I:=[a,b] \subseteq \mathbb{R}[/latex]) (s jednostranim diferencijskim limesima u rubovima) za koju je [latex]f'[/latex] omeđena funkcija na [latex]I[/latex], ali da [latex]f'[/latex] nije R-integrabilna na [latex]I[/latex].

[b]9.[/b] Izračunajte integrale:

(a) [latex]\int_{-2006 \pi}^{2006 \pi} \min \{ |\cos 4x|, |\sin 8x|\}\mathop{}dx[/latex].
(b) [latex]\int_{\ln 0.5}^{\ln 2.5}e^{\big||x+1|-|x-1|\big|}\cdot \mathrm{sgn}\bigg(\ln\bigg|\frac{1+x}{1-x}\bigg|\bigg)\mathop{}dx[/latex].
(c) [latex]\int_{-2005}^{2006}(x^2 -\lfloor x^2 \rfloor) \cdot \mathrm{sgn}\bigg[\arcsin \bigg(\frac{x}{2006}\bigg)\bigg]\mathop{} dx[/latex].

Eto. :D
Drage grupe G-K i L-P!

Svaka propaganda je dobrodošla, no da ne bi ispalo da ste jaki samo na riječima, evo nekoliko (malo težih) zadataka za razgibavanje:

1. Neka je funkcija zadana formulom . Označimo s maksimum -te derivacije od na . Izračunajte limes .

2. Odredite broj realnih rješenja jednadžbe .

3. Odredite broj realnih rješenja jednadžbe na intevalu .

4. Neka su i . Dokažite da jednadžba ima barem dva rješenja unutar segmenta .

5. Neka su i kutevi nekog trokuta. Dokažite nejednakost .

6. Neka je i neka je neprekidna funkcija koja je klase . Pretpostavimo da na intervalu zadovoljava diferencijalnu jednadžbu . Dokažite da svoj minimum poprima na rubu segmenta .

7. Neka je i označimo sa karakterističnu funkciju skupa . (, ako , inače). Dokažite da nije R-integrabilna ni na kojem segmentu , te da nema primitivnu funkciju.

8. (a) Nađite primjer funkcije koja nema primitivnu funkciju, nema prekida prve vrste, ali je R-integrabilna na svakom segmentu .

(b) Nađite primjer derivabilne funkcije () (s jednostranim diferencijskim limesima u rubovima) za koju je omeđena funkcija na , ali da nije R-integrabilna na .

9. Izračunajte integrale:

(a) .
(b) .
(c) .

Eto. Very Happy




Zadnja promjena: Ilja; 21:46 pon, 22. 5. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mladac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2005. (22:46:14)
Postovi: (4D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
34 = 91 - 57
Lokacija: zg

PostPostano: 19:07 pon, 22. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

je al nemre to tak ilja... ti si pristran, sad ti zadaš zadatke, rješenja daš svojoj grupi...cccc... nemreš baš tak očito igrat prljavo... kad naš vjeko smisli zadatke nebuš ih čak ni ti znao rješit :twisted:
je al nemre to tak ilja... ti si pristran, sad ti zadaš zadatke, rješenja daš svojoj grupi...cccc... nemreš baš tak očito igrat prljavo... kad naš vjeko smisli zadatke nebuš ih čak ni ti znao rješit Twisted Evil


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
multiplex
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 08. 05. 2006. (15:21:19)
Postovi: (20)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
35 = 36 - 1

PostPostano: 20:35 pon, 22. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mladac"]kad naš vjeko smisli zadatke nebuš ih čak ni ti znao rješit :twisted:[/quote]
Nema sad izvlačenja, riješit ćemo mu te zadatke pa nek vidi da nismo mačji kašalj. :dwarf:
Osim toga, pa baš su mu dobri zadaci, stvarno se Ilja potrudio. :thumbup:
Nakon što riješite njegovih 9 zadataka, slijedi mojih nekoliko. Za čeličanje. :misici:
mladac (napisa):
kad naš vjeko smisli zadatke nebuš ih čak ni ti znao rješit Twisted Evil

Nema sad izvlačenja, riješit ćemo mu te zadatke pa nek vidi da nismo mačji kašalj. Dwarf
Osim toga, pa baš su mu dobri zadaci, stvarno se Ilja potrudio. Thumb up!
Nakon što riješite njegovih 9 zadataka, slijedi mojih nekoliko. Za čeličanje. Kako sam snazan!



_________________
Vjeko (speaking thru multiplex)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 20:44 pon, 22. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, ne idem spavat do ne rijesim.

2. Ima 1 rješenje

3. Ima 1 rješenje

4. Definirajmo funkciju f(x)=zbroj(k=1,n)(alfa_k*cos(k*pi*x)). Uočimo da je onda f parna i neprekidna. Uočimo da je f(0)+f(1)=2* zbroj svih koeficijenata s parnim indeksom, označimo ga sa 2*P. Znači f(0)+f(1)=2*P.

Promotrimo f(0)*f(1)=(2*P-f(1))*f(1)= P^2-(f(1)+P)^2 <= 0.

U slučaju da je lijeva strana strogo manja od 0 imamo da je f(0)*f(1)<0, što znači da su obje vrijednosti različite od 0 i različitog predznaka, a kako je funkcija f neprekidna onda poprima sve vrijednosti između f(0) i f(1) odakle zaključujemo da f na <0,1> ima nultočku. Kako je f i parna funkcija zaključujemo da i na <-1,0> ima nultočku.

U slučaju da vrijedi f(0)*f(1)= P^2-(f(1)+P)^2=0 nužno mora biti f(1)=0 , a kako je f parna i f(-1)=0. Dokaz gotov

5. dokaz trivijalan

8. a) f(x)= 1, za x različito od 1; 2 za x=1. (mislim da sam to dobro, ali ako netko zna da li je ili nije neka kaže)

9. c) 1/2

S vremenom ću upotpunjavat...
Evo, ne idem spavat do ne rijesim.

2. Ima 1 rješenje

3. Ima 1 rješenje

4. Definirajmo funkciju f(x)=zbroj(k=1,n)(alfa_k*cos(k*pi*x)). Uočimo da je onda f parna i neprekidna. Uočimo da je f(0)+f(1)=2* zbroj svih koeficijenata s parnim indeksom, označimo ga sa 2*P. Znači f(0)+f(1)=2*P.

Promotrimo f(0)*f(1)=(2*P-f(1))*f(1)= P^2-(f(1)+P)^2 <= 0.

U slučaju da je lijeva strana strogo manja od 0 imamo da je f(0)*f(1)<0, što znači da su obje vrijednosti različite od 0 i različitog predznaka, a kako je funkcija f neprekidna onda poprima sve vrijednosti između f(0) i f(1) odakle zaključujemo da f na <0,1> ima nultočku. Kako je f i parna funkcija zaključujemo da i na <-1,0> ima nultočku.

U slučaju da vrijedi f(0)*f(1)= P^2-(f(1)+P)^2=0 nužno mora biti f(1)=0 , a kako je f parna i f(-1)=0. Dokaz gotov

5. dokaz trivijalan

8. a) f(x)= 1, za x različito od 1; 2 za x=1. (mislim da sam to dobro, ali ako netko zna da li je ili nije neka kaže)

9. c) 1/2

S vremenom ću upotpunjavat...



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine


Zadnja promjena: alen; 19:34 čet, 25. 5. 2006; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 22:20 pon, 22. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]Evo, ne idem spavat do ne rijesim.

2. Ima 1 rješenje

3. Ima 1 rješenje

5. dokaz trivijalan

S vremenom ću upotpunjavat...[/quote]

E točno sam zanao da ću tebe prvog namamiti. :upecan: :okgreen: Al me zanima kako si uspio trivijalno dokazati 5. zad??? :zbunjen:

[quote="mladac"] al nemre to tak ilja... ti si pristran[/quote]

Ma jok, otkud ti to??? :lol:

[quote]nemreš baš tak očito igrat prljavo...[/quote]

Ajde dobro! :wink:

[quote]kad naš vjeko smisli zadatke nebuš ih čak ni ti znao rješit [/quote]

Pa ko kaže da uopće znam i svoje rješit? :uncle_sammy:

[quote="multiplex"]Osim toga, pa baš su mu dobri zadaci, stvarno se Ilja potrudio. [/quote]
Hvala ti srce, mada si mi sad smrtni neprijatelj, ipak ti dam jednu :kisscheek:
alen (napisa):
Evo, ne idem spavat do ne rijesim.

2. Ima 1 rješenje

3. Ima 1 rješenje

5. dokaz trivijalan

S vremenom ću upotpunjavat...


E točno sam zanao da ću tebe prvog namamiti. Upecao sam se! Mr.Green says Ok! Al me zanima kako si uspio trivijalno dokazati 5. zad??? Zbunjen

mladac (napisa):
al nemre to tak ilja... ti si pristran


Ma jok, otkud ti to??? Laughing

Citat:
nemreš baš tak očito igrat prljavo...


Ajde dobro! Wink

Citat:
kad naš vjeko smisli zadatke nebuš ih čak ni ti znao rješit


Pa ko kaže da uopće znam i svoje rješit? Little Uncle Sam

multiplex (napisa):
Osim toga, pa baš su mu dobri zadaci, stvarno se Ilja potrudio.

Hvala ti srce, mada si mi sad smrtni neprijatelj, ipak ti dam jednu Kiss on a cheek


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 0:41 uto, 23. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za 5.? Evo ovako:

f(x,y,z)=sinx+siny+sinz; fi(x,y,z)=x+y+z-pi=0. Tražim globalni ekstrem restrikcije f uz uvjete fi i 0<x<pi , 0<y<pi, 0<z<pi. Definiram L(x,y,z,lambda) kao L:= f(x,y,z)+lambda*fi(x,y,z). Tražim stacionarne točke i dobivam jednadžbe:

cosx+lambda=0 => cosx=-lambda
cosy+lambda=0 => cosy=-lambda
cosz+lambda=0 => cosz=-lambda
x+y+z-pi=0

Uz zadana ograničenja, jedino rješenje sustava je x=y=z=pi/3 i lambda=-1/2.

Da provjerim da je to stvarno ekstrem treba vidjeti da postoji theta takva da je
(nabla f)(pi/3,pi/3,pi/3)=theta*(nabla fi)(pi/3,pi/3,pi/3), odnosno

1/2(i+j+k)=theta*(i+j+k), a to je ispunjeno za theta=1/2. Znači da mi je (pi/3,pi/3,pi/3) jedini ekstrem dane restrikcije.

Sada samo uzmem proizvoljnu točku iz domene restrikcije, vidim da je vrijednost manja od vrijednosti u ekstremu koja, začudo, iznosi baš 3 korijena iz 3 kroz 2.

Eto, priznajem da ne razumijem baš teoriju iza toga, ali rutinu sam naučio
:lol:

Ostatak ilji za zadaću...

Ne mogu više izdržat, idem se tuširat pa spavat, sry Ilja

P.S. Inače, Vjeko baš nije normalan u zadnje vrijeme, tjera nas da učimo diferencijalni račun funkcija više varijabli, nekakav stokesov teorem i višestruke integrale... i stalno nešto bunca kako je važno da mi pobjedimo, da bi Ilja tak nešt mogao zadat...

P.P.S. Sad je 03:33, sutra tjelesni u 09:00. Izgleda da opet neću doć :(
Za 5.? Evo ovako:

f(x,y,z)=sinx+siny+sinz; fi(x,y,z)=x+y+z-pi=0. Tražim globalni ekstrem restrikcije f uz uvjete fi i 0<x<pi , 0<y<pi, 0<z<pi. Definiram L(x,y,z,lambda) kao L:= f(x,y,z)+lambda*fi(x,y,z). Tražim stacionarne točke i dobivam jednadžbe:

cosx+lambda=0 => cosx=-lambda
cosy+lambda=0 => cosy=-lambda
cosz+lambda=0 => cosz=-lambda
x+y+z-pi=0

Uz zadana ograničenja, jedino rješenje sustava je x=y=z=pi/3 i lambda=-1/2.

Da provjerim da je to stvarno ekstrem treba vidjeti da postoji theta takva da je
(nabla f)(pi/3,pi/3,pi/3)=theta*(nabla fi)(pi/3,pi/3,pi/3), odnosno

1/2(i+j+k)=theta*(i+j+k), a to je ispunjeno za theta=1/2. Znači da mi je (pi/3,pi/3,pi/3) jedini ekstrem dane restrikcije.

Sada samo uzmem proizvoljnu točku iz domene restrikcije, vidim da je vrijednost manja od vrijednosti u ekstremu koja, začudo, iznosi baš 3 korijena iz 3 kroz 2.

Eto, priznajem da ne razumijem baš teoriju iza toga, ali rutinu sam naučio
Laughing

Ostatak ilji za zadaću...

Ne mogu više izdržat, idem se tuširat pa spavat, sry Ilja

P.S. Inače, Vjeko baš nije normalan u zadnje vrijeme, tjera nas da učimo diferencijalni račun funkcija više varijabli, nekakav stokesov teorem i višestruke integrale... i stalno nešto bunca kako je važno da mi pobjedimo, da bi Ilja tak nešt mogao zadat...

P.P.S. Sad je 03:33, sutra tjelesni u 09:00. Izgleda da opet neću doć Sad



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 10:13 uto, 23. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm... izvuko se. Ali koji si ti muljator... hm.. pa kak možeš tako lijepu nejednakost napasti tako teškom artiljerijom, to je nehumano (kao kad u civ2 Zulu-pleme napadaš tenkovima, recimo). I otkud ti uopće znaš za Lagrangeov multiplikator i uvjetnu maksimizaciju/minimizaciju na plohama? Hm... :?

[quote="alen"]P.S. Inače, Vjeko baš nije normalan u zadnje vrijeme, tjera nas da učimo diferencijalni račun funkcija više varijabli, nekakav stokesov teorem i višestruke integrale... [/quote]

Stvarno je puko ko šiba. :aliendance:
Hm... izvuko se. Ali koji si ti muljator... hm.. pa kak možeš tako lijepu nejednakost napasti tako teškom artiljerijom, to je nehumano (kao kad u civ2 Zulu-pleme napadaš tenkovima, recimo). I otkud ti uopće znaš za Lagrangeov multiplikator i uvjetnu maksimizaciju/minimizaciju na plohama? Hm... Confused

alen (napisa):
P.S. Inače, Vjeko baš nije normalan u zadnje vrijeme, tjera nas da učimo diferencijalni račun funkcija više varijabli, nekakav stokesov teorem i višestruke integrale...


Stvarno je puko ko šiba. Alien dance


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 15:42 sri, 24. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super mi je bilo bacat ICBM na nerazvijene protivnike... Ma na fer-u sad to rade na prvoj godini pa se malo informiram (učim recepte napamet). Ni ja ni ferovci ne znamo zašto je to tako, ali ja se tješim da ću to naučit dogodine, a njih to ni ne zanima...

E, Ilja, jel u 8.a) nema primitivnu funkciju na R ili nema primitivnu funkciju na svakom intervalu <a,b> podskup od R?

I još me zanima ono u vezi dodatnih vježbi, jel možeš sam malo objasnit o čemu se radi, jel su svi pozvani, šta se na tom radi...
Super mi je bilo bacat ICBM na nerazvijene protivnike... Ma na fer-u sad to rade na prvoj godini pa se malo informiram (učim recepte napamet). Ni ja ni ferovci ne znamo zašto je to tako, ali ja se tješim da ću to naučit dogodine, a njih to ni ne zanima...

E, Ilja, jel u 8.a) nema primitivnu funkciju na R ili nema primitivnu funkciju na svakom intervalu <a,b> podskup od R?

I još me zanima ono u vezi dodatnih vježbi, jel možeš sam malo objasnit o čemu se radi, jel su svi pozvani, šta se na tom radi...



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 22:53 sri, 24. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"] E, Ilja, jel u 8.a) nema primitivnu funkciju na R ili nema primitivnu funkciju na svakom intervalu <a,b> podskup od R?[/quote]

Ovo prvo-> na svojoj domeni, tj. na čitavom [latex]\mathbb{R}[/latex]

[quote]
I još me zanima ono u vezi dodatnih vježbi, jel možeš sam malo objasnit o čemu se radi, jel su svi pozvani, šta se na tom radi...[/quote]

Mogu, ali ne još. U svakom slučaju ste pozvani svi, no Vjeko i ja se još moramo dogovoriti oko detalja.
alen (napisa):
E, Ilja, jel u 8.a) nema primitivnu funkciju na R ili nema primitivnu funkciju na svakom intervalu <a,b> podskup od R?


Ovo prvo→ na svojoj domeni, tj. na čitavom

Citat:

I još me zanima ono u vezi dodatnih vježbi, jel možeš sam malo objasnit o čemu se radi, jel su svi pozvani, šta se na tom radi...


Mogu, ali ne još. U svakom slučaju ste pozvani svi, no Vjeko i ja se još moramo dogovoriti oko detalja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
kus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 12. 2005. (12:33:18)
Postovi: (4F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4
Lokacija: Poso, kuća birtija

PostPostano: 20:30 čet, 25. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

E Ilja, evo navukao si me da dodjem pogledati zadatke za "natjecanje". Dođoh, vidjeh, i odustadoh. Sorry stari ali neda mi se to rjesavati pogotovo nakon rjesavanja zadace koju trebamo predati sutra. Da nam nisi sutra jos stavio 4 sata analize rjesio bi ih sve do jednog :P ali ovako jednostavno nemam motivacije :P :P.

A uostalom sigurno ima jos pametnijih ljudi u G-K koji ce to rijesiti i bolje od mene. Ustvari možda im je neugodno postat rješenja jer su bili puuuno brže gotovi od druge grupe pa u smislu kolegijalnosti i sportskog duha ne žele poniziti suparnike ;) Sigurno je to
E Ilja, evo navukao si me da dodjem pogledati zadatke za "natjecanje". Dođoh, vidjeh, i odustadoh. Sorry stari ali neda mi se to rjesavati pogotovo nakon rjesavanja zadace koju trebamo predati sutra. Da nam nisi sutra jos stavio 4 sata analize rjesio bi ih sve do jednog Razz ali ovako jednostavno nemam motivacije Razz Razz.

A uostalom sigurno ima jos pametnijih ljudi u G-K koji ce to rijesiti i bolje od mene. Ustvari možda im je neugodno postat rješenja jer su bili puuuno brže gotovi od druge grupe pa u smislu kolegijalnosti i sportskog duha ne žele poniziti suparnike Wink Sigurno je to


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 1 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan