Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Uvjetna vjerojatnost. Nezavisnost.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 14:29 ned, 9. 7. 2006    Naslov: Uvjetna vjerojatnost. Nezavisnost. Citirajte i odgovorite

U knjizi pise: Iz definicije nezavisnosti dva skupa slijedi da ako je A€F t.d. je P(A)=0 => A i B su nezavisni dogadaji za svaki B€F.
Ako neko zna da malo objasni?



PROPOZICIJA 4.2. :Neka je (H_i, i=1,2,...) potpun sistem dogadaja u (omega,F,P). Tada za sve A,B€F vrijedi
P(B|A)=(suma po i) [P(H_i|A)*P(B|H_i presjek A)]
Nije mi jasan dokaz za slucaj P(A)=0. Tada je P(B|A)=P(B), tj. P(B|A)=(suma po i) [P(H_i)P(B)]
Kako u tom slucaju iz P(B|H_i presjek A) dobijemo P(B)?

BORELOV ZAKON 0-1:
Kako znamo da vrijedi 1-x<=e_-x , x>=0?

Puno hvala!
U knjizi pise: Iz definicije nezavisnosti dva skupa slijedi da ako je A€F t.d. je P(A)=0 ⇒ A i B su nezavisni dogadaji za svaki B€F.
Ako neko zna da malo objasni?



PROPOZICIJA 4.2. :Neka je (H_i, i=1,2,...) potpun sistem dogadaja u (omega,F,P). Tada za sve A,B€F vrijedi
P(B|A)=(suma po i) [P(H_i|A)*P(B|H_i presjek A)]
Nije mi jasan dokaz za slucaj P(A)=0. Tada je P(B|A)=P(B), tj. P(B|A)=(suma po i) [P(H_i)P(B)]
Kako u tom slucaju iz P(B|H_i presjek A) dobijemo P(B)?

BORELOV ZAKON 0-1:
Kako znamo da vrijedi 1-x⇐e_-x , x>=0?

Puno hvala!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:53 ned, 9. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo prvo se vidi iz definicije nezavisnosti:
P(A presjek B)= P(A)P(B)

znaci ako je P(A) = 0 -> P(A presjek B)= P(A)P(B) = 0*P(B) = 0 za svaki B iz F

nadam se da je jasnije

2) H_i presjek A bi po meni u tom slucaju trebao biti prazan skup pa iz tog slijedi da je to P(B)
tak sam ja to shvatio

3) a ovo trece je nekaj iz analize sad se nemogu sjetit tocno sto...
ovo prvo se vidi iz definicije nezavisnosti:
P(A presjek B)= P(A)P(B)

znaci ako je P(A) = 0 -> P(A presjek B)= P(A)P(B) = 0*P(B) = 0 za svaki B iz F

nadam se da je jasnije

2) H_i presjek A bi po meni u tom slucaju trebao biti prazan skup pa iz tog slijedi da je to P(B)
tak sam ja to shvatio

3) a ovo trece je nekaj iz analize sad se nemogu sjetit tocno sto...


[Vrh]
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 15:50 ned, 9. 7. 2006    Naslov: Re: Uvjetna vjerojatnost. Nezavisnost. Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]
Kako znamo da vrijedi 1-x<=e_-x , x>=0?
[/quote]
Mah, to je trivic.
Pogledas funkciju [latex]f(x)=e^{-x}+x-1[/latex], te njenu prvu i drugu derivaciju i odmah ti je jasno da vrijedi trazena nejednakost [latex]\forall x \geq 0[/latex].
A i ako si skiciras obje funkcije (makar skica nije dokaz) vidi se da je [latex]1-x\leq e^{-x}, \forall x \geq 0[/latex].
Anonymous (napisa):

Kako znamo da vrijedi 1-x⇐e_-x , x>=0?

Mah, to je trivic.
Pogledas funkciju , te njenu prvu i drugu derivaciju i odmah ti je jasno da vrijedi trazena nejednakost .
A i ako si skiciras obje funkcije (makar skica nije dokaz) vidi se da je .



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 22:20 ned, 9. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala Gostu i Hermioni:-)
Hvala Gostu i Hermioni:-)


[Vrh]
Meri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2004. (14:48:32)
Postovi: (155)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2
Lokacija: Zagreb, Zaaaaagreb...tararam...

PostPostano: 23:54 ned, 9. 7. 2006    Naslov: Re: Uvjetna vjerojatnost. Nezavisnost. Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]U knjizi pise: Iz definicije nezavisnosti dva skupa slijedi da ako je A€F t.d. je P(A)=0 => A i B su nezavisni dogadaji za svaki B€F.
Ako neko zna da malo objasni?[/quote]

ApresjekB je sigurno podskup od A, pa na to lupis vjerojatnost, iskoristis monotonost vjerojatnosti, i dobijes da je 0<=P(ApresjekB)<=P(A), pa slijedi da je P(ApresjekB)=0;
a s druge strane, kao sto je netko vec napisao, P(A)*P(B)=0, za bilo koji B iz F

[quote="Anonymous"]PROPOZICIJA 4.2. :Neka je (H_i, i=1,2,...) potpun sistem dogadaja u (omega,F,P). Tada za sve A,B€F vrijedi
P(B|A)=(suma po i) [P(H_i|A)*P(B|H_i presjek A)]
Nije mi jasan dokaz za slucaj P(A)=0. Tada je P(B|A)=P(B), tj. P(B|A)=(suma po i) [P(H_i)P(B)]
Kako u tom slucaju iz P(B|H_i presjek A) dobijemo P(B)?[/quote]
ovo ti je isto ko i ono gore kad imas ApresjekB, samo je umjesto B H_i; znaci, ApresjekH_i je podskup od A, pa ide monotnost i nenegativnost vjerojatnosti, i dobijes da je P(ApresjekH_i)=0, i onda slijedi da je P(B|ApresjekH_i)=P(B), jer smo to tako definirali u slucaju da je P(ApresjekH_i)=0
Anonymous (napisa):
U knjizi pise: Iz definicije nezavisnosti dva skupa slijedi da ako je A€F t.d. je P(A)=0 ⇒ A i B su nezavisni dogadaji za svaki B€F.
Ako neko zna da malo objasni?


ApresjekB je sigurno podskup od A, pa na to lupis vjerojatnost, iskoristis monotonost vjerojatnosti, i dobijes da je 0⇐P(ApresjekB)⇐P(A), pa slijedi da je P(ApresjekB)=0;
a s druge strane, kao sto je netko vec napisao, P(A)*P(B)=0, za bilo koji B iz F

Anonymous (napisa):
PROPOZICIJA 4.2. :Neka je (H_i, i=1,2,...) potpun sistem dogadaja u (omega,F,P). Tada za sve A,B€F vrijedi
P(B|A)=(suma po i) [P(H_i|A)*P(B|H_i presjek A)]
Nije mi jasan dokaz za slucaj P(A)=0. Tada je P(B|A)=P(B), tj. P(B|A)=(suma po i) [P(H_i)P(B)]
Kako u tom slucaju iz P(B|H_i presjek A) dobijemo P(B)?

ovo ti je isto ko i ono gore kad imas ApresjekB, samo je umjesto B H_i; znaci, ApresjekH_i je podskup od A, pa ide monotnost i nenegativnost vjerojatnosti, i dobijes da je P(ApresjekH_i)=0, i onda slijedi da je P(B|ApresjekH_i)=P(B), jer smo to tako definirali u slucaju da je P(ApresjekH_i)=0



_________________
Laganini...i stprljivo....Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 0:30 pon, 10. 7. 2006    Naslov: Re: Uvjetna vjerojatnost. Nezavisnost. Citirajte i odgovorite

[quote="hermione"]Pogledas funkciju [latex]f(x)=e^{-x}+x-1[/latex], te njenu prvu i drugu derivaciju i odmah ti je jasno da vrijedi trazena nejednakost [latex]\forall x \geq 0[/latex].
A i ako si skiciras obje funkcije (makar skica nije dokaz) vidi se da je [latex]1-x\leq e^{-x}, \forall x \geq 0[/latex].[/quote]


Prva derivacija je >=0, a druga >0, f(0)=0.To sve znaci da je f rastuca i konveksna. A to onda znaci da je 1-x<=e_-x?
hermione (napisa):
Pogledas funkciju , te njenu prvu i drugu derivaciju i odmah ti je jasno da vrijedi trazena nejednakost .
A i ako si skiciras obje funkcije (makar skica nije dokaz) vidi se da je .



Prva derivacija je >=0, a druga >0, f(0)=0.To sve znaci da je f rastuca i konveksna. A to onda znaci da je 1-x⇐e_-x?


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan