Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Uvjeti (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 22:18 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Uvjeti Citirajte i odgovorite

Možda se pitanje čini glupim, no da li mi može netko objasniti razliku između nužnog i dovoljnog uvjeta? :oops: Unaprijed hvala!
Možda se pitanje čini glupim, no da li mi može netko objasniti razliku između nužnog i dovoljnog uvjeta? Embarassed Unaprijed hvala!


[Vrh]
Lord R
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2005. (01:03:34)
Postovi: (5D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 9

PostPostano: 22:27 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Re: Uvjeti Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Možda se pitanje čini glupim, no da li mi može netko objasniti razliku između nužnog i dovoljnog uvjeta? :oops: Unaprijed hvala![/quote]
Zdravo! I mene je to u početku često bunilo :).
Ali mislim da ovako stvari stoje...
Ako je izjava A => B istinita možemo reći da je A dovoljan uvjet za B, odnosno da je B nužan uvjet za A. Ako, međutim, implikacija vrijedi u oba smjera, A => B & B => (ekvivalencija) možemo reći da je A nužan i dovoljan uvjet za B.
Možeš to vizualizirati, kao da se B nalazi u A, ono, crtaš si skupove i da bi A postojao mora postojati B, zato to se A nalazi u njemu :).
Kužiš... nadam se da nisam još veću zbrku napravio :)
Anonymous (napisa):
Možda se pitanje čini glupim, no da li mi može netko objasniti razliku između nužnog i dovoljnog uvjeta? Embarassed Unaprijed hvala!

Zdravo! I mene je to u početku često bunilo Smile.
Ali mislim da ovako stvari stoje...
Ako je izjava A ⇒ B istinita možemo reći da je A dovoljan uvjet za B, odnosno da je B nužan uvjet za A. Ako, međutim, implikacija vrijedi u oba smjera, A ⇒ B & B ⇒ (ekvivalencija) možemo reći da je A nužan i dovoljan uvjet za B.
Možeš to vizualizirati, kao da se B nalazi u A, ono, crtaš si skupove i da bi A postojao mora postojati B, zato to se A nalazi u njemu Smile.
Kužiš... nadam se da nisam još veću zbrku napravio Smile



_________________
"Žalim prošlost, nadam se budućnosti, nezadovoljan sa sadošnošću - to je moj život."
-Pjotr Iljič Čajkovski
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:32 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako, ako nešto zadovoljava dovoljan uvjet onda ta tvrdnja vrijedi, a ako nešto zadovoljava nužan uvjet onda tek postoji mogućnost da ta tvrdnja vrijedi. Ako NE zadovoljava nužan uvjet, onda nema šanse da tvrdnja vrijedi. Jel me kužiš?
Ovako, ako nešto zadovoljava dovoljan uvjet onda ta tvrdnja vrijedi, a ako nešto zadovoljava nužan uvjet onda tek postoji mogućnost da ta tvrdnja vrijedi. Ako NE zadovoljava nužan uvjet, onda nema šanse da tvrdnja vrijedi. Jel me kužiš?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:43 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da ne započinjem novu temu.

Ako imamo prostor dimV=4 i znamo da je skup {x,y,z,w} sistem izvodnica za taj prostor. Sada imamo skup {x+y,x-y,y+z,y-z,z+w,z-w}.
Pošto taj skup ima 6 elemenata. Dali mi možemo odmah zaključiti da je to sistem izvodnica za taj prostor ili bi trebali nekako provjerit?
Kada bi taj skup prikazivali pomoću x,y,z,i w onda bi to uvijek bilo moguće. Može neki komentar na ovo?
Da ne započinjem novu temu.

Ako imamo prostor dimV=4 i znamo da je skup {x,y,z,w} sistem izvodnica za taj prostor. Sada imamo skup {x+y,x-y,y+z,y-z,z+w,z-w}.
Pošto taj skup ima 6 elemenata. Dali mi možemo odmah zaključiti da je to sistem izvodnica za taj prostor ili bi trebali nekako provjerit?
Kada bi taj skup prikazivali pomoću x,y,z,i w onda bi to uvijek bilo moguće. Može neki komentar na ovo?


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan