Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Diplomski seminar: Diskretna disala[...] (DANAS)
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,...
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 8:46 čet, 7. 12. 2006    Naslov: Diplomski seminar: Diskretna disala[...] (DANAS) Citirajte i odgovorite

Danas u 16h u prostoriji 104 drzim diplomski seminar. Pozivam sve da dodju (zelim sto vise publike).


Tema: Diskretna disala -- pojave u beskonacnodimenzionalnim Hamiltonovim sustavima.

Sazetak:

Pocinjem sa opcenitostima o simplektickoj geometriji, te nekim rezultatima u
Banachovim prostorima. Gradim Hamiltonovu mehaniku iz simplekticke
geometrije, kratko vrijeme posvecujem integrabilnim i neintegrabilnim
sustavima, te pokazujem problematiku prosirenja na beskoancnodimenzionalne
prostore. Dajem nekoliko primjera beskonacnodimenzionalnih sustava
(beskonacnodimenzionalni harmonijski oscilator, Fermi-Pasta-Ulam model,
valna jednadzba). Nakon toga prikazujem osnove metode kointegrabilne granice
(eng. antiintegrable limit).
Svu tu teoriju nakon toga koncentriram na pokazivanje egzistencije i
svojstava diskretnih disala (eng. discrete breather) u jednodimenzionalnom
lancu.
Takodjer dajem i nesto prosirenja te teorije, ali bez dokaza. Na kraju dajem
nekoliko primjera i pokazujem rezultate simulacije.


(rad je [url=http://student.fizika.org/~smilicic/diplomski.pdf]ovdje[/url]



'ave fun!



Sinisa
Danas u 16h u prostoriji 104 drzim diplomski seminar. Pozivam sve da dodju (zelim sto vise publike).


Tema: Diskretna disala – pojave u beskonacnodimenzionalnim Hamiltonovim sustavima.

Sazetak:

Pocinjem sa opcenitostima o simplektickoj geometriji, te nekim rezultatima u
Banachovim prostorima. Gradim Hamiltonovu mehaniku iz simplekticke
geometrije, kratko vrijeme posvecujem integrabilnim i neintegrabilnim
sustavima, te pokazujem problematiku prosirenja na beskoancnodimenzionalne
prostore. Dajem nekoliko primjera beskonacnodimenzionalnih sustava
(beskonacnodimenzionalni harmonijski oscilator, Fermi-Pasta-Ulam model,
valna jednadzba). Nakon toga prikazujem osnove metode kointegrabilne granice
(eng. antiintegrable limit).
Svu tu teoriju nakon toga koncentriram na pokazivanje egzistencije i
svojstava diskretnih disala (eng. discrete breather) u jednodimenzionalnom
lancu.
Takodjer dajem i nesto prosirenja te teorije, ali bez dokaza. Na kraju dajem
nekoliko primjera i pokazujem rezultate simulacije.


(rad je ovdje



'ave fun!



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 12:00 čet, 7. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za one kojima je najava 7 sati i 15 minuta prije pocetka prekasno da isplaniraju ista, sto je to diskretno disalo???

Ako mozes... u 10 recenica...
Za one kojima je najava 7 sati i 15 minuta prije pocetka prekasno da isplaniraju ista, sto je to diskretno disalo???

Ako mozes... u 10 recenica...



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:49 čet, 7. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije pitanje da li moze, nego da li hoce. U diplomskom nisam uspio naci definiciju nego samo dokaz egzistencije (moguce da nisam vidio jer sam pregledavao na brzinu). U Wikipediji isto samo clancic od tri linije uz upozorenje da ga treba popraviti jer nije razumljiv. Guglajuci sam nasao na homepage diskretnih disala bez definicije na nekom uocljivom mjestu, a nasao sam i jednu animaciju. Zgodna stvarcica, jedino sto te za definiciju upucuje na neke clanke objavljene u Journal of Physics (koji se po fizicarskom obicaju citiraju bez naslova :bad-words: ).

Uostalom, zar je bitno sto su diskretna disala? Vazno da je cinik dokazao da ona postoje. Ako ti nesto nevidljivo dahce za vrat, mozda je upravo diskretno disalo.
Nije pitanje da li moze, nego da li hoce. U diplomskom nisam uspio naci definiciju nego samo dokaz egzistencije (moguce da nisam vidio jer sam pregledavao na brzinu). U Wikipediji isto samo clancic od tri linije uz upozorenje da ga treba popraviti jer nije razumljiv. Guglajuci sam nasao na homepage diskretnih disala bez definicije na nekom uocljivom mjestu, a nasao sam i jednu animaciju. Zgodna stvarcica, jedino sto te za definiciju upucuje na neke clanke objavljene u Journal of Physics (koji se po fizicarskom obicaju citiraju bez naslova #Cussing out ).

Uostalom, zar je bitno sto su diskretna disala? Vazno da je cinik dokazao da ona postoje. Ako ti nesto nevidljivo dahce za vrat, mozda je upravo diskretno disalo.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 13:11 čet, 7. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala Krcko. Upravo si prosirio popis mojih potencijalnih nocnih mora.
Hvala Krcko. Upravo si prosirio popis mojih potencijalnih nocnih mora.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:28 čet, 7. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Ako ti nesto nevidljivo dahce za vrat, mozda je upravo diskretno disalo.[/quote]

Diskretna disala ne dahcu za vrat! :prodike: Ona disu, well... diskretno (aka neprimjetno). :silly:

Dakle, Martina, ne moras se bojati: diskretno disalo ti vjerojatno vec i sada dise negdje za vratom, ali ti to ne primjecujes zbog zajamcene diskrecije. :blista:

@cinik: Sorry za poshalice. :oops: I mene bi zanimalo sto je diskretno disalo. :)
krcko (napisa):
Ako ti nesto nevidljivo dahce za vrat, mozda je upravo diskretno disalo.


Diskretna disala ne dahcu za vrat! Drzim prodike Ona disu, well... diskretno (aka neprimjetno). #Silly

Dakle, Martina, ne moras se bojati: diskretno disalo ti vjerojatno vec i sada dise negdje za vratom, ali ti to ne primjecujes zbog zajamcene diskrecije. Reklamiram neku zubnu pastu

@cinik: Sorry za poshalice. Embarassed I mene bi zanimalo sto je diskretno disalo. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 19:00 čet, 7. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"]Hvala Krcko. Upravo si prosirio popis mojih potencijalnih nocnih mora.[/quote]

Gle, dovoljno si dugo imala nocne more o Langlandsovoj klasifikaciji. Vrijeme je da pocnes imati nocne more o necem drugom.

[quote="vsego"]Diskretna disala ne dahcu za vrat! :prodike: Ona disu, well... diskretno (aka neprimjetno). :silly:[/quote]

Diskretna disala [b]su[/b] diskretna (aka nevidljiva). Nacin na koji disu nije nimalo diskretan :darth_vader:
Martinab (napisa):
Hvala Krcko. Upravo si prosirio popis mojih potencijalnih nocnih mora.


Gle, dovoljno si dugo imala nocne more o Langlandsovoj klasifikaciji. Vrijeme je da pocnes imati nocne more o necem drugom.

vsego (napisa):
Diskretna disala ne dahcu za vrat! Drzim prodike Ona disu, well... diskretno (aka neprimjetno). #Silly


Diskretna disala su diskretna (aka nevidljiva). Nacin na koji disu nije nimalo diskretan :darth_vader:



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 22:28 čet, 7. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja se ispricavam kolektivu ovog foruma sto nisam ranije javio. Diskretna disala su samolokalizirane oscilacije, dakle, pojave osciliranja sustava samo na jednom mjestu (odnosno na uskom pojasu).

Problem jest sto su disala (malo preopcenite) fizikalne pojave, pa se moze na puno nacina pricati o njima u matematici (mogu se pojaviti kao puno razlicitih objekata).

Objekt kojemu pokazujem postojanje je rjesenje sustava diferencijalnih jednadzbi u prostoru prebrojivog (adresiranog po cijelim brojevima) produkta ogranicenih realnih funkcija ([latex]C^1[/latex] ogranicene) koje ima svojstvo da, pocevsi od inicijalnih uvjeta 0 (ekvilibrija) svugdje osim u [latex]x_0[/latex], ima periodicno gibanje u [latex]x_0[/latex] i da amplituda opada eksponencijalno, [latex]A(x_n)<C^{-|n|}[/latex].



'ave fun!



Sinisa
Ja se ispricavam kolektivu ovog foruma sto nisam ranije javio. Diskretna disala su samolokalizirane oscilacije, dakle, pojave osciliranja sustava samo na jednom mjestu (odnosno na uskom pojasu).

Problem jest sto su disala (malo preopcenite) fizikalne pojave, pa se moze na puno nacina pricati o njima u matematici (mogu se pojaviti kao puno razlicitih objekata).

Objekt kojemu pokazujem postojanje je rjesenje sustava diferencijalnih jednadzbi u prostoru prebrojivog (adresiranog po cijelim brojevima) produkta ogranicenih realnih funkcija ( ogranicene) koje ima svojstvo da, pocevsi od inicijalnih uvjeta 0 (ekvilibrija) svugdje osim u , ima periodicno gibanje u i da amplituda opada eksponencijalno, .



'ave fun!



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:52 pet, 8. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Diskretna disala su samolokalizirane oscilacije, dakle, pojave osciliranja sustava samo na jednom mjestu (odnosno na uskom pojasu).[/quote]

Aha. Ostaje jos samo pitanje zasto se zovu disala: pluca im se periodicki sire i skupljaju, a dupe im je konstantno. Jel to objasnjenje?
cinik (napisa):
Diskretna disala su samolokalizirane oscilacije, dakle, pojave osciliranja sustava samo na jednom mjestu (odnosno na uskom pojasu).


Aha. Ostaje jos samo pitanje zasto se zovu disala: pluca im se periodicki sire i skupljaju, a dupe im je konstantno. Jel to objasnjenje?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 16:24 pet, 8. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="cinik"]Diskretna disala su samolokalizirane oscilacije, dakle, pojave osciliranja sustava samo na jednom mjestu (odnosno na uskom pojasu).[/quote]

Aha. Ostaje jos samo pitanje zasto se zovu disala: pluca im se periodicki sire i skupljaju, a dupe im je konstantno. Jel to objasnjenje?[/quote]


Well... disanje je jedno lokalizirano osciliranje na tijelu, a engleski naziv je [i]breather[/i], pa racunajuci da se tu ne radi o nekom objektu koji obavlja disanje, nego kojem se disanje desava, radije sam to nazvao disalo nego disac na hrvatskom.


'ave fun!



Sinisa
krcko (napisa):
cinik (napisa):
Diskretna disala su samolokalizirane oscilacije, dakle, pojave osciliranja sustava samo na jednom mjestu (odnosno na uskom pojasu).


Aha. Ostaje jos samo pitanje zasto se zovu disala: pluca im se periodicki sire i skupljaju, a dupe im je konstantno. Jel to objasnjenje?



Well... disanje je jedno lokalizirano osciliranje na tijelu, a engleski naziv je breather, pa racunajuci da se tu ne radi o nekom objektu koji obavlja disanje, nego kojem se disanje desava, radije sam to nazvao disalo nego disac na hrvatskom.


'ave fun!



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 17:29 pet, 8. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kada je veliki dan, tj obrana?
A kada je veliki dan, tj obrana?



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vini
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 09. 2006. (18:10:50)
Postovi: (9E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
26 = 28 - 2

PostPostano: 20:41 pet, 8. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hermione"]A kada je veliki dan, tj obrana?[/quote]

pa mislim da je obrana bila jučer u 16:00h, kako je i napisano napočetku ove teme :D
hermione (napisa):
A kada je veliki dan, tj obrana?


pa mislim da je obrana bila jučer u 16:00h, kako je i napisano napočetku ove teme Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 20:44 pet, 8. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vini"][quote="hermione"]A kada je veliki dan, tj obrana?[/quote]

pa mislim da je obrana bila jučer u 16:00h, kako je i napisano napočetku ove teme :D[/quote]
Ja sam ipak 4.g. pa znam citati. Za tebe bas i ne znam! :sherlock:
vini (napisa):
hermione (napisa):
A kada je veliki dan, tj obrana?


pa mislim da je obrana bila jučer u 16:00h, kako je i napisano napočetku ove teme Very Happy

Ja sam ipak 4.g. pa znam citati. Za tebe bas i ne znam! Detektivchina!



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 1:45 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ponedjeljak 18.12.2006. u 14h je obrana. Slobodno dodjite (dapace, zelim se splesti pred sto vise moguce ljudi).



'ave fun!




Sinisa
Ponedjeljak 18.12.2006. u 14h je obrana. Slobodno dodjite (dapace, zelim se splesti pred sto vise moguce ljudi).



'ave fun!




Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 7:48 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Ponedjeljak 18.12.2006. u 14h je obrana. Slobodno dodjite (dapace, zelim se splesti pred sto vise moguce ljudi).
[/quote]

Ja dodem kad budes dipl.inz, veseo i razverglanijeg jezika nego usual.. Vidimo se danas enivej!
cinik (napisa):
Ponedjeljak 18.12.2006. u 14h je obrana. Slobodno dodjite (dapace, zelim se splesti pred sto vise moguce ljudi).


Ja dodem kad budes dipl.inz, veseo i razverglanijeg jezika nego usual.. Vidimo se danas enivej!



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 11:40 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]
Well... disanje je jedno lokalizirano osciliranje na tijelu[/quote]

A kucanje srca? Treptanje? Kontrakcije probavnog trakta (imaju dugacki period ali JESU iotprilike periodicne)?

Moja prijateljica doktorka ima drzavni ispit za 6 dana, i vec neko vrijeme joj, svaki put kad se nademo, nozica periodicki oscilira velikom frekvencijom.

Ali slazem se da je bolje izvesti ime matematickog objekta iz pojve disanja nego neke druge tjelesne funkcije :shock:
Citat:

Well... disanje je jedno lokalizirano osciliranje na tijelu


A kucanje srca? Treptanje? Kontrakcije probavnog trakta (imaju dugacki period ali JESU iotprilike periodicne)?

Moja prijateljica doktorka ima drzavni ispit za 6 dana, i vec neko vrijeme joj, svaki put kad se nademo, nozica periodicki oscilira velikom frekvencijom.

Ali slazem se da je bolje izvesti ime matematickog objekta iz pojve disanja nego neke druge tjelesne funkcije Shocked



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 11:47 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"]
A kucanje srca? Treptanje? Kontrakcije probavnog trakta (imaju dugacki period ali JESU iotprilike periodicne)?[/quote]

Kucanje srca i kontrakcije probavnog trakta impliciraju previse dinamike fluida. Treptanje (blinking) bi impliciralo diskretan fazni prostor, sto ovdje nije slucaj. Osim toga, ime mi je bilo zadano, moj je samo prijevod.



'ave fun!
Martinab (napisa):

A kucanje srca? Treptanje? Kontrakcije probavnog trakta (imaju dugacki period ali JESU iotprilike periodicne)?


Kucanje srca i kontrakcije probavnog trakta impliciraju previse dinamike fluida. Treptanje (blinking) bi impliciralo diskretan fazni prostor, sto ovdje nije slucaj. Osim toga, ime mi je bilo zadano, moj je samo prijevod.



'ave fun!



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 12:21 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda malo oftopičarim, možda i ne...

Prolistao sam rad i primijetio da je uglavnom pisan u prvom licu jednine. Npr. autor kaže "definiram vanjski produkt", "dokazujem teoreme", "[nešto] zovem diferencijabilna forma", a ponegdje koristi "kažemo", "zovemo", "dokazujemo"... Dosad to još nisam susreo, uglavnom se u raznim knjigama i skriptama koristi prvo lice množine.

Postoji li neka norma koja određuje u kojem bi se licu trebali pisati radovi? I općenito, postoji li kakav skup normi prema kojima mora biti napisan diplomski rad?
Možda malo oftopičarim, možda i ne...

Prolistao sam rad i primijetio da je uglavnom pisan u prvom licu jednine. Npr. autor kaže "definiram vanjski produkt", "dokazujem teoreme", "[nešto] zovem diferencijabilna forma", a ponegdje koristi "kažemo", "zovemo", "dokazujemo"... Dosad to još nisam susreo, uglavnom se u raznim knjigama i skriptama koristi prvo lice množine.

Postoji li neka norma koja određuje u kojem bi se licu trebali pisati radovi? I općenito, postoji li kakav skup normi prema kojima mora biti napisan diplomski rad?



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 12:27 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Možda malo oftopičarim, možda i ne...

Prolistao sam rad i primijetio da je uglavnom pisan u prvom licu jednine. Npr. autor kaže "definiram vanjski produkt", "dokazujem teoreme", "[nešto] zovem diferencijabilna forma", a ponegdje koristi "kažemo", "zovemo", "dokazujemo"... Dosad to još nisam susreo, uglavnom se u raznim knjigama i skriptama koristi prvo lice množine.

Postoji li neka norma koja određuje u kojem bi se licu trebali pisati radovi? I općenito, postoji li kakav skup normi prema kojima mora biti napisan diplomski rad?[/quote]
Veoma pametan covjek mi je jednom rekao pa cu citirati :

Ostani dosljedna pisanju u mnozini, npr. "pokusat cemo pruziti". I inace se rijetko pise u prvom licu jednine, nekako ljepse zvuci prvo lice mnozine ili u trecem licu.
Melkor (napisa):
Možda malo oftopičarim, možda i ne...

Prolistao sam rad i primijetio da je uglavnom pisan u prvom licu jednine. Npr. autor kaže "definiram vanjski produkt", "dokazujem teoreme", "[nešto] zovem diferencijabilna forma", a ponegdje koristi "kažemo", "zovemo", "dokazujemo"... Dosad to još nisam susreo, uglavnom se u raznim knjigama i skriptama koristi prvo lice množine.

Postoji li neka norma koja određuje u kojem bi se licu trebali pisati radovi? I općenito, postoji li kakav skup normi prema kojima mora biti napisan diplomski rad?

Veoma pametan covjek mi je jednom rekao pa cu citirati :

Ostani dosljedna pisanju u mnozini, npr. "pokusat cemo pruziti". I inace se rijetko pise u prvom licu jednine, nekako ljepse zvuci prvo lice mnozine ili u trecem licu.



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 12:51 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Možda malo oftopičarim, možda i ne...

Prolistao sam rad i primijetio da je uglavnom pisan u prvom licu jednine. Npr. autor kaže "definiram vanjski produkt", "dokazujem teoreme", "[nešto] zovem diferencijabilna forma", a ponegdje koristi "kažemo", "zovemo", "dokazujemo"... Dosad to još nisam susreo, uglavnom se u raznim knjigama i skriptama koristi prvo lice množine.

Postoji li neka norma koja određuje u kojem bi se licu trebali pisati radovi? I općenito, postoji li kakav skup normi prema kojima mora biti napisan diplomski rad?[/quote]

Izgleda da nisam dovoljno temeljito prosao kroz tekst u kontroli toga. Definicije i standardne pojmove sam htio pisati u prvom licu mnozine (ipak je to opca konvencija). Ostatak pisem u prvom licu jednine jer mi se cinilo jednostavnije i direktnije. Problem je sto mi je zbog toga ostalo nesto definicija u prvom licu jednine.



'ave fun!



Sinisa
Melkor (napisa):
Možda malo oftopičarim, možda i ne...

Prolistao sam rad i primijetio da je uglavnom pisan u prvom licu jednine. Npr. autor kaže "definiram vanjski produkt", "dokazujem teoreme", "[nešto] zovem diferencijabilna forma", a ponegdje koristi "kažemo", "zovemo", "dokazujemo"... Dosad to još nisam susreo, uglavnom se u raznim knjigama i skriptama koristi prvo lice množine.

Postoji li neka norma koja određuje u kojem bi se licu trebali pisati radovi? I općenito, postoji li kakav skup normi prema kojima mora biti napisan diplomski rad?


Izgleda da nisam dovoljno temeljito prosao kroz tekst u kontroli toga. Definicije i standardne pojmove sam htio pisati u prvom licu mnozine (ipak je to opca konvencija). Ostatak pisem u prvom licu jednine jer mi se cinilo jednostavnije i direktnije. Problem je sto mi je zbog toga ostalo nesto definicija u prvom licu jednine.



'ave fun!



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zeix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 02. 2006. (12:39:11)
Postovi: (75)16
Sarma = la pohva - posuda
17 = 23 - 6

PostPostano: 23:09 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedna rijec -> egocentrik. To rjesava dilemu "ja dokaza", "ja definira", itd. :twisted:
Jedna rijec -> egocentrik. To rjesava dilemu "ja dokaza", "ja definira", itd. Twisted Evil



_________________
"From this proposition it will follow, when arithmetical addition has been defined, that 1+1=2."
Page 360, Principia Mathematica
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,... Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan