Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

lokalni moivre-laplaceov teorem
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 18:19 sri, 10. 1. 2007    Naslov: lokalni moivre-laplaceov teorem Citirajte i odgovorite

Teorem 5.5. (Lokalni Moivre-Laplaceov teorem) Neka je [latex]0 < p < 1[/latex], [latex]P\left( {X_n = k} \right) = \left( \begin{array}{l}
n \\
k \\
\end{array} \right)p^k q^{n - k}[/latex] i [latex]x_k = \frac{{k - np}}{{\sqrt {npq} }}[/latex], [latex]k = 0,1,2,...,n\left( {n \in {\bf N}} \right)[/latex]. Tada vrijedi

[latex]\mathop {\lim }\limits_{n \to \infty } \frac{{\sqrt {2\pi npq} P\left( {X_n = k} \right)}}{{e^{ - \frac{{x_k^2 }}{2}} }} = 1[/latex] i to uniformno na svakome ograničenom segmentu [latex]\left[ {a,b} \right][/latex], [latex]a \le x_k \le b[/latex] za sve [latex]k[/latex] i [latex]n[/latex].

Dakle, prvo, uniformna konvergencija je definirana samo za nizove funkcija, i niz funkcija [latex]f_n[/latex] konvergira uniformno prema funkciji [latex]f[/latex] na segmentu [latex]{\left[ {a,b} \right]}[/latex] ako [latex]\left( {\forall \varepsilon > 0} \right)\left( {\exists n_0 \in {\bf {\rm N}}} \right)\left( {\forall n \ge n_0 } \right)\left( {\forall x \in \left[ {a,b} \right]} \right)\left( {\left| {f_n \left( x \right) - f\left( x \right)} \right| < \varepsilon } \right)[/latex]. Ovdje ne piše, al recimo da ću shvatit ovak: [latex]f_n \left( {x_k } \right) = \frac{{\sqrt {2\pi npq} P\left( {X_n = k} \right)}}{{e^{ - \frac{{x_k^2 }}{2}} }}[/latex].

E, onda taj segment mi nije jasan, kak može vrijedit [latex]a \le x_k = \frac{{k - np}}{{\sqrt {npq} }} \le b[/latex] za sve [latex]k[/latex] i [latex]n[/latex] ? Ili promatramo sve [latex]k[/latex] i [latex]n[/latex] takve da vrijedi [latex]a \le x_k = \frac{{k - np}}{{\sqrt {npq} }} \le b[/latex]?

E, sad, ako je to sve istina, uočim da mi svaka funkcija iz mog niza funkcija ima konačnu domenu, a limes najviše prebrojivu, dok s druge strane jednakosti piše 1 na segmentu [latex]\left[ {a,b} \right][/latex] što je funkcija s neprebrojivom domenom. Kak tu može vrijedit jednakost?
Teorem 5.5. (Lokalni Moivre-Laplaceov teorem) Neka je , i , . Tada vrijedi

i to uniformno na svakome ograničenom segmentu , za sve i .

Dakle, prvo, uniformna konvergencija je definirana samo za nizove funkcija, i niz funkcija konvergira uniformno prema funkciji na segmentu ako . Ovdje ne piše, al recimo da ću shvatit ovak: .

E, onda taj segment mi nije jasan, kak može vrijedit za sve i ? Ili promatramo sve i takve da vrijedi ?

E, sad, ako je to sve istina, uočim da mi svaka funkcija iz mog niza funkcija ima konačnu domenu, a limes najviše prebrojivu, dok s druge strane jednakosti piše 1 na segmentu što je funkcija s neprebrojivom domenom. Kak tu može vrijedit jednakost?



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 20:33 sri, 10. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ni meni to nije jasno, ovaj tm.

Doduse Alene nesto si krivo malo shvatio, ako sam ja dobro. [size=7](Izracunat vjer. za dz ;) interna)[/size]

U ovom limesu prvo gledamo sta nam daje P(X_n=k) tj sta dobivamo raspisivanjem izraza, te kazemo da e^t unif konvergira prema 1 dakle u e^t se skriva (tj a priori nije odmah jasno)niz fja, a ne cijeli izraz u limesu. A t:=t_n - t_k - t_m gdje su ovi t-ovi (indeksirani) oni iz Stirlingove formule.
OK ovdje meni prestaje bit jasno. Gdje je niz funkcija? Je li rijec o nizu funkcija? Zasto bas uniformno? Razumijem zasto konvergura ali zasto bas uniformno?Hmm.....

Zahvaljuujem na prosvjetljenju 8)
Ni meni to nije jasno, ovaj tm.

Doduse Alene nesto si krivo malo shvatio, ako sam ja dobro. (Izracunat vjer. za dz Wink interna)

U ovom limesu prvo gledamo sta nam daje P(X_n=k) tj sta dobivamo raspisivanjem izraza, te kazemo da e^t unif konvergira prema 1 dakle u e^t se skriva (tj a priori nije odmah jasno)niz fja, a ne cijeli izraz u limesu. A t:=t_n - t_k - t_m gdje su ovi t-ovi (indeksirani) oni iz Stirlingove formule.
OK ovdje meni prestaje bit jasno. Gdje je niz funkcija? Je li rijec o nizu funkcija? Zasto bas uniformno? Razumijem zasto konvergura ali zasto bas uniformno?Hmm.....

Zahvaljuujem na prosvjetljenju Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 17:21 ned, 14. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izgleda da treba shvatiti ovako: odaberem a i b, i onda gledam sve n i k za koje je [latex]x_k \in \left[ {a,b} \right][/latex]. Dalje, promatram gore napisani niz funkcija i unutar proizvoljne epsilon pruge oko 1 će sve vrijednosti funkcije [latex]f_n[/latex] iz [latex]\left[ {a,b} \right][/latex] na kojima je [latex]f_n[/latex] definirana pasti u tu prugu, za sve [latex]n \ge n_0[/latex], za neki [latex]n_0 \in {\bf N}[/latex]. Dakle, ne baš standardna uniformna konvergencija, al jako slična.
Izgleda da treba shvatiti ovako: odaberem a i b, i onda gledam sve n i k za koje je . Dalje, promatram gore napisani niz funkcija i unutar proizvoljne epsilon pruge oko 1 će sve vrijednosti funkcije iz na kojima je definirana pasti u tu prugu, za sve , za neki . Dakle, ne baš standardna uniformna konvergencija, al jako slična.



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 9:28 pon, 15. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jos jedna interpretacija: n_0 ovisi samo o epsilon a ne o k :) mada i ova "tvoja" nije loša al izgleda da bas i nije najtocnija ;)

Edit: prica se da ce sutra prica dobit (napokon) zavrsni epilog :D samo se nadam da neces postat jedan od studenata iz prica asist. Jakšetića :lol:
Jos jedna interpretacija: n_0 ovisi samo o epsilon a ne o k Smile mada i ova "tvoja" nije loša al izgleda da bas i nije najtocnija Wink

Edit: prica se da ce sutra prica dobit (napokon) zavrsni epilog Very Happy samo se nadam da neces postat jedan od studenata iz prica asist. Jakšetića Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 0:50 čet, 18. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]Izgleda da treba shvatiti ovako: odaberem a i b, i onda gledam sve n i k za koje je [latex]x_k \in \left[ {a,b} \right][/latex]. Dalje, promatram gore napisani niz funkcija i unutar proizvoljne epsilon pruge oko 1 će sve vrijednosti funkcije [latex]f_n[/latex] iz [latex]\left[ {a,b} \right][/latex] na kojima je [latex]f_n[/latex] definirana pasti u tu prugu, za sve [latex]n \ge n_0[/latex], za neki [latex]n_0 \in {\bf N}[/latex]. Dakle, ne baš standardna uniformna konvergencija, al jako slična.[/quote]
Da, pa tako je autor mislio, makar se slazem da je to dosta nejasno napisano za kriterije cistog teorijskog matematicara. :D
Mogao je i ovako:
[latex]\displaystyle\mathop {\lim }\limits_{n \to \infty } \left(\sup_{k\in\{0,\ldots,n\} \,\,\mathrm{t.d.} \,\, a \le x_k \le b}
{\left| \frac{{\sqrt {2\pi npq} P\left( {X_n = k} \right)}}{{e^{ - \frac{{x_k^2 }}{2}} }} - 1\right|}\right)=0[/latex]
alen (napisa):
Izgleda da treba shvatiti ovako: odaberem a i b, i onda gledam sve n i k za koje je . Dalje, promatram gore napisani niz funkcija i unutar proizvoljne epsilon pruge oko 1 će sve vrijednosti funkcije iz na kojima je definirana pasti u tu prugu, za sve , za neki . Dakle, ne baš standardna uniformna konvergencija, al jako slična.

Da, pa tako je autor mislio, makar se slazem da je to dosta nejasno napisano za kriterije cistog teorijskog matematicara. Very Happy
Mogao je i ovako:


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 0:14 pet, 26. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

E, iako na prvi pogled izgleda :shock: , tu je puno jasnije šta se htjelo reć. Hvala Vjeko, opet
E, iako na prvi pogled izgleda Shocked , tu je puno jasnije šta se htjelo reć. Hvala Vjeko, opet



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 12:14 sub, 27. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok sama cu se editirat :oops:
ok sama cu se editirat Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan