Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Objavljeni su zadaci za vjezbu za 2. kolokvij...
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Strukture podataka i algoritmi
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zvone
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (13:09:44)
Postovi: (9D)16
Sarma = la pohva - posuda
67 = 74 - 7

PostPostano: 22:44 uto, 30. 1. 2007    Naslov: Objavljeni su zadaci za vjezbu za 2. kolokvij... Citirajte i odgovorite

...i mozete ih pronaci [url=http://web.math.hr/nastava/spa/kolokviji.php]ovdje[/url].

Mala opaska: zadaci su vecinom sa pismenih ispita gdje su neki od njih spadali pod "one za pet", znaci medju njima ima i nesto tezih. Da budem malo precizniji:
-- zadaci 1-5 bi trebali biti prilicno jednostavni
-- zadatak 6 je nesto malo tezi (osim onog dijela "ako ne znate" koji je lagan)
-- zadatak 7 pod (a) i (b) je jako lagan, pod (c) je zvjezdica (sto znaci da je za one koji zele znati vise :))
-- dio sa dinamickim programiranjem u zadacima 8, 9 i 10 se rjesava na nacin posve slican onom sto je opisano u skripti i uputama koje su stavljene na web za zadatke iz zadace; u 10-om je nesto teze smisliti rekurzivnu formulu
-- dio sa pohlepnim algoritmima u zadacima 8-11 je trivijalan
-- 12 je lagani backtracking, a 13 malo slozeniji
-- zvjezdica u 12(c) je samo zato sto vam nije unaprijed napisana funkcija za koju treba naci rekurzivnu formulu.

Evo, sada imate nesto materijala za vjezbanje. Ne mogu obecati da cemo objaviti rjesenja nekih zadataka kao prosli put jer sam malo u guzvi sa drugim stvarima...Ali slobodno dodjite na konzultacije ako negdje zapnete.
...i mozete ih pronaci ovdje.

Mala opaska: zadaci su vecinom sa pismenih ispita gdje su neki od njih spadali pod "one za pet", znaci medju njima ima i nesto tezih. Da budem malo precizniji:
– zadaci 1-5 bi trebali biti prilicno jednostavni
– zadatak 6 je nesto malo tezi (osim onog dijela "ako ne znate" koji je lagan)
– zadatak 7 pod (a) i (b) je jako lagan, pod (c) je zvjezdica (sto znaci da je za one koji zele znati vise Smile)
– dio sa dinamickim programiranjem u zadacima 8, 9 i 10 se rjesava na nacin posve slican onom sto je opisano u skripti i uputama koje su stavljene na web za zadatke iz zadace; u 10-om je nesto teze smisliti rekurzivnu formulu
– dio sa pohlepnim algoritmima u zadacima 8-11 je trivijalan
– 12 je lagani backtracking, a 13 malo slozeniji
– zvjezdica u 12(c) je samo zato sto vam nije unaprijed napisana funkcija za koju treba naci rekurzivnu formulu.

Evo, sada imate nesto materijala za vjezbanje. Ne mogu obecati da cemo objaviti rjesenja nekih zadataka kao prosli put jer sam malo u guzvi sa drugim stvarima...Ali slobodno dodjite na konzultacije ako negdje zapnete.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Greda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2006. (14:00:26)
Postovi: (44)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 6

PostPostano: 23:20 sub, 3. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hoće li teorijski dio u drugom kolokviju biti istog tipa kao što je bio u prvom kolokviju?

hvala
hoće li teorijski dio u drugom kolokviju biti istog tipa kao što je bio u prvom kolokviju?

hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
kika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2005. (09:36:12)
Postovi: (188)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 27 - 4

PostPostano: 23:24 sub, 3. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da je u utorak rekao prof.da hoce,1.zadatak tipa zadnjeg zadatka na 1.kolokviju.
a na zavrsnom ispitu ce biti takva 2zadatka.
mislim da je u utorak rekao prof.da hoce,1.zadatak tipa zadnjeg zadatka na 1.kolokviju.
a na zavrsnom ispitu ce biti takva 2zadatka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Greda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2006. (14:00:26)
Postovi: (44)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 6

PostPostano: 23:38 sub, 3. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

u režimu piše da će biti 3 teorijska zadatka
u režimu piše da će biti 3 teorijska zadatka


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Debla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2005. (16:54:24)
Postovi: (94)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
13 = 20 - 7

PostPostano: 21:22 uto, 6. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel neko rjesavao mozda zadatke... mene bi interesiralo dal u drugom zadatku mozemo hrpu tako napravit da je na vrhu max, tj. da je roditelj veci il jednak djetetu.. pa onda umjesto DELETE_MIN koristima DELETE_MAX... mislim kao brisemo korjen..

i dal neko zna kako mozemo kod MAPPINGA doc do recimo d i M(d)?
jel neko rjesavao mozda zadatke... mene bi interesiralo dal u drugom zadatku mozemo hrpu tako napravit da je na vrhu max, tj. da je roditelj veci il jednak djetetu.. pa onda umjesto DELETE_MIN koristima DELETE_MAX... mislim kao brisemo korjen..

i dal neko zna kako mozemo kod MAPPINGA doc do recimo d i M(d)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
andreao
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2005. (12:08:18)
Postovi: (46F)16
Sarma = la pohva - posuda
35 = 192 - 157
Lokacija: SK

PostPostano: 11:39 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa rekao je profesor da će biti 3 zadatka na završnom koliko se meni čini.
Imate na oglasnoj ploči obješene bodove za sudjelovanje u nastavi. Idu od 0 do 5.
Pa rekao je profesor da će biti 3 zadatka na završnom koliko se meni čini.
Imate na oglasnoj ploči obješene bodove za sudjelovanje u nastavi. Idu od 0 do 5.



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mladac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2005. (22:46:14)
Postovi: (4D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
34 = 91 - 57
Lokacija: zg

PostPostano: 11:57 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel ima ko problema sa ovim zadacima? meni već dva dana zeza! otvorim ih al mi počne javljat greške i samo taj prozor mi zablokira i ne mogu ga ubiti... niti isprintat... jel mi može neko poslat te zadatke na mail... pliz
jel ima ko problema sa ovim zadacima? meni već dva dana zeza! otvorim ih al mi počne javljat greške i samo taj prozor mi zablokira i ne mogu ga ubiti... niti isprintat... jel mi može neko poslat te zadatke na mail... pliz



_________________
potpis
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Debla
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2005. (16:54:24)
Postovi: (94)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
13 = 20 - 7

PostPostano: 16:51 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ljudi.. trebam pomoci neznam rješit ove zadake s dinamičkim programiranjem

točnije 8.,9. i 10... aj neka se javi neka dušica koja mi može objasnit.. il još bolje stavit rješenje i objasnit.. poludit ću ovak inaće..
ljudi.. trebam pomoci neznam rješit ove zadake s dinamičkim programiranjem

točnije 8.,9. i 10... aj neka se javi neka dušica koja mi može objasnit.. il još bolje stavit rješenje i objasnit.. poludit ću ovak inaće..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2005. (21:21:59)
Postovi: (4C)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 21:07 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel zna netko koja je složenost algoritma u 7.a) zadatku?
Jel zna netko koja je složenost algoritma u 7.a) zadatku?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:22 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lena"]Jel zna netko koja je složenost algoritma u 7.a) zadatku?[/quote]

"Protrcis" kroz sve parove tocaka, sto znaci iste dvije petlje kao kad nesto sortiras selection sortom, a to je kvadratno. 8)
lena (napisa):
Jel zna netko koja je složenost algoritma u 7.a) zadatku?


"Protrcis" kroz sve parove tocaka, sto znaci iste dvije petlje kao kad nesto sortiras selection sortom, a to je kvadratno. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2005. (21:21:59)
Postovi: (4C)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 22:05 čet, 8. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tnx. A kak bi išao pohlepni algoritam u istom zadatku?
Tnx. A kak bi išao pohlepni algoritam u istom zadatku?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
FFF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2006. (19:46:12)
Postovi: (2A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 1:18 pet, 9. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

imate rjesenja ovih zadataka na http://web.studenti.math.hr/~tpetrina/
:-)
imate rjesenja ovih zadataka na http://web.studenti.math.hr/~tpetrina/
Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 14:21 čet, 15. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK. Mene i dalje muci 7c:
[code:1]
Dan je prirodni broj N>=2 i koordinate N tocaka u ravnini (to jest, u X[0], X[1], ..., X[N] su zapisane x-koordinate tocaka, a u Y[0], Y[1], ..., Y[N] y-koordinate).

* * *

c) Koristeci divide-and-conquer tehniku, napisite egzaktni algoritam koji pronalazi trazene tocke u slozenosti boljoj od O(n^2).
[/code:1]

Najbolja ideja do koje sam uspio doci je podjela na cetvorinke;

SLIKA1

Zadani skup podijelimo na 4 djela:

SLIKA2

pri cemu su sva 4 neprazna i dobro balansirana u smislu kardinaliteta (broja tocaka koje sadrze). Vec nakon 2 iteracije tog djeljenja dolazimo do ove situacije:

SLIKA3

Dakle, tocke u zelenom sektoru ne moramo usporedivati sa svim tockama iz polaznog skupa, vec samo sa tockama u okolnim sektorima. Kako okolnih sektora ima 9 (zeleni uracunat), a ukupno ima 16 sektora, tada smo (skoro pa) prepolovili broj usporedbi. Naravno postupak djeljenja na cetvorinke se nastavlja iterativno.

E sad, ijako to zvuci dobro (u teoriji), u biti nije, jer da bismo to implementirali (npr u C-u), moramo koristiti quad-tree, a problem nastaje sto je u nekoj visokoj iteraciji ponekad jako tesko utvrditi koji su susjedni sektori. Analogija za btree bi bila da je za neke cvorove ponekad jako tesko naci susjedne cvorove (one na istom nivou), jer je potrebno proci cijelo stablo da ih se nade...

Neka druga ideja...?
OK. Mene i dalje muci 7c:
Kod:

Dan je prirodni broj N>=2 i koordinate N tocaka u ravnini (to jest, u X[0], X[1], ..., X[N] su zapisane x-koordinate tocaka, a u Y[0], Y[1], ..., Y[N] y-koordinate).

* * *

c) Koristeci divide-and-conquer tehniku, napisite egzaktni algoritam koji pronalazi trazene tocke u slozenosti boljoj od O(n^2).


Najbolja ideja do koje sam uspio doci je podjela na cetvorinke;

SLIKA1

Zadani skup podijelimo na 4 djela:

SLIKA2

pri cemu su sva 4 neprazna i dobro balansirana u smislu kardinaliteta (broja tocaka koje sadrze). Vec nakon 2 iteracije tog djeljenja dolazimo do ove situacije:

SLIKA3

Dakle, tocke u zelenom sektoru ne moramo usporedivati sa svim tockama iz polaznog skupa, vec samo sa tockama u okolnim sektorima. Kako okolnih sektora ima 9 (zeleni uracunat), a ukupno ima 16 sektora, tada smo (skoro pa) prepolovili broj usporedbi. Naravno postupak djeljenja na cetvorinke se nastavlja iterativno.

E sad, ijako to zvuci dobro (u teoriji), u biti nije, jer da bismo to implementirali (npr u C-u), moramo koristiti quad-tree, a problem nastaje sto je u nekoj visokoj iteraciji ponekad jako tesko utvrditi koji su susjedni sektori. Analogija za btree bi bila da je za neke cvorove ponekad jako tesko naci susjedne cvorove (one na istom nivou), jer je potrebno proci cijelo stablo da ih se nade...

Neka druga ideja...?




Zadnja promjena: Mad Wilson; 20:23 sub, 3. 3. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:29 čet, 15. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako, na pamet: mozda bi pomoglo da ne inzistiras na izbalansiranosti, nego da stalno dijelis na pola? :-k Pripadnost sektoru ti je onda funkcija koja ovisi o koordinatama i dubini dijeljenja. :)

Cini mi se da u prosjecnoj situaciji mozes racunati da ce ispasti izbalansirano. 8)
Ovako, na pamet: mozda bi pomoglo da ne inzistiras na izbalansiranosti, nego da stalno dijelis na pola? Think Pripadnost sektoru ti je onda funkcija koja ovisi o koordinatama i dubini dijeljenja. Smile

Cini mi se da u prosjecnoj situaciji mozes racunati da ce ispasti izbalansirano. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Strukture podataka i algoritmi Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan