Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Otvoreni tekst
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kriptografija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gianta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 02. 2006. (17:43:33)
Postovi: (10)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb - rijeka

PostPostano: 21:12 čet, 15. 3. 2007    Naslov: Otvoreni tekst Citirajte i odgovorite

ima jedan prijedlog i jedno pitanje u vezi zadace. pa prvo prijedlog:

1. moj prvi tekst govori o mišljenju nekog pisca da je amerika nepravedna prema beskućnicima i ostalima koji ne doprinose ekonomiji. drugi je još gori: tesko stanje hrvatskog nakladništva. aaaa!!! ne bi li bilo bolje da, nakon nekoliko sati frustracija s bigramima i šiframa, pročitamo nešto zanimljivije, nešto kao: napadamo u osam; ubijte glasnika; taj i taj profesor je upetljan u poslove s drogom; na tom i tom mjestu ćemo postaviti bombu itd. da se osjećamo kao pravi kriptografi, koji su otkrili važnu obavijest, a ne neki trivijalno dosadan tekst koji ni penzioneri ne bi pročitali?

ok,pitanje:

2. treba li u otvorenom tekstu pisati slova č, š, ž, ć s kvačicama ili ih ostaviti u "engleskoj verziji?"
ima jedan prijedlog i jedno pitanje u vezi zadace. pa prvo prijedlog:

1. moj prvi tekst govori o mišljenju nekog pisca da je amerika nepravedna prema beskućnicima i ostalima koji ne doprinose ekonomiji. drugi je još gori: tesko stanje hrvatskog nakladništva. aaaa!!! ne bi li bilo bolje da, nakon nekoliko sati frustracija s bigramima i šiframa, pročitamo nešto zanimljivije, nešto kao: napadamo u osam; ubijte glasnika; taj i taj profesor je upetljan u poslove s drogom; na tom i tom mjestu ćemo postaviti bombu itd. da se osjećamo kao pravi kriptografi, koji su otkrili važnu obavijest, a ne neki trivijalno dosadan tekst koji ni penzioneri ne bi pročitali?

ok,pitanje:

2. treba li u otvorenom tekstu pisati slova č, š, ž, ć s kvačicama ili ih ostaviti u "engleskoj verziji?"



_________________
Pošto si sada glavom probio zid, što ćeš raditi u susjednoj ćeliji?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marcel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 03. 2003. (15:21:00)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
28 = 31 - 3

PostPostano: 8:47 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Priznam Citirajte i odgovorite

Da, neki tekstovi su dosadni.

Ali mislim da foliras -- sigurno ti je drago sto si uspjela desifrirati.

Kad iduci put naletim na tako zanimljiv tekst - ubacit cu ga u fond otvorenih tekstova za kolegij.

:-)
Da, neki tekstovi su dosadni.

Ali mislim da foliras -- sigurno ti je drago sto si uspjela desifrirati.

Kad iduci put naletim na tako zanimljiv tekst - ubacit cu ga u fond otvorenih tekstova za kolegij.

Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gianta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 02. 2006. (17:43:33)
Postovi: (10)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb - rijeka

PostPostano: 11:52 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

naravno da mi je drago što sam uspjela dešifrirat! :D :D
prvi mi je čak bio teži za riješit jer nisam imala nikakve koristi od analize frekventnosti, onda sam krenula nekim drugim putevima i kad sam ga riješila ispalo je da mi je a bilo treće slovo po frekventnosti, a bigrami nisu imali nikakve veze s onima koji se najčešće pojavljuju! strašno!
ma glavno da sam saznala što pisac misli o genocidu nad beskućnicima! :D još kad bih znala koji je to pisac....
naravno da mi je drago što sam uspjela dešifrirat! Very Happy Very Happy
prvi mi je čak bio teži za riješit jer nisam imala nikakve koristi od analize frekventnosti, onda sam krenula nekim drugim putevima i kad sam ga riješila ispalo je da mi je a bilo treće slovo po frekventnosti, a bigrami nisu imali nikakve veze s onima koji se najčešće pojavljuju! strašno!
ma glavno da sam saznala što pisac misli o genocidu nad beskućnicima! Very Happy još kad bih znala koji je to pisac....



_________________
Pošto si sada glavom probio zid, što ćeš raditi u susjednoj ćeliji?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:30 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene zanima kada budemo predavali zadatke trebamo li na papirima pisati i tablicu iz koje iscitavamo frekvencije slova, ili samo najfrekventnija slova, bigrame, trigrame?:)
Mene zanima kada budemo predavali zadatke trebamo li na papirima pisati i tablicu iz koje iscitavamo frekvencije slova, ili samo najfrekventnija slova, bigrame, trigrame?Smile


[Vrh]
Gost






PostPostano: 21:13 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A mene zanima sto napraviti ako sam stvarno imala strpljenja i pokusala gotovo sve povezano sa bigramima i trigramima da bih rjesila 2.zadatak.. ali nista od toga nije upalilo.. dok mi je za prvi bilo sve najlakse.. jel to neka urota zato sto imam lagani prvi zadatak???
:-(

jel netko dijeli moju ljutnju i razocaranje??
A mene zanima sto napraviti ako sam stvarno imala strpljenja i pokusala gotovo sve povezano sa bigramima i trigramima da bih rjesila 2.zadatak.. ali nista od toga nije upalilo.. dok mi je za prvi bilo sve najlakse.. jel to neka urota zato sto imam lagani prvi zadatak???
Sad

jel netko dijeli moju ljutnju i razocaranje??


[Vrh]
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 21:14 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja se vec sa drugim mucim danima, nemrem nikak desifrirat
ja se vec sa drugim mucim danima, nemrem nikak desifrirat



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 21:16 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ah to su cari tog kolegija.... Kada desifrirate tekst bit cete presretni..Dotle se znojite :widesmile2:
Ah to su cari tog kolegija.... Kada desifrirate tekst bit cete presretni..Dotle se znojite Siroki osmjeh



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Mishika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2005. (11:32:36)
Postovi: (32)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 21:28 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam s drugim zadatkom krenula na rikverc, gledala sam gdi bi mi mogli biti W,X,Y,Q i onda prema njima radila eventulane druge pretpostavke i na kraju dosla do rjesenja.
Ja sam s drugim zadatkom krenula na rikverc, gledala sam gdi bi mi mogli biti W,X,Y,Q i onda prema njima radila eventulane druge pretpostavke i na kraju dosla do rjesenja.



_________________
It's better to burn out than to fade away...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:41 čet, 22. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]ja se vec sa drugim mucim danima, nemrem nikak desifrirat[/quote]

i ja isto..ne znam kaj cu!! Cak sam pokusala s forom da prvo postavim slova w,q,x,y.. i tako dosla do jos nekih slova..ali nista nema smisla..
filipnet (napisa):
ja se vec sa drugim mucim danima, nemrem nikak desifrirat


i ja isto..ne znam kaj cu!! Cak sam pokusala s forom da prvo postavim slova w,q,x,y.. i tako dosla do jos nekih slova..ali nista nema smisla..


[Vrh]
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 13:06 pet, 23. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

a jel mogu mozda recimo za cokoladu dobiti kljuc za drugi zadatak? ;) [size=7]to je ono pod brojem 5 u napadu na sife[/size] ;)
a jel mogu mozda recimo za cokoladu dobiti kljuc za drugi zadatak? Wink to je ono pod brojem 5 u napadu na sife Wink



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 16:55 pet, 23. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Makar su mi svi govorili da nije bas lako, nisam ocekivao da se toliko treba mucit.
Al sta je, je, makar je tekst malo nezanimljiv, ipak je super osjecaj kad uspijes dekriptirat :)
Makar su mi svi govorili da nije bas lako, nisam ocekivao da se toliko treba mucit.
Al sta je, je, makar je tekst malo nezanimljiv, ipak je super osjecaj kad uspijes dekriptirat Smile



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Meri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 11. 2004. (14:48:32)
Postovi: (155)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2
Lokacija: Zagreb, Zaaaaagreb...tararam...

PostPostano: 22:29 pet, 23. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="greeneyes"]a jel mogu mozda recimo za cokoladu dobiti kljuc za drugi zadatak? ;) [size=7]to je ono pod brojem 5 u napadu na sife[/size] ;)[/quote]

i sokic
:lilangel:
greeneyes (napisa):
a jel mogu mozda recimo za cokoladu dobiti kljuc za drugi zadatak? Wink to je ono pod brojem 5 u napadu na sife Wink


i sokic
#Lil angel



_________________
Laganini...i stprljivo....Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
gianta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 02. 2006. (17:43:33)
Postovi: (10)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb - rijeka

PostPostano: 13:46 sub, 24. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

magija i intuicija! to je meni pomoglo u drugom zadatku. bila sam uvjerena da z treba zamijeniti s i, a kad sam riješila zadatak skužila sam da ta pretpostavka nije baš bila najutemeljenija,al je bila točna!
još uvijek se pitam kako sam ga riješila! činilo se apsolutno nemoguće. riješavajte satima, pa kad odustanete taj postupak rješavanja se nastavlja nesvjesno i možda vam odjednom sine, ne baš riješenje, al neka ključna, nepredvidiva ideja!
magija i intuicija! to je meni pomoglo u drugom zadatku. bila sam uvjerena da z treba zamijeniti s i, a kad sam riješila zadatak skužila sam da ta pretpostavka nije baš bila najutemeljenija,al je bila točna!
još uvijek se pitam kako sam ga riješila! činilo se apsolutno nemoguće. riješavajte satima, pa kad odustanete taj postupak rješavanja se nastavlja nesvjesno i možda vam odjednom sine, ne baš riješenje, al neka ključna, nepredvidiva ideja!



_________________
Pošto si sada glavom probio zid, što ćeš raditi u susjednoj ćeliji?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 17:03 sub, 24. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobar trik je pronaci koja slova predstavljaju W, X, Y. Ako se baskljucna rijec ne nalazi tamo, za sto je dobra vjerojatnost d anije, trebala bi biti tri slova vise manje zaredom. Onda na obje strane mozes pokusati nastaviti po abecedi, uzimajuci u obzir frekvenciju slova i bigrame. Slovo A je jako blizu pa se na taj nacin moze i potvrditi koje slovo mijenja A... A dalje, probaj nac koji trigram, ili za neke bigrame pretpostavi sta bi mogli biti...
Dobar trik je pronaci koja slova predstavljaju W, X, Y. Ako se baskljucna rijec ne nalazi tamo, za sto je dobra vjerojatnost d anije, trebala bi biti tri slova vise manje zaredom. Onda na obje strane mozes pokusati nastaviti po abecedi, uzimajuci u obzir frekvenciju slova i bigrame. Slovo A je jako blizu pa se na taj nacin moze i potvrditi koje slovo mijenja A... A dalje, probaj nac koji trigram, ili za neke bigrame pretpostavi sta bi mogli biti...



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
gianta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 02. 2006. (17:43:33)
Postovi: (10)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb - rijeka

PostPostano: 21:18 pet, 30. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

sad vjerojatno ne bih smjela ništa komentirat, al kad ne mogu odolit! u prvoj zadaći sam imala nadnaravno zanimljive tekstove u usporedbi s drugom! :roll:
ok, dobro, treći zadatak je ispao baš neobičan! :wink:
sad vjerojatno ne bih smjela ništa komentirat, al kad ne mogu odolit! u prvoj zadaći sam imala nadnaravno zanimljive tekstove u usporedbi s drugom! Rolling Eyes
ok, dobro, treći zadatak je ispao baš neobičan! Wink



_________________
Pošto si sada glavom probio zid, što ćeš raditi u susjednoj ćeliji?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:22 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam gdje bih ovo smjestila, ali ima veze s otvorenim tekstom pa eto... :)

Malo pitanjce za postavljaca drugog zadatka iz zadace:

Nakon sto sam smjestila kljucnu rijec na pravo mjesto u matrici i dobila smislen tekst, pred kraj teksta zbunila me mala neuobicajenost :)
Zadnje cetiri rijeci su mi ocito: nego sto on jest. Medjutim, tu su bespotrebno ubacena dva iksa pa mi nije jasno je li neka greska u pitanju ili...? S tim iksevima izgleda ovako: nego sto xon jestx.

Da li da u otvorenom tekstu ispisem i te ikseve. I ako ti iksevi nisu greska, cemu oni sluze, da bi me zbunili, provjerili...?

Unaprijed zahvaljujem! :)
Ne znam gdje bih ovo smjestila, ali ima veze s otvorenim tekstom pa eto... Smile

Malo pitanjce za postavljaca drugog zadatka iz zadace:

Nakon sto sam smjestila kljucnu rijec na pravo mjesto u matrici i dobila smislen tekst, pred kraj teksta zbunila me mala neuobicajenost Smile
Zadnje cetiri rijeci su mi ocito: nego sto on jest. Medjutim, tu su bespotrebno ubacena dva iksa pa mi nije jasno je li neka greska u pitanju ili...? S tim iksevima izgleda ovako: nego sto xon jestx.

Da li da u otvorenom tekstu ispisem i te ikseve. I ako ti iksevi nisu greska, cemu oni sluze, da bi me zbunili, provjerili...?

Unaprijed zahvaljujem! Smile


[Vrh]
marcel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 03. 2003. (15:21:00)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
28 = 31 - 3

PostPostano: 22:31 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Iz skripte.... Citirajte i odgovorite

"Šifriranje se sada vrši na sljedeći način. Najprije podijelimo otvoreni tekst na blokove od po dva slova. Pritom pazimo da se niti jedan blok ne sastoji od dva jednaka slova, te da je duljina teksta parna. I jedno i drugo postižemo umetanjem npr. slova X ukoliko je to potrebno."

http://web.math.hr/~duje/kript/playfair.html

Eto.

Pozdrav...
"Šifriranje se sada vrši na sljedeći način. Najprije podijelimo otvoreni tekst na blokove od po dva slova. Pritom pazimo da se niti jedan blok ne sastoji od dva jednaka slova, te da je duljina teksta parna. I jedno i drugo postižemo umetanjem npr. slova X ukoliko je to potrebno."

http://web.math.hr/~duje/kript/playfair.html

Eto.

Pozdrav...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:40 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno je meni to. Ali sifriranje je moglo proci i bez ta dva iksa :) Primijetite da ih ima dva, dakle, parnost broja slova u tekstu se ne gubi bez njih. To je ono sto me bunilo.

A da li da ih ispisem u otvorenom tekstu?

Svaka cast na tako brzom odgovoru i hvala! :)
Jasno je meni to. Ali sifriranje je moglo proci i bez ta dva iksa Smile Primijetite da ih ima dva, dakle, parnost broja slova u tekstu se ne gubi bez njih. To je ono sto me bunilo.

A da li da ih ispisem u otvorenom tekstu?

Svaka cast na tako brzom odgovoru i hvala! Smile


[Vrh]
marcel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 03. 2003. (15:21:00)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
28 = 31 - 3

PostPostano: 22:44 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Nije samo u parnosti stvar... Citirajte i odgovorite

Prvi X je zato jer bez pravila umetanja (vidi P.S.) nije jasno kako se sifrira blok"OO".

A onda ide zadnji X da se zadovolji narusena parnost.

Pozdrav,
M.


P.S. to je onaj dio gdje pise
[u]Pritom pazimo da se niti jedan blok ne sastoji od dva jednaka slova[/u]
Prvi X je zato jer bez pravila umetanja (vidi P.S.) nije jasno kako se sifrira blok"OO".

A onda ide zadnji X da se zadovolji narusena parnost.

Pozdrav,
M.


P.S. to je onaj dio gdje pise
Pritom pazimo da se niti jedan blok ne sastoji od dva jednaka slova


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:53 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

:)

Provjerila sam i to, ali kod mene nije slučaj da imam dva jednaka slova u istom bloku. Zadani šifrat izgleda ovako: P FH QL UN UQ RE HK UY.
A bez ta dva iksa bi izgledao: P FH QL TO PO EF KX. - ništa nije narušeno, zar ne? ;)
Smile

Provjerila sam i to, ali kod mene nije slučaj da imam dva jednaka slova u istom bloku. Zadani šifrat izgleda ovako: P FH QL UN UQ RE HK UY.
A bez ta dva iksa bi izgledao: P FH QL TO PO EF KX. - ništa nije narušeno, zar ne? Wink


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kriptografija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan