Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

c#
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Objektno programiranje (C++)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
buzov5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 12. 2006. (13:30:32)
Postovi: (4D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: zg

PostPostano: 14:43 sub, 17. 3. 2007    Naslov: c# Citirajte i odgovorite

zanima me sta je tocno c#?
zanima me sta je tocno c#?



_________________
tko je ikada naučio od poraza?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:50 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/C-Sharp]C#[/url] je [url=http://en.wikipedia.org/wiki/C++]C++[/url] za [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft]Microsoft[/url]ovu [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_.NET].NET platformu[/url]. 8)
C# je C++ za Microsoftovu .NET platformu. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:03 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][url=http://en.wikipedia.org/wiki/C-Sharp]C#[/url] je [url=http://en.wikipedia.org/wiki/C++]C++[/url] za [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft]Microsoft[/url]ovu [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_.NET].NET platformu[/url]. 8)[/quote]
Nije dobro bas toliko pojednostavljivati. :ccc:
Koliko sam ja upoznat s C#[i][/i]-om (a to nije bas puno), cini mi se da je filozofija C#-a puno bliza Javi nego C++u.
vsego (napisa):
C# je C++ za Microsoftovu .NET platformu. Cool

Nije dobro bas toliko pojednostavljivati. Ccc.... Sram te bilo...
Koliko sam ja upoznat s C#-om (a to nije bas puno), cini mi se da je filozofija C#-a puno bliza Javi nego C++u.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 20:43 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

(Cini se da je izostao flame... smrc, a bas sam se ponadao.)

@buzov5: Postoji nesto sto se zove C# language specification.
Upotrijebi Google i citaj.

@vsego: To sto si opisao zove se Managed C++.

@mdoko: Ne spominjati Javu i C++ u istoj recenici.
Zapravo, ne spominjati Javu uopce.
(Cini se da je izostao flame... smrc, a bas sam se ponadao.)

@buzov5: Postoji nesto sto se zove C# language specification.
Upotrijebi Google i citaj.

@vsego: To sto si opisao zove se Managed C++.

@mdoko: Ne spominjati Javu i C++ u istoj recenici.
Zapravo, ne spominjati Javu uopce.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vinko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 08. 2006. (23:08:00)
Postovi: (1A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
69 = 87 - 18
Lokacija: PMF-MO 214

PostPostano: 21:00 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"](Cini se da je izostao flame... smrc, a bas sam se ponadao.)

@buzov5: Postoji nesto sto se zove C# language specification.
Upotrijebi Google i citaj.

@vsego: To sto si opisao zove se Managed C++.

@mdoko: Ne spominjati Javu i C++ u istoj recenici.
Zapravo, ne spominjati Javu uopce.[/quote]

Ja nisam koristio C# vec par godina, ali po primjerima iz helpa vidim da je isto Visual Basic/C#/Managed C++. Razlikuje se samo u sintaksi. Sve je to u stvari .net framework.

Ne volim ga koristiti ako ne moram (jer bas i ne kuzim kako radi sa C++ klasama. Cesto treba rucno raditi neke konverzije, __box-anja, stringove prebacivati u pravu kodnu stranicu da radi tip char...). Taman sam prije godinu-dvije poprilicno svalao ole/com/dcom programiranje Ukad mi treba vise od C++a), a ono ponovo nesto novo.
venovako (napisa):
(Cini se da je izostao flame... smrc, a bas sam se ponadao.)

@buzov5: Postoji nesto sto se zove C# language specification.
Upotrijebi Google i citaj.

@vsego: To sto si opisao zove se Managed C++.

@mdoko: Ne spominjati Javu i C++ u istoj recenici.
Zapravo, ne spominjati Javu uopce.


Ja nisam koristio C# vec par godina, ali po primjerima iz helpa vidim da je isto Visual Basic/C#/Managed C++. Razlikuje se samo u sintaksi. Sve je to u stvari .net framework.

Ne volim ga koristiti ako ne moram (jer bas i ne kuzim kako radi sa C++ klasama. Cesto treba rucno raditi neke konverzije, __box-anja, stringove prebacivati u pravu kodnu stranicu da radi tip char...). Taman sam prije godinu-dvije poprilicno svalao ole/com/dcom programiranje Ukad mi treba vise od C++a), a ono ponovo nesto novo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 21:24 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vinko"]Ja nisam koristio C# vec par godina, ali po primjerima iz helpa vidim da je isto Visual Basic/C#/Managed C++. Razlikuje se samo u sintaksi. Sve je to u stvari .net framework.[/quote]

Posve si u pravu, ali tako mozemo reci i da su C, C++, Delphi, ML, ... samo sintaktice varijacije strojnog koda ;)

[quote="vinko"]Ne volim ga koristiti ako ne moram (jer bas i ne kuzim kako radi sa C++ klasama. Cesto treba rucno raditi neke konverzije, __box-anja, stringove prebacivati u pravu kodnu stranicu da radi tip char...). Taman sam prije godinu-dvije poprilicno svalao ole/com/dcom programiranje Ukad mi treba vise od C++a), a ono ponovo nesto novo.[/quote]

Zapravo, C# je vrlo "mekan" jezik, bez strasnih zackuljica i iznimaka.
IMHO vise je vremena potrebno za skuziti (D)COM nego citav C#.
Sto se tice interoperabilnosti .NETa i nativnog C++ koda, posve se slazem da to nije (niti moze) biti jednostavno rijeseno... imas bas veliku potrebu za tim?
vinko (napisa):
Ja nisam koristio C# vec par godina, ali po primjerima iz helpa vidim da je isto Visual Basic/C#/Managed C++. Razlikuje se samo u sintaksi. Sve je to u stvari .net framework.


Posve si u pravu, ali tako mozemo reci i da su C, C++, Delphi, ML, ... samo sintaktice varijacije strojnog koda Wink

vinko (napisa):
Ne volim ga koristiti ako ne moram (jer bas i ne kuzim kako radi sa C++ klasama. Cesto treba rucno raditi neke konverzije, __box-anja, stringove prebacivati u pravu kodnu stranicu da radi tip char...). Taman sam prije godinu-dvije poprilicno svalao ole/com/dcom programiranje Ukad mi treba vise od C++a), a ono ponovo nesto novo.


Zapravo, C# je vrlo "mekan" jezik, bez strasnih zackuljica i iznimaka.
IMHO vise je vremena potrebno za skuziti (D)COM nego citav C#.
Sto se tice interoperabilnosti .NETa i nativnog C++ koda, posve se slazem da to nije (niti moze) biti jednostavno rijeseno... imas bas veliku potrebu za tim?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vinko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 08. 2006. (23:08:00)
Postovi: (1A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
69 = 87 - 18
Lokacija: PMF-MO 214

PostPostano: 21:50 sub, 17. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"][quote="vinko"]Ja nisam koristio C# vec par godina, ali po primjerima iz helpa vidim da je isto Visual Basic/C#/Managed C++. Razlikuje se samo u sintaksi. Sve je to u stvari .net framework.[/quote]

Posve si u pravu, ali tako mozemo reci i da su C, C++, Delphi, ML, ... samo sintaktice varijacije strojnog koda ;)
[/quote]

Neznam bas. Koliko sam ja skuzio, sva .Net razvojna sucelja se uglavnom razlikuju samo u znaku na kraju naredbe, simbolima za operatore... svi objekti i naredbe su iste.

[quote="venovako"]
Zapravo, C# je vrlo "mekan" jezik, bez strasnih zackuljica i iznimaka.
IMHO vise je vremena potrebno za skuziti (D)COM nego citav C#.
Sto se tice interoperabilnosti .NETa i nativnog C++ koda, posve se slazem da to nije (niti moze) biti jednostavno rijeseno... imas bas veliku potrebu za tim?[/quote]

Sori, govorio sam o Managed c++ i C++ vezi.

Nekad mi to bas treba. Npr. kôd treba biti brz, a citati/pisati iz baze podataka/weba (ukljucujuci npr .aspx server) - to ostavim .net frameworku, a u c++ pisem dio koji obradjuje te podatke... (nisam isprobavao, ali cisto sumnjam da .net klase rade brzo)

A DCom mi je trebao kad sam npr. pisao aplikaciju koja se vrti na vise masina/procesa. I .net framework ima podrsku za to, al mi se nije dalo kopat po helpu kako podesit security, ili sto vec od svakog objekta...
venovako (napisa):
vinko (napisa):
Ja nisam koristio C# vec par godina, ali po primjerima iz helpa vidim da je isto Visual Basic/C#/Managed C++. Razlikuje se samo u sintaksi. Sve je to u stvari .net framework.


Posve si u pravu, ali tako mozemo reci i da su C, C++, Delphi, ML, ... samo sintaktice varijacije strojnog koda Wink


Neznam bas. Koliko sam ja skuzio, sva .Net razvojna sucelja se uglavnom razlikuju samo u znaku na kraju naredbe, simbolima za operatore... svi objekti i naredbe su iste.

venovako (napisa):

Zapravo, C# je vrlo "mekan" jezik, bez strasnih zackuljica i iznimaka.
IMHO vise je vremena potrebno za skuziti (D)COM nego citav C#.
Sto se tice interoperabilnosti .NETa i nativnog C++ koda, posve se slazem da to nije (niti moze) biti jednostavno rijeseno... imas bas veliku potrebu za tim?


Sori, govorio sam o Managed c++ i C++ vezi.

Nekad mi to bas treba. Npr. kôd treba biti brz, a citati/pisati iz baze podataka/weba (ukljucujuci npr .aspx server) - to ostavim .net frameworku, a u c++ pisem dio koji obradjuje te podatke... (nisam isprobavao, ali cisto sumnjam da .net klase rade brzo)

A DCom mi je trebao kad sam npr. pisao aplikaciju koja se vrti na vise masina/procesa. I .net framework ima podrsku za to, al mi se nije dalo kopat po helpu kako podesit security, ili sto vec od svakog objekta...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 12:46 ned, 18. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vinko"]Neznam bas. Koliko sam ja skuzio, sva .Net razvojna sucelja se uglavnom razlikuju samo u znaku na kraju naredbe, simbolima za operatore... svi objekti i naredbe su iste.[/quote]

Istina je da su bazne klase posve iste i da jezici podrzavaju vise-manje iste obrasce, samo sintaksa tih obrazaca moze poprilicno varirati.

[quote="vinko"]Sori, govorio sam o Managed c++ i C++ vezi.

Nekad mi to bas treba. Npr. kôd treba biti brz, a citati/pisati iz baze podataka/weba (ukljucujuci npr .aspx server) - to ostavim .net frameworku, a u c++ pisem dio koji obradjuje te podatke... (nisam isprobavao, ali cisto sumnjam da .net klase rade brzo)[/quote]

Tocno, tu ne mozes zaobici marshalling... a cim u podacima cuce nekakvi stringovi stvar postaje nesretna.
Koliko .NET klase rade brzo ili ne mogu samo procijeniti na nekolicini primjera, i ta mi se procjena bas ne svidja. Kad govorimo o suradnji s nativnim kodom, imao sam slucaj da se iz .NETa zestoko poziva Win32 API, neka asinkrona mrezna komunikacija. Aplikacija je radila na granici neupotrebljivosti :evil:
Zasad se jos uvijek kladim na kvalitetan C++ kod.

[quote="vinko"]A DCom mi je trebao kad sam npr. pisao aplikaciju koja se vrti na vise masina/procesa. I .net framework ima podrsku za to, al mi se nije dalo kopat po helpu kako podesit security, ili sto vec od svakog objekta...[/quote]

.NET remoting nisam nikad koristio, no utjerati netrivijalan security (ne bih ovdje raspisivao sto tocno zelim) na .NET web-servise je prakticki nemoguca misija.
vinko (napisa):
Neznam bas. Koliko sam ja skuzio, sva .Net razvojna sucelja se uglavnom razlikuju samo u znaku na kraju naredbe, simbolima za operatore... svi objekti i naredbe su iste.


Istina je da su bazne klase posve iste i da jezici podrzavaju vise-manje iste obrasce, samo sintaksa tih obrazaca moze poprilicno varirati.

vinko (napisa):
Sori, govorio sam o Managed c++ i C++ vezi.

Nekad mi to bas treba. Npr. kôd treba biti brz, a citati/pisati iz baze podataka/weba (ukljucujuci npr .aspx server) - to ostavim .net frameworku, a u c++ pisem dio koji obradjuje te podatke... (nisam isprobavao, ali cisto sumnjam da .net klase rade brzo)


Tocno, tu ne mozes zaobici marshalling... a cim u podacima cuce nekakvi stringovi stvar postaje nesretna.
Koliko .NET klase rade brzo ili ne mogu samo procijeniti na nekolicini primjera, i ta mi se procjena bas ne svidja. Kad govorimo o suradnji s nativnim kodom, imao sam slucaj da se iz .NETa zestoko poziva Win32 API, neka asinkrona mrezna komunikacija. Aplikacija je radila na granici neupotrebljivosti Evil or Very Mad
Zasad se jos uvijek kladim na kvalitetan C++ kod.

vinko (napisa):
A DCom mi je trebao kad sam npr. pisao aplikaciju koja se vrti na vise masina/procesa. I .net framework ima podrsku za to, al mi se nije dalo kopat po helpu kako podesit security, ili sto vec od svakog objekta...


.NET remoting nisam nikad koristio, no utjerati netrivijalan security (ne bih ovdje raspisivao sto tocno zelim) na .NET web-servise je prakticki nemoguca misija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 10:05 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

kolko su mene uvjeravali, C# je brzi od jave (to bas i nije neki kriterij brzine) ako ne i opcenito bolji. stovise, nebi me cudilo da s vremenom na faxu zamijeni javu (metaforicki receno jer bi me bas zacudilo) al mislim da bi to bilo korisno po studente.
kolko su mene uvjeravali, C# je brzi od jave (to bas i nije neki kriterij brzine) ako ne i opcenito bolji. stovise, nebi me cudilo da s vremenom na faxu zamijeni javu (metaforicki receno jer bi me bas zacudilo) al mislim da bi to bilo korisno po studente.



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vinko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 08. 2006. (23:08:00)
Postovi: (1A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
69 = 87 - 18
Lokacija: PMF-MO 214

PostPostano: 14:24 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]Tocno, tu ne mozes zaobici marshalling... a cim u podacima cuce nekakvi stringovi stvar postaje nesretna.[/quote]

To je jos sve jako jednostavno. Stvar se malo zakomplicira kad trebas marshallirati interface (klasu), jer onda OS treba za svaki poziv funkcije nekom objektu napraviti medjuprocesnu/medjuracunalnu komunikaciju, jer objekt (to i zelim) zivi na drugoj masini.

Sve mi je to radilo medjuprocesno OK, i u medjumasinskoj komunikaciji u Workgrupi, ali to jos komplicira valjda Domenski security, pa sam se npr. tu vratio socket komunikaciji, koja radi dobro, brzo, a procijenio sam da mi objektno orjentirana komunikacija nije neophodna (puno vise vremena bi mi uzelo da to prucim nego sam napravim ono sto bi trebao DCOM za tih par poziva funkcija koji su mi trebali).

[quote="venovako"]
Zasad se jos uvijek kladim na kvalitetan C++ kod.
[/quote]

Ja isto, ali nemam pojma kako radi citanje/pisanje u bazu podataka (niti imam volje to proucavati), koristenje webklijanta, sa cookiima i svim ostalim u pozadini (simuacija IE),... a u .net frameworku vrlo lako to rijesim...

A sto se tice COMa, koristio sam ga jer mi je njemu puno zgodnije podici npr. Excell/word i u njemu sastaviti dokument, automatski ga isprintati nego rucno naredbu po naredbu crtati taj sadrzaj na ekran/printer... Word je tu neusporedivo sporiji u izvrsavanju, ali je puno brze meni u kodiranju. A za brzinu kôda rjetko tko danas pita. I Corel i ostali moderni alati takodjer mogu to isto raditi.
Ili npr. u C++ napravim COM-klasu (.dll) koja radi neki zahtjevni racun, a u VB-u pisem glavni program sa formama i svim ostalim. Managed C++ mi je donio prednost da mogu sve pisati u C++ okruzenju - doduse, nesto je kompliciranije (ali mislim da u njemu ne mogu praviti internet stranice - za to treba C# ili VB - vise volim ovo drugo, ali je skoro identicno).
venovako (napisa):
Tocno, tu ne mozes zaobici marshalling... a cim u podacima cuce nekakvi stringovi stvar postaje nesretna.


To je jos sve jako jednostavno. Stvar se malo zakomplicira kad trebas marshallirati interface (klasu), jer onda OS treba za svaki poziv funkcije nekom objektu napraviti medjuprocesnu/medjuracunalnu komunikaciju, jer objekt (to i zelim) zivi na drugoj masini.

Sve mi je to radilo medjuprocesno OK, i u medjumasinskoj komunikaciji u Workgrupi, ali to jos komplicira valjda Domenski security, pa sam se npr. tu vratio socket komunikaciji, koja radi dobro, brzo, a procijenio sam da mi objektno orjentirana komunikacija nije neophodna (puno vise vremena bi mi uzelo da to prucim nego sam napravim ono sto bi trebao DCOM za tih par poziva funkcija koji su mi trebali).

venovako (napisa):

Zasad se jos uvijek kladim na kvalitetan C++ kod.


Ja isto, ali nemam pojma kako radi citanje/pisanje u bazu podataka (niti imam volje to proucavati), koristenje webklijanta, sa cookiima i svim ostalim u pozadini (simuacija IE),... a u .net frameworku vrlo lako to rijesim...

A sto se tice COMa, koristio sam ga jer mi je njemu puno zgodnije podici npr. Excell/word i u njemu sastaviti dokument, automatski ga isprintati nego rucno naredbu po naredbu crtati taj sadrzaj na ekran/printer... Word je tu neusporedivo sporiji u izvrsavanju, ali je puno brze meni u kodiranju. A za brzinu kôda rjetko tko danas pita. I Corel i ostali moderni alati takodjer mogu to isto raditi.
Ili npr. u C++ napravim COM-klasu (.dll) koja radi neki zahtjevni racun, a u VB-u pisem glavni program sa formama i svim ostalim. Managed C++ mi je donio prednost da mogu sve pisati u C++ okruzenju - doduse, nesto je kompliciranije (ali mislim da u njemu ne mogu praviti internet stranice - za to treba C# ili VB - vise volim ovo drugo, ali je skoro identicno).




Zadnja promjena: vinko; 15:53 pon, 19. 3. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 15:50 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="lhranjec"]kolko su mene uvjeravali, C# je brzi od jave (to bas i nije neki kriterij brzine) ako ne i opcenito bolji. stovise, nebi me cudilo da s vremenom na faxu zamijeni javu (metaforicki receno jer bi me bas zacudilo) al mislim da bi to bilo korisno po studente.[/quote]

neću komentirati brzinu i što je bolje bez ikakvih argumenta i testova... ali jedno me zanima, je li C# tj. jesu li njegovi razvojni alati besplatni? Koliko se sjećam tu je bio problem, sve je od M$a pa na kraju se plaća. Java je besplatna, nadalje, bit će open source cijela i misilm da je baš zbog toga ona pogodnija za studente.
lhranjec (napisa):
kolko su mene uvjeravali, C# je brzi od jave (to bas i nije neki kriterij brzine) ako ne i opcenito bolji. stovise, nebi me cudilo da s vremenom na faxu zamijeni javu (metaforicki receno jer bi me bas zacudilo) al mislim da bi to bilo korisno po studente.


neću komentirati brzinu i što je bolje bez ikakvih argumenta i testova... ali jedno me zanima, je li C# tj. jesu li njegovi razvojni alati besplatni? Koliko se sjećam tu je bio problem, sve je od M$a pa na kraju se plaća. Java je besplatna, nadalje, bit će open source cijela i misilm da je baš zbog toga ona pogodnija za studente.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
vinko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 08. 2006. (23:08:00)
Postovi: (1A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
69 = 87 - 18
Lokacija: PMF-MO 214

PostPostano: 16:00 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]
neću komentirati brzinu i što je bolje bez ikakvih argumenta i testova... ali jedno me zanima, je li C# tj. jesu li njegovi razvojni alati besplatni? Koliko se sjećam tu je bio problem, sve je od M$a pa na kraju se plaća. Java je besplatna, nadalje, bit će open source cijela i misilm da je baš zbog toga ona pogodnija za studente.[/quote]

Mislim da nije besplatno, ali nije ni preskupo (za razvoj). Ja sam npr. prosle godine uzeo pretplatu na neki empower program (trebao mi je samo Visual Studio). Za 420$ godisnje sam dobio 5 licenci za Windowse/Office, vec preko 100 DVDa sa svim mogucim programima (na svim mogucim jezicima) - uglavnom po jedna licenca za svaki, preko WEBa pristup svim mogucim verzijama Visual Studia, Microsoft OS-ova, Offica, svih mogucih severa i aplikacija (vecinu od toga nisam ni pogledao i neznam cemu sluzi), dokumentacije, foruma...
Sto se tice studenata, mislim da njima besplatno daju Express izdanja svih razvojnih alata (koja imaju nesto manje mogucnosti i nisu za komercijalu).

A Visual studio volim jer je jednostavan, dobar editor, ima super Debugger i jos gomile drugih alata (koje uglavnom i ne koristim).

Mislim da se Microsoftu isplati dati sve besplatno programerima, ali zato skupo naplatiti licence za Windowse, Office, ... krajnjim klijentima. I meni se to cini preskupo, ali je tako.
MKova (napisa):

neću komentirati brzinu i što je bolje bez ikakvih argumenta i testova... ali jedno me zanima, je li C# tj. jesu li njegovi razvojni alati besplatni? Koliko se sjećam tu je bio problem, sve je od M$a pa na kraju se plaća. Java je besplatna, nadalje, bit će open source cijela i misilm da je baš zbog toga ona pogodnija za studente.


Mislim da nije besplatno, ali nije ni preskupo (za razvoj). Ja sam npr. prosle godine uzeo pretplatu na neki empower program (trebao mi je samo Visual Studio). Za 420$ godisnje sam dobio 5 licenci za Windowse/Office, vec preko 100 DVDa sa svim mogucim programima (na svim mogucim jezicima) - uglavnom po jedna licenca za svaki, preko WEBa pristup svim mogucim verzijama Visual Studia, Microsoft OS-ova, Offica, svih mogucih severa i aplikacija (vecinu od toga nisam ni pogledao i neznam cemu sluzi), dokumentacije, foruma...
Sto se tice studenata, mislim da njima besplatno daju Express izdanja svih razvojnih alata (koja imaju nesto manje mogucnosti i nisu za komercijalu).

A Visual studio volim jer je jednostavan, dobar editor, ima super Debugger i jos gomile drugih alata (koje uglavnom i ne koristim).

Mislim da se Microsoftu isplati dati sve besplatno programerima, ali zato skupo naplatiti licence za Windowse, Office, ... krajnjim klijentima. I meni se to cini preskupo, ali je tako.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 17:09 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]
neću komentirati brzinu i što je bolje bez ikakvih argumenta i testova... [/quote]

sto se tice komentiranja brzine, evo npr. [url]http://www.bentuser.com/article.aspx?ID=323[/url]

[quote="MKova"]ali jedno me zanima, je li C# tj. jesu li njegovi razvojni alati besplatni? [/quote]
sto se tice cijene, evo npr. [url]http://www.thefreecountry.com/compilers/csharp.shtml[/url]
naravno, ako ces htjet nes turbo morat ces gatesu dat pozamasnu svoticu.

slazem se da je open source bolji itd itd. al koji ti je smisao radit npr chat klijent/server aplikaciju u C-u kad u C# mozes napravit puno vise i puno bolje uz manje truda. znam kolko C znaci kad trebas napisat drajver il nesto slicno al ruku na srce u puno situacija je gubljenje vremena. C# itak ima podrsku za unix-e. pitam se kad ce ga portat na mobitele (ako vec nisu) i to ti je to. java je rasprostanjenija i to je istina, al kak dugo, to je pitanje.
nemam nis protiv C-a il Jave al ima fakat nevjerovatnih jezika kojih niko ne sljivi pol posto.
MKova (napisa):

neću komentirati brzinu i što je bolje bez ikakvih argumenta i testova...


sto se tice komentiranja brzine, evo npr. http://www.bentuser.com/article.aspx?ID=323

MKova (napisa):
ali jedno me zanima, je li C# tj. jesu li njegovi razvojni alati besplatni?

sto se tice cijene, evo npr. http://www.thefreecountry.com/compilers/csharp.shtml
naravno, ako ces htjet nes turbo morat ces gatesu dat pozamasnu svoticu.

slazem se da je open source bolji itd itd. al koji ti je smisao radit npr chat klijent/server aplikaciju u C-u kad u C# mozes napravit puno vise i puno bolje uz manje truda. znam kolko C znaci kad trebas napisat drajver il nesto slicno al ruku na srce u puno situacija je gubljenje vremena. C# itak ima podrsku za unix-e. pitam se kad ce ga portat na mobitele (ako vec nisu) i to ti je to. java je rasprostanjenija i to je istina, al kak dugo, to je pitanje.
nemam nis protiv C-a il Jave al ima fakat nevjerovatnih jezika kojih niko ne sljivi pol posto.



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 17:53 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Visual C# 2005 Express Edition besplatan je (ne i slobodan) i sasma dovoljan za ucenje C#a (verzija 2.0).

Javina je velika prednost sto ce biti GPLana (iako ne posvema u prvoj instanci), te ozbiljna multiplatformnost.

Sve te price kako .NET radi na *nixima zasad su cista mastarija.
[url=http://go-mono.com]Mono[/url] -- projekt kojemu inace zelim mnogo uspjeha -- jos je debelo eksperimentalan i prebugovit za ozbiljnu primjenu.

Koga zanima javno dostupan kod CLIa i C# kompajlera moze pogledati [url=http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=8C09FD61-3F26-4555-AE17-3121B4F51D4D&displaylang=en]Rotor[/url].

@vinko: Sto se baza tice, ako ce [url=http://msdn2.microsoft.com/en-us/netframework/aa904594.aspx]LINQ[/url] projekt zazivjeti i funkcionirati kako je zamisljeno (stovise, mogao bih ga isprobati kad bih imao vremena, beta novog Visual Studia je besplatna), vjerujem da mi nikad nece pasti na pamet cicati podatke nekim opskurnim C++ APIem ;)

Uglavnom, uvjeren sam da C# ne bi bio los bazni jezik, umjesto Jave.
Razlike u sintaksi i semantici Jave mogle bi se paralelno objasnjavati i time zapravo nauciti ljude dvama, a ne jednom jeziku.
Visual C# 2005 Express Edition besplatan je (ne i slobodan) i sasma dovoljan za ucenje C#a (verzija 2.0).

Javina je velika prednost sto ce biti GPLana (iako ne posvema u prvoj instanci), te ozbiljna multiplatformnost.

Sve te price kako .NET radi na *nixima zasad su cista mastarija.
Mono – projekt kojemu inace zelim mnogo uspjeha – jos je debelo eksperimentalan i prebugovit za ozbiljnu primjenu.

Koga zanima javno dostupan kod CLIa i C# kompajlera moze pogledati Rotor.

@vinko: Sto se baza tice, ako ce LINQ projekt zazivjeti i funkcionirati kako je zamisljeno (stovise, mogao bih ga isprobati kad bih imao vremena, beta novog Visual Studia je besplatna), vjerujem da mi nikad nece pasti na pamet cicati podatke nekim opskurnim C++ APIem Wink

Uglavnom, uvjeren sam da C# ne bi bio los bazni jezik, umjesto Jave.
Razlike u sintaksi i semantici Jave mogle bi se paralelno objasnjavati i time zapravo nauciti ljude dvama, a ne jednom jeziku.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Objektno programiranje (C++) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan