Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

moje "otkrice"

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Chaky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 12. 2005. (18:40:20)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:25 pon, 19. 3. 2007    Naslov: moje "otkrice" Citirajte i odgovorite

kao prvo da se ispricam za vjerojatno fulavanje smjestanja teme ... slobodno me premjestite gdje ova tema pase (pa i u bisere ako treba :) )

u trenutku malo vece dosade :) primjetio sam jednu pravilnost koju bi htio podjeliti sa pametnijim ljudima (pogotovo vjestijima u teoriji brojeva... za koju mislim da je "nadlezna" za ovo)

dakle ovako.... za pocetak krenemo sa jedinicom koju mnozimo uzastopno sa 2 i dobit cemo vec predobro poznati niz
1,2,4,8,16,32,64,128,256,512,1024...

i sad pocnemo zbrajati znamenke tim brojevima.... i ako dobijemo u zbroju viseznamenkasti broj onda i zbroju zbrojimo znamenke... itd. dok ne dodjemo do jednoznamenkastog broja (npr. 256 -> 13 -> 4)

i sad dobijemo niz brojeva koji se periodicki ponavljaju
1,2,4,8,7,5,1,2,4,8,7,5,1,2,4,8,7...

Da li ovo vec davno otkriveno i dokazano? Da li mi netko moze pokazati dokaz toga... ili barem ideju dokaza? Ja sam samo isprobao na prvih 20-tak potencija broja 2.

eh da, nizovi brojeva dobiveni na isti nacin, ali krecuci od nekog drugog prirodnog broja, su takodjer periodicki
kao prvo da se ispricam za vjerojatno fulavanje smjestanja teme ... slobodno me premjestite gdje ova tema pase (pa i u bisere ako treba Smile )

u trenutku malo vece dosade Smile primjetio sam jednu pravilnost koju bi htio podjeliti sa pametnijim ljudima (pogotovo vjestijima u teoriji brojeva... za koju mislim da je "nadlezna" za ovo)

dakle ovako.... za pocetak krenemo sa jedinicom koju mnozimo uzastopno sa 2 i dobit cemo vec predobro poznati niz
1,2,4,8,16,32,64,128,256,512,1024...

i sad pocnemo zbrajati znamenke tim brojevima.... i ako dobijemo u zbroju viseznamenkasti broj onda i zbroju zbrojimo znamenke... itd. dok ne dodjemo do jednoznamenkastog broja (npr. 256 -> 13 -> 4)

i sad dobijemo niz brojeva koji se periodicki ponavljaju
1,2,4,8,7,5,1,2,4,8,7,5,1,2,4,8,7...

Da li ovo vec davno otkriveno i dokazano? Da li mi netko moze pokazati dokaz toga... ili barem ideju dokaza? Ja sam samo isprobao na prvih 20-tak potencija broja 2.

eh da, nizovi brojeva dobiveni na isti nacin, ali krecuci od nekog drugog prirodnog broja, su takodjer periodicki



_________________
Cptn. Picard: Mutiny!? On a Federation starship? That's... that's shocking, it's... it's unthinkable.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Smith
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2004. (23:30:23)
Postovi: (178)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6
Lokacija: {Tamo Gore}^{TM}

PostPostano: 22:41 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako ja to vidim...

Krenimo ovako: broj je djeljiv s 9 akko mu je zbroj znamenaka djeljiv s 9. Na goreopisani nacin mozemo broju zbrajati znamenke do jednoznamenkastog broja i ako na kraju dobijemo 9, broj je djeljiv s 9.

Razmotrimo sljedece: trazimo x u (a_1...a_n)=x(.9) gdje je (a_1...a_n) n-znamenkasti broj. Primijeti da tu u biti pise a_1*10^n+...+a_{n-1}*10^1+a_n*10^0=a_1+...+a_{n-1}+a_n=x(.9). Drugim rijecima, ne samo da zbrajanjem znamenki saznajes je li broj djeljiv s 9, vec dobivas i njegov ostatak pri dijeljenju s 9. Naravno, i tu mozes ici [i]duboko[/i] koliko zelis, tj. pozbrajati i znamenke broja x, pa dobivenog itd. i dobit ces ostatak.

To je u biti ono sto si tu ucinio i time dobio niz 2^n mod 9 za n@|N.

Neka me netko ispravi ako grijesim! :oops: 8) :oops:
Kako ja to vidim...

Krenimo ovako: broj je djeljiv s 9 akko mu je zbroj znamenaka djeljiv s 9. Na goreopisani nacin mozemo broju zbrajati znamenke do jednoznamenkastog broja i ako na kraju dobijemo 9, broj je djeljiv s 9.

Razmotrimo sljedece: trazimo x u (a_1...a_n)=x(.9) gdje je (a_1...a_n) n-znamenkasti broj. Primijeti da tu u biti pise a_1*10^n+...+a_{n-1}*10^1+a_n*10^0=a_1+...+a_{n-1}+a_n=x(.9). Drugim rijecima, ne samo da zbrajanjem znamenki saznajes je li broj djeljiv s 9, vec dobivas i njegov ostatak pri dijeljenju s 9. Naravno, i tu mozes ici duboko koliko zelis, tj. pozbrajati i znamenke broja x, pa dobivenog itd. i dobit ces ostatak.

To je u biti ono sto si tu ucinio i time dobio niz 2^n mod 9 za n@|N.

Neka me netko ispravi ako grijesim! Embarassed Cool Embarassed



_________________
We only have one candle
To burn down to the handle...
- Sonata Arctica, Weballergy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:55 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je niz brojeva [latex]2^n \mod 9[/latex] (sto je, kako je poznato, jednako sumama znamenaka). :) Vise o tome imas [url=http://www.research.att.com/~njas/sequences/A029898]ovdje[/url] (i inace fascinanatan [url=http://www.research.att.com/~njas/sequences/]site[/url], barem meni :gg:)

Primijeti da je period 6, te uzmi da imas jednoznamenkasti [latex]x \in \{1,2,\dots,9\}[/latex]. Tada je
[latex]2^6 \cdot x = 64x[/latex]
Zbrojis li znamenke dobivenog broja, imas da je zbroj opet [latex]x[/latex], sto objasnjava periodicnost. :D

Ako nikako drugacije, ovo zadnje provjeris programski:
[code:1]$ perl -e 'print"x\tsuma znamenaka od 64x\n";foreach (1..9){print;$x=$_*64;while($x>9){$sum=0;while($x>0){$sum+=$x%10;$x/=10;}$x=$sum;}print"\t$x\n";}'
x suma znamenaka od 64x
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9[/code:1]

Stvar valjda spada u Teoriju brojeva, ali nisam siguran, pa neka bude ovdje. 8)

Matematicki (neprogramerski ;)), stvar dolazi od cinjenice da je 64=63+1, tj. da broj 64 daje ostatak 1 pri dijeljenju s 9, sto znaci da mnozenjem sa 64 ne mijenjas ostatak pri dijeljenju s 9 (64x = 63x+x = 9*7x+x). :D

Za opcenitiju tvrdnju, to znaci da za svaki [i]k[/i] (tebi je [i]k[/i]=2) trebas samo naci potenciju od [i]k[/i] koja pri dijeljenju s 9 ima ostatak 1 (osim za [i]k[/i] djeljiv s 3, gdje je stvar daleko laksa) i imas isti argument periodicnost. 8)

Da takva potencija zbilja i postoji za svaki [i]k[/i], cini mi se da se lako pokaze (sjecam se u magli neceg slicnog), ali to tebi za kucni uradak... O:) ;)
To je niz brojeva (sto je, kako je poznato, jednako sumama znamenaka). Smile Vise o tome imas ovdje (i inace fascinanatan site, barem meni Mr Green being very Greeen indeed)

Primijeti da je period 6, te uzmi da imas jednoznamenkasti . Tada je

Zbrojis li znamenke dobivenog broja, imas da je zbroj opet , sto objasnjava periodicnost. Very Happy

Ako nikako drugacije, ovo zadnje provjeris programski:
Kod:
$ perl -e 'print"x\tsuma znamenaka od 64x\n";foreach (1..9){print;$x=$_*64;while($x>9){$sum=0;while($x>0){$sum+=$x%10;$x/=10;}$x=$sum;}print"\t$x\n";}'
x       suma znamenaka od 64x
1       1
2       2
3       3
4       4
5       5
6       6
7       7
8       8
9       9


Stvar valjda spada u Teoriju brojeva, ali nisam siguran, pa neka bude ovdje. Cool

Matematicki (neprogramerski Wink), stvar dolazi od cinjenice da je 64=63+1, tj. da broj 64 daje ostatak 1 pri dijeljenju s 9, sto znaci da mnozenjem sa 64 ne mijenjas ostatak pri dijeljenju s 9 (64x = 63x+x = 9*7x+x). Very Happy

Za opcenitiju tvrdnju, to znaci da za svaki k (tebi je k=2) trebas samo naci potenciju od k koja pri dijeljenju s 9 ima ostatak 1 (osim za k djeljiv s 3, gdje je stvar daleko laksa) i imas isti argument periodicnost. Cool

Da takva potencija zbilja i postoji za svaki k, cini mi se da se lako pokaze (sjecam se u magli neceg slicnog), ali to tebi za kucni uradak... Angel Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Chaky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 12. 2005. (18:40:20)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:59 pon, 19. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala obojici na odgovorima

heh... znaci ipak nisam prvi koji je to otkrio :)
a vec sam ga mislio nazvati chakyjev periodicki niz ili krace cpn :)
ali eto ostaje mi gust da mi je doslo od nikud :)
hvala obojici na odgovorima

heh... znaci ipak nisam prvi koji je to otkrio Smile
a vec sam ga mislio nazvati chakyjev periodicki niz ili krace cpn Smile
ali eto ostaje mi gust da mi je doslo od nikud Smile



_________________
Cptn. Picard: Mutiny!? On a Federation starship? That's... that's shocking, it's... it's unthinkable.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ancy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 05. 2007. (00:38:54)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
-4 = 1 - 5
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 1:24 ned, 6. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

uuu...kuzim vas 8) (skoro sve) :lol:
uuu...kuzim vas Cool (skoro sve) Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vinko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 08. 2006. (23:08:00)
Postovi: (1A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
69 = 87 - 18
Lokacija: PMF-MO 214

PostPostano: 11:32 uto, 8. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam ovo prije vidio, pa da probam malo poopćiti (ono što napisaše vsego, Smith i Chacky):

Svaki broj daje isti ostatak pri djeljenju sa m (u našem slučaju 9), kao i zbroj njegovih znamenaka zapisan u bazi m+1.

Teorija brojeva nam kaže da ako su (a,m) relativno prosti (u našem slučaju a je 2), postoji e takav da a^e daje ostatak 1 pri djeljenju sa m (e je djelitelj EulerPhi(m) - u našem slučaju 2*3). Najmanji takav e se zvao red od a modulo m.

Dakle ako su a i m relativno prosti, period početnog niza će biti periodičan.

Ako nisu relativno prosti isto nije teško dokazati - trebalo bi posebno promatrati proste faktore od m. Niz možda neće biti pravo periodičan, nego će imati neki početni dio, a ostatak će se ponavljati.
Npr niz 3^i je: 3, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9...

Onako otprilike, duljina perioda će biti neki djelitelj od EulerPhi(m).
Nisam ovo prije vidio, pa da probam malo poopćiti (ono što napisaše vsego, Smith i Chacky):

Svaki broj daje isti ostatak pri djeljenju sa m (u našem slučaju 9), kao i zbroj njegovih znamenaka zapisan u bazi m+1.

Teorija brojeva nam kaže da ako su (a,m) relativno prosti (u našem slučaju a je 2), postoji e takav da a^e daje ostatak 1 pri djeljenju sa m (e je djelitelj EulerPhi(m) - u našem slučaju 2*3). Najmanji takav e se zvao red od a modulo m.

Dakle ako su a i m relativno prosti, period početnog niza će biti periodičan.

Ako nisu relativno prosti isto nije teško dokazati - trebalo bi posebno promatrati proste faktore od m. Niz možda neće biti pravo periodičan, nego će imati neki početni dio, a ostatak će se ponavljati.
Npr niz 3^i je: 3, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9, 9...

Onako otprilike, duljina perioda će biti neki djelitelj od EulerPhi(m).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan