Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

više pitanja, zadatci roka 7.2.2007. (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 12:45 uto, 3. 4. 2007    Naslov: više pitanja, zadatci roka 7.2.2007. Citirajte i odgovorite

trebam pomoć oko rješavanja zadataka. na istim tipovima zadataka na istom mjestu uvijek zapnem...očito nešto radim krivo.

rok je [url=http://web.math.hr/nastava/ma34/ma3/2006-07/20070207_3.pdf]ovdje[/url]

pitanja:

1 zad.) ja funkciju proširim do neprekidnosti, i sad treba ispitat njenu diferencijabilnost u [i](0,0)[/i]. znači trebam naći parc.derivacije i provjerit neprekidnost tj. da li [i]parc.derivacija u (0,0)= lim parc.derivacije kad (x,y)->(0,0)[/i]
i sad kod tih traženja limesa se na jednom skroz spetljam, a mislim da ne postoji. dakle zanima me kad mogu zaključit da limes ne postoji ??? :oops:

2 zad.) moj pokušaj je [url=http://img477.imageshack.us/img477/6212/22uk6.jpg]ovdje[/url]. da li je to u redu? dio označen sa (*) nisam nigdje iskoristio, da li sam i to negdje trebao uvrstit? u zadatku piše nađite sve ravnine, a ja sam dobio samo jednu... :(

3. zad) moj pokušaj je [url=http://img143.imageshack.us/img143/1350/20025935tc4.jpg]ovdje[/url].
ovdje sam se skroz spetljao. kako sam na kraju dobio tamo tu matricu? mislim da bi riješenje trebalo lijepše izgledati...očito si valjda krivo predstavljam djelovanje diferencijala :oops: :cry:

4. zad) znači uvjet je 1 [b]>=[/b] x^2 + y^2 [b]>=[/b] 0 . sad mi nije baš jasno kako riješavati kad je uvjet nejednadžba kao ovdje. u vježbama nisam našao primjer takvog zad. tj. našao sam jedan al nije baš sličan. :(

5. zad) prema ovom -> http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=8900 , dali onda riješenje treba [url=http://img477.imageshack.us/img477/1459/21043355al8.jpg]ovako[/url] izgledati ??



znam da je puno pitanja, al eto pomozite ako znate i imate vremena bar neki zadatak. stvarno se osjećam izgubljeno. :(
trebam pomoć oko rješavanja zadataka. na istim tipovima zadataka na istom mjestu uvijek zapnem...očito nešto radim krivo.

rok je ovdje

pitanja:

1 zad.) ja funkciju proširim do neprekidnosti, i sad treba ispitat njenu diferencijabilnost u (0,0). znači trebam naći parc.derivacije i provjerit neprekidnost tj. da li parc.derivacija u (0,0)= lim parc.derivacije kad (x,y)→(0,0)
i sad kod tih traženja limesa se na jednom skroz spetljam, a mislim da ne postoji. dakle zanima me kad mogu zaključit da limes ne postoji ??? Embarassed

2 zad.) moj pokušaj je ovdje. da li je to u redu? dio označen sa (*) nisam nigdje iskoristio, da li sam i to negdje trebao uvrstit? u zadatku piše nađite sve ravnine, a ja sam dobio samo jednu... Sad

3. zad) moj pokušaj je ovdje.
ovdje sam se skroz spetljao. kako sam na kraju dobio tamo tu matricu? mislim da bi riješenje trebalo lijepše izgledati...očito si valjda krivo predstavljam djelovanje diferencijala Embarassed Crying or Very sad

4. zad) znači uvjet je 1 >= x^2 + y^2 >= 0 . sad mi nije baš jasno kako riješavati kad je uvjet nejednadžba kao ovdje. u vježbama nisam našao primjer takvog zad. tj. našao sam jedan al nije baš sličan. Sad

5. zad) prema ovom → http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=8900 , dali onda riješenje treba ovako izgledati ??



znam da je puno pitanja, al eto pomozite ako znate i imate vremena bar neki zadatak. stvarno se osjećam izgubljeno. Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 17:42 uto, 3. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

1.) valjda je tipfeler, ali kaze se prosiriti po neprekidnosti ili prosiriti do neprekidne funkcije (za bolji dojam na usmenom ;))


2.) Dakle, dobro je svaki uvjet koji imas nekako prebacit u jednadzbu:

neka su trazene ravnine [latex]A(x-x_0)+B(y-y_0)+C(z-z_0)=0[/latex]
te oznacimo [latex]D=-Ax_0-By_0-Cz_0[/latex].

ravnina sadrzi pravac ako sadrzi neku tocku tog pravca (npr (1,0,3)) i njena normala je okomita na smjer pravca (skalarni produkt je 0). Dakle, dobivamo:
A+3C+D=0 i A+2C=0.

Neka je [latex]F(x,y,z)=e^{2x}+e^{y^2}-z[/latex].
gradijent u tocki [latex](x_0, y_0, z_0)[/latex] je [latex](2e^{2x_0}, 2y_0e^{y_0^2}, -1)=(A, B, C)[/latex]

u gornje uvjete mozemo uvrstiti C=-1, pa dobivamo A=2, D=1. Kao sto si i ti dobio sad slijedi da je x_0=0, te dobivamo 1=D=-By_0+z_0.
Buduci da tocka [latex](x_0, y_0, z_0)[/latex] lezi na plohi imamo [latex]z_0=1+e^{y_0^2}[/latex]. Iz gradijenta citamo uvjet [latex]B=2y_0e^{y_0^2}[/latex], te rjesavajuci ovaj sustav od tri jednadzbe s tri neoznanice dobivamo [latex]B=\pm \sqrt{2e}[/latex]
i vidimo da imamo dvije takve ravnine.

3.) nedostaje kod definiranja fje f strelica R^3. jacobijeva matrica (reprezentant diferencijala) mora biti tipa 3 x n+3.
Cini mi se da je zadatke ovog tipa najbolje racunati raspisivanjem po koordinatama.
[latex]F(x_1,...,x_n, y_1,y_2,y_3)=[/latex]
[latex] ( <a,x> y_1+ \cos ||x||^2 b_1, <a,x> y_2+ \cos ||x||^2 b_2, <a,x> y_3+ \cos ||x||^2 b_3 ) [/latex]

ovdje mozemo primjetiti da ce jako slicno izgledati parc. derivacije koordinatnih funkcija od f.
kad deriviram po x_i dobijem [latex] \partial_i f_j = a_i y_j-2x_i b_j \sin ||x||^2[/latex] za i=1,2,..n j=1,2,3
a kad deriviram po y_i dobijem [latex] \partial_{n+i} f_j = <a,x> [/latex]
za i=1,2,3 j=1,2,3.
Nadam se da nema problema to stavit u matricu. Kad stavis u matricu i pomnozis sa vektorom (h_1,..., h_n, k_1, k_2, k_3) vidis da dobiveni rezultat mozes ljepse zapisati kao
[latex]Df(x,y)(h,k)=<a,h>y-2<x,h>sin||x||^2 b + <a,x> k[/latex].

4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.

5. dobar je pocetak. sad treba zakljuciti kako izgleda integral u Kart. koord. i izracunat ga. Jacobijan prelaska iz polarnih u Kart. je 1/r, sin 2*fi =2 sin fi cos fi, pa podintegralna funkcija prelazi u 2xy, a granice su dobro odredjene kako ste napravili. dakle, integral glasi:
[latex]\int_0^1 \int_0 ^{1-x} 2xy dydx [/latex], a dalje je lako.

nadam se da sam pomogao, ako ima pitanja javite se, dodjite na demonstrature... ovo sam napisao jer su ovakvi zadaci zapravo najcesca pitanja, no puno je bolje kad se ne drzite 'kuharica' vec razmisljate o problemima, mozda zvuci tesko, ali treba samo dobro savladati kako smo sto definirali i vjezbati.
1.) valjda je tipfeler, ali kaze se prosiriti po neprekidnosti ili prosiriti do neprekidne funkcije (za bolji dojam na usmenom Wink)


2.) Dakle, dobro je svaki uvjet koji imas nekako prebacit u jednadzbu:

neka su trazene ravnine
te oznacimo .

ravnina sadrzi pravac ako sadrzi neku tocku tog pravca (npr (1,0,3)) i njena normala je okomita na smjer pravca (skalarni produkt je 0). Dakle, dobivamo:
A+3C+D=0 i A+2C=0.

Neka je .
gradijent u tocki je

u gornje uvjete mozemo uvrstiti C=-1, pa dobivamo A=2, D=1. Kao sto si i ti dobio sad slijedi da je x_0=0, te dobivamo 1=D=-By_0+z_0.
Buduci da tocka lezi na plohi imamo . Iz gradijenta citamo uvjet , te rjesavajuci ovaj sustav od tri jednadzbe s tri neoznanice dobivamo
i vidimo da imamo dvije takve ravnine.

3.) nedostaje kod definiranja fje f strelica R^3. jacobijeva matrica (reprezentant diferencijala) mora biti tipa 3 x n+3.
Cini mi se da je zadatke ovog tipa najbolje racunati raspisivanjem po koordinatama.



ovdje mozemo primjetiti da ce jako slicno izgledati parc. derivacije koordinatnih funkcija od f.
kad deriviram po x_i dobijem za i=1,2,..n j=1,2,3
a kad deriviram po y_i dobijem
za i=1,2,3 j=1,2,3.
Nadam se da nema problema to stavit u matricu. Kad stavis u matricu i pomnozis sa vektorom (h_1,..., h_n, k_1, k_2, k_3) vidis da dobiveni rezultat mozes ljepse zapisati kao
.

4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.

5. dobar je pocetak. sad treba zakljuciti kako izgleda integral u Kart. koord. i izracunat ga. Jacobijan prelaska iz polarnih u Kart. je 1/r, sin 2*fi =2 sin fi cos fi, pa podintegralna funkcija prelazi u 2xy, a granice su dobro odredjene kako ste napravili. dakle, integral glasi:
, a dalje je lako.

nadam se da sam pomogao, ako ima pitanja javite se, dodjite na demonstrature... ovo sam napisao jer su ovakvi zadaci zapravo najcesca pitanja, no puno je bolje kad se ne drzite 'kuharica' vec razmisljate o problemima, mozda zvuci tesko, ali treba samo dobro savladati kako smo sto definirali i vjezbati.



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 8:04 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala puno na opširnom odgovoru :D
kad stignem pogledat javim se ak nešto ne skužim.
:thankyou:
hvala puno na opširnom odgovoru Very Happy
kad stignem pogledat javim se ak nešto ne skužim.
Thank you


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 10:32 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

skužio sam večinu. samo još par pitanjca:

[quote="MB"]
ovdje mozemo primjetiti da ce jako slicno izgledati parc. derivacije koordinatnih funkcija od f.
kad deriviram po x_i dobijem [latex] \partial_i f_j = a_i y_j-2x_i b_j \sin ||x||^2[/latex] za i=1,2,..n j=1,2,3
a kad deriviram po y_i dobijem [latex] \partial_{n+i} f_j = <a,x> [/latex]
za i=1,2,3 j=1,2,3.
[/quote]
mislim da je trebalo pisat [latex] \partial_{n+i} f_j = <a,x> [/latex] , za i=j, inače [latex] \partial_{n+i} f_j = 0 [/latex]
bar sam tak ja dobio u računu. al nema veze skužio sam :)

[quote="MB"]
4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.
[/quote]
raspisao sam ja to tako ([url=http://img257.imageshack.us/img257/952/15778460dy6.jpg]evo[/url]). ali kod ruba dobijem kontradikciju tj. da mi je x^2+y^2=1 i x^2+y^2!=1 . i kaj da sad radim?

[quote="MB"]
5. dobar je pocetak. sad treba zakljuciti kako izgleda integral u Kart. koord. i izracunat ga. Jacobijan prelaska iz polarnih u Kart. je 1/r, sin 2*fi =2 sin fi cos fi, pa podintegralna funkcija prelazi u 2xy, a granice su dobro odredjene kako ste napravili. dakle, integral glasi:
[latex]\int_0^1 \int_0 ^{1-x} 2xy dydx [/latex], a dalje je lako.
[/quote]
znači 5. mi je dobar :D
skužio sam večinu. samo još par pitanjca:

MB (napisa):

ovdje mozemo primjetiti da ce jako slicno izgledati parc. derivacije koordinatnih funkcija od f.
kad deriviram po x_i dobijem za i=1,2,..n j=1,2,3
a kad deriviram po y_i dobijem
za i=1,2,3 j=1,2,3.

mislim da je trebalo pisat , za i=j, inače
bar sam tak ja dobio u računu. al nema veze skužio sam Smile

MB (napisa):

4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.

raspisao sam ja to tako (evo). ali kod ruba dobijem kontradikciju tj. da mi je x^2+y^2=1 i x^2+y^2!=1 . i kaj da sad radim?

MB (napisa):

5. dobar je pocetak. sad treba zakljuciti kako izgleda integral u Kart. koord. i izracunat ga. Jacobijan prelaska iz polarnih u Kart. je 1/r, sin 2*fi =2 sin fi cos fi, pa podintegralna funkcija prelazi u 2xy, a granice su dobro odredjene kako ste napravili. dakle, integral glasi:
, a dalje je lako.

znači 5. mi je dobar Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 10:42 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rat in a cage"][quote="MB"]
4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.
[/quote]
raspisao sam ja to tako ([url=http://img257.imageshack.us/img257/952/15778460dy6.jpg]evo[/url]). ali kod ruba dobijem kontradikciju tj. da mi je x^2+y^2=1 i x^2+y^2!=1 . i kaj da sad radim?
[/quote]

Umjesto računanja uvjetnog ekstrema na rubu uvrsti y^2=1-x^2 u funkciju, da dobiješ funkciju jedne varijable.
rat in a cage (napisa):
MB (napisa):

4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.

raspisao sam ja to tako (evo). ali kod ruba dobijem kontradikciju tj. da mi je x^2+y^2=1 i x^2+y^2!=1 . i kaj da sad radim?


Umjesto računanja uvjetnog ekstrema na rubu uvrsti y^2=1-x^2 u funkciju, da dobiješ funkciju jedne varijable.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 10:56 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mea"][quote="rat in a cage"][quote="MB"]
4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.
[/quote]
raspisao sam ja to tako ([url=http://img257.imageshack.us/img257/952/15778460dy6.jpg]evo[/url]). ali kod ruba dobijem kontradikciju tj. da mi je x^2+y^2=1 i x^2+y^2!=1 . i kaj da sad radim?
[/quote]

Umjesto računanja uvjetnog ekstrema na rubu uvrsti y^2=1-x^2 u funkciju, da dobiješ funkciju jedne varijable.[/quote]
aha. da sad je jednostavno. hvala.
mea (napisa):
rat in a cage (napisa):
MB (napisa):

4. Ako ti je zadan skup na kojem treba odrediti ekstreme onda pogledas koje su stacionarne tocke u unutrasnjosti tog skupa, te preko Lagrangeove funkcije odredis stacionarne tocke na rubu tog skupa (ovdje je to x^2+y^2=1) i vidis u kojoj od svih dobivenih tocaka imas globalni maksimum, a u kojoj globalni minimum.

raspisao sam ja to tako (evo). ali kod ruba dobijem kontradikciju tj. da mi je x^2+y^2=1 i x^2+y^2!=1 . i kaj da sad radim?


Umjesto računanja uvjetnog ekstrema na rubu uvrsti y^2=1-x^2 u funkciju, da dobiješ funkciju jedne varijable.

aha. da sad je jednostavno. hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 13:13 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rat in a cage"]
mislim da je trebalo pisat [latex] \partial_{n+i} f_j = <a,x> [/latex] , za i=j, inače [latex] \partial_{n+i} f_j = 0 [/latex]
bar sam tak ja dobio u računu. al nema veze skužio sam :)
[/quote]

naravno, lapsus...
rat in a cage (napisa):

mislim da je trebalo pisat , za i=j, inače
bar sam tak ja dobio u računu. al nema veze skužio sam Smile


naravno, lapsus...



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 13:45 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

još pitanja imam, pa da ne otvaram novu temu:

[u][i]( zadatak 1. rok 5.7.2006. )[/i][/u]
[img]http://img131.imageshack.us/img131/3117/neprzn3.gif[/img]

sad dakle funkcija ima prekid u točkama za koje ax=ay, tj. oblika (x, (a/b)*x), jer limes slijeva i zdesna u tim točkama nisu jednaki.
znači da je neprekidna u svim ostalim točkama??
kako sad dalje to raspisat i provjerit diferencijabilnost?

[u][i]( zadatak 5. rok 24.4.2006. )[/i][/u]
[img]http://img399.imageshack.us/img399/4522/integzr2.gif[/img]
uopće neznam od kud krenut s ovim integralom :oops:
još pitanja imam, pa da ne otvaram novu temu:

( zadatak 1. rok 5.7.2006. )


sad dakle funkcija ima prekid u točkama za koje ax=ay, tj. oblika (x, (a/b)*x), jer limes slijeva i zdesna u tim točkama nisu jednaki.
znači da je neprekidna u svim ostalim točkama??
kako sad dalje to raspisat i provjerit diferencijabilnost?

( zadatak 5. rok 24.4.2006. )

uopće neznam od kud krenut s ovim integralom Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 15:53 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rat in a cage"][u][i]( zadatak 5. rok 24.4.2006. )[/i][/u]
[img]http://img399.imageshack.us/img399/4522/integzr2.gif[/img]
uopće neznam od kud krenut s ovim integralom :oops:[/quote]
Ako se ne varam prvi integral je trebao biti od 0 do 1.
A ideja je zamjena poretka.
rat in a cage (napisa):
( zadatak 5. rok 24.4.2006. )

uopće neznam od kud krenut s ovim integralom Embarassed

Ako se ne varam prvi integral je trebao biti od 0 do 1.
A ideja je zamjena poretka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 16:21 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rat in a cage"]još pitanja imam, pa da ne otvaram novu temu:

[u][i]( zadatak 1. rok 5.7.2006. )[/i][/u]
[img]http://img131.imageshack.us/img131/3117/neprzn3.gif[/img]

sad dakle funkcija ima prekid u točkama za koje ax=ay, tj. oblika (x, (a/b)*x), jer limes slijeva i zdesna u tim točkama nisu jednaki.
znači da je neprekidna u svim ostalim točkama??
kako sad dalje to raspisat i provjerit diferencijabilnost?
[/quote]

Promatras tocke za koje [latex]f(x)=0[/latex]. Jedne si vec nasao [latex]ax=ay[/latex] (u njima fija nije neprekidna pa ne moze biti ni diferencijabilna ) , te [latex]ax=-by[/latex].
U ostalima je diferencijabilna.

Edit:ispricavam se trebalo je pistati [latex]f(x,y)=0[/latex] ,octio nije bilo jasno iz konteksta.
rat in a cage (napisa):
još pitanja imam, pa da ne otvaram novu temu:

( zadatak 1. rok 5.7.2006. )


sad dakle funkcija ima prekid u točkama za koje ax=ay, tj. oblika (x, (a/b)*x), jer limes slijeva i zdesna u tim točkama nisu jednaki.
znači da je neprekidna u svim ostalim točkama??
kako sad dalje to raspisat i provjerit diferencijabilnost?


Promatras tocke za koje . Jedne si vec nasao (u njima fija nije neprekidna pa ne moze biti ni diferencijabilna ) , te .
U ostalima je diferencijabilna.

Edit:ispricavam se trebalo je pistati ,octio nije bilo jasno iz konteksta.




Zadnja promjena: Mr.Doe; 8:17 čet, 5. 4. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 16:36 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.Doe"][quote="rat in a cage"]još pitanja imam, pa da ne otvaram novu temu:

[u][i]( zadatak 1. rok 5.7.2006. )[/i][/u]
[img]http://img131.imageshack.us/img131/3117/neprzn3.gif[/img]

sad dakle funkcija ima prekid u točkama za koje ax=ay, tj. oblika (x, (a/b)*x), jer limes slijeva i zdesna u tim točkama nisu jednaki.
znači da je neprekidna u svim ostalim točkama??
kako sad dalje to raspisat i provjerit diferencijabilnost?
[/quote]

Promatras tocke za koje [latex]f(x)=0[/latex]. Jedne si vec nasao [latex]ax=ay[/latex] (u njima fija nije neprekidna pa ne moze biti ni diferencijabilna ) , te [latex]ax=-by[/latex].
[/quote]
zašto se promatraju točke za koje je f(x)=0 ???

[quote="Mr.Doe"]U ostalima je diferencijabilna.[/quote]
da li to treba pokazat i kako?
Mr.Doe (napisa):
rat in a cage (napisa):
još pitanja imam, pa da ne otvaram novu temu:

( zadatak 1. rok 5.7.2006. )


sad dakle funkcija ima prekid u točkama za koje ax=ay, tj. oblika (x, (a/b)*x), jer limes slijeva i zdesna u tim točkama nisu jednaki.
znači da je neprekidna u svim ostalim točkama??
kako sad dalje to raspisat i provjerit diferencijabilnost?


Promatras tocke za koje . Jedne si vec nasao (u njima fija nije neprekidna pa ne moze biti ni diferencijabilna ) , te .

zašto se promatraju točke za koje je f(x)=0 ???

Mr.Doe (napisa):
U ostalima je diferencijabilna.

da li to treba pokazat i kako?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 17:06 sri, 4. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mea"][quote="rat in a cage"][u][i]( zadatak 5. rok 24.4.2006. )[/i][/u]
[img]http://img399.imageshack.us/img399/4522/integzr2.gif[/img]
uopće neznam od kud krenut s ovim integralom :oops:[/quote]
Ako se ne varam prvi integral je trebao biti od 0 do 1.
A ideja je zamjena poretka.[/quote]
da stvarno vidi se da treba provest zamjenu poretka, ne znam kako to nisam vidio...valjda sam već lud od zadataka.
Ali:
kad to nacrtam, ne znam točno od kud do kud mi ide y jer 1/x nije definiran kad je x=0 :(
mea (napisa):
rat in a cage (napisa):
( zadatak 5. rok 24.4.2006. )

uopće neznam od kud krenut s ovim integralom Embarassed

Ako se ne varam prvi integral je trebao biti od 0 do 1.
A ideja je zamjena poretka.

da stvarno vidi se da treba provest zamjenu poretka, ne znam kako to nisam vidio...valjda sam već lud od zadataka.
Ali:
kad to nacrtam, ne znam točno od kud do kud mi ide y jer 1/x nije definiran kad je x=0 Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 8:10 čet, 5. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sjeti se analize 1 kada smo pokazivali da je [latex]|x|[/latex] diferencijabilna (cak klase [latex]C^{\infty}[/latex]) u svim tockama osim u nuli. (to je stvarno trvivijalno za pokazati, pogledas limes [latex]\frac{f(x)-f(0)}{x-0}[/latex] i dobijes fiju [latex]sign[/latex] koja nema limes u nuli) .No,ista je situacija i kod tvojeg zadatka ,promatras tocke u kojima je fija jednaka nuli, u tim tockama nije diferencijabilna, ostalima tockama jest buduci da su tvoje fije elementarne,
Sjeti se analize 1 kada smo pokazivali da je diferencijabilna (cak klase ) u svim tockama osim u nuli. (to je stvarno trvivijalno za pokazati, pogledas limes i dobijes fiju koja nema limes u nuli) .No,ista je situacija i kod tvojeg zadatka ,promatras tocke u kojima je fija jednaka nuli, u tim tockama nije diferencijabilna, ostalima tockama jest buduci da su tvoje fije elementarne,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 8:35 čet, 5. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.Doe"]Sjeti se analize 1 kada smo pokazivali da je [latex]|x|[/latex] diferencijabilna (cak klase [latex]C^{\infty}[/latex]) u svim tockama osim u nuli. (to je stvarno trvivijalno za pokazati, pogledas limes [latex]\frac{f(x)-f(0)}{x-0}[/latex] i dobijes fiju [latex]sign[/latex] koja nema limes u nuli) .No,ista je situacija i kod tvojeg zadatka ,promatras tocke u kojima je fija jednaka nuli, u tim tockama nije diferencijabilna, ostalima tockama jest buduci da su tvoje fije elementarne,[/quote]
skužio sam.:D hvala puno. :)
Mr.Doe (napisa):
Sjeti se analize 1 kada smo pokazivali da je diferencijabilna (cak klase ) u svim tockama osim u nuli. (to je stvarno trvivijalno za pokazati, pogledas limes i dobijes fiju koja nema limes u nuli) .No,ista je situacija i kod tvojeg zadatka ,promatras tocke u kojima je fija jednaka nuli, u tim tockama nije diferencijabilna, ostalima tockama jest buduci da su tvoje fije elementarne,

skužio sam.Very Happy hvala puno. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 10:09 čet, 5. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="rat in a cage"]Ali:
kad to nacrtam, ne znam točno od kud do kud mi ide y jer 1/x nije definiran kad je x=0 :([/quote]
Jedna od granica je beskonačno.
rat in a cage (napisa):
Ali:
kad to nacrtam, ne znam točno od kud do kud mi ide y jer 1/x nije definiran kad je x=0 Sad

Jedna od granica je beskonačno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 10:52 čet, 5. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mea"][quote="rat in a cage"]Ali:
kad to nacrtam, ne znam točno od kud do kud mi ide y jer 1/x nije definiran kad je x=0 :([/quote]
Jedna od granica je beskonačno.[/quote]
aha, i mislio sam al mi je bilo čudno jer nisam baš naletavao na takve zadatke. a i zaboravio sam bio to rješavat.
hvala.
već se osjećam pametnije :mrgreen:
mea (napisa):
rat in a cage (napisa):
Ali:
kad to nacrtam, ne znam točno od kud do kud mi ide y jer 1/x nije definiran kad je x=0 Sad

Jedna od granica je beskonačno.

aha, i mislio sam al mi je bilo čudno jer nisam baš naletavao na takve zadatke. a i zaboravio sam bio to rješavat.
hvala.
već se osjećam pametnije Mr. Green


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
raspjevani_opat
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 02. 2005. (12:42:04)
Postovi: (E5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 16

PostPostano: 15:30 sub, 14. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel bi mogla neka dobra dusa ovdje staviti rjesenje (ali onako, postepeno) 1. zadatka s roka 21.02 :D
jel bi mogla neka dobra dusa ovdje staviti rjesenje (ali onako, postepeno) 1. zadatka s roka 21.02 Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 15:47 sub, 14. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

zapravo...razmislih malo, i domislih se nečemu... :idea:
ovako nekako mislim:

x-y E Q ako (x,y) iz Q
x-y nije E Q ako (x,y) nije iz Q

dakle fukcija stalno prekide ima "skače" simo tamo u x ili y ovisno dali je (x,y) iz Q ili nije...u tim točkama limes nije jedinstven.

jedino di je neprekidna je u točkama oblika (x,x) jer je onda vrijednost funkcije jednaka neovisno od kud su x i y.

i lim f(x,y) kada y->x i kad x->y su jednaki i jednaki su vrijednost funkcije u (x,x) tj =f(x,x)
pa iz toga stvarno se vidi da je funkcija neprekidna jedino u točkama oblika (x,x).

sad meni se čini da je to tak dobro. jel' je? zna li netko?
zapravo...razmislih malo, i domislih se nečemu... Idea
ovako nekako mislim:

x-y E Q ako (x,y) iz Q
x-y nije E Q ako (x,y) nije iz Q

dakle fukcija stalno prekide ima "skače" simo tamo u x ili y ovisno dali je (x,y) iz Q ili nije...u tim točkama limes nije jedinstven.

jedino di je neprekidna je u točkama oblika (x,x) jer je onda vrijednost funkcije jednaka neovisno od kud su x i y.

i lim f(x,y) kada y->x i kad x->y su jednaki i jednaki su vrijednost funkcije u (x,x) tj =f(x,x)
pa iz toga stvarno se vidi da je funkcija neprekidna jedino u točkama oblika (x,x).

sad meni se čini da je to tak dobro. jel' je? zna li netko?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rat in a cage
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2004. (21:45:48)
Postovi: (22C)16
Sarma = la pohva - posuda
13 = 17 - 4
Lokacija: Zg

PostPostano: 15:50 sub, 14. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

inače zadatak glasi:

Ispitaj neprekidnost funkcije:
f(x,y) =
x, za x-y iz Q
y, za x-y ne iz Q
inače zadatak glasi:

Ispitaj neprekidnost funkcije:
f(x,y) =
x, za x-y iz Q
y, za x-y ne iz Q


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kreda
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 08. 2005. (23:07:55)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 18:22 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja mislim da je to tako, ali još na pismenom treba pokazati i prekide.
Ja mislim da je to tako, ali još na pismenom treba pokazati i prekide.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan