Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Filozofska rasprava o korijenu iz dva

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:21 čet, 16. 10. 2003    Naslov: Filozofska rasprava o korijenu iz dva Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Budimo malo precizniji - [i]zašto[/i] mathematičara ne zabrinjava to što ne može zapisati sve te silne nule iza decimalne točke realnog broja jedan? Zato što može napisati algoritam (Turingov stroj, program u Cu , svejedno) koji ih ispisuje.[/quote]

Mene zabrinjava ovo. Turingovih strojeva ima prebrojivo beskonacno, a realnih brojeva trebalo bi biti neprebrojivo. Zakljucak: neki realni brojevi ne mogu se ispisati Turingovim strojem :shock: Gdje je kvaka? Ima li uopce kvake?

[quote="veky"][quote="krcko"]Stare Grke je zabrinjavalo sto ne mogu napisati sve decimale korijena iz dva (na njihov geometrijski nacin). Problem je sto imamo beskonacan niz znamenaka koje se [b]ne ponavljaju[/b] (kao kod racionalnih brojeva). [/quote]

Ponavljaju se (hint: radimo u konačnoj bazi:) ). Samo ne tako pravilno da bi određeni geometri to uočili. ( :PP )^2 :)[/quote]

To ti nije legitimni argument. Promjenom jedinicne duzine uvijek mozes postici da neke duzine postanu "izmjerive", ali onda druge nece biti.
veky (napisa):
Budimo malo precizniji - zašto mathematičara ne zabrinjava to što ne može zapisati sve te silne nule iza decimalne točke realnog broja jedan? Zato što može napisati algoritam (Turingov stroj, program u Cu , svejedno) koji ih ispisuje.


Mene zabrinjava ovo. Turingovih strojeva ima prebrojivo beskonacno, a realnih brojeva trebalo bi biti neprebrojivo. Zakljucak: neki realni brojevi ne mogu se ispisati Turingovim strojem Shocked Gdje je kvaka? Ima li uopce kvake?

veky (napisa):
krcko (napisa):
Stare Grke je zabrinjavalo sto ne mogu napisati sve decimale korijena iz dva (na njihov geometrijski nacin). Problem je sto imamo beskonacan niz znamenaka koje se ne ponavljaju (kao kod racionalnih brojeva).


Ponavljaju se (hint: radimo u konačnoj bazi:) ). Samo ne tako pravilno da bi određeni geometri to uočili. ( Weeee-heeee!!! )^2 Smile


To ti nije legitimni argument. Promjenom jedinicne duzine uvijek mozes postici da neke duzine postanu "izmjerive", ali onda druge nece biti.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Psy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (21:34:43)
Postovi: (BF)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1
Lokacija: Pao s Marsa

PostPostano: 11:55 čet, 16. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

PREBROJIVO beskonacni i NEPREBROJIVO beskonacni....erm.... T I L T!
PREBROJIVO beskonacni i NEPREBROJIVO beskonacni....erm.... T I L T!



_________________
There Can Be Only ONE!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:46 čet, 16. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prebrojivo beskonacan skup S je onaj koji ima jednako mnogo elemenata kao [b]N[/b] (skup prirodnih brojeva). To zapravo znaci da postoji bijekcija f:S->[b]N[/b]. Neprebrojivo beskonacan je onaj koji ima jos vise elemenata, tj. beskonacan i ne postoji takva bijekcija. Na primjer, skup realnih brojeva [b]R[/b].

[i]Domaca zadaca:[/i]

Dokazite da je [b]Q[/b] (skup racionalnih brojeva) prebrojiv.

*Dokazite da [b]R[/b] nije prebrojiv.

Zadatak sa zvjezdicom je za visu ocjenu :D
Prebrojivo beskonacan skup S je onaj koji ima jednako mnogo elemenata kao N (skup prirodnih brojeva). To zapravo znaci da postoji bijekcija f:S→N. Neprebrojivo beskonacan je onaj koji ima jos vise elemenata, tj. beskonacan i ne postoji takva bijekcija. Na primjer, skup realnih brojeva R.

Domaca zadaca:

Dokazite da je Q (skup racionalnih brojeva) prebrojiv.

*Dokazite da R nije prebrojiv.

Zadatak sa zvjezdicom je za visu ocjenu Very Happy



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 14:42 čet, 16. 10. 2003    Naslov: Re: Filozofska rasprava o korijenu iz dva Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="veky"]Budimo malo precizniji - [i]zašto[/i] mathematičara ne zabrinjava to što ne može zapisati sve te silne nule iza decimalne točke realnog broja jedan? Zato što može napisati algoritam (Turingov stroj, program u Cu , svejedno) koji ih ispisuje.[/quote]

Mene zabrinjava ovo. Turingovih strojeva ima prebrojivo beskonacno, a realnih brojeva trebalo bi biti neprebrojivo. Zakljucak: neki realni brojevi ne mogu se ispisati Turingovim strojem :shock:[/quote]

Točno. Zapravo, za one koji vole dramatizirati: skup svih onih koji se [i]mogu[/i] ispisati Turingovim strojem je zanemariv (mjere nula). :-)

[quote] Gdje je kvaka? Ima li uopce kvake?[/quote]

Nema kvake. Bar je ja ne vidim. "Svi realni brojevi", individualno, ti nikada i ne trebaju. Za svu matematiku koju želiš izgraditi, treba ti samo jako malo njih (ili pak jako puno - kontinuum, ali tada ih ne gledaš pojedinačno). Baš kao što smo prihvaćanjem beskonačnosti dobili čudne stvari poput "cjelina ne mora biti veća od dijela", tako i prihvaćanjem neprebrojivosti dobivamo čudne stvari poput "ne moramo biti sposobni individualizirati svaki objekt teorije". Dobar argument, filozofski, za gornju tvrdnju je hipoteza kontinuuma. Što misliš, zašto je nezavisna? IMO, dobar dio leži u tome da nam je za matematiku potpuno svejedno što se dešava između "jako malo" i "jako puno" u gornjem tekstu...

[quote][quote="veky"][quote="krcko"]Stare Grke je zabrinjavalo sto ne mogu napisati sve decimale korijena iz dva (na njihov geometrijski nacin). Problem je sto imamo beskonacan niz znamenaka koje se [b]ne ponavljaju[/b] (kao kod racionalnih brojeva). [/quote]

Ponavljaju se (hint: radimo u konačnoj bazi:) ). Samo ne tako pravilno da bi određeni geometri to uočili. ( :PP )^2 :)[/quote]

To ti nije legitimni argument. Promjenom jedinicne duzine uvijek mozes postici da neke duzine postanu "izmjerive", ali onda druge nece biti.[/quote]

Potpuno ok. Zato ja i ne govorim o "izmjerivosti" (jedne dužine), već o "sumjerljivosti" (dviju dužinâ). Preciznije je...

A inače, ne vidim kakve to veze ima s mojom kvazihumorističnom napomenom o ponavljanju decimala... :?
krcko (napisa):
veky (napisa):
Budimo malo precizniji - zašto mathematičara ne zabrinjava to što ne može zapisati sve te silne nule iza decimalne točke realnog broja jedan? Zato što može napisati algoritam (Turingov stroj, program u Cu , svejedno) koji ih ispisuje.


Mene zabrinjava ovo. Turingovih strojeva ima prebrojivo beskonacno, a realnih brojeva trebalo bi biti neprebrojivo. Zakljucak: neki realni brojevi ne mogu se ispisati Turingovim strojem Shocked


Točno. Zapravo, za one koji vole dramatizirati: skup svih onih koji se mogu ispisati Turingovim strojem je zanemariv (mjere nula). Smile

Citat:
Gdje je kvaka? Ima li uopce kvake?


Nema kvake. Bar je ja ne vidim. "Svi realni brojevi", individualno, ti nikada i ne trebaju. Za svu matematiku koju želiš izgraditi, treba ti samo jako malo njih (ili pak jako puno - kontinuum, ali tada ih ne gledaš pojedinačno). Baš kao što smo prihvaćanjem beskonačnosti dobili čudne stvari poput "cjelina ne mora biti veća od dijela", tako i prihvaćanjem neprebrojivosti dobivamo čudne stvari poput "ne moramo biti sposobni individualizirati svaki objekt teorije". Dobar argument, filozofski, za gornju tvrdnju je hipoteza kontinuuma. Što misliš, zašto je nezavisna? IMO, dobar dio leži u tome da nam je za matematiku potpuno svejedno što se dešava između "jako malo" i "jako puno" u gornjem tekstu...

Citat:
veky (napisa):
krcko (napisa):
Stare Grke je zabrinjavalo sto ne mogu napisati sve decimale korijena iz dva (na njihov geometrijski nacin). Problem je sto imamo beskonacan niz znamenaka koje se ne ponavljaju (kao kod racionalnih brojeva).


Ponavljaju se (hint: radimo u konačnoj bazi:) ). Samo ne tako pravilno da bi određeni geometri to uočili. ( Weeee-heeee!!! )^2 Smile


To ti nije legitimni argument. Promjenom jedinicne duzine uvijek mozes postici da neke duzine postanu "izmjerive", ali onda druge nece biti.


Potpuno ok. Zato ja i ne govorim o "izmjerivosti" (jedne dužine), već o "sumjerljivosti" (dviju dužinâ). Preciznije je...

A inače, ne vidim kakve to veze ima s mojom kvazihumorističnom napomenom o ponavljanju decimala... Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:39 čet, 16. 10. 2003    Naslov: Re: Filozofska rasprava o korijenu iz dva Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Nema kvake. Bar je ja ne vidim.[/quote]

Sve dok netko ne izmisli broj koji se istovremeno moze i ne moze ispisati Turingovi strojem, ili neku slicnu [b]pravu[/b] kontradikciju. A ne poshalicu kao sto je BTP, da se od jedne kugle mogu napraviti dvije jednakog volumena.

[quote="veky"]IMO, dobar dio leži u tome da nam je za matematiku potpuno svejedno što se dešava između "jako malo" i "jako puno" u gornjem tekstu...[/quote]

Negdje procitah... u osnovnoj skoli uce se brojevi do 100. U srednjoj skoli radi se samo s brojevima do 10. Na faksu od brojeva prezive jedino 0 i 1 :roll:
veky (napisa):
Nema kvake. Bar je ja ne vidim.


Sve dok netko ne izmisli broj koji se istovremeno moze i ne moze ispisati Turingovi strojem, ili neku slicnu pravu kontradikciju. A ne poshalicu kao sto je BTP, da se od jedne kugle mogu napraviti dvije jednakog volumena.

veky (napisa):
IMO, dobar dio leži u tome da nam je za matematiku potpuno svejedno što se dešava između "jako malo" i "jako puno" u gornjem tekstu...


Negdje procitah... u osnovnoj skoli uce se brojevi do 100. U srednjoj skoli radi se samo s brojevima do 10. Na faksu od brojeva prezive jedino 0 i 1 Rolling Eyes



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:47 čet, 16. 10. 2003    Naslov: Re: Filozofska rasprava o korijenu iz dva Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]A inače, ne vidim kakve to veze ima s mojom kvazihumorističnom napomenom o ponavljanju decimala... :? [/quote]

Krivo sam te shvatio. Mislio sam da s onim hintom zelis mijenjat brojevni sustav, nisam skuzio da se pozivas na Dirichletov princip.
veky (napisa):
A inače, ne vidim kakve to veze ima s mojom kvazihumorističnom napomenom o ponavljanju decimala... Confused


Krivo sam te shvatio. Mislio sam da s onim hintom zelis mijenjat brojevni sustav, nisam skuzio da se pozivas na Dirichletov princip.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.


Zadnja promjena: krcko; 10:30 pet, 17. 10. 2003; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:27 pet, 17. 10. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][i]Domaca zadaca:[/i]

Dokazite da je [b]Q[/b] (skup racionalnih brojeva) prebrojiv.

*Dokazite da [b]R[/b] nije prebrojiv.

Zadatak sa zvjezdicom je za visu ocjenu :D[/quote]
Što znači da je skup R\Q neprebrojiv.
Ali još i više.
Ako se malo igramo s iracionalnim brojevima dobijemo još čudnije stvari. Ako definiramo algebarske iracionalne brojeve kao skup svih iracionalnih brojeva koji mogu biti nultočke nekog polinoma s cjelobrojnim koeficijentima ispada da i takvih iracionalnih brojeva ima konačno mnogo (primjer: korijen iz dva, drugi korijen iz dva......)
Ostaju nam ovi ostali i njih ima neprebrojivo mnogo. Klasičan primjer takvih brojeva jesu pi i e, ali i korijen iz dva na korijen iz dva. Znači, tek tih brojeva ima neprebrojivo mnogo, dok ovih ostalih svih zajedno ima zanemarivo malo :)
Ne znam kako je s ostalima, ali meni je to skroz čudno....

Btw. bio bih zahvalan na dokazima (bilo koga) svih ovih tvrdnji. Nekad sam ih znao, al', eto, zaboravih :)
krcko (napisa):
Domaca zadaca:

Dokazite da je Q (skup racionalnih brojeva) prebrojiv.

*Dokazite da R nije prebrojiv.

Zadatak sa zvjezdicom je za visu ocjenu Very Happy

Što znači da je skup R\Q neprebrojiv.
Ali još i više.
Ako se malo igramo s iracionalnim brojevima dobijemo još čudnije stvari. Ako definiramo algebarske iracionalne brojeve kao skup svih iracionalnih brojeva koji mogu biti nultočke nekog polinoma s cjelobrojnim koeficijentima ispada da i takvih iracionalnih brojeva ima konačno mnogo (primjer: korijen iz dva, drugi korijen iz dva......)
Ostaju nam ovi ostali i njih ima neprebrojivo mnogo. Klasičan primjer takvih brojeva jesu pi i e, ali i korijen iz dva na korijen iz dva. Znači, tek tih brojeva ima neprebrojivo mnogo, dok ovih ostalih svih zajedno ima zanemarivo malo Smile
Ne znam kako je s ostalima, ali meni je to skroz čudno....

Btw. bio bih zahvalan na dokazima (bilo koga) svih ovih tvrdnji. Nekad sam ih znao, al', eto, zaboravih Smile



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan