Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Richardsonova ekstrapolacijska metoda (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
strumpfette
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 05. 2007. (11:49:22)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:06 čet, 10. 5. 2007    Naslov: Richardsonova ekstrapolacijska metoda Citirajte i odgovorite

Ukratko, dakle zanima me što je više moguće o gore navedenome jer nemam pojma o tome [nikad učila (nisam s PMF-a :) )], a imam neki zadatak... Proučila sam svu dobivenu i nedobivenu literaturu al mi nije baš (?) jasno kak to ide ... Sve što u biti tražim jest da mi netko točno objasni kak to funkcionira i kak se rješava (onak lijepo korak po korak :D)

Zadatak ide otprilike ovako: Kako pomoću Richardsonove ekstrapolacijske metode možemo u nekim situacijama poboljšati aproksimaciju derivacije dobivenu centralnom simetričnom razlikom? Pokažite to na primjeru funkcije f(x)=1/x u točki x =0.05 s početnim korakom h =0.0128 i radite sve do koraka [latex]h/2^8[/latex] na nultom, prvom, drugom i trećem nivou.


Puno puno hvala!

p.s. nisam točno znala kuda da smjestim, pa slobodno premjestite ako ne pripada tu :)



[color=blue][b]Moderator:[/b] Premješteno iz [i]Analize[/i].[/color]
Ukratko, dakle zanima me što je više moguće o gore navedenome jer nemam pojma o tome [nikad učila (nisam s PMF-a Smile )], a imam neki zadatak... Proučila sam svu dobivenu i nedobivenu literaturu al mi nije baš (?) jasno kak to ide ... Sve što u biti tražim jest da mi netko točno objasni kak to funkcionira i kak se rješava (onak lijepo korak po korak Very Happy)

Zadatak ide otprilike ovako: Kako pomoću Richardsonove ekstrapolacijske metode možemo u nekim situacijama poboljšati aproksimaciju derivacije dobivenu centralnom simetričnom razlikom? Pokažite to na primjeru funkcije f(x)=1/x u točki x =0.05 s početnim korakom h =0.0128 i radite sve do koraka na nultom, prvom, drugom i trećem nivou.


Puno puno hvala!

p.s. nisam točno znala kuda da smjestim, pa slobodno premjestite ako ne pripada tu Smile



Moderator: Premješteno iz Analize.




Zadnja promjena: strumpfette; 2:36 pet, 11. 5. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 18:11 čet, 10. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da se to ne radi na prvoj godini...probaj postavit isto pitanje na dijelu foruma za više godine,ne vjerujem da je itko s prve uopće čuo za to,a kamoli da ti nešto zna objasnit...
Mislim da se to ne radi na prvoj godini...probaj postavit isto pitanje na dijelu foruma za više godine,ne vjerujem da je itko s prve uopće čuo za to,a kamoli da ti nešto zna objasnit...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 18:22 čet, 10. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

numericka matematika. al to jos nismo radili, pa ne znam rec
numericka matematika. al to jos nismo radili, pa ne znam rec



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
jakov
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 08. 2006. (20:03:41)
Postovi: (47)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0
Lokacija: evo me doma

PostPostano: 17:13 pet, 11. 5. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sumnjam da će ti ovo previše pomoći, ali ipak pogledaj, možda uočiš detalj koji ti nedostaje da sve shvatiš. Na stranici http://web.math.hr/nastava/unm/dodatni.html odi na udžbenik V. Harija 'Numerička analiza' i pod naslovom Rombergov algoritam (stranice 498 - 501) ti se spominje Richardsonova ekstrapolacija.
Sumnjam da će ti ovo previše pomoći, ali ipak pogledaj, možda uočiš detalj koji ti nedostaje da sve shvatiš. Na stranici http://web.math.hr/nastava/unm/dodatni.html odi na udžbenik V. Harija 'Numerička analiza' i pod naslovom Rombergov algoritam (stranice 498 - 501) ti se spominje Richardsonova ekstrapolacija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan